*

Αποστολέας Θέμα: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 2695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:51:48 μμ »
Συνάδελφοι Βιολόγοι , θα ήθελα να παραθέσω τις εξής ερωτήσεις και θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε απαντηση ή σκέψη.

1. Τα επιδιορθωτικά ένζυμα της αντιγραφής απομακρύνουν το λάθος νουκλεοτίδιο και ενσωματώνουν το σωστό; Δηλαδή καταλύουν 3-5 φ.δ;; Εγώ θεωρώ πως ναι , αλλά συνάδελφος θεωρεί πς το επιδιορθβτικό απλά αναγνωρίζει το λάθος , αλλά η πολυμεράση τοποθετεί το σωστο;;  Τι λέτε;;

2. Στα μιτοχόνδια και στους χλωροπλάστες υπάρχουν ασυνεχή γονίδια; Γίνεται δηλαδή ωρίμανση;

3. Το σχολικό βιβλίο θεωρεί τις 5-3 αμετάφραστες περιοχές εξώνια;;; Εσείς πως το διδάσκετε; Οι 3-5 αμετάφραστες πρέπει να συγκαταλέγονται στα εξώνια;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:48 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 10:07:25 μμ »
Σχετικά με τα ερωτήματα που παρέθεσες:
1. Τα επιδιορθωτικά ένζυμα πράγματι απομακρύνουν το λάθος νουκλεοτίδιο και καταλύουν 3-5 φδ όταν τοποθετούν το σωστό.
2. Όχι γιατί στα οργανίδια αυτά δεν υπάρχουν εσώνια στο γενετικό υλικό ούτε snRNA (μικρό πυρηνικό) για να γίνεται ωρίμανση. Ο γενετικός κώδικας των μιτοχονδρίων έχει σημαντικές διαφορές από τον κλασικό γενετικό κώδικα- από εκεί προκύπτει ο χαρακτηρισμός "σχεδόν" καθολικός.
3. Εξώνια λέγονται οι περιοχές που μεταφράζονται σε αμινοξέα. Συνεπώς, οι 5', 3' UTR δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν εξώνια. Το πρώτο εξώνιο ξεκινά από τριπλέτα έναρξης και το τελευταίο καταλήγει σε τριπλέτα λήξης. Παρόλ' αυτά, εγώ πάντα τονίζω στα παιδιά ότι οι αμετάφραστες είναι κολλητά στα ακραία εξώνια κι ότι το πλήθος των εσωνίων είναι ίσο με των εξωνίων - 1.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2016, 10:09:10 μμ από ΠΕ0404 »
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 01:34:58 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συμφωνώ απόλυτα και εγώ με αυτά που λες για τις αμετάφραστες περιοχές. Είναι βέβαιο όμως ότι αυτό θεωρεί και το βιβλίο; Παραθέτω τα σημεία του βιβλίου και ιδαίτερα τον ορισμό από το γλωσσάρι:

" Οι αλληλουχίες που μεταφράζονται σε αμινοξέα ονομάζονται εξώνια και οι ενδιάμεσες αλληλουχίες ονομάζονται εσώνια"

"Αυτό, παρ' ότι αποτελείται αποκλειστικά από εξώνια, έχει δύο περιοχές που δε μεταφράζονται σε αμινοξέα"

"Το ώριμο mRNA αποτελείται αποκλειστικά από εξώνια, στα οποία συμπεριλαμβάνονται τα 5' και 3' αμετάφραστα άκρα, κατά «παράβαση» του ορισμού του εξώνιου"

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γνωρίζουμε αν η επιτροπή εξετάσεων έχει εκφράσει κάποια συγκεκριμένη άποψη για αυτό το θέμα; Δεν έιμαι διορθώτρια στις πανελλαδικές και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πολλά και θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι ο τρόπος που το διδάσκω  είναι και οι κοινά αποδεκτός. Εσύ διορθώνεις γραπτά;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 03:14:27 μμ »
Nαι, διορθώνω χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχει δημιουργηθεί σύγχιση, γιατί ουτως ή άλλως όποτε χρειάζεται πάντα σημειώνονται οι αμετάφραστες περιοχές πάνω στο mRNA πριν το ATG, οπότε η απάντηση είναι πλήρης. Το ιδανικό είναι τα παιδιά να επισημαίνουν την παρουσία των αμετάφραστων πριν και μετά τις τριπλέτες έναρξης/ λήξης, οπότε δε δημιουργείται ζήτημα ελλιπούς απάντησης.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:48 »

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 09:03:05 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με κάλυψες πλήρως. Με όλο το θάρρος να ρωτήσω και δυο πραγματάκια ακόμη.
Το ενιαίο mRNA των δομικών γονιδίων του οπερονίου της λακτόζης , πόσες 5΄ κ 3' αμετάφραστες περιοχές έχει; Θεωρείς ότι μπορούν να το ρωτήσουν αυτό στις εξετάσεις; Πως το διδάσκεις εσύ; μόνο μια ή όσα τα κωδικόνια έναρξης κ λήξης αντίστοιχα;

Και επίσης έχεις τις οδηγίες προς τους διορθωτές που δόθηκαν στις φετινές πανελλαδικές ή γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση να τις βρω κάπου στο internet; με ενδιαφέρουν κυρίως οι οδηγίες στο Γ5 και Δ5 ερώτημα.Έχω ψάξει αλλά δεν κατάφερα να τις βρω...

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 09:10:48 μμ »
Φαίνονται τα μηνύματά μου με κεφαλαίους χαρακτήρες; Μου ήρθε ένα μηνυμα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 12:09:39 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με κάλυψες πλήρως. Με όλο το θάρρος να ρωτήσω και δυο πραγματάκια ακόμη.
Το ενιαίο mRNA των δομικών γονιδίων του οπερονίου της λακτόζης , πόσες 5΄ κ 3' αμετάφραστες περιοχές έχει; Θεωρείς ότι μπορούν να το ρωτήσουν αυτό στις εξετάσεις; Πως το διδάσκεις εσύ; μόνο μια ή όσα τα κωδικόνια έναρξης κ λήξης αντίστοιχα;

Και επίσης έχεις τις οδηγίες προς τους διορθωτές που δόθηκαν στις φετινές πανελλαδικές ή γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση να τις βρω κάπου στο internet; με ενδιαφέρουν κυρίως οι οδηγίες στο Γ5 και Δ5 ερώτημα.Έχω ψάξει αλλά δεν κατάφερα να τις βρω...

Το οπερόνιο θεωρείται μια μονάδα μεταγραφής, οπότε ο υποκινητής είναι ένας, άρα και οι 5', 3' αμετάφραστες περιοχές είναι μοναδικές (είναι όσες και οι υποκινητές), μια στην αρχή πριν την πρώτη τριπλέτα έναρξης και μια στο τέλος μετά την τελευταια τριπλέτα λήξης.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 12:14:58 πμ »
Έχω τις οδηγίες, αν θες πες μου το e mail σου με προσωπικό μήνυμα και θα στις στείλω (τις έχω σε φωτογραφίες όπως τις έδωσε η κεε την ώρα που εξετάζονταν οι φυσικώς αδυνατοι).
Υ.Γ. Τα μηνύματά σου φαίνονται μια χαρά
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 01:04:30 πμ »
Σου έστειλα πμ με το email μου. Συμφωνώ με αυτό που λες για το οπερόνιο. Το βοήθημα του Σαλαμαστράκη  αν το ξέρεις, στις λύσεις γράφει ότι συνολικά το οπερόνιο έχει 4 αμεταάφραστες περιοχές, συμπεριλαμβανομένης και αυτης του ρυθμιστικού γονιδίου. Και γι αυτό είχα προβληματιστεί...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.