*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17  (Αναγνώστηκε 145080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #532 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 07:09:58 μμ »
Παιδιά.....
Ξέρει κανείς αν έχουμε δικαίωμα να δουλεύουμε σε άλλον τομέα εκτός της διδασκαλίας παράλληλα με την ενισχυτική?
Από ότι θυμάμαι στην υπεύθυνη δήλωση έλεγε....δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου,ούτε διδάσκω.
Αυτό το σκέφτηκα και εγώ, δεν κατάφερα να βρω κάτι επίσημο, δεν μου χρειάστηκε αλλά στην αίτηση υπάρχει απαγόρευση μόνο για φροντιστήριο, δεν μας είπαν τι γίνεται με οσους απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα με ασφάλιση ΙΚΑ ή ΟΓΑ.
Αν κάποιος συνάδελφος έχει την καλοσύνη θα μπορούσε να μας απαντήσει, αν οι αναπληρωτές έχουν το δικαίωμα να εργάζονται  ταυτόχρονα και κάπου άλλου εκτός εσπα και δημόσιο.
Οι ειδικοί τονίζουν όμως ότι ο χρόνος παράλληλης ασφάλισης θα ληφθεί υπόψη για την προσαύξηση της σύνταξης. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιηθεί προκειμένου να λάβει ο ασφαλισμένος δεύτερη σύνταξη με τις αυξημένες χρονικές προϋποθέσεις που ισχύουν για τους διπλοσυνταξιούχους στους διάφορους φορείς κύριας ασφάλισης. Διευκρινίζεται ότι οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί για τον χρόνο παράλληλης ασφάλισης είναι υποχρεωτικές και δεν προβλέπεται επιστροφή τους λόγω μη εκπλήρωσης της προσδοκίας συνταξιοδότησης

www.dikaiologitika.gr

 http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/61855/oles-oi-leptomereies-gia-tin-parallili-asfalisi

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:22 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #533 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 11:29:35 πμ »
Μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα για το ποια είναι η αμοιβή σε αμω με 13 ώρες και ένα παιδί; Στη διεύθυνση που με πήραν μου είπαν για 650 μικτά, αλλά τι σημαίνει αυτό για το πόσα τελικά μπαίνουν στην τσέπη;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #534 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 11:51:56 πμ »
Αυτό το σκέφτηκα και εγώ, δεν κατάφερα να βρω κάτι επίσημο, δεν μου χρειάστηκε αλλά στην αίτηση υπάρχει απαγόρευση μόνο για φροντιστήριο, δεν μας είπαν τι γίνεται με οσους απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα με ασφάλιση ΙΚΑ ή ΟΓΑ.
Αν κάποιος συνάδελφος έχει την καλοσύνη θα μπορούσε να μας απαντήσει, αν οι αναπληρωτές έχουν το δικαίωμα να εργάζονται  ταυτόχρονα και κάπου άλλου εκτός εσπα και δημόσιο.
Οι ειδικοί τονίζουν όμως ότι ο χρόνος παράλληλης ασφάλισης θα ληφθεί υπόψη για την προσαύξηση της σύνταξης. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιηθεί προκειμένου να λάβει ο ασφαλισμένος δεύτερη σύνταξη με τις αυξημένες χρονικές προϋποθέσεις που ισχύουν για τους διπλοσυνταξιούχους στους διάφορους φορείς κύριας ασφάλισης. Διευκρινίζεται ότι οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί για τον χρόνο παράλληλης ασφάλισης είναι υποχρεωτικές και δεν προβλέπεται επιστροφή τους λόγω μη εκπλήρωσης της προσδοκίας συνταξιοδότησης

www.dikaiologitika.gr

 http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/61855/oles-oi-leptomereies-gia-tin-parallili-asfalisi

Πρεπει να ζητησεις αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου.
Θα σου ζητησουν να καταθεσεις κτ χαρτια να δουν τι δουλεια ειναι και οτι δεν παρεμποδιζει τη δουλεια στην ενισχυτικη.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #535 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:24:23 μμ »
Χρόνια Πολλά σε όλους!
Πόσα χρήματα θα πληρωθούμε για τον Δεκέμβρη;
Τις 3 μέρες τις οποίες παρουσιαστήκαμε ή αναλογικά του πλήρους ωραρίου για όλο τον μήνα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:22 »

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #536 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:44:25 μμ »
Για τους ΑΜΩ [9-15 ώρες την εβδομάδα]: θα πληρωθούν αναλογικά όλο το μήνα - κάθε μήνα [πχ: τα 15/23 του μισθού]

Για τους ωρομίσθιους [έως και 8 ώρες]: θα πληρωθούν μόνο για τις ώρες που"έγραψαν"!

Χρόνια Πολλά!

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #537 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:55:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, ΓΘΣ!!!!
Άρα, κάπου στα 200ευρώ.
Καλή χρονιά! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #538 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 08:49:30 μμ »
 Συγχαρητηρια στους προσληφθεντες φιλολογους... πολυ καλυτερη η προσληψη πληρους ωραριου νομιζω...επιτελους δικαιωση....

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #539 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:00:31 μμ »
οσοι παραιτουνται απο ενισχυτικη προκειμενου  να εργαστουν πληρους ωραριου  δημιουργειται  το εξης προβλημα.... θα πρεπει απο την αρχη να καλεσουν ολους τους συναδελφους να δηλωσουν εκ νεου σχολεια .... γνωριζετε κατι?αυτο μου ειπε υπαλληλος της διδε Θεσσαλονικης

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #540 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:58:30 μμ »
Λογικό μου ακούγεται αυτο που λες.Ετσι πρέπει να γίνει πιστεύω
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #541 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 05:56:00 μμ »
Στην δική μας διεύθυνση έφυγε ως αναπληρωτρια η μαθηματικός. Η δεύτερη στη σειρά μαθηματικός έγινε πρώτη και ως εκ τούτου είχε το δικαίωμα να διαλέξει άλλα σχολεία αφήνοντας τα δικά της. Η τρίτη που την κάλεσαν τώρα για να πάρει τη θέση της δεύτερης θα πάρει ο, τι αφήσει η δεύτερη που έγινε πρώτη. Αυτή είναι η σειρά των πραγμάτων. Ωστόσο στη δική μας διεύθυνση μιας και η δεύτερη έχει βολέψει το πρόγραμμά της και της άρεσε όπως ήταν, δεν προτίθεται να αλλάξει κάτι και έτσι ουσιαστικά η τρίτη θα πάρει ο, τι άφησε η πρώτη. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως μπορεί με συνεννόηση συναδέλφων να φτιαχτεί το πρόγραμμα, αλλά τυπικά ισχύει αυτό που αναφέρθηκε πως πρέπει όλοι να ξαναδηλωσουν σχολεία
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #542 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 06:25:31 μμ »
Εγω ομως οταν πηγα να αναλαβω υπηρεσια σημερα μου ειπαν οτι δεν ειχα δικαιωμα επιλογης σχολειων γιατι ημουνα δευτερη στην καταταξη.Μηπως ξερετε τι ωρα ξεκινανε τα μαθηματα και τι ωρα τελειωνουν?

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #543 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 06:44:22 μμ »
Δεν κατάλαβα τι εννοείς δεύτερη στην κατάταξη; Ποια θέση "χηρεψε" και την παίρνεις εσύ; Αν είσαι τελευταία, ναι δεν διαλέγεις εσύ, αλλά όλοι οι μπροστινοι σου. Αν όμως είσαι δεύτερη μεταξύ πχ τριών τότε επιλέγεις ανάμεσα σε αυτά που έχει αφήσει ο πρώτος, ενώ ο τρίτος αναγκαστικά θα πάρει ο τι αφήσεις εσύ.
Το ωράριο είναι 2.20 - 5.30
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #544 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 07:25:26 μμ »
Παιδιά ποιος σας είπε ότι γίνεται αυτο;Επειδή κι εγω θέλω να πάρω αυτο που άφησε η πρώτη(είμαι δεύτερη)πήρα τηλ.στο υπούργείο και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.Ό,τι αφήνεται το παίρνει ο καινούριος που καλείται.

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #545 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 08:36:34 μμ »
Αυτό το σκέφτηκα και εγώ, δεν κατάφερα να βρω κάτι επίσημο, δεν μου χρειάστηκε αλλά στην αίτηση υπάρχει απαγόρευση μόνο για φροντιστήριο, δεν μας είπαν τι γίνεται με οσους απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα με ασφάλιση ΙΚΑ ή ΟΓΑ.
Αν κάποιος συνάδελφος έχει την καλοσύνη θα μπορούσε να μας απαντήσει, αν οι αναπληρωτές έχουν το δικαίωμα να εργάζονται  ταυτόχρονα και κάπου άλλου εκτός εσπα και δημόσιο.
Οι ειδικοί τονίζουν όμως ότι ο χρόνος παράλληλης ασφάλισης θα ληφθεί υπόψη για την προσαύξηση της σύνταξης. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιηθεί προκειμένου να λάβει ο ασφαλισμένος δεύτερη σύνταξη με τις αυξημένες χρονικές προϋποθέσεις που ισχύουν για τους διπλοσυνταξιούχους στους διάφορους φορείς κύριας ασφάλισης. Διευκρινίζεται ότι οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί για τον χρόνο παράλληλης ασφάλισης είναι υποχρεωτικές και δεν προβλέπεται επιστροφή τους λόγω μη εκπλήρωσης της προσδοκίας συνταξιοδότησης

www.dikaiologitika.gr

 http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/61855/oles-oi-leptomereies-gia-tin-parallili-asfalisi

10. Δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, ούτε διδάσκω, δεν είμαι μέτοχος σε εταιρεία κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα, ούτε
έχω οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα.
11. Κατά την ανάληψη υπηρεσίας θα υποβάλω βεβαιώσεις (α) παθολόγου ή γενικού ιατρού και (β) ψυχιάτρου, είτε του δημοσίου είτε
ιδιωτών, όπου θα πιστοποιείται η υγεία και φυσική καταλληλότητα μου να ασκήσω διδακτικά καθήκοντα.
12. Δεν υπηρετώ με πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο Τομέα ως Μόνιμος ή με Σύμβαση Ορισμένου ή Αορίστου Χρόνου.
13. Έχω εκπληρώσει/έχω νόμιμα απαλλαγεί από τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.
14. Δεν έχω συνάψει σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (ως αναπληρωτής πλήρους ή μειωμένου ωραρίου ή ως ωρομίσθιος) με
οποιαδήποτε Διεύθυνση Εκπαίδευσης.
15. Δεν εργάζομαι, ούτε θα εργαστώ σε Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας ή αν εργάζομαι, σε περίπτωση που επιλεγώ να απασχοληθώ στην
Ενισχυτική Διδασκαλία, θα παραιτηθώ.
16. Δεν εργάζομαι, ούτε θα εργαστώ σε κάποιο άλλο πρόγραμμα συγχρηματοδοτούμενο από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο ή αν
εργάζομαι, σε περίπτωση που επιλεγώ να απασχοληθώ στην Ενισχυτική Διδασκαλία, θα παραιτηθώ.

Τώρα αν δεν εμπίπτεις σε κάποια από τα ανωτέρω, για να δουλέψεις κάπου στο ιδιωτικό τομέα θέλει να πάρεις άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου από την Διεύθυνση..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.