*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17  (Αναγνώστηκε 144959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #294 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 06:46:26 μμ »
Καλά ορθό και αυτό. Η ζωή είναι απρόβλεπτη.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #295 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 07:05:21 μμ »
Γιατί π.χ. μια κοπέλα μένει έγκυος και ενώ ήταν έτοιμη να πάει ενισχυτική, τελικά δεν μπορεί να πάει ούτε από τον καναπέ στην κουζίνα :)
Μου έτυχε κατά τη δική μου εγκυμοσύνη να προσληφθώ στην ενισχυτική. Καλή ήταν η εγκυμοσύνη μου, αλλά θα έμπαινα στον έβδομο μήνα και τελικά έγινε κανονικά η πρόσληψή μου για δύο εβδομάδες, μετά προσκόμισα το χαρτί από τον γυναικολόγο και πήρα την προβλεπόμενη άδεια και προσέλαβαν την επόμενη κοπέλα για τη συνέχεια της ενισχυτικής! Και δε χρειάστηκε να ξαναπάω, γιατί μέχρι να συμπληρώσω τους δύο μήνες μετά τον τοκετό που δικαιούμουν ως άδεια λοχείας, είχε ολοκληρωθεί και η ενισχυτική!
Άρα, αν σε ενδιαφέρει η ενισχυτική και είσαι έγκυος, δεν υπάρχει θέμα. Αφού προσληφθείς, πας όσο μπορείς και προσκομίζεις χαρτί από τον γυναικολόγο που λέει π.χ. ότι έχεις δυσκολίες και πρέπει να πάρεις άδεια. Δε θα στη στερήσει κανείς, γιατί με αυτά τα πράγματα δεν παίζουν! Θα είσαι σε άδεια δικαιολογημένη και θα προσληφθεί ο επόμενος, για να διδάξει.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #296 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 07:36:35 μμ »
Από φέτος γίνονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις θα είναι ευκολότερο να κάνεις αίτηση σε οποιαδήποτε διεύθυνση σου αρέσει, δεν χρειάζεται να πας μέχρι εκεί, το κόστος μετακίνησης για υποβολή της αίτησης ήταν απαγορευτικό.
Κάποιοι μπορεί να ποντάρουν σε επιλεγμένα γυμνάσια κι αν δεν προσληφθούν σε αυτά πιθανόν να μην παρουσιαστούν , μέχρι τώρα η ενισχυτική γινόταν για λίγες εβδομάδες ήταν αδύνατον να μετακομίσεις , μπορούσες να κάνεις υπομονή με τις μετακινήσεις για τόσο λίγες μέρες.
Όσοι δεν έχουν καμία ελπίδα να δουλέψουν στον τόπο τους , θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν θέσεις σε περιοχές που τις έχουν σίγουρες, είτε εκεί που έχουν ένα σπίτι για να μείνουν.
 Δίνουν και οδοιπορικά
Δίνουν ακόμα Δώρο Πάσχα?
Το επίδομα Εορτών Πάσχα καταβάλλεται 10 ημέρες πριν από το Πάσχα και ορίζεται ίσο με το μισό  του μηνιαίου βασικού μισθού που έχει ο υπάλληλος κατά την ημερομηνία καταβολής του. Το επίδομα αυτό καταβάλλεται ακέραιο, εφόσον ο υπάλληλος μισθοδοτήθηκε ολόκληρο το χρονικό διάστημα από 16 Δεκεμβρίου μέχρι 15 Απριλίου του επόμενου έτους, δηλαδή για 120 ημέρες

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #297 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:05:42 μμ »
Μου έτυχε κατά τη δική μου εγκυμοσύνη να προσληφθώ στην ενισχυτική. Καλή ήταν η εγκυμοσύνη μου, αλλά θα έμπαινα στον έβδομο μήνα και τελικά έγινε κανονικά η πρόσληψή μου για δύο εβδομάδες, μετά προσκόμισα το χαρτί από τον γυναικολόγο και πήρα την προβλεπόμενη άδεια και προσέλαβαν την επόμενη κοπέλα για τη συνέχεια της ενισχυτικής! Και δε χρειάστηκε να ξαναπάω, γιατί μέχρι να συμπληρώσω τους δύο μήνες μετά τον τοκετό που δικαιούμουν ως άδεια λοχείας, είχε ολοκληρωθεί και η ενισχυτική!
Άρα, αν σε ενδιαφέρει η ενισχυτική και είσαι έγκυος, δεν υπάρχει θέμα. Αφού προσληφθείς, πας όσο μπορείς και προσκομίζεις χαρτί από τον γυναικολόγο που λέει π.χ. ότι έχεις δυσκολίες και πρέπει να πάρεις άδεια. Δε θα στη στερήσει κανείς, γιατί με αυτά τα πράγματα δεν παίζουν! Θα είσαι σε άδεια δικαιολογημένη και θα προσληφθεί ο επόμενος, για να διδάξει.
Ενδιαφέρουσα η πληροφορία!Ήξερα ότι παίρνεις άδεια.Πήρα κι εγώ 1 μέρα και μου ειπαν αν θυμάμαι καλά ότι δικαιούμαι 2 μερες. Αλλά λογικά θα εννοούν με αποδοχές. Εσένα λογικά ηταν ανευ αποδοχών?Με την προυπηρεσία σε περίπτωση εγκυμοσύνης τι γίνεται?Λογικά παίρνεις την προϋπηρεσία μόνο για όσες μέρες παρουσιαστείς ή όχι?
'

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #298 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:28:22 μμ »
Ενδιαφέρουσα η πληροφορία!Ήξερα ότι παίρνεις άδεια.Πήρα κι εγώ 1 μέρα και μου ειπαν αν θυμάμαι καλά ότι δικαιούμαι 2 μερες. Αλλά λογικά θα εννοούν με αποδοχές. Εσένα λογικά ηταν ανευ αποδοχών?Με την προυπηρεσία σε περίπτωση εγκυμοσύνης τι γίνεται?Λογικά παίρνεις την προϋπηρεσία μόνο για όσες μέρες παρουσιαστείς ή όχι?
'
Όχι, η άδειά μου δεν ήταν άνευ αποδοχών! Είχα πάρει κανονική άδεια λόγω τοκετού (έγραψα πως πλησίαζα στον 7ο μήνα και εργάστηκα μόνο για 2 εβδομάδες) και η προυπηρεσία μου περάστηκε όλη, αφού με την άδειά μου δεν μπορούσε να γίνει κάτι άλλο! Και ούτε μετά τη γέννα χρειάστηκε να επιστρέψω στην ενισχυτική, γιατί είχε εν τω μεταξύ τελειώσει.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Nat80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #299 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 02:50:39 μμ »
Από φέτος δεν υπάρχουν ποινές για όσους αρνηθούν πρόσληψη. Αλλά για ποιο λόγο να μπει κάποιος σε τέτοια διαδικασία, αν από την αρχή δεν τον ενδιαφέρει η ενισχυτική, με τα λίγα μόρια και τα χρήματα που δίνει;

Επισης εχει τυχει σε γνωστη μου να την παρουν ενισχυτικη αλλα να επιλεξει τελευταια σχολειο τοποθετησης,οποτε ειχαν μεινει μονο σχολεια πολυ απομακρυσμενα και παραιτηθηκε. Η βενζινη που θα ηθελε στο πηγαινελα θα της στοιχιζε και κόπο και χρημα. Δεν ξερω αν τα μολις δυο μορια που θα επαιρνε αξιζαν τοση φασαρια!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 02:52:36 μμ από Nat80 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #300 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 03:09:16 μμ »
Επισης εχει τυχει σε γνωστη μου να την παρουν ενισχυτικη αλλα να επιλεξει τελευταια σχολειο τοποθετησης,οποτε ειχαν μεινει μονο σχολεια πολυ απομακρυσμενα και παραιτηθηκε. Η βενζινη που θα ηθελε στο πηγαινελα θα της στοιχιζε και κόπο και χρημα. Δεν ξερω αν τα μολις δυο μορια που θα επαιρνε αξιζαν τοση φασαρια!
Καλά έκανε και παραιτήθηκε, γιατί δεν άξιζε τόση φασαρία για 1,5 - 2 μόρια!
Πάντως, γενικά από φέτος παύουν να ισχύουν οι ποινές και αυτό είναι πολύ θετικό! Το μόνο ίσως θετικό της φετινής σχολικής χρονιάς!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 04:35:02 μμ από Stelios »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Gypas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #301 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 08:20:23 μμ »
Παιδιά σήμερα επικοινώνησε μαζί μου γνωστός μου που είναι διευθυντης σε γυμνάσιο κ μου είπε πως τα μαθήματα θα αρχίσουν σίγουρα μετά τα χριστούγεννα. Οι αιτήσεις θα γίνουν πριν τις γιορτές.Αρα πάνε καθαρά να κερδίσουν τα χρήματα του Δεκέμβρη αν κ αυτά τα χρήματα τα έχουν πάρει εφόσον είναι από συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΣΠΑ.Προφανώς τα Ελληνάκια για την ενισχυτική μπαίνουν σε 2η μοίρα ενώ για τα προσφυγκάκια το ΟΠΣΥΔ είναι κ πάλι ανοιχτό για αιτήσεις! ΣΥΡΙΖΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ !!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #302 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:12:30 μμ »
Παιδιά σήμερα επικοινώνησε μαζί μου γνωστός μου που είναι διευθυντης σε γυμνάσιο κ μου είπε πως τα μαθήματα θα αρχίσουν σίγουρα μετά τα χριστούγεννα. Οι αιτήσεις θα γίνουν πριν τις γιορτές.Αρα πάνε καθαρά να κερδίσουν τα χρήματα του Δεκέμβρη αν κ αυτά τα χρήματα τα έχουν πάρει εφόσον είναι από συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΣΠΑ.Προφανώς τα Ελληνάκια για την ενισχυτική μπαίνουν σε 2η μοίρα ενώ για τα προσφυγκάκια το ΟΠΣΥΔ είναι κ πάλι ανοιχτό για αιτήσεις! ΣΥΡΙΖΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ !!!!

Συγκρίνεις τα "ελληνάκια" που πηγαίνουν κανονικά σχολείο ήδη και απλά καθυστερεί η.. ενισχυτική, με τα "προσφυγάκια" που δεν είχαν καν σχολείο.
Φαντάζομαι στη δική σου λογική τα παιδιά πρέπει να διακρίνονται ανάλογα με την εθνικότητα και τη φυλή; Κάποιοι άλλοι το εφάρμοζαν κάποτε, στην ευρώπη το '40 και στις ΗΠΑ μέχρι τη δεκαετία του '60...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Gypas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #303 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:03:59 μμ »
Landau όχι δεν εννοώ αυτό που λες! Λέω πως τα χρήματα υπάρχουν όπως κ με τα ΔΕΥΠ αλλά το πρόγραμμα της ενισχυτικής δεν τρέχει ακόμη!Κάθε προσφυγόπουλο έχει δικαίωμα στη μόρφωση όπως κάθε άνθρωπος σε ολόκληρο τον πλανήτη.Εξάλου κ στη χώρα τους προτού τον πόλεμο έκαναν σχολείο.Εδώ όμως τι περιμένει το υπουργείο για τους μαθητές να τελειώσει το 4-μηνο ????? ή να γραφούν πρώτα στα φροντιστήρια αφού ξεπουληθούν οι γονείς για να τα πληρώνουν??? Ολες οι δομές πρέπει να αρχίζουν κανονικά!Αυτό λέω χωρίς χροιά ρατσισμού για κανέναν!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #304 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 12:10:32 πμ »
OK δεκτό..
Αλλά όλα τα προηγούμενα χρόνια η ενισχυτική ξεκινούσε Μάρτιο-Απρίλιο, τώρα που είναι να ξεκινήσει Ιανουάριο μας χαλάει; Ναι, σε ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να ξεκινάει Οκτώβριο.. αλλά εδώ στο κανονικό πρόγραμμα υπάρχουν ακόμα κενά!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #305 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 10:46:18 πμ »
καλημερα οι αιτησεις παρακαλω? ποτε?θελουμε δουλεια.......

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #306 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 11:38:22 πμ »
καλημερα οι αιτησεις παρακαλω? ποτε?θελουμε δουλεια.......
Δε θα έπρεπε να παρακαλάμε για τη "δουλειά" στην ενισχυτική, αλλά να αγωνιζόμαστε για την πραγματική και μάχιμη, καθημερινή εργασία στα σχολεία, που δικαιούμαστε!
Αλλά εδώ μας έχουν καταντήσει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #307 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 12:21:08 μμ »
Δε θα έπρεπε να παρακαλάμε για τη "δουλειά" στην ενισχυτική, αλλά να αγωνιζόμαστε για την πραγματική και μάχιμη, καθημερινή εργασία στα σχολεία, που δικαιούμαστε!
Αλλά εδώ μας έχουν καταντήσει!

Ακριβώς, gia96!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159559
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 325
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.