*

Αποστολέας Θέμα: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό  (Αναγνώστηκε 5621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« στις: Οκτώβριος 16, 2016, 03:27:34 μμ »
Καλησπέρα,
Θα εκτιμούσα τη γνώμη συναδέλφων και όσων γενικά έχουν επαφή με το θέμα που με απασχολεί.
Αμφιταλλαντεύομαι ανάμεσα στο να σπουδάσω σε μία (τρίτη) σχολή ή στο να κάνω διδακτορικό.
Σίγουρα το διδακτορικό είναι μία ανωτάτου επιπέδου δημιουργική σπουδή, που σου δίνει τεράστια ηθική ικανοποίηση, όμως μετά? Θα σου χρησιμεύσει κάπου? Δεν είναι γενικά δύσκολο να μπεις στους ακαδημαικούς κύκλους και να ακολουθήσεις αντίστοιχη καριέρα?

Από την άλλη με το τρίτο προπτυχιακό θα έχω να ανταγωνιστώ στην αγορά εργασίας πτυχιούχους με χρόνια εμπειρίας....
 Όσοι έχουν διδακτορικό είναι πολύ λιγότεροι από τους απλούς πτυχιούχους. ..

Το προπτυχιακό και το διδακτορικό που σκέφτομαι σχετίζονται. Έχω αποφασίσει δηλαδή με τι θελω να ασχοληθώ.

Εσεις τι πιστεύετε?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2016, 03:30:08 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 03:48:56 μμ »
Καλησπέρα,
Θα εκτιμούσα τη γνώμη συναδέλφων και όσων γενικά έχουν επαφή με το θέμα που με απασχολεί.
Αμφιταλλαντεύομαι ανάμεσα στο να σπουδάσω σε μία (τρίτη) σχολή ή στο να κάνω διδακτορικό.
Σίγουρα το διδακτορικό είναι μία ανωτάτου επιπέδου δημιουργική σπουδή, που σου δίνει τεράστια ηθική ικανοποίηση, όμως μετά? Θα σου χρησιμεύσει κάπου? Δεν είναι γενικά δύσκολο να μπεις στους ακαδημαικούς κύκλους και να ακολουθήσεις αντίστοιχη καριέρα?

Από την άλλη με το τρίτο προπτυχιακό θα έχω να ανταγωνιστώ στην αγορά εργασίας πτυχιούχους με χρόνια εμπειρίας....
 Όσοι έχουν διδακτορικό είναι πολύ λιγότεροι από τους απλούς πτυχιούχους. ..

Το προπτυχιακό και το διδακτορικό που σκέφτομαι σχετίζονται. Έχω αποφασίσει δηλαδή με τι θελω να ασχοληθώ.

Εσεις τι πιστεύετε?

Διδακτορικο. Η τριτη σχολη δεν εχει κατι να προσφερει ακριβως οπως το ειπες μονο και μονο λογω ανταγωνισμου με πτυχιουχους με εμπειρια...

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 04:42:17 μμ »
Η τρίτη σχολή όμως που προσφέρει ειδικότητα, πράγμα που το διδακτορικό δεν το κάνει...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 04:56:18 μμ »
Εξαρταται και απο το κουραγιο σου.
Θα αντεξει να ασχολεισαι τουλαχιστον για 3 χρονια με το ιδιο αντικειμενο το οποιο θα αναλυεις σχεδον μεχρι αηδιας;
Αντεχεις να το κανεις;
Αλλη σχολη σημαινει και σιαφορα αντικειμενα, αλλα ενδιαφεροντα και αλλα βαρετα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:23:03 μμ »
Και γω θα έκλινα προς διδακτορικό, αλλά όλα εξαρτώνται για το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.
Εξαρτάται και για ποιο αντικείμενο μιλάμε. Σίγουρα πάντως δεν είναι καθόλου εύκολο να μπεις σε ακαδημαϊκούς κύκλους αν είσαι "κοινός θνητός" (δηλ. αν δεν είσαι σύζυγος προθυπουργού ή κόρη καθηγητή Πανεπιστημίου κτλ.)

Και αν κατάλαβα καλά τα άλλα 2 πτυχία σου δεν έχουν σχέση με το διδακτορικό που σκέφτεσαι να κάνεις? Αλλά έχει το τρίτο πτυχίο που σκέφτεσαι?


Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:17:05 μμ »
Τόσο το διδακτορικό όσο και το τρίτο πτυχίο μου, έχουν να κάνουν με τον ίδιο "ευρύτερο" χώρο, με το προπτυχιακό να αποκλείνει ελαφρώς..
Αλλά κινούνται στο ίδιο μοτίβο, απ ότι είδα στον οδηγό σπουδών του προπτυχιακού θα αναγνωρίσω αρκετά μαθήματα από τις δύο πρώτες σχολές.
Απλά το διδακτορικό, επειδή ακριβώς εγώ η ίδια επιλέγω και διαχειρίζομαι το θέμα του,ναι, "ταιριάζει" πολύ περισσότερο με αυτά που ήδη έχω καταπιαστεί....

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2016, 06:19:48 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:18:10 μμ »
Έτσι όπως θέτεις το θέμα για μένα προσωπικα το μόνο που θα μετρούσε θα ήταν  τα θέλω μου!Τι εννοώ;Βγάλε από το μυαλό σου τελείως το θέμα του επαγγέλματος και της αποκαταστάσεως.Αν απλά είχες να διαλέξεις ανάμεσα σε αυτά τα δύο με μόνο γνώμωνα τη δικιά σου εσωτερική επιθυμία, εσύ τι θα διάλεγες;Αναρωτήσου με ειλικρίνεια.Η απάντηση που θα δώσεις είναι νομίζω και αυτή που πρέπει να ακολουθήσεις.
Αν έρθουμε τώρα στα μετρήσιμα θέματα, τότε ναι το διδακτορικό σου δίνει μόρια σε θέσεις του δημοσίου ενώ το δεύτερο ή τρίτο πτυχίο σπανίως αναγνωρίζεται.Για ακαδημαϊκή καριέρα, τι να σου πω, να μη σε απογοητεύω, αλλά υπάρχουν χιλιάδες διδάκτορες που είναι έξω από τα πανεπιστήμια.
Εσύ θα σκεφτείς πως θες να αφιερώσεις τον χρόνο σου και τι ζωή σου.Διάλεξε τουλάχιστον αυτό που σε εμπνέει...
et in Arcadia ego...

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:20:36 μμ »
Το διδακτορικό θέλει αφοσίωση. 3 χρόνια το ελάχιστο αν ασχολείσαι full - time. Εκεί δεν είσαι πια ο φοιτητής που μαθαίνει κάτι, εσύ ο ίδιος παράγεις τη γνώση. Το διδακτορικό δεν απαιτεί απλώς όρεξη να μάθεις περισσότερα, θέλει να έχεις τρέλα με την έρευνα και ουσιαστικά να ζεις μέσα στην επιστήμη.

Στην αγορά εργασίας φυσικά και δεν πρόκειται να σου χρησιμεύσει, μάλλον θα σε θεωρούν υπερεξειδικευμένο, όσο δε για την ακαδημαϊκή καριέρα.... ας μην το σχολιάσουμε - εκτός αν θες να τσαλακώσεις την αξιοπρέπειά σου και να γίνεις παρατρεχάμενος.

Αλλά η απορία μου έιναι, γιατί έχεις δίλημμα μεταξύ προπτυχιακού και διδακτορικού; Υπάρχει και το ενδιάμεσο στάδιο του μεταπτυχιακού, που μάλλον είναι πιο κοντά σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου, αν καταλαβαίνω τη σκέψη σου.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:27:20 μμ »
δεν έχω καμία φιλοδοξία ακαδημαικής καριέρας...
Το μόνο μου κίνητρο για να ξεκινήσω περαιτέρω σπουδές είναι ο εθισμός μου στη μόρφωση, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να σκεφτώ και πρακτικά, έτσι ώστε να μπορέσω να εξασκήσω κατα το δυνατόν αυτό το οποίο έμαθα.
η αλήθεια είναι πώς κλίνω προς το προπτυχιακό, αλλά το περιβάλλον μου - και απ ότι φαίνεται κι εσείς- με προτρέπει να κάνω διδακτορικό.

Επίσης, το διδακτορικό, για εμένα που δεν είμαι μόνιμη αλλά αναπληρώτρια ωρομισθια και γενικότερα συμβασιούχος, δεν έχει και τόοοση διαφορά...ίσα ίσα που το προπτυχιακό θα μου δώσει τη δυνατότητα να μπορέσω να κάνω περισσότερες αιτήσεις... ::)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2016, 06:29:43 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:28:56 μμ »
γιατί το  προπτυχιακό έχει πολλά περισσότερα πρακτικά πλεονεκτήματα..

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 07:56:14 μμ »
Τον ευατό σου κυρίως να ρωτήσεις και το τι πιστεύεις ότι θέλεις αφού αποτελεί προσωπική επιλογή.
Δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη απάντηση που να είναι ίδια για όλες τις περιπτώσεις.
Εγώ, εάν πρόκειται για προπτυχιακό που όντως ανοίγει νέους δρόμους σε έναν χώρο που δεν είναι υπερκορεσμένος, θα διάλεγα αυτό.
Σε διαφορετική περίπτωση, δεδομένου ότι έχεις ήδη δύο πτυχία, θα σκεφτόμουν το PhD.
Αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση.

Φαντάζομαι μεταπτυχιακό έχεις, για να μην το αναφέρεις καθόλου. Θα μπορούσες να βρεις ένα καλό μεταπτυχιακό, αν νομίζεις ότι σε καλύπτει κάποιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2016, 07:59:55 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 08:11:26 μμ »
Η μόρφωση δεν ταυτίζεται απαραίτητα με την απόκτηση πτυχίων. Μερικές φορές είναι εντελώς ανεξάρτητη, μη σου πω και εντελώς αντίθετη. Ως μουσικός, νομίζω ότι αυτό το γνωρίζεις καλύτερα από εμάς.

Από εκεί και πέρα, δυστυχώς κανένας από εμάς δεν έχει κληρονομικό χάρισμα. Όποια επιλογή και να κάνεις, θα λάβεις υπόψη τις σημερινές συνθήκες. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ότι σε 4-5 χρόνια, που θα ξεμπερδέψεις με το πτυχίο/διδακτορικό, θα έχει παραμείνει η κατάσταση όπως είναι σήμερα ή όπως φαίνεται ότι θα εξελιχθεί σήμερα. Μπορεί η ειδικότητα που σκέφτεσαι σε 4-5 χρόνια να είναι εντελώς κορεσμένη. Ή μπορεί να βρεθεί μια τρελή χρηματοδότηση για μεταδιδακτορικά ή/και πανεπιστημιακές θέσεις. Ή και όχι. Οπότε κι εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τους περισσότερους προλαλήσαντες: κάνε αυτό που σου αρέσει και σε κάνει να νιώθεις καλά, ειδικά αν πρόκειται για διδακτορικό. Η δέσμευση του διδακτορικού είναι τεράστια, απαιτεί φοβερή αφοσίωση και άπειρο χρόνο. Αν το αγαπάς, κάντο, γιατί μόνο έτσι θα αντέξεις τις δυσκολίες του. Θέλει μεράκι, στομάχι και γερά νεύρα. Αν το σκέφτεσαι, άστο καλύτερα και κάνε το προπτυχιακό.

Ό,τι και αν αποφασίσεις, καλή τύχη!  :D

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 08:22:59 μμ »
Νομίζω ότι πλέον το διδακτορικό δεν εξασφαλίζει ακαδημαϊκή πορεία.Σπανια τουλάχιστον.Κανε ο,τι αγαπάς. Αλλωστε δεν ξέρεις μέχρι να αποφασίσεις τι μπορεί να προκύψει.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναμεσα σε κατατακτήριες και διδακτορικό
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 08:35:16 μμ »
ναι συνάδελφοι, φυσικά και θα κάνω αυτό που θέλω, απλά δεν είμαι σίγουρη για το τι θέλω ακόμη !!
elranna μορφώνομαι και εκπαιδεύομαι δια βίου εντός και εκτός ακαδημαϊκών ιδρυμάτων...
Όντως μπορεί να υπάρξει κορεσμός, όπως έγινε στην περίπτωση των δασκάλων... θυμάμαι πριν 5 χρόνια δίνανε εκατοντάδες άτομα στο κάθε παιδαγωγικό.Όμως τώρα πλέον δεν υπάρχει αποκατάσταση δυστυχώς.

σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159523
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 235
Σύνολο: 253

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.