*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 74549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 10:05:05 πμ »
Λυδια καλημερα! Και γω στο σκοταδι ειμαι και αν ειχαμε κανει πεκ θα τα ρωτουσα ολα αυτα. Υποθετω παντως οτι ναι στο funway  θα στηριχτουμε πανω κατω για τον προσδιορισμο της υλης που πρεπει να κατεχουν ηδη οι μαθητες της Α γυμνασιου.Οσο για τη βαση , αν θαναι 50 η 60 % καταλαβαινω οτι ολα ειναι στη δικη μας κριση και φυσικα επηρρεαζονται απο πρακτικα θεματα οπως για παραδειγμα πως θα μοιραστουν οι μαθητες σε 2 τμηματα. Εαν δηλαδη εχεις ενα συνολο 50 μαθητων και οι 40 γραψουν πανω απο 50% δε θα πρεπει να ανεβασεις τη βαση; Γιατι τα τμηματα θα πρεπει να ειναι καπως ισα,δεν μπορει να εχεις ενα με 40 και ενα με 10 μαθητες ετσι δεν ειναι; Η δικη μου λογικη τα λεει αυτα, αν υπαρχει καποια γραμμη πιο επισημη ας μας διαφωτισει καποιος παλιοτερος.Επισης εχω ακουσει οτι συνηθιζεται καποιοι μαθητες επιτηδες να γραφουν χειροτερα αποσο μπορουν για να ενταχθουν σε τμημα αρχαριων και να εχουν πιο ευκολη χρονια , με καλυτερους βαθμους. Οποτε ολα σχετικα ειναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:26 »

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:10:06 μμ »
Mel ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λες,αυτό εφαρμόζουμε στο σχολείο που υπηρετώ με την άλλη συνάδελφο Αγγλικών εδώ και χρόνια και όλα πάνε καλά. Όσο για το πως γράφουν οι μαθητές, πράγματι υπάρχει πολύ "απατεωνιά" για να πάνε στο τμήμα αρχαρίων. Φέτος όμως που άλλαξαν τα βιβλία, όπου και να πάνε δύσκολα θα είναι, όχι όπως πρώτα που τα επίπεδα στην Α' Γυμνασίου ήταν σαν τη νύχτα με τη μέρα! ΤΟ καλύτερο θα ήταν να μας στέλνουν το διαχωρισμό οι συνάδελφοι από τα δημοτικά που ξέρουν τα παιδιά και ξέρουν πραγματικά τι αποδίδει το καθένα. Και όχι γιατί μας είναι κόπος να βάλουμε το placement test αλλά γιατί δεν μπορούμε να κρίνουμε μόνο από αυτό και να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα!

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 09:55:07 μμ »
να αλλά δεν θεωρείται δυσλεκτικός επειδή το λέει, πρέπει να έχει πάρει την ανάλογη γνωμοδότηση απο τα ΚΔΑΥ (έχουν αλλάξει ονομασία πλέον ::))
απο εκεί και πέρα(αφου διαγνωστεί η δυσλεξία)δεν εξετάζεται ο μαθητής μόνο προφορικά?

Και γω έτσι ξέρω....


Μπορεί να εξεταστεί και γραπτώς αν το θέλει ο ίδιος.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 10:10:31 πμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα cds των αγγλικών του Γυμνασίου και αν,εν πάσει περιπτώσει,δοθούν κάποια στιγμή φέτος στους καθηγητές ΠΕ06 για να μπορέσουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους;;

Απαράδεκτη κατάσταση!Για ποιο λόγο μοίρασαν φέτος τα νέα βιβλία τη στιγμή που το συνοδευτικό υλικό δεν είναι έτοιμο;;Θα μπορούσαμε κάλλιστα να χρησιμοποιήσουμε βιβλία του εμπορίου για μια ακόμη χρονιά.

Πάντως,η πρώτη εντύπωση των μαθητών για τα νέα βιβλία είναι μάλλον απογοητευτική.."Κυρία,αυτά που κάναμε πέρισυ ήταν πιο ωραία!"


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:26 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:34:55 πμ »
Την Άνοιξη είχαν στείλει από το Υπουργείο εκπαιδευτικό λογισμικό για διάφορα μαθήματα μεταξύ αυτών και για τα αγγλικά. Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου. Μήπως αυτά τα cd είναι το συνοδευτικό υλικό που ζητάς?  :-\
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:49:33 πμ »
Αυτό το λογισμικό που λες είναι άλλο.Εγώ αναφέρομαι στα cds με τα listenings των Student Books..

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 06:35:51 μμ »
Δυστυχώς μην υπολογίζεις τα CD για φέτος- στην καλύτερη περίπτωση μόνο φέτος!! Η σύμβουλός μας που μας έκανε ενημέρωση για τα νέα βιβλία είπε ότι δεν έφτασαν τα χρήματα για να ηχογραφηθεί το ακουστικό υλικό!Ελπίζω να είναι μόνο φέτος για τα Αγγλικά, αν και το βιβλίο των γερμανικών χρησιμοποιείται για 3η χρονιά χωρίς CD.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 07:09:51 μμ »
Τέλεια!Και τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

Πάντως,εμάς ο σύμβουλός μας είπε ότι μετά τις εκλογές θα μας κάνει κάποια ημερίδα για τα νέα βιβλία.Νωρίς νωρίς...

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:49:21 μμ »
Μπορείς να διαβάζεις από τα transcripts ή να βάλεις κάποιους μαθητές να διαβάζουν ή να χρησιμοποιήσεις υλικό από άλλα βιβλία σχετικό με το θέμα που θα διδάσκεις. Αν είχα μερικούς φίλους native speakers θα τους ηχογραφούσα μόνη μου και μετά θα έβαζα το ακουστικό υλικό στην τάξη. Έχω μόνο μία και δεν ξέρω αν υπάρχουν μονόλογοι στα βιβλία!!- μεταξύ αστείου και σοβαρού αυτό!

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 02:33:33 μμ »
Κοίταξε,δοκίμασα να ηχογραφήσω τον εαυτό μου,πλάκα έχει,και αυτό είναι όντως μια καλή λύση αλλά νομίζω πως είναι εφικτή μόνο με transcripts που είναι stories ή άρθρα.Με τους διαλόγους τι γίνεται είναι το θέμα..

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 05:29:10 μμ »
Δεν είναι ανάγκη να τα κάνουμε και όλα ή δεν είναι ανάγκη να είναι native speakers. Βάλε μαθητές να διαβάζουν.Κάτι θα σκεφτούμε.
Μιας και ανοίξαμε κουβέντα αν και είναι άσχετο ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έβαλα το διαγνωστικό τεστ στην Α' ΓΥμνασίου και έχω 2 δίδυμες που μάλλον πρέπει να χωρίσω. Μου φαίνεται όμως πως θα αντιδράσουν, μου φαίνονται πολύ δεμένες από κάποια πρώτα δείγματα. Πως να το χειριστώ παιδαγωγικά; Δεν είναι η νύχτα με τη μέρα από γνώσεις αλλά της μίας ο βαθμός είναι για αρχάριο τμήμα και της άλλης για προχωρημένο. Έχεις να προτείνεις κάτι;Thank you!!

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:26:27 μμ »

ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2012, 06:35:44 μμ από ninja »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:28:47 μμ »
δεν ξερω αν επιτρέπεται αλλά έχει συμβεί και σε άλλο συνάδελφο
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 12:01:45 πμ »
Εγώ πάντως το έχω κάνει αυτό, γιατί ήμουν τρεις μέρες σε ένα σχολείο, δύο σε άλλο και τα σχολεία είχαν 40 χμ απόσταση μεταξύ τους. Όταν τους βολεύει όλα γίνονται, και το παιδαγωγικό κομμάτι δεν έχει σημασία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.