*

Αποστολέας Θέμα: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο  (Αναγνώστηκε 3890 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 09:44:39 πμ »
Η γνωματευση αυτη 'λογω μαθησιακων κενων ' ειναι του ΚΕΔΔΥ??
Αν αληθευει ...ΤΡΑΓΙΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:01 »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 10:38:40 πμ »
εχω δει γνωματευση που λεει μαθησιακες δυσκολιες λογω μαθησιακων κενων


εγω αυτο το εκλαμβανω σαν οτι το παιδι δεν διαβαζε απεκτησε ενα καρο κενα και δυσκολευεται να συνεχισει.
Από που είναι η γνωμάτευση ?

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 12:15:04 μμ »
γενικότερα, ας μην ξεχνάμε μια λεπτομέρεια..ότι η τελική απόφαση είναι των γονέων, ασχέτως με την περίπτωση/δυσκολία/γνώμη/πρόταση/επιθυμία των υπολοίπων (σχολείο, δ/ντης/σύμβουλος/κεδδυ/γιατρός)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 12:39:15 μμ »
γενικότερα, ας μην ξεχνάμε μια λεπτομέρεια..ότι η τελική απόφαση είναι των γονέων, ασχέτως με την περίπτωση/δυσκολία/γνώμη/πρόταση/επιθυμία των υπολοίπων (σχολείο, δ/ντης/σύμβουλος/κεδδυ/γιατρός)

Η τελική απόφαση ναι! Αλλά, εάν δεν δεχτούν το πλαίσιο που προτείνεται από το ΚΕΔΔΥ το παιδί φοιτά στη γενική τάξη, εκτός αν οι ίδιοι οι γονείς πρσλάβουν ειδικό βοηθό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:01 »

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 02:03:58 μμ »
Η γνωματευση αυτη 'λογω μαθησιακων κενων ' ειναι του ΚΕΔΔΥ??
Αν αληθευει ...ΤΡΑΓΙΚΟ

Ναι

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 02:25:54 μμ »
γενικότερα, ας μην ξεχνάμε μια λεπτομέρεια..ότι η τελική απόφαση είναι των γονέων, ασχέτως με την περίπτωση/δυσκολία/γνώμη/πρόταση/επιθυμία των υπολοίπων (σχολείο, δ/ντης/σύμβουλος/κεδδυ/γιατρός)

Τί να λέμε τώρα (με τέτοια "Ειδική" στη χώρα μας);
Σαφώς και υπάρχουν αυτές οι απόψεις (τω "ειδικών" που κατά Νόμο ΝΑΙ είναι αυτοί που "αποφασίζουν", ΑΛΛΑ ας μην αγνοούμε το αρχικό post αυτού του θέματος (του Wolwovitz) για το "πως" ουσιαστικά παίρνονται οι "αποφάσεις" {ΑΝ δεν τους σταματήσει κανείς}, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για το παιδί:


Αυτά όλα τα λουζόμαστε εμείς στα σχολεία, είτε γιατί οι γονείς τα ακολουθούν είτε γιατί δεν τα ακολουθούν.
Κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό να προτείνετε ένα πλαίσιο στους γονείς, αλλά να επιβάλετε το πλαίσιο στους γονείς.

Τώρα μπορεί να στείλουν παιδί σε ΤΕ ενώ είναι για ΣΜΕΑΕ ή για παράλληλη και μετά ερχόμαστε σε καταστάσεις τραγικές αφού τι μπορεί να σου κάνει ένα υποστελεχωμένο ΤΕ με λίγες ώρες διαθέσιμες για τον συγκεκριμένο μαθητή;

Πάμπολλες "περιπτώσεις" με τα γνωστά κριτήρια που αλλάζουν πλαίσιο (και καλά) με γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ, ουσιαστικά λόγω "αντοχών" κάθε συγκεκριμένου χώρου/διευθυντή/καθηγητών και όχι για το λόγο που θα έπρεπε.
Αυτό θίγει την ίδια τη φύση της κάθε δομής (πχ ΕΕΕΕΚ ή ΕΕΠΑΓ/Σ ή ΤΕ κλπ) και πρακτικά και σε σχέση με το "τι" θεωρεί/ούμε ότι πρέπει να είναι/"μαζεύει".

εχω δει γνωματευση που λεει μαθησιακες δυσκολιες λογω μαθησιακων κενων


εγω αυτο το εκλαμβανω σαν οτι το παιδι δεν διαβαζε απεκτησε ενα καρο κενα και δυσκολευεται να συνεχισει.

Τέτοιο είδος γνωμάτευσης γίνεται κυρίως από Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα , όχι ότι σπάνια δεν μπορεί να το "δεις" και σε γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ (Είπαμε για τους "ειδικούς" και καλάαα).

να σε διορθώσω λίγο αλλά δεν υπάρχει μαθησιακή δυσκολία λόγω μαθησιακών κενών, όχι με την έννοια που αυτή έχει στην ειδική αγωγή



ΝΑΙ:
Η έννοια της "μαθησιακής δυσκολίας" που αναφέρεται στην "Ειδική" είναι εκείνη όπου το "πρόβλημα" οφείλεται σε εγγενή "αδυναμία" του ίδιου του μαθητή (οργανική ή επίκτητη) και αρκεί κανείς να δει τα κουτάκια που δίνεται δυνατότητα να τσεκάρουν ως γνωμάτευση σε ΚΕΔΔΥ.
Δεν υπάρχει "μαθησιακή δυσκολία επειδή έχει κενά" (όπως λες πχ "δε διάβαζε") όπως και δεν υπάρχει "μαθησιακή δυσκολία" σε ένα αλλόγωσο μαθητή (πχ προσφυγόπουλο) επειδή δε γνωρίζει τη γλώσσα διδασκαλίας για την "Ειδική Αγωγή".

Αυτή η "αναφορά" σε εγγενείς δυσκολίες/αδυναμίες του μαθητή είναι που οδήγησε (και ακόμα) σε ιατροκεντροποίηση της "Ειδικής Αγωγής" τόσα χρόνια.
Με λίγα λόγια, απλά: "Επειδή ο συγκεκριμένος μαθητής δεν μπορεί/δυσκολεύεται να ......(σε μαθησιακό περιβάλλον) επειδή έχει...... ΤΟΤΕ....."

Καμιά σχέση με το ΑΝ ο μαθητής δεν δυσκολεύεται τόσο:
α) Σε άλλο περιβάλλον
β) Με άλλους "δασκάλους"
γ) Σε άλλη οικογένεια/φίλους

Παρότι ουσιαστικά αυτά τα 3 προσπαθεί να "αλλάξει" η εκπαιδευτική διαδικασία στη "Ειδική"!!!!

Εξ'ου και το "διφορούμενο": Τί είναι "Ειδική" και τί δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 02:41:22 μμ »
Εχω γυρω στα 58 παιδια και 3 απο αυτα η γνωματευση εγραφε μαθησιακες δυσκολιες λογω μαθησιακων κενων.

Εγω απο αυτο καταλαβαινω οτι απλα δεν διαβαζαν στο παρελθον τιποτα αλλο.Τελος παντων.

Επισης μου εχει τυχει να μου στελνουν παιδια επειδη ειναι κακοι μαθητες οπως ειπα και πριν χωρις γνωματευση κτλ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 04:01:23 μμ »


Επισης μου εχει τυχει να μου στελνουν παιδια επειδη ειναι κακοι μαθητες οπως ειπα και πριν χωρις γνωματευση κτλ.

Να σου στέλνουν πού; Στο ΤΕ;

Δωστους να διαβάσουν το νόμο! κασλώς ή κακώς για να φοιτήσει κάποιος σε ΤΕ πρέπει να το προτείνει το ΚΕΔΔΥ ή, αν είναι σε διαδικασία αξιολόγσης, μπορεί να φοιτήσει με τη σύμφωνη γνώμη του υμβούλου ειδικής αγωγής για να μην χάνεται χρόνος.
Αν σου πουνε "μα και μου" πες τους να σου δώσουν έγγραφο όπου αναφέρεται η υποχρπέωση σου να δεχτείς στο ΤΕ παιδιά χωρίς γνωμάτευση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 04:06:51 μμ »


Επισης μου εχει τυχει να μου στελνουν παιδια επειδη ειναι κακοι μαθητες οπως ειπα και πριν χωρις γνωματευση κτλ.

Η γνωστή (ιατροκεντρική) νοοτροπία (στην οποία "μας" έχουν πείσει):

Εεεεε, στείλτον/την εκεί γιατί "κάτι" θα έχει...>!!!!
Αν έχουμε εμείς, ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από το Τ.Ε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 05:09:42 μμ »
Να σου στέλνουν πού; Στο ΤΕ;

Δωστους να διαβάσουν το νόμο! κασλώς ή κακώς για να φοιτήσει κάποιος σε ΤΕ πρέπει να το προτείνει το ΚΕΔΔΥ ή, αν είναι σε διαδικασία αξιολόγσης, μπορεί να φοιτήσει με τη σύμφωνη γνώμη του υμβούλου ειδικής αγωγής για να μην χάνεται χρόνος.
Αν σου πουνε "μα και μου" πες τους να σου δώσουν έγγραφο όπου αναφέρεται η υποχρπέωση σου να δεχτείς στο ΤΕ παιδιά χωρίς γνωμάτευση

Ναι στο ΤΕ.Βασικα πολλοι καθηγητες βλεπουν το ΤΕ σαν ενα μερος που απλα πανε οι κακοι μαθητες ενω πολλοι μαθητες το βλεπουν σαν ενα μερος που πανε για να εχουν μεγαλη επιεικια στους βαθμους οποτε καθησυχαζονται πιο πολυ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 618
Σύνολο: 621

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.