*

Αποστολέας Θέμα: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ  (Αναγνώστηκε 22032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 04:35:49 μμ »
Καλώς τα δεχτήκαμε, δεν βρήκα καμία αντίδραση μέχρι τώρα, να φανταστώ πως υπάρχει αδιαφορία ή πέρασε απαρατήρητη η κοινή υπουργική απόφαση για την εκπαίδευση προσφύγων? Αναπληρωτές πλήρους ωραρίου μόνο πε02 και πε70 για Σ.Ε.Π. Στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό δεν χορηγείται επίδομα.
Το καλύτερο όμως είναι το Άρθρο 9… εδώ ταιριάζει το ας πρόσεχες (Αποστολία Ζώη)
<<Αν το θελήσω έχω αρκετούς που με παρακαλάνε και κάνουν σαν τρελοί μα το ίδιο σε όλους φέρομαι εγώ είμαι να το ξέρεις … Αυτό το στιλ, το ύφος σου δε μ’ άρεσε ποτέ μου απλά δοκίμαζα δεν άντεξα όμως κι έφυγα>>
Οι Δ.Υ.Ε.Π. μπορεί να στελεχώνονται και από ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι προσλαμβάνονται και απασχολούνται, σύμφωνα με τη διαδικασία και τους όρους, που προβλέπονται στην κείμενη νομοθεσία.  ::)
Θα βγει άραγε  συμπληρωματική εγκύκλιος για όσους έκαναν αίτηση ως αμω πριν λίγες μέρες να δηλώσουν τις περιοχές που επιθυμούν να εργαστούν και ως ωρομίσθιοι, η μήπως καλέσουν όσους έχουν τα προσόντα. ???
Αντιδρασαμε φωναξαμε οσοι δουλευουμε στις Δυεπ αλλα φωνη βοωντος εν τη ερημω. Μας ειπαν οτι διαλεξαν αυτες τος ειδικοτητες γιατι κανουν πιο πολλες ωρες μαθημα αρα θα μπορουσαν ναγινουν πληρους. Εξαλλου μη φανταστεις οτι ειμαστε κ πολλα ατομα που αντιδρασαμε.. αν βγαλεις νηπιαγωγους φιλολογους κ δασκαλους ποσοι ακομα δουλευουμε σε δυεπ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:40 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 07:32:03 μμ »
Διάθεση αναπληρωτών εκπαιδευτικών ΕΣΠΑ μειωμένου ωραρίου σε ΔΥΕΠ άλλου ΠΥΣΠΕ αρμοδιότητας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, για την εύρυθμη λειτουργία τους
ΑΔΑ 60ΣΣ4653ΠΣ-1ΝΑ
Τι έγινε στα Λαγκαδικια? Που πήγαν όλοι οι πρόσφυγες και περισσεύουν 30 ώρες για πε70?

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:43:40 μμ »
Πως μας σκέπτονται μέχρι και δημοσιογράφο θα προσλάβουν για να ενημερωνόμαστε για την εκπαίδευση των προσφυγόπουλων.
ΑΔΑ: Ψ03Ν4653ΠΣ-ΓΧΣ

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 08:05:15 μμ »
Με μια πρώτη ανάγνωση σκέπτεσαι πως το συγκεκριμένο σαιτ επανέλαβε μια παλιότερη δημοσίευση…
Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/12/gia-nea-evdomada-nees-etisis-anapliroton-gia-prosfigikes-domes/
Από Δευτέρα θα  βγει εγκύκλιος που θα ορίζει τις διαδικασίες για τις νέες αιτήσεις.
Σύμφωνα με πληροφορίες αναμένονται δύο-τρεις διαφορετικές προσκλήσεις αναπληρωτών.
Είναι συναρπαστικό αυτό που συμβαίνει φέτος , θα πρέπει να το γενικεύσουμε και να κάνουμε αιτήσεις κάθε φορά που το κρίνει σκόπιμο το υπουργείο, αν βγάζει απροειδοποίητες προσκλήσεις για αναπληρωτές μόνο όσοι πραγματικά το αξίζουν θα καταφέρουν να δουλέψουν, θα πάψει να μας ενδιαφέρει και η κατάταξη στους πίνακες, με ένα τέτοιο σύστημα δεν θα έχει σημασία αν υπάρχουν κενές θέσεις ούτε πόσοι έκαναν αίτηση, αν βγει τζακ ποτ τότε θα ξανά μοιράζουν τα αδιανέμητα κέρδη στους νέους συμμετέχοντες. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:40 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 09, 2016, 06:18:04 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/eidiseis/25864-09-12-16-prosklisi-se-ekpaideftikoys-eggegramenous-stous-pinakes-anapliroton-gia-tin-ekpaidefsi-ton-prosfygon
 >:(
Με την παρούσα διαδικασία δεν υποβάλλουν αίτηση οι εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη προσληφθεί ως αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου κατά το τρέχον σχολικό έτος (από τους πίνακες Γενικής Εκπαίδευσης ή τους πίνακες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, ανεξαρτήτως κλάδου πρόσληψης), εξαιρουμένων των εκπαιδευτικών που έχουν ήδη προσληφθεί ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου (και απασχολούνται) σε ΔΥΕΠ και στους οποίους παρέχεται, κατ’ εξαίρεση, η δυνατότητα τροποποίησης της ήδη υπάρχουσας αίτησης, μόνο, για πρόσληψη/αναβάθμιση με πλήρες ωράριο σε οποιαδήποτε ΔΥΕΠ.
Η αδιαφορία είναι περισσότερο ενοχλητική και από τις αποφάσεις του υπουργείου.
Πόσο λατρεύω τα ‘’αυξανόμενα προσφυγόπουλα’’ , μάλλον ονειρεύομαι δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό όσες φορές κι αν το διαβάσω. >:(

Αποσυνδεδεμένος Marhat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 09:58:13 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,
Αν κάποιος από εσάς έχει προσληφθεί σε ΔΥΕΠ ή αν γνωρίζει κάποιον συνάδελφο που να έχει προσληφθεί σε ΔΥΕΠ μπορεί να μας περιγράψει τις συνθήκες εργασίας;Πολλά ακούγονται για τις αρρώστιες, την ασφάλεια κτλ. Όποια πληροφορία υπάρχει καλοδεχούμενη!

Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 05:34:56 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,
Αν κάποιος από εσάς έχει προσληφθεί σε ΔΥΕΠ ή αν γνωρίζει κάποιον συνάδελφο που να έχει προσληφθεί σε ΔΥΕΠ μπορεί να μας περιγράψει τις συνθήκες εργασίας;Πολλά ακούγονται για τις αρρώστιες, την ασφάλεια κτλ. Όποια πληροφορία υπάρχει καλοδεχούμενη!

Καλή συνέχεια!
Γενικά πράγματα έχω ακούσει, ότι δηλ. είναι ψιλοχάλια η κατάσταση (πρέπει να έχεις εμβολιαστεί πρώτα, γιατί κυκλοφορούν πολλές ασθένειες, γρίπη, ηπατίτιδα π.χ. κι ότι σε μερικά μέρη οι ντόπιοι κοιτάζουν με μισό μάτι και τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς) και δεν είναι πολύ ευχαριστημένοι οι διδάσκοντες, παρά τη φιλοτιμία που δείχνουν οι μαθητές. Είναι όμως καθαρά προσωπικό το θέμα για τον καθένα, πιστεύω.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 01:10:11 πμ »
Οι συνθήκες εργασίες είναι, χμμ, κανονικές; Υπάρχει πάντα το εμπόδιο της γλώσσας, ευτυχώς έχουμε μαθητές που ξέρουν λίγα αγγλικά ή τα πιάνουν πιο εύκολα και μεταφράζουν και στους άλλους. Βέβαια έχουμε σχεδόν αμιγώς συριακό πληθυσμό κι αυτό βοηθάει.
Εμβόλια οι εκπαιδευτικοί δεν κάναμε (εκτός από τα εμβόλια που όλοι έχουμε κάνει). Τα παιδιά τα έχουν εμβολιάσει, σύμφωνα με χαρτιά που μας έστειλαν.
Δεν ξέρω αν θα φτάσουμε στο σημείο να μπορούν τα παιδιά να μπουν σε κανονικό σχολείο (αυτός υποτίθεται είναι ο στόχος) αλλά προχωράμε. Εξάλλου δεν έρχονται όλα τα παιδιά, μόνο όσα συμφώνησαν οι γονείς τους, άρα έχουν ήδη ένα κίνητρο από την οικογένεια τους.
Προσωπικά μ'αρέσει αυτή η εμπειρία- προς το παρόν.
Από τους υπεύθυνους η αλήθεια είναι δεν έχουμε καμιά τρομερή στήριξη και βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 02:42:51 μμ »
Το ωράριο είναι τελικά πρωινό ή από τις 2? Επίσης ισχύει ότι μπορούν να σε μετακινήσουν και σε περιοχή που δεν έχεις δηλώσει?

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 06:31:11 μμ »
Το ωράριο είναι 2-6... Εμείς κάνουμε λιγότερες ώρες γιατί μας λείπουν καθηγητές. Τα γράφει και το φεκ αυτά. Τώρα αν κάπου κάνουν πρωινές ώρες δεν ξέρω.
Επίσης δεν ξέρω για μετακίνηση σε άλλη περιοχή. Προς το παρόν υπογράψαμε στη συγκεκριμένη δευτεροβάθμια και το σχολείο λειτουργεί.
 Τώρα στις νέες αιτήσεις δεν έχω κι εγώ καταλάβει αν μπορείς να δηλώσεις άλλη περιοχή ενώ ήδη δουλεύεις σε κάποια και να μετακινηθείς ή να είσαι μειωμένο ωράριο σε δύο περιοχές ταυτόχρονα. Θα πάρω στα τηλέφωνα που έχει.

Επίσης εννοείται οι Έλληνες γονείς έκαναν διαμαρτυρίες, μια ολιγοήμερη αποχή μαθητών, έβαλαν δικηγόρο και υποστηρίζουν ότι μπορούμε να κάνουμε μαθήματα στο κέντρο που μένουν οι πρόσφυγες. Αλλά έχουμε και ντόπια παιδιά που έρχονται στο διάλειμμα για να παίξουν ποδόσφαιρο :-)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 07:47:21 μμ »
Αν κ δεν καταλαβαινω γιατι το συστημα ανοιξε εφοσον οι προσληψεις ειναι μονοψηφια νουμερα ...το πιο κουλο ειναι που δεν ορισαν ημερομηνια ληξης !!!! Τελος παντων!!!
Απο τις περιοχες που υπαρχουν στο opsyd για τις ΔΥΕΠ ειναι καποια δυσπροσιτη; Δηλαδη που δινει διπλα μορια; Αν γνωριζει καποιος σιγουρα ας μου απαντησει! Ευχαριστω!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 07:57:17 μμ »
Τώρα στις νέες αιτήσεις δεν έχω κι εγώ καταλάβει αν μπορείς να δηλώσεις άλλη περιοχή ενώ ήδη δουλεύεις σε κάποια και να μετακινηθείς ή να είσαι μειωμένο ωράριο σε δύο περιοχές ταυτόχρονα. Θα πάρω στα τηλέφωνα που έχει.
Ξανθιά?  :D
Άντε και πήρες τηλέφωνο νομίζεις πως θα σου δώσουν ξεκάθαρη απάντηση? Δεν ντράπηκαν να μας βάλουν για δεύτερη φορά να δηλώσουμε τις ίδιες περιοχές, τι σε κάνει να πιστεύεις πως έχουν κρυφά μυστικά και θα σου το πουν στο τηλέφωνο , ούτε καν την προθεσμία για τις νέες αιτήσεις δεν ξεκαθάρισαν…
Αν μπεις στο οπσυδ θα διαπιστώσεις τι πραγματικά ισχύει.
Υγ Με τις νέες αιτήσεις οι εκπαιδευτικοί  που έχουν ήδη προσληφθεί ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου (και απασχολούνται) σε ΔΥΕΠ  παρέχεται, κατ’ εξαίρεση, η δυνατότητα τροποποίησης της ήδη υπάρχουσας αίτησης, μόνο, για πρόσληψη/αναβάθμιση με πλήρες ωράριο σε οποιαδήποτε ΔΥΕΠ.
Το να είσαι με μειωμένο ωράριο σε δυο περιοχές ταυτόχρονα πως το ερμηνεύεις?

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 10:09:49 μμ »
Γνωρίζεις ότι οι προσλήψεις θα είναι μονοψήφιες; Άκουσες κάτι συγκεκριμένο ή απλώς κάνεις υποθέσεις; Σε ρωτάω γιατί, όταν έγινε η Α΄φαση στις ΔΥΕΠ στην Αττική λειτούργησε μόνο ο Ελαιώνας και το Λαύριο . Τώρα έδωσαν περισσότερες περιοχές (Σχιστό , Σκαραμαγκά, Μαλακάσα, Ελευσίνα, Ραφήνα, Άγιο Ανδρέα) Δε μου φαίνεται λογικός ο μονοψήφιος αριθμός που αναφέρεις...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MARILOUSA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα αναπληρωτών που δουλεύουν στις ΔΥΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 12:18:14 πμ »
Παντως οσοι ηδη δουλευετε αν μπορειτε να μας δωσετε καποιες πληροφοριες για τις συνθήκες εκει μεσα γιατι οσοι εχουμε κανει δηλωση για κει αντιμετωπιζουμε κοινωνικη κατακραυγή λες κ πρόκειται να πεθανουμε από καποια θανατηφορα ασθενεια αν δουλεψουμε εκει.Εγω παντως  (είμαι πε60 ) αισθάνομαι ότι αν με παρουν σε καποια δομη δεν θα με πλησιαζει κανεις.Τι να πω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 220
Σύνολο: 227

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.