*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30  (Αναγνώστηκε 11120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« στις: Οκτώβριος 31, 2016, 08:33:48 μμ »
Γεια σας, λέω να δώσω πανελλήνιες φέτος, με ενδιαφέρει περισσότερο να περάσω σε κάποια σχολή ΑΣΠΑΙΤΕ. Στην ηλικία που είμαι αξίζει να το κάνω? Είμαι 30 και μέχρι να τελειώσω τις σπουδές, αν περάσω σε σχολή ΑΣΠΑΙΤΕ φυσικά, θα είμαι 34, μέχρι να μπω και σε κάποιο σχολείο ίσως να είμαι 35. Είναι μια ειδικότητα που μου αρέσει και κάτι που ήθελα να κάνω από μικρή ηλικία όμως διάφορα θέματα δεν μου το επέτρεψαν. Τι με συμβουλεύεται?
Αν σας είναι εύκολο θέλω να κάνω και μια ερώτηση, διάβασα πως όσοι έχουν τελειώσει τεε, επαλ πλέον, έχουν δικαίωμα να δηλώσουν να περάσουν σε σχολές ΑΣΠΑΙΤΕ, αυτό ισχύει?
Μέχρι στιγμής έχω μιλήσει με το τεε που πήγαινα, με την διεύθυνση της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και με ένα ενιαίο λύκειο και δεν μου απάντησαν σε αυτή την ερώτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2016, 05:12:00 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:18 »

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 09:22:10 μμ »
Δεν μας εξηγησες πως θα μπεις στο σχολειο ...απο το παραθυρο ισως? Εισαι κλασικο παραδειγμα της αποτυχημενης εκπαιδευτικης και επαγγελματικης πολιτικης στην Ελλαδα τις τελευταιες δεκαετιες. Θυματα της δεκαδες χιλιαδες νεοι...που στα 30 τους ανακαλυπτουν οτι το πτυχιο τους ειναι αχρηστο στην Ελλαδα...Μην δαπανας αλλο χρονο για σπουδες με αμφιβολη καταληξη...Τα πραγματα στην Ελλαδα  δεν θα γινυν καλυτερα...μαλλον χειροτερα...
απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης...

Θα σου προτεινα...μεταναστευση...Δεν υπαρχει καμια περιπτωση εξοδου απο την κριση εαν δεν αλλαξουν κρισιμες παραμετρους της οικονομιας...

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 09:45:56 μμ »
Το ξέρω ότι είμαι θύμα όλων όσων περιγράφεις και ένας από τους λόγους που φτάνω σε σημείο να ρωτάω σε forums τέτοιες ερωτήσεις είναι γιατί οι υπηρεσίες που είναι υπεύθυνες για αυτά τα θέματα βαριούνται να σου απαντήσουν. Για να καταλάβεις περίπου τι γίνεται, παίρνω τηλέφωνο στο τεε, επαλ πλέον, που πήγαινα να ρωτήσω αν δικαιούμαι ως απόφοιτος τεε να περάσω σε σχολές παιδαγωγικής και μου λένε να τηλεφωνήσω στην διεύθυνση της δευτεροβάθμιας, από εκεί μου λένε να μιλήσω με ενιαίο λύκειο και από εκεί να πάρω πάλι την δευτεροβάθμια, από την δευτεροβάθμια μου έχουν ήδη πει πως δεν γνωρίζουν λεπτομέρειες οπότε τι κάνω εγώ τώρα?
Να φανταστείς δεν ξέρω αν η σχολή ΑΣΠΑΙΤΕ είναι διαφορετική από τις υπόλοιπες παιδαγωγικές σχολές ΑΕΙ ή αν είναι το ίδιο πράγμα, η ειδικότητα αυτή ήταν κάτι που ήθελα να ασχοληθώ από μικρός όμως λόγο του ότι είχα τελειώσει τεε δεν μπορούσα να περάσω. Πλέον που ίσως να έχω την δυνατότητα δεν μπορώ να βγάλω άκρη και είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να ρωτήσω και δεν ξέρω που να κάνω όλες αυτές τις ερωτήσεις.
Το να φύγω στο εξωτερικό είναι μια λύση όμως θα το είχα κάνει ήδη με τα χαρτιά που έχω, δεν θέλω να αφήσω την Ελλάδα για αυτό και θέλω να πάρω ένα χαρτί επάνω σε κάτι που το ήθελα από μικρός και που μπορεί να μου φέρει μια σταθερή δουλειά.
Από την στιγμή που το να φύγω στο εξωτερικό δεν είναι στα σχέδια μου και έχοντας δεδομένο πως θα δώσω πανελλήνιες αξίζει να δηλώσω να περάσω σε παιδαγωγικές σχολές στην ηλικία που είμαι ή θα είναι τσάμπα κόπος και δεν θα με βοηθήσει κάπου?

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 09:58:54 μμ »
Για να δουλεψεις στην εκπαιδευση θα πρεπει να εχεις ασεπ (ο τελευταιος εγινε το 2008 και δεν προβλεπεται αλλος) η να εχεις προυπηρεσια. Πως θα καταφερεις να δουλεψεις με μηδεν μορια; ειναι χιλιαδες οι αναπληρωτες με προυπηρεσια και ασεπ που πλεον δε δουλευουν και καθε χρονο που περνα τα πραγματα δυσκολευουν κι αλλο. Για διορισμους ουτε λογους. Δεν ειναι ωραιο να κοβεις τα φτερα σε καποιον, ειναι ομως η πραγματικοτητα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:18 »

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 10:07:34 μμ »
Σχετικά με τα θέματα μοριοδότησης δεν ήξερα ακριβώς πως είναι το σύστημα με τους εκπαιδευτικούς, βλέπω ανά διαστήματα προκηρύξεις του ΑΣΕΠ που ζητάνε εκπαιδευτικούς και φαντάστηκα πως αυτή είναι η μέθοδος εισαγωγής των εκπαιδευτικών στο δημόσιο οπότε και θα μπορούσα να μπω σε κάποιον διαγωνισμό μόλις αποκτήσω το πτυχίο όμως αν τα πράγματα είναι έτσι όπως μου τα περιγράφετε τότε θα το ψάξω πάρα πολύ και θα κοιτάξω για άλλες ειδικότητες, το σημαντικότερο είναι να υπάρχει ειλικρίνεια για να κάνω σωστή επιλογή ειδικότητας και να έχω ελπίδες με το χαρτί που θα έχω στα χέρια μου να μπορέσω να βρω μια δουλειά πιο εύκολα από ότι τώρα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2016, 10:09:56 μμ από ThrylosLol »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 11:37:07 μμ »
ThrylosLol εδώ συζητάμε για το ετήσιο πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ και όχι την 5ετή σχολή στην οποία μπαίνεις με πανελλήνιες.
Το ετήσιο πρόγραμμα αφορά μόνο σε αποφοίτους τριτοβάθμιας. Παλιότερα έπαιρνε και αποφοίτους Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Υπάρχουν αρκετά άτομα που έχουν αποφοιτήσει από την 5ετή σχολή της ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν μπορούν να διδάξουν στο δημόσιο σχολείο. Αυτή τη στιγμή το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν δίνει καμιά επαγγελματική αποκατάσταση. Δεν αξίζει να θυσιάσεις 5 χρόνια και μετά να απογοητεύεσαι επειδή και πάλι θα είσαι χωρίς δουλειά. Έχουν δίκιο οι συνάδελφοι, που σου το είπαν παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 01:53:14 πμ »
Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις και να δώσεις Πανελλαδικές μπορείς να δηλωσεις ένα ΤΕΙ που παρέχει δυνατότητες για επαγγελματική αποκατάσταση όπως φυσικοθεραπεία ή εργοθεραπεία.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 10:46:45 πμ »
Καλημέρα,
δεν θέλω να σε απογοητεύσω και εγώ αλλά τα πράγματα σχετικά με την εκπαίδευση είναι δύσκολα.
Όπως σου πρότεινε η olgalia τις σχολές φυσικοθεραπείας ή εργοθεραπείας θα πρέπει να κάνεις μια αναζήτηση και σε άλλες σχολές που δίνουν κάποια επαγγελματική αποκατάσταση.
Γενικότερα όμως θα σου πρότεινα να δώσεις πανελλήνιες γιατί εφόσον το σκέφτεσαι στα 30 θα το σκέφτεσαι και στα 40 και ίσως μετανιώσεις που δεν το έκανες. Μπορείς να σπουδάζεις παράλληλα με μια δουλειά, άλλωστε  στα 30 είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι απ ότι στα 18.
Καλή δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 12:09:45 μμ »
Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις και να δώσεις Πανελλαδικές μπορείς να δηλωσεις ένα ΤΕΙ που παρέχει δυνατότητες για επαγγελματική αποκατάσταση όπως φυσικοθεραπεία ή εργοθεραπεία.

Λίγο σκληρά αυτά που λέγονται, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα αγαπητέ Θρύλε...και καλώς που τα κατέγραψαν όλοι/ες οι συνάδελφοι παραπάνω...επίσης, η πρόταση της olgalia θεωρώ και εγώ ότι είναι απολύτως λογική και πλήρως προσγειωμένη στην σημερινή ελληνική οικονομική και κοινωνική πραγματικότητα...

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 07:04:11 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, δεν είναι ούτε σκληρά όσα μου λέτε ούτε μου κόβουν τα φτερά, είσαστε πιο έμπειροι και ξέρετε πιο πολλά από εμένα επάνω στο θέμα γιαυτό και ήρθα στο συγκεκριμένο forum για να ρωτήσω.
Είναι μια πολύ σημαντική απόφαση για εμένα οπότε πρέπει πρώτα να δω το μηχανογραφικό για να δω τι επιλογές έχω και μετά να καταλήξω σε μια απόφαση, την πρώτη φορά την πάτησα και έκανα βιαστική και λάθος επιλογή, αυτή τη φορά θέλω να κάνω την πιο σωστή επιλογή. Θα το κοιτάξω για φυσικοθεραπεία μιας και είναι μέσα στα αντικείμενα που με ενδιαφέρουν αν τελικά καταλήξω να αλλάξω πρώτη επιλογή, είμαι από τεε, γνωστά ως επαλ πλέον, και δεν ξέρω τι καινούργιες ειδικότητες υπάρχουν με τον καινούργιο νόμο που βγήκε.
Ευχαριστώ για την βοήθεια και συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 07:21:03 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, δεν είναι ούτε σκληρά όσα μου λέτε ούτε μου κόβουν τα φτερά, είσαστε πιο έμπειροι και ξέρετε πιο πολλά από εμένα επάνω στο θέμα γιαυτό και ήρθα στο συγκεκριμένο forum για να ρωτήσω.
Είναι μια πολύ σημαντική απόφαση για εμένα οπότε πρέπει πρώτα να δω το μηχανογραφικό για να δω τι επιλογές έχω και μετά να καταλήξω σε μια απόφαση, την πρώτη φορά την πάτησα και έκανα βιαστική και λάθος επιλογή, αυτή τη φορά θέλω να κάνω την πιο σωστή επιλογή. Θα το κοιτάξω για φυσικοθεραπεία μιας και είναι μέσα στα αντικείμενα που με ενδιαφέρουν αν τελικά καταλήξω να αλλάξω πρώτη επιλογή, είμαι από τεε, γνωστά ως επαλ πλέον, και δεν ξέρω τι καινούργιες ειδικότητες υπάρχουν με τον καινούργιο νόμο που βγήκε.
Ευχαριστώ για την βοήθεια και συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω.
Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψεις σε σχολείο, είναι χάσιμο χρόνου, δεν αξίζει αν σκέφτεσαι την επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, για να μη σου μείνει απωθημένο αν έχεις χρόνο και χρήματα μπορείς να ρωτήσεις και σε κάποιο ΙΕΚ.(http://edu.klimaka.gr/metadevterovathmia-ekpaidevsh/iek/934-eidikothtes-fthinopwrino-examhno-dhmosia-iek.html ) Δεν υπάρχει λάθος ή σωστή επιλογή, αρκεί να αποφασίζουμε μόνοι μας… κάνε κάτι για να μπορείς να το μετανιώσεις αργότερα ,αν δεν προσπαθήσεις θα το έχεις βάρος στην υπόλοιπη ζωή σου!


sapore

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 10:11:12 μμ »
Πέρα από την επαγγελματική αποκατάσταση (ας την πούμε έτσι, αφού ΑΚΟΜΑ ως τέτοια θεωρείται) σαν εκπαιδευτικός δε θα πω τπτ.

Σε σχέση με το αν έχεις δικαίωμα να δώσεις πανελλήνιες (που λες ότι δεν ξέρουν να σου απαντήσουν) και όποιο άλλο ερώτημά σου , θα σου έλεγα ότι ψάχνεις (και δεν μπορούν να σου απαντήσουν: Δεν είναι και οι καλύτεροι γνώστες των θεμάτων οι αποσπασμένοι και όχι μόνο):
Να googlάρεις ό,τι ψάχνεις.

Πχ αν έψαχνες στο google για το αν έχεις δικαίωμα να εξεταστείς στις πανελλήνιες θα έβρισκες:
https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/epal-m/anakoinwseis-epala/17888-10-02-16-erotiseis-kai-apantiseis-gia-tis-aitiseis-symmetoxis-stis-panelladikes-3

Η Αίτηση – Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλεται ηλεκτρονικά στα Λύκεια.

Αν ο υποψήφιος είναι τελειόφοιτος (μαθητής Γ Λυκείου) η δήλωση κατατίθεται στο Λύκειο που φοιτά.
Οι απόφοιτοι καταθέτουν τη δήλωση στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησαν ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους Λύκειο.
ΕΠΑΛ – ΟΜΑΔΑ Α ΠΑΛΑΙΟ σύστημα

1) οι μαθητές της τελευταίας τάξης των εσπερινών ΕΠΑΛ (Ομάδα Α΄) στο ΕΠΑΛ φοίτησής τους χωρίς δικαιολογητικά

2) οι απόφοιτοι-κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ στο ΕΠΑΛ αποφοίτησής τους ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους ΕΠΑΛ, συνυποβάλλοντας ευκρινές φωτοαντίγραφο του απολυτηρίου τους

3) οι κάτοχοι πτυχίου Β΄ κύκλου Τ.Ε.Ε, ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων στο πλησιέστερο στην κατοικία τους ΕΠΑΛ, συνυποβάλλοντας ευκρινές φωτοαντίγραφο του πτυχίου τους

4) όσοι έχουν ολοκληρώσει τη φοίτηση και δεν έχουν απολυτήριο ΕΠΑΛ ή πτυχίο Β΄ κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ, Ναυτικού Λυκείου, καταθέτουν στο πλησιέστερο στον τόπο κατοικίας τους ΕΠΑΛ την Αίτηση - Δήλωση, προσκομίζοντας βεβαίωση φοίτησης του οικείου σχολείου.


Σημειώνεται ότι οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ημερήσιων ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) θα καταθέσουν Αίτηση - Δήλωση σε ημερήσιο ΕΠΑΛ και οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις των εσπερινών ΕΠΑΛ ( ΟΜΑΔΑ Α΄) σε εσπερινό ΕΠΑΛ.

ΕΠΑΛ- ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

1) οι μαθητές της τελευταίας τάξης των ΕΠΑΛ στο ΕΠΑΛ φοίτησής τους χωρίς δικαιολογητικά

2) οι απόφοιτοι-κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ στο ΕΠΑΛ αποφοίτησής τους ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους ΕΠΑΛ, συνυποβάλλοντας ευκρινές φωτοαντίγραφο του απολυτηρίου τους

3) οι κάτοχοι πτυχίου Β΄ κύκλου Τ.Ε.Ε, ΤΕΛ, Ναυτικών Λυκείων, ΕΠΛ (Τμημάτων Ειδίκευσης), στο πλησιέστερο στην κατοικία τους ΕΠΑΛ, συνυποβάλλοντας ευκρινές φωτοαντίγραφο του πτυχίου τους.


Να υποθέσω, εννοείται:
Δεν είσαι μόνο με ΤΕΕ Α΄ κύκλου;

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:52:58 μμ »
Αυτό το κείμενο το είχα διαβάσει και εγώ σε άλλη σελίδα άλλα είχε ημερομηνία 2015 και δεν ήξερα αν ισχύει ακόμα μιας και κάθε χρόνο έχουμε και καινούργιους νόμους.
Στο λύκειο τελείωσα όλες τις τάξεις, το απολυτήριο γράφει κάτοχος βήτα κύκλου οπότε αυτό λογικά σημαίνει πως μπορώ να επιλέξω αν θέλω να μπω στην άλφα η στην βήτα ομάδα αν δεν κάνω λάθος έτσι?
Το πρωί που μίλησα με το υπουργείο παιδείας ρώτησα και εκεί λεπτομέρειες για τις σχολές παιδαγωγικών και μου είπανε πως η διάρκεια της σχολής στα παιδαγωγικά είναι τέσσερα έτη και όχι πέντε. Κάπου εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει πως η διάρκεια είναι πέντε έτη για την σχολή ΑΣΠΑΙΤΕ.
Τη διαφορά έχει η ΑΣΠΑΙΤΕ με τις υπόλοιπες σχολές που η διάρκεια τους είναι τέσσερα χρόνια?
Τα έχω μπερδέψει λίγο, κάτι το άγχος, κάτι η βιασύνη που έχω για να μάθω λεπτομέρειες και να κάνω την σωστή επιλογή με έχουν μπερδέψει.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 01:02:00 πμ »
Όπως οι απόφοιτοι ΤΕΙ κάνουν παιδαγωγικά μαθήματα για ένα έτος στο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ για να γίνουν Τεχνολόγοι Εκπαιδευτικοί, έτσι και οι τελειόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ στο τέλος του 4ου χρόνου μπορούν να συνεχίσουν μέσα στη σχολή τους τη φοίτηση για ένα έτος ώστε να έχουν και του πτυχίο του Τεχνόλόγου Μηχανικού κι όχι μόνο του Τεχνολόγου Εκπαιδευτικού.

Αν επιλέξεις να μη συνεχίσεις τη φοίτηση στο 5ο πρόσθετο έτος και το μετανιώσεις αργότερα δεν έχεις τη δυνατότητα της επιλογής.
Θα πρέπει να δώσεις κατακτήριες για να εισαχθείς και θα απαλλαγείς από όσα μαθήματα σου αναγνωρίσουν!
Για αυτό πρέπει να αποφασίσει ο φοιτητής με υπευθυνότητα, αν θέλει να συνεχίσει τη φοίτησή του στο πρόσθετο έτος!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2016, 01:05:58 πμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 254
Σύνολο: 255

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.