*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30  (Αναγνώστηκε 11134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 10:21:11 πμ »
@ThrylosLol

Αδερφε , μιας κι εκανα ακριβως αυτο που σκεφτεσαι να κανεις θα προσπαθησω να σου ξεδιπλωσω ενα σεντονακι με τα θεματα που βιωσα εγω.

Το 2004 εδωσα πανελληνιες απο ΤΕΕ Β΄κυκλου (πλεον ΕΠΑΛ) και περασα ΑΣΠΑΙΤΕ. Ημουν τοτε 30 ετων.
Πηγα στο σχολειο που τελειωσα το ΕΠΑΛ κι απο εκει μου εδωσαν ολες τις πληροφοριες που χρειαζομουν για να ετοιμασω τα διαδικαστικα.

Εχε υποψιν οτι ειναι πολυ δυσκολο να περασεις ΑΣΠΑΙΤΕ απο τεχνικο λυκειο επειδη :

1) Παιρνουν 12 με 14 ατομα απο ΕΠΑΛ σε καθε ειδικοτητα
2) Δινεις μονο 3 μαθηματα κι αν δεν γραψεις καλα σε καποιο απο αυτα , δεν υπαρχει περιπτωση να περασεις ΑΣΠΑΙΤΕ. ( Χωριατικα να σου πω οτι πρεπει να γραψεις κοντα στο 17 μεσο ορο για να πιασεις την βαση )

Η σχολη ηταν 4 +1 ετη (4 = καθηγητης   + 1= μηχανικος της αναλογης ειδικοτητας)
Προπερσι ηταν να αλλαξει και να γινει απλα 5ετες με διπλο πτυχιο. .....καθοτι ομως δεν ασχολουμαι πλεον δεν γνωριζω εαν τελικα εγινε.

Οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση:

1) Για εκπαιδευτικος , οσοι εχουμε τελειωσει απο το 2009 και μετα ,εαν δεν αλλαξουν τα πραγματα δεν εχουμε καμια ελπιδα να διδαξουμε .....εκτος κι αν γινει καποιος γραπτος ΑΣΕΠ και παρεις αποφαση να διαβασεις (οσο δεν διαβασες ποτε στην ζωη σου) . Στις δικες μας ειδικοτητες ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα (μετραμε ακομα σε δεκαδες κι εκαντονταδες τα ατομα με προυπηρεσια) , οποτε μεσω γραπτου ΑΣΕΠ υπαρχουν καποιες ψευτοελπιδες.

2) Για μηχανικος ειδικοτητας , με τετοια οικονομικη κριση, εαν δεν εχεις ηδη καποιο κυκλο γνωριμιων και πελατων πανω στην ειδικοτητα σου , μην το σκεφτεσαι καν!

....βεβαια , ολα αυτα ισχυουν σημερα .....σε 5 -6 χρονια που θα τελειωσεις την ΑΣΠΑΙΤΕ , μπορει να εχουν αλλαξει κατα πολυ τα πραγματα ......εξαρταται πως βλεπεις το ποτηρι  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:07:44 »

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 02:31:47 μμ »
Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για τις συμβουλές και την βοήθεια που μου δίνεται.

Βρήκα κάτι ακόμα ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα https://www.alfavita.gr/arthra/%C2%AB%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82%C2%BB-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%AF%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BB-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CE%B9

Κάνω αντιγραφή το κείμενο.
Σε περίπτωση που κάτοχος απολυτηρίου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α' ή Β') πάρει μέρος, στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερησίων ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α') μετά το έτος απόκτησης του απολυτηρίου έχει τη δυνατότητα να επιλέξει και να εξεταστεί σε μαθήματα διαφορετικής ειδικότητας, τομέα και κύκλου, ανεξάρτητα από την επιλογή του κατά το έτος αποφοίτησής του.
Το ίδιο ισχύει και για τους κατόχους πτυχίου Β' κύκλου ημερησίων ΤΕΕ, πτυχίου ειδικότητας πρώην ημερησίων ΤΕΛ και ημερησίων Ναυτικών Λυκείων.

Σύμφωνα με το παραπάνω μπορώ να δώσω σε μαθήματα ειδικότητας άλλης από αυτή που έχω τελειώσει σωστά? Αύριο θα πάω από το τεε που έχω τελειώσει να πάρω την ύλη απλά για να είμαι 100% ενημερωμένος και να ξέρω τι να πω θέλω από τώρα να ξέρω δύο τρία πράγματα γιατί τηλεφωνικά που μίλησα μαζί τους δεν ήξεραν πολλές λεπτομέρειες.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 04:44:01 μμ »
Λοιπόν,
άκου:
 Στα σχολεία (ακόμα και τα ΕΠΑΛ που σε αφορούν) , ακόμα και να πας, δε θα σου απαντήσουν στα σίγουρα (εκτός αν πέσεις σε άτομο που όντως ξέρει) καθώς και η υποστελέχωση των σχολείων αλλά και το γεγονός ότι απλά ΔΕΝ ξέρουν (και γιατί άλλωστε; θα΄πρεπε;) πχ όσοι είναι πιο νέοι (ακόμα και δ/ντες) πχ για τα "παλιά" ΤΕΛ κ ΤΕΕ.

Αφού έχεις πτυχίο (και όχι απολυτήριο, δεν έδινε τέτοια ως το 2007 που υπήρχε ο θεσμός) ΤΕΕ Β' κύκλου:
Κάνεις ότι θες με τις Πανελλήνιες.
Ναι:
Μπορείς να δώσεις για Α΄ή Β΄ομάδα ΕΠΑΛ (μαζί με τους άλλους) {Όχι εσπερινό εννοείται, αφού δεν τελείωσες τέτοιο, ΟΚ?)
και σε όποια ειδικότητα θες.

Θα σου πρότιεινα (αν το έχεις πάρει ζεστά) να το ψάχνεις από μόνος σου googlάρωντας.
Αλλά, αν θες πες μας (και τι π@π@ρ) τι σου είπαν όταν πήγες στο ΕΠΑΛ της περιοχής σου: Έτσι για να "γελάσουμε"...
Με τα χάλια που μας φτάσαν εννοώ.
Ελπίζω να κατάλαβες. Και όσον αφορά το "να γίνεις εκπαιδευτικός"....

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 03:14:01 μμ »
Πήγα στο επαλ και ρώτησα, η αλήθεια είναι πως τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, δεν γνώριζαν λεπτομέρειες και ο ένας έλεγε διαφορετικά πράγματα από τον άλλον, βέβαια δεν έχουν άδικο οι άνθρωποι κάθε χρόνο αλλάζει ο νόμος. Μην πολυλογώ ίσως να μην γνώριζαν λεπτομέρειες για αυτά που τους ρώτησα όμως έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και με βοήθησαν τόσο στο να πάρω την ύλη όσο και στο να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες από όσα και εκείνοι ξέρουν. Τα βιβλία δεν τα πήρα όλα γιατί δεν είχαν να μου δώσουν όμως μου έδειξαν από που μπορώ να τα κατεβάσω μέχρι να τους φέρουν καινούργια.
Ευτυχώς οι καθηγητές στο συγκεκριμένο επαλ δεν παρατάνε τους παλιούς μαθητές τους, εννιά διαφορετικοί καθηγητές μου μίλησαν και με βοήθησαν με ότι ήξερε και όπως μπορούσε ο κάθε ένας μέχρι να κατέβει η υπεύθυνη για αυτά τα θέματα.
Με τα πολλά και αφού κατέβηκε η υπεύθυνη μου είπε τελείως διαφορετικά πράγματα από όσα είχα ακούσει μέχρι εκείνη την στιγμή, μου είπε πως μπορώ να δώσω με τα μαθήματα του ενιαίου λυκείου σε ενιαίο λύκειο ακόμα και αν δεν έχω απολυτήριο ενιαίου.
Τόσο εγώ όσο και οι καθηγητές είχαμε μείνει λίγο κάγκελο, νόμιζα πως ήθελε να με ξεφορτωθεί όμως τελικά μίλησα και με ενιαίο λύκειο και μου είπανε πως αυτό ισχύει όμως πρέπει να ρωτήσω το υπουργείο για κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με την επιλογή ειδικοτήτων διαφορετικών επιστημονικών πεδίων, αν θα δώσω και σε μαθήματα ειδικότητας, αν θα δώσω στο επαλ η στο γελ και κάποιες άλλες λεπτομέρειες.
Δεν ξέρω αν έφταιγε το ότι έδειξα πως έχω πραγματικό ενδιαφέρον ή το ότι είμαι 30 χρονών και θα δώσω πανελλήνιες όμως με βοήθησαν πάρα πολύ και δεν με άφησαν λεπτό από την στιγμή που πήγα. Από εδώ και πέρα μένει να κάνω μια σωστή επιλογή ειδικότητας.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια που μου δώσατε, πλέον αυτό που μένει είναι να κάνω σωστή επιλογή ειδικότητας όταν πάρω το μηχανογραφικό στα χέρια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2016, 03:16:59 μμ από ThrylosLol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:07:44 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 08:49:28 μμ »
Πήγα στο επαλ και ρώτησα, η αλήθεια είναι πως τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, δεν γνώριζαν λεπτομέρειες και ο ένας έλεγε διαφορετικά πράγματα από τον άλλον, βέβαια δεν έχουν άδικο οι άνθρωποι κάθε χρόνο αλλάζει ο νόμος. Μην πολυλογώ ίσως να μην γνώριζαν λεπτομέρειες για αυτά που τους ρώτησα όμως έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και με βοήθησαν τόσο στο να πάρω την ύλη όσο και στο να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες από όσα και εκείνοι ξέρουν. Τα βιβλία δεν τα πήρα όλα γιατί δεν είχαν να μου δώσουν όμως μου έδειξαν από που μπορώ να τα κατεβάσω μέχρι να τους φέρουν καινούργια.
Ευτυχώς οι καθηγητές στο συγκεκριμένο επαλ δεν παρατάνε τους παλιούς μαθητές τους, εννιά διαφορετικοί καθηγητές μου μίλησαν και με βοήθησαν με ότι ήξερε και όπως μπορούσε ο κάθε ένας μέχρι να κατέβει η υπεύθυνη για αυτά τα θέματα.
Με τα πολλά και αφού κατέβηκε η υπεύθυνη μου είπε τελείως διαφορετικά πράγματα από όσα είχα ακούσει μέχρι εκείνη την στιγμή, μου είπε πως μπορώ να δώσω με τα μαθήματα του ενιαίου λυκείου σε ενιαίο λύκειο ακόμα και αν δεν έχω απολυτήριο ενιαίου.
Τόσο εγώ όσο και οι καθηγητές είχαμε μείνει λίγο κάγκελο, νόμιζα πως ήθελε να με ξεφορτωθεί όμως τελικά μίλησα και με ενιαίο λύκειο και μου είπανε πως αυτό ισχύει όμως πρέπει να ρωτήσω το υπουργείο για κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με την επιλογή ειδικοτήτων διαφορετικών επιστημονικών πεδίων, αν θα δώσω και σε μαθήματα ειδικότητας, αν θα δώσω στο επαλ η στο γελ και κάποιες άλλες λεπτομέρειες.
Δεν ξέρω αν έφταιγε το ότι έδειξα πως έχω πραγματικό ενδιαφέρον ή το ότι είμαι 30 χρονών και θα δώσω πανελλήνιες όμως με βοήθησαν πάρα πολύ και δεν με άφησαν λεπτό από την στιγμή που πήγα. Από εδώ και πέρα μένει να κάνω μια σωστή επιλογή ειδικότητας.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια που μου δώσατε, πλέον αυτό που μένει είναι να κάνω σωστή επιλογή ειδικότητας όταν πάρω το μηχανογραφικό στα χέρια μου.
Δεν ξέρω γιατί σου κάνει εντύπωση που σε εξυπηρέτησαν.
Από το ΕΠΑΛ της οργανικής μου έχουν περάσει πάμπολλες φορές παλιοί μαθητές και ποτέ κανένας δεν έφυγε με το παράπονο ότι δεν του δώσαμε σημασία.
Βιβλία, σημειώσεις και αρκετές φορές και επιπλέον μαθήματα και επίλυση αποριών στο χώρο του σχολείου.

Τα άσχημα ακούγονται και αναπαράγονται εύκολα και δημιουργούν γενικεύσεις.
Είναι πιο πιασάρικα. Τα καλά όχι...

Κατά τα άλλα, είναι τόσο μπάχαλο το σύστημα της μπανανίας που ζούμε και τόσο συχνές οι αλλαγές με το σύστημα των Πανελλαδικών, που είναι απόλυτα λογικό να μην ξέρουν κάτι σίγουρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2016, 09:01:22 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος ThrylosLol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και πανελλήνιες εξετάσεις στα 30
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 12:13:44 πμ »
Απάντησες στην ίδια σου την ερώτηση.

"Τα άσχημα ακούγονται και αναπαράγονται εύκολα και δημιουργούν γενικεύσεις.
Είναι πιο πιασάρικα. Τα καλά όχι..."

Πριν πάω μου έλεγαν πως στην ηλικία που είμαι θα μου πούνε δύο τρία πράγματα και θα με διώξουν. Πήγα φοβισμένος και με άγχος με όσα είχα ακούσει όμως οι άνθρωποι έδειξαν πως χάρηκαν που τολμάω μετά από τόσα χρόνια και κάνω αυτό το βήμα και με βοήθησαν σε ότι και αν τους ζήτησα. Δεν φταίνε εκείνοι που το σύστημα κάθε χρόνο αλλάζει. Κάποτε και εγώ σε αυτή την κατηγορία άνηκα, όταν γινόταν κάτι άσχημο το έλεγα παντού και τα καλά ούτε που τα ανέφερα, κάπως έτσι έφτασα και στο σημείο που είμαι τώρα.
Για να μην βγαίνω εκτός θέματος όλα πήγανε καλά, πήρα την ύλη πήρα ότι πληροφορίες ήθελα να μάθω, είχα άριστη εξυπηρέτηση από το επαλ μου οπότε πάμε δυνατά για πανελλήνιες  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.