*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;  (Αναγνώστηκε 48058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 12:56:02 πμ »
Σε γενικές γραμμές, τα πιστοποιητικά με τη μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα στην Ελλάδα και το εξωτερικό είναι αυτά των φορέων CaMLA και ETS. Δηλαδή τα εξής: Proficiency Cambridge/Michigan, IELTS, TOEIC, TOEFL.

Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ 23 διαφορετικά Lower, 22 Advanced και 17 Proficiency. Η λίστα συνεχώς μεγαλώνει καθώς κάθε λίγους μήνες κάνουν την εμφάνισή τους νέα πιστοποιητικά. Κάθε καινούριο πιστοποιητικό είναι πιο εύκολο από τα προηγούμενα, πιο φιλικό προς τον μαθητή και πιο κατάλληλο για ανθρώπους που απλά θέλουν ένα χαρτί χωρίς να κοπιάσουν ιδιαίτερα.

Προφανώς κάποια από αυτά τα πιστοποιητικά δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους. Στην Ελλάδα θα είναι "αναγνωρισμένα" όσο βρίσκονται στη λίστα του ΑΣΕΠ. Αν ποτέ βγουν από τη λίστα (όπως έγινε παλιότερα με το Oxford και το GSM, και πιο πρόσφατα με το UCLAN) η αξία τους θα είναι ίδια με την αξία ενός ενδεικτικού από φροντιστήριο, δηλαδή καμία. Ακόμα και τώρα, μόνο το δημόσιο τα αναγνωρίζει όλα το ίδιο (και πάλι όχι όλες οι υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα) ενώ ο ιδιωτικός τομέας, τόσο οι επιχειρήσεις όσο και τα κολλέγια, είναι περισσότερο επιλεκτικά.

Στο εξωτερικό υπάρχουν εργοδότες που προσδιορίζουν ακριβώς ποια πιστοποιητικά δέχονται και ποια όχι. Σε Ευρώπη και Αμερική είσαι συνήθως αρκετά καλά καλυμμένος από τα πιστοποιητικά CaMLA. Στην Ασία, την Αυστραλία και την Αφρική υπάρχουν αρκετές αποκλείσεις κυρίως υπέρ λιγότερο γνωστών Βρετανικών πιστοποιητικών όπως το City & Guilds. Αυτά είναι δεδομένα που αλλάζουν από χώρα σε χώρα.

Στο εξωτερικό υπάρχουν επίσης περιπτώσεις μεγάλων εργοδοτών (π.χ. Ευρωπαϊκή Ένωση) που δεν ενδιαφέρονται να δουν κανένα πιστοποιητικό, απλά ζητάνε εσύ να δηλώσεις τι επίπεδο έχεις - και μετά σε βάζουν να περάσεις από συνέντευξη και τεστ στα αγγλικά όπου διαπιστώνουν επί τούτου πόσο καλά μιλάς και γράφεις. Στην Ελλάδα μεγάλοι εργοδότες κάνουν το ίδιο, μόνο που ζητάνε πρώτα να δουν το χαρτί.

Στα Πανεπιστήμια γενικά ζητούν IELTS το οποίο όμως είναι ένα εξειδικευμένο πιστοποιητικό με μικρή διάρκεια (2 χρόνων) οπότε δεν έχει νόημα να το δώσεις χωρίς να έχεις κάπου να πας.

Για διάφορους άλλους σκοπούς (αναγνώριση σπουδών, μεταπτυχιακά σε ελληνικά πανεπιστήμια, μετατάξεις, συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα κλπ) συνήθως ζητήται πιστοποίηση C1/C2. Θεωρητικά αναγνωρίζονται όλα τα πιστοποιητικά της λίστας του ΑΣΕΠ, αλλά πρακτικά όσοι δεν έχουν ένα από τα γνωστά πιστοποιητικά συνήθως βρίσκουν τοίχους μπροστά τους.

Συμπέρασμα: αν δεν είσαι άνω των 45 και βολεμένος σε μια θεσούλα στο δημόσιο, η καλύτερη λύση είναι να προσπαθήσεις για το καλύτερο (βλ. πιο δύσκολο) πιστοποιητικό που μπορείς να πάρεις, επιδιώκοντας μαζί με το χαρτί να πάρεις και αρκετές γνώσεις για να μπορείς να δώσεις για κάποια πιο εξειδικευμένη πιστοποίηση στο μέλλον ή να περάσεις επιτυχώς προφορικές ή γραπτές εξετάσεις στα αγγλικά, αν χρειαστεί. Και φυσικά για να μπορείς να ανοίγεις το στόμα σου χωρίς να γίνεσαι ρεζίλι.

Δεν υπήρξε καμία υποβάθμιση του IELTS από τον ΑΣΕΠ. Μάλλον ο ΑΣΕΠ αναγνώριζε το IELTS υπερβολικά αισιόδοξα και αποφάσισε (αναγκάστηκε??) να προσαρμοστεί στα διεθνή δεδομένα. Σε καμία περίπτωση δεν είναι το 7.5 του IELTS αντίστοιχο του C2 (όπως δεν είναι και το 785 του TOEIC αντίστοιχο του C1 οπότε μην σας φανεί περίεργο αν πάρει το αυτί σας τίποτα άλλες αλλαγές στο εγγύς μέλλον).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:02 »

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 12:24:00 πμ »
Όταν διαλέγεις ποιο πιστοποιητικό να δώσεις, το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι τα εξέταστρα, τα οποία στην τελική είναι μικροποσά.

Παράγοντες που αξίζει να λάβεις υπόψιν είναι η δυσκολία του πιστοποιητικού και η αναγνωρισιμότητά του στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα.

Από αυτή την άποψη το ΚΠγ υστερεί. Θα το πρότεινα μόνο σε αδύναμους μαθητές που δεν ενδιαφέρονται να πιεστούν και που το θέλουν αποκλειστικά για να καπαρώσουν καμιά θεσούλα στο δημόσιο. Αλλά αν αυτός είναι ο στόχος σου, γιατί να μην δώσεις ΤΙΕ που έχει καλύτερη οργάνωση εξετάσεων;

Όσο για τα παιχνίδια με τα θέματα, είμαι πάρα πολλά χρόνια στο χώρο και δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο. Αντιθέτως αν σκεφτείς πως κάποιες αλυσίδες φροντιστηρίων που απευθύνονται σε ενήλικες (γκουχ  γκουχ) προωθούν το ΚΠγ ως εύκολη / έσχατη λύση, τι συμπέρασμα βγάζεις;

Σε γενικές γραμμές το ποιο πιστοποιητικο θα επιλέξεις δεν έχει να κανει τόσο με την ηλικία σου αλλά περισσότερο με τις ικανότητές σου, τη διάθεσή σου να διαβάσεις και το λόγο που θέλεις την πιστοποίηση.
Μικροποσό τα 80 ευρώ που κερδίζεις π.χ απτο β2?Σε ποιά χώρα ζείς?Δεν έχεις δει τι γίνεται στα σούπερ μάρκετ για τη προσφορά ''0,10 λεπτά φθηνότερα''?Δεν έχεις δει τα φέσια στα κξγ μιας και είσαι του χώρου?Δεν έχεις δει αγγελίες που ζητούν ιδιαίτερα με 1 ευρώ την ώρα?Οπότε ή πλάκα μας κάνεις ή σε διέπει αναλγησία.
Πάμε παρακάτω.Αμα υποστηρίζεις σοβαρά οτι στο εξωτερικό αναγνωρίζονται τα camla,cambridge και λοιπές τέτοιες σαχλαμαροαηδίες που ξεφυτρώνουν κάθε χρόνο σαν μανιτάρια από τους κουτόφραγκους που νομίζουν οτι βρήκαν τη κότα με τα χρυσά αυγά και πέσαν σαν τα κοράκια να τα κονομήσουν πουλώντας παραμύθι στο ελλαδιστάν,τότε λυπάμαι αλλά διαστρευλώνεις συνειδητα τα γεγονότα.Η αλήθεια είναι οτι ΤΙΠΟΤΑ δεν αναγνωρίζεται έξω.Αν υπάρχει μία πιθανότητα να αναγνωριστεί κάτι,είναι το κπγ εντός ευρωπαικής ένωσης.Εδώ ξέρω σίγουρα οτι ούτε καν στα διάφορα πανεπιστήμια του michigan δεν αναγνωρίζονται τα camla,michigan...
Ελα τωρα που δεν έχεις ακούσει για μαγειρέματα με θέματα εσύ που είσαι και στον χώρο...Σε παρακαλώ...Εδώ έχουμε ακούσει όργια εμείς που είμαστε και εκτός κυκλώματος...Μην αρχίσω να λέω για αποστολή θεμάτων με μέιλ σε μεγαλοφροντιστηριούχους τώρα και γίνω κακούλης βραδιάτικα....
ΤΟ κπγ εκτός των άλλων είναι το πιο επιστημονικά τεκμηριωμένο αφού βγαίνει από πανεπιστημιακούς που δεν χρωστάνε χάρες σε κανέναν από τη φατρία των φροντιστηριούχων και έχουν βγάλει γενιές και γενιές αξίων καθηγητών αγγλικής,και δεν εννοώ φυσικά τα failαριά του proficiency αλλά πραγματικούς καθηγητές του πανεπιστημίου και της τετραετούς φοιτήσεως...Λοιπόν,μη τρελαθούμε κιόλας οτι είναι άχρηστο.Αντιθέτως είναι το κορυφαίο από αυτά που κυκλοφορούν και εγώ προσωπικά εκεί κατευθύνω όλους τους μαθητές που ξέρω να δώσουν...
Ειδικά τώρα που θα συνδεθεί με το σχολείο και θα αποκτάται και μέσω των δημοσίων σχολείων,βλέπω να αγοράζουν μαζικά μυγοσκοτώστρες στα φροντιστήρια γιατί οι αρμοδιότητες τους κάπου εκεί θα κυμαίνονται πλέον...Ισως γιαυτό και τόσος πόλεμος από τη μεριά τους για το κπγ...Δεν πειράζει,είχαν καλομάθει τόσα χρόνια με τους κολλητούς τους μιζοδότες αγγλοαμερικάνους και τώρα που αλλάζει το πράγμα,τσινάνε...
ΥΓ.Τα εξεταστικά κέντρα κπγ είναι πάντα φουλ.Στο cambridge σε λίγο όχι σε τάξεις αλλά σε ταξί θα δίνουν...Αυτό πως εξηγείται?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 12:58:39 πμ »
Μικροποσό τα 80 ευρώ που κερδίζεις π.χ απτο β2?Σε ποιά χώρα ζείς?Δεν έχεις δει τι γίνεται στα σούπερ μάρκετ για τη προσφορά ''0,10 λεπτά φθηνότερα''?Δεν έχεις δει τα φέσια στα κξγ μιας και είσαι του χώρου?Δεν έχεις δει αγγελίες που ζητούν ιδιαίτερα με 1 ευρώ την ώρα?Οπότε ή πλάκα μας κάνεις ή σε διέπει αναλγησία.
Η προσφορά με τα 0,10 λεπτά φθηνότερα είναι για κάτι που θα καταναλωθεί μέσα στην επόμενη μέρα, εβδομάδα ή μήνα. Οι γνώσεις αγγικών και η πιστοποίηση που τα συνοδεύει είναι επένδυση για μια ζωή. Αν όμως τα οικονομικά σου είναι τόσο στενεμένα που δεν μπορείς να διαθέσεις 150 ευρώ για μια πιστοποίηση περιωπής, γιατί να δώσεις ΚΠγ και όχι TIE που σου έρχεται φθηνότερα; Ή TOEIC όταν υπάρχουν προσφορές με 25 και 50 ευρώ;

Πάμε παρακάτω.Αμα υποστηρίζεις σοβαρά οτι στο εξωτερικό αναγνωρίζονται τα camla,cambridge και λοιπές τέτοιες σαχλαμαροαηδίες που ξεφυτρώνουν κάθε χρόνο σαν μανιτάρια από τους κουτόφραγκους που νομίζουν οτι βρήκαν τη κότα με τα χρυσά αυγά και πέσαν σαν τα κοράκια να τα κονομήσουν πουλώντας παραμύθι στο ελλαδιστάν,τότε λυπάμαι αλλά διαστρευλώνεις συνειδητα τα γεγονότα.Η αλήθεια είναι οτι ΤΙΠΟΤΑ δεν αναγνωρίζεται έξω.Αν υπάρχει μία πιθανότητα να αναγνωριστεί κάτι,είναι το κπγ εντός ευρωπαικής ένωσης.Εδώ ξέρω σίγουρα οτι ούτε καν στα διάφορα πανεπιστήμια του michigan δεν αναγνωρίζονται τα camla,michigan...
Αν υποστηρίζεις σοβαρά ότι υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να αναγνωριστεί το ΚΠγ και όχι το CPE πρέπει να μην γνωρίζεις καθόλου καλά την αγορά εργασίας στην Ευρώπη. Επειδή ήμουν πολλά χρόνια έξω και ακόμα και τώρα προετοιμάζω ενήλικες για σπουδές και εργασία στο εξωτερικό, έχω να σου πω πως όποιος σου έχει πει ότι το ΚΠγ αναγνωρίζεται στην ΕΕ, σε δουλεύει ψιλό γαζί. Πολύ ψιλό όμως.

Ελα τωρα που δεν έχεις ακούσει για μαγειρέματα με θέματα εσύ που είσαι και στον χώρο...Σε παρακαλώ...Εδώ έχουμε ακούσει όργια εμείς που είμαστε και εκτός κυκλώματος...Μην αρχίσω να λέω για αποστολή θεμάτων με μέιλ σε μεγαλοφροντιστηριούχους τώρα και γίνω κακούλης βραδιάτικα....
Φυσικά και "έχω ακούσει" για μαγειρέματα, όπως έχω ακούσει για εξωγήινους, αεροψεκασμούς και έναν μπαμπούλα που βγαίνει τα βράδυα και κυνηγάει τα παιδάκια που δεν τρώνε το φαΐ τους. Από προσωπική εμπειρία δεν έχω παρατηρήσει τίποτα και το μοναδικό σχόλιο που έχω ακούσει από αξιόπιστο συνάδελφο είναι ότι κάποτε (προ 10ετίας) αν γνώριζες συγκεκριμένο άτομο που είχε σχέση με το ECCE, μπορεί να έπαιρνες κάποια από τα θέματα των προφορικών 2-3 μέρες πριν τις εξετάσεις. Τώρα κατά πόσο αυτό αληθεύει, τι να σου πω. Η συνάδελφος που μου το είπε το άκουσε από το αφεντικό της, οπότε ούτε αυτή έχει προσωπική εμπειρία. Εγώ πάλι γνωρίζω εδώ και 5 χρόνια πολύ υψηλά ιστάμενο πρόσωπο στην Ελληνοαμερικανική Ένωση και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να δεχτούν εγγραφές μαθητών μου μία μέρα μετά τη λήξη της παράτασης (μια διευκόλυνση που πληροφορούμαι ότι την κάνουν σε όλα τα φροντιστήρια και ίσως και στους ανεξάρτητους υποψήφιους) οπότε τι να σου πω. Αν υποψιαστώ ότι κάνει μαγειρέματα με άλλους και όχι με μένα, θα τον διαγράψω από φίλο στο Facebook και θα του κόψω και την καλημέρα για να μάθει!!
 
ΤΟ κπγ εκτός των άλλων είναι το πιο επιστημονικά τεκμηριωμένο αφού βγαίνει από πανεπιστημιακούς
;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Επειδή έχω ασχοληθεί προσωπικά και επαγγελματικά με αυτό το θέμα, έχω να πω ότι εδώ ROTFL. Μόλις συνέλθω από τα γέλια, θα σου απαντήσω.

Ειδικά τώρα που θα συνδεθεί με το σχολείο και θα αποκτάται και μέσω των δημοσίων σχολείων,βλέπω να αγοράζουν μαζικά μυγοσκοτώστρες στα φροντιστήρια γιατί οι αρμοδιότητες τους κάπου εκεί θα κυμαίνονται πλέον...
Δεν ξέρεις ΠΟΣΟ το περιμένω να γίνει αυτή η σύνδεση. Ο καλύτερος τρόπος να αχρηστεύσεις ένα πιστοποιητικό είναι να το μοιράζεις σαν κονφετί. Αμήν και πότε!!

ΥΓ.Τα εξεταστικά κέντρα κπγ είναι πάντα φουλ.Στο cambridge σε λίγο όχι σε τάξεις αλλά σε ταξί θα δίνουν...Αυτό πως εξηγείται?
Πολύ απλό. Οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν τα κότσια (και τις γνώσεις) για να διδάξουν CPE και οι περισσότεροι μαθητές βαριούνται να διαβάσουν. Καθώς έχουν χάψει το παραμύθι ότι όλα τα πιστοποιητικά που αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ είναι ισάξια, προτιμούν το πιο βολικό και πιο εύκολο, και φυσικά οι καθηγητές δεν είναι χαζοί να σπάσουν τα νεύρα τους για να μπορέσει να πετύχει τον στόχο του ο μαθητάκος που είναι κάτω του μετρίου και θέλει πτυχίο (sic) με 2 ώρες μάθημα την εβδομάδα. Με το ευκολάκι κάνουν όλοι τη δουλίτσα τους. Απλά σε μερικά χρόνια θα έρθουν στα φροντιστήρια (όπως έρχονται ήδη) και θα ζητάνε να τους προετοιμάσουμε για ένα πιστοποιητικό με μεγαλύτερη αναγνώριση για να μπορέσουν να σπουδάσουν ή να βρουν δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 06:00:54 μμ »
Η προσφορά με τα 0,10 λεπτά φθηνότερα είναι για κάτι που θα καταναλωθεί μέσα στην επόμενη μέρα, εβδομάδα ή μήνα. Οι γνώσεις αγγικών και η πιστοποίηση που τα συνοδεύει είναι επένδυση για μια ζωή. Αν όμως τα οικονομικά σου είναι τόσο στενεμένα που δεν μπορείς να διαθέσεις 150 ευρώ για μια πιστοποίηση περιωπής, γιατί να δώσεις ΚΠγ και όχι TIE που σου έρχεται φθηνότερα; Ή TOEIC όταν υπάρχουν προσφορές με 25 και 50 ευρώ;
Αν υποστηρίζεις σοβαρά ότι υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να αναγνωριστεί το ΚΠγ και όχι το CPE πρέπει να μην γνωρίζεις καθόλου καλά την αγορά εργασίας στην Ευρώπη. Επειδή ήμουν πολλά χρόνια έξω και ακόμα και τώρα προετοιμάζω ενήλικες για σπουδές και εργασία στο εξωτερικό, έχω να σου πω πως όποιος σου έχει πει ότι το ΚΠγ αναγνωρίζεται στην ΕΕ, σε δουλεύει ψιλό γαζί. Πολύ ψιλό όμως.
Φυσικά και "έχω ακούσει" για μαγειρέματα, όπως έχω ακούσει για εξωγήινους, αεροψεκασμούς και έναν μπαμπούλα που βγαίνει τα βράδυα και κυνηγάει τα παιδάκια που δεν τρώνε το φαΐ τους. Από προσωπική εμπειρία δεν έχω παρατηρήσει τίποτα και το μοναδικό σχόλιο που έχω ακούσει από αξιόπιστο συνάδελφο είναι ότι κάποτε (προ 10ετίας) αν γνώριζες συγκεκριμένο άτομο που είχε σχέση με το ECCE, μπορεί να έπαιρνες κάποια από τα θέματα των προφορικών 2-3 μέρες πριν τις εξετάσεις. Τώρα κατά πόσο αυτό αληθεύει, τι να σου πω. Η συνάδελφος που μου το είπε το άκουσε από το αφεντικό της, οπότε ούτε αυτή έχει προσωπική εμπειρία. Εγώ πάλι γνωρίζω εδώ και 5 χρόνια πολύ υψηλά ιστάμενο πρόσωπο στην Ελληνοαμερικανική Ένωση και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να δεχτούν εγγραφές μαθητών μου μία μέρα μετά τη λήξη της παράτασης (μια διευκόλυνση που πληροφορούμαι ότι την κάνουν σε όλα τα φροντιστήρια και ίσως και στους ανεξάρτητους υποψήφιους) οπότε τι να σου πω. Αν υποψιαστώ ότι κάνει μαγειρέματα με άλλους και όχι με μένα, θα τον διαγράψω από φίλο στο Facebook και θα του κόψω και την καλημέρα για να μάθει!!
  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Επειδή έχω ασχοληθεί προσωπικά και επαγγελματικά με αυτό το θέμα, έχω να πω ότι εδώ ROTFL. Μόλις συνέλθω από τα γέλια, θα σου απαντήσω.
Δεν ξέρεις ΠΟΣΟ το περιμένω να γίνει αυτή η σύνδεση. Ο καλύτερος τρόπος να αχρηστεύσεις ένα πιστοποιητικό είναι να το μοιράζεις σαν κονφετί. Αμήν και πότε!!
Πολύ απλό. Οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν τα κότσια (και τις γνώσεις) για να διδάξουν CPE και οι περισσότεροι μαθητές βαριούνται να διαβάσουν. Καθώς έχουν χάψει το παραμύθι ότι όλα τα πιστοποιητικά που αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ είναι ισάξια, προτιμούν το πιο βολικό και πιο εύκολο, και φυσικά οι καθηγητές δεν είναι χαζοί να σπάσουν τα νεύρα τους για να μπορέσει να πετύχει τον στόχο του ο μαθητάκος που είναι κάτω του μετρίου και θέλει πτυχίο (sic) με 2 ώρες μάθημα την εβδομάδα. Με το ευκολάκι κάνουν όλοι τη δουλίτσα τους. Απλά σε μερικά χρόνια θα έρθουν στα φροντιστήρια (όπως έρχονται ήδη) και θα ζητάνε να τους προετοιμάσουμε για ένα πιστοποιητικό με μεγαλύτερη αναγνώριση για να μπορέσουν να σπουδάσουν ή να βρουν δουλειά.
Γιατί απαντάς μόνο οτι σε συμφέρει και τα άλλα γαργάρα?Οχι οτι απαντάς ουσιαστικά αφού τα επιχειρήματα σου είναι για γέλια...
Λοιπόν,αληθεύει οτι η φατρία σας παίρνει μίζα για κάθε μαθητή που στέλνει στους βρωμοαγγλοαμερικάνους,οι οποίοι μάλιστα συχνάζουν στα φροντιστήρια σας και δήθεν κάνουν και μάθημα και μόλις μπουν στην τάξη κλείνουν όλοι τη μύτη τους απτη μπόχα,τη ποδαρίλα και την απλυσιά,για να μην αναφερθώ στις...γνώσεις τους.Εδώ γελάνε...
Εσείς της ιδιωτικής εκπαίδευσης βγάζετε σπυράκια όταν ακούτε για πανεπιστημιακούς γιατί είστε της νοοτροπίας οτι  οι proficiency καθηγηταράδες σας κάνουν για τη ψευτοδουλειά και ψευτουπηρεσία που προσφέρετε(???) οπότε γιατί να ασχοληθείτε με τους καθηγητές πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.Ετσι?Πρέπει να ξέρεις ομως οτι αυτοί είναι οι πυλώνες της εκπαίδευσης και εσείς της συνομοταξίας σου απλά αναλώσιμα υλικά...
Εγώ να δεις πόσο περιμένω να γίνει αυτή η σύνδεση για να προετοιμάζω σωρηδόν μαθητές στο σχολείο,να μην έρχονται στα φροντιστήρια σας και αυτά ναρχίσουν να κλείνουν σαν τις μύγες...Σαν πολλοί μαζευτήκατε...Ξέρεις οτι έτσι είναι ο,τι και να λες...Οσο για το οτι θα υποβαθμιστεί το πτυχίο,σοβαρά υποστηρίζεις οτι όσο περισσότεροι το παίρνουν,τόσο αυτό απαξιώνεται?
Σοβαρά???
Πες μου έναν που να χρησιμοποίησε cambridge στο εξωτερικό και δεν του ζήτησαν έξτρα πιστοποίηση???Πες μου όνομα τώρα...Και αν πρόσεξες τι είπα στην αρχή,είπα ΚΑΝΕΝΑ δεν αναγνωρίζεται έξω...Τα υπόλοιπα είναι για να πουλάτε παπάτζα και ιστορία εσείς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:02 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 07:00:17 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2016, 10:41:12 πμ από dragadroun »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 07:13:30 μμ »
Γιατί απαντάς μόνο οτι σε συμφέρει και τα άλλα γαργάρα?Οχι οτι απαντάς ουσιαστικά αφού τα επιχειρήματα σου είναι για γέλια...
Γιατί δεν μπορώ να πάρω σοβαρά απόψεις που περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς όπως βρωμοαγγλοαμερικάνους, ποδαρίλα, μπόχα κλπ. Γενικά στη ζωή προσπαθώ να αποφύγω τις γελοιότητες, το ίδιο κάνω και στα φόρουμ.

Εσείς της ιδιωτικής εκπαίδευσης βγάζετε σπυράκια όταν ακούτε για πανεπιστημιακούς
"Εμείς της ιδιωτικής εκπαίδευσης" πολλές φορές έχουμε πτυχία και μεταπτυχιακά και προϋπηρεσία σε ερευνητικά πόστα και εμπειρία διδασκαλίας στην τριτοβαθμια εκπαίδευση και μετεκπαίδευση πολλά άλλα πράγματα που δεν τα έχετε "εσείς της δημόσιας εκπαίδευσης". Αλλά ας μην τσουβαλιάζουμε. Κατά τη γνώμη μου καλοί υπάρχουν εκατέρωθεν. Το ποιος έχει επίπεδο και ποιο είναι το επίπεδό του, φαίνεται από τον τρόπο που επιχειρηματολογεί.

I'm happy to continue this discussion in English, as your latest comments made me wonder about your knowledge of the subject you teach. So let's see if you can you put your tirades in good English.  8)

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 09:12:04 μμ »

I'm happy to continue this discussion in English, as your latest comments made me wonder about your knowledge of the subject you teach. So let's see if you can you put your tirades in good English.  8)

I'd be happy ... :p

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 09:19:53 μμ »
Isla, η απάντηση που έδωσε ο dragadroun, σε δικαίωσε πλήρως !!   :D :D
Αν αποφασίσω, θα ακούσω τις  εμπεριστατωμένες  με λογικά επιχειρήματα απόψεις σου.
Πάντως για lower,  που μου ζητήθηκε στο εξωτερικό πριν κάποια χρόνια, δεχόταν μόνο από Cambridge.

ΥΓ1. Αυτοί που χρησιμοποιούν λέξεις όπως "βρωμοαγγλοαμερικάνους.." απορώ γιατί να ενδιαφέρονται για τα αγγλικά.  Άλλη γλώσσα θα ήταν χρήσιμη γι αυτούς.
ΥΓ2 . sorry που παρέβλεψα την προτροπή σου για απάντηση σε αγγλικά. Βιάζομαι και θα έτρωγα χρόνο με τα αγγλικά  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2016, 09:48:25 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 09:24:23 μμ »
I'd be happy ... :p
You'd be happy what exactly?  ::)

Παυλίνα, ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 10:25:57 μμ »
Γιατί δεν μπορώ να πάρω σοβαρά απόψεις που περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς όπως βρωμοαγγλοαμερικάνους, ποδαρίλα, μπόχα κλπ. Γενικά στη ζωή προσπαθώ να αποφύγω τις γελοιότητες, το ίδιο κάνω και στα φόρουμ.
"Εμείς της ιδιωτικής εκπαίδευσης" πολλές φορές έχουμε πτυχία και μεταπτυχιακά και προϋπηρεσία σε ερευνητικά πόστα και εμπειρία διδασκαλίας στην τριτοβαθμια εκπαίδευση και μετεκπαίδευση πολλά άλλα πράγματα που δεν τα έχετε "εσείς της δημόσιας εκπαίδευσης". Αλλά ας μην τσουβαλιάζουμε. Κατά τη γνώμη μου καλοί υπάρχουν εκατέρωθεν. Το ποιος έχει επίπεδο και ποιο είναι το επίπεδό του, φαίνεται από τον τρόπο που επιχειρηματολογεί.

I'm happy to continue this discussion in English, as your latest comments made me wonder about your knowledge of the subject you teach. So let's see if you can you put your tirades in good English.  8)
Ασε μας κοπελίτσα μου με τα κομπλεξ σου που θες να σου μιλήσω στα αγγλικά για να σου δείξω πόσο ανώτερος σου είμαι.Και σε πείραξαν  καιμερικές αλήθειες που είπα σε αργκώ και θίχτηκες ωσαν παρθένα...
Εγώ ήμουν ο πρώτος των πρώτων στον ασεπ,κάτι που είμαι σίγουρος οτι προσπάθησες πολλάκις και συ με εξαιρετική αποτυχία,εξού και τα κόμπλεξ.Μάθε λοιπόν οτι από μένα έχουν περάσει χιλιάδες μαθητές πρωι-απόγευμα(.....),μαθητές που δεν θα δεις ποτέ σου,όπως δεν θα δεις ποτέ και τα αποτελέσματα-θαύματα που είχα με αυτούς...
Και δεν μας είπες(το απέφυγες εντέχνως):μίζες παίρνετε από τους φίλους σας τους αγγλοαμερικάνους,ναι ή όχι??Και απαντάω,ΝΑΙ.Γιαυτο και τους υπερασπίζεστε με τέτοια μανία...Αλλά δεν φταίτε εσείς,η ανυπαρξία του κράτους φταίει που επιτρέπει τέτοιες λαμογιές....

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 10:48:43 μμ »
Ασε μας κοπελίτσα μου με τα κομπλεξ σου που θες να σου μιλήσω στα αγγλικά για να σου δείξω πόσο ανώτερος σου είμαι.Και σε πείραξαν  καιμερικές αλήθειες που είπα σε αργκώ και θίχτηκες ωσαν παρθένα...
Εγώ ήμουν ο πρώτος των πρώτων στον ασεπ,κάτι που είμαι σίγουρος οτι προσπάθησες πολλάκις και συ με εξαιρετική αποτυχία,εξού και τα κόμπλεξ.Μάθε λοιπόν οτι από μένα έχουν περάσει χιλιάδες μαθητές πρωι-απόγευμα(.....),μαθητές που δεν θα δεις ποτέ σου,όπως δεν θα δεις ποτέ και τα αποτελέσματα-θαύματα που είχα με αυτούς...
Και δεν μας είπες(το απέφυγες εντέχνως):μίζες παίρνετε από τους φίλους σας τους αγγλοαμερικάνους,ναι ή όχι??Και απαντάω,ΝΑΙ.Γιαυτο και τους υπερασπίζεστε με τέτοια μανία...Αλλά δεν φταίτε εσείς,η ανυπαρξία του κράτους φταίει που επιτρέπει τέτοιες λαμογιές....
I see we're a bit reluctant to speak the language we teach. I wonder why...

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 11:58:14 μμ »
I see we're a bit reluctant to speak the language we teach. I wonder why...
Do you know what I see?I see a person who cannot argue in favour of a specific point of view with plausible arguments trying to prove something that is undoubtedly wrong...I'm really sorry about the fact that we both teach the same object.
As for your wonderings,I can only tell you that there's no need for that.I am so much better than you in every possible aspect of both teaching of english language and knowledge of this.
But I'm still waiting for an answer.Do you get commisions in order to advertise and promote certain types of tests such as cambrige,michigan etc or you just do it in order to pretend that you are high class teachers while in fact you aren't??

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:09:23 πμ »
Isla, η απάντηση που έδωσε ο dragadroun, σε δικαίωσε πλήρως !!   :D :D
Αν αποφασίσω, θα ακούσω τις  εμπεριστατωμένες  με λογικά επιχειρήματα απόψεις σου.
Πάντως για lower,  που μου ζητήθηκε στο εξωτερικό πριν κάποια χρόνια, δεχόταν μόνο από Cambridge.

ΥΓ1. Αυτοί που χρησιμοποιούν λέξεις όπως "βρωμοαγγλοαμερικάνους.." απορώ γιατί να ενδιαφέρονται για τα αγγλικά.  Άλλη γλώσσα θα ήταν χρήσιμη γι αυτούς.
ΥΓ2 . sorry που παρέβλεψα την προτροπή σου για απάντηση σε αγγλικά. Βιάζομαι και θα έτρωγα χρόνο με τα αγγλικά  :-[
Σοβαρά?Τί λες βρε παιδί μου?Από ποιο πανεπιστήμιο σε βγάλανε εσένα και τα'μαθες όλα με τη μία??Ξεκίνα από τώρα και σε καμιά δεκαετία μπορεί και να φτάσεις τα χιλιόμετρα που έχω γράψει στη ξενόγλωσση εκπαίδευση.Εσύ τι ακριβώς έχεις κάνει και σε πειράζουν μερικές λεξούλες στην αργκώ?Παρθένα το παίζεις??Η ουσία μετράει κοπελίτσα μου.
Εδώ δε μπορείς να γράψεις 2 λεξούλες στα αγγλικά γιατί θα σου ''πάρει χρόνο''.Πλάκα μας κάνεις τώρα που μιλάς  και για εμπεριστατωμένα επιχειρήματα?Βασικά δεν κατάλαβα.Εσύ είσαι καθηγήτρια ή απλά ψάχνεις να πάρεις κάνα ψευτοproficiency  μπας και γίνεις??
Η μήπως παίρνει ςκαι συ τίποτα μιζούλες όπως η φίλη σου και θίχτηκες??

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:22:25 πμ »
Σοβαρά?Τί λες βρε παιδί μου?Από ποιο πανεπιστήμιο σε βγάλανε εσένα και τα'μαθες όλα με τη μία??Ξεκίνα από τώρα και σε καμιά δεκαετία μπορεί και να φτάσεις τα χιλιόμετρα που έχω γράψει στη ξενόγλωσση εκπαίδευση.Εσύ τι ακριβώς έχεις κάνει και σε πειράζουν μερικές λεξούλες στην αργκώ?Παρθένα το παίζεις??Η ουσία μετράει κοπελίτσα μου.
Εδώ δε μπορείς να γράψεις 2 λεξούλες στα αγγλικά γιατί θα σου ''πάρει χρόνο''.Πλάκα μας κάνεις τώρα που μιλάς  και για εμπεριστατωμένα επιχειρήματα?Βασικά δεν κατάλαβα.Εσύ είσαι καθηγήτρια ή απλά ψάχνεις να πάρεις κάνα ψευτοproficiency  μπας και γίνεις??
Η μήπως παίρνει ςκαι συ τίποτα μιζούλες όπως η φίλη σου και θίχτηκες??


συγγνώμη, εσείς είστε εκπαιδευτικός ;;   ??? ( ωραίο λεξιλόγιο έχετε!)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.182 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.