*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογές Διοριστέων ΑΣΕΠ 2008 από εδώ και πέρα. Αναβολή - Αδεια ανευ αποδοχών.  (Αναγνώστηκε 3713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Χαίρετε από νέο νήμα.
Το ανοίγω γιατί βλέπω τόσο στο θέμα των διοριστέων ΑΣΕΠ 2008, όσο και σε προσωπικά μηνύματα ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι όπως κι εγώ που χρειάζονται είτε αναβολή-παράταση προθεσμίας ορκωμοσίας - ανάληψης υπηρεσίας, είτε άδεια ανευ αποδοχών αμέσως μετά τον διορισμό.

Μπορούμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες εδώ μέσα, ελπίζοντας να μην ενοχλήσουμε και να μην ενοχληθούμε από όποιον άλλο επιλέξει να κάνει κάτι διαφορετικό.

Παρακαλώ ο σχολιασμός και οι πληροφορίες που ανταλάσσονται να αφορούν το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 06:05:10 μμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Ξεκινάω λοιπόν την πληροφόρηση παραθέτοντας αυτό που βρήκα :

Ν. 2986/2002
Άρθρο 9

5. Η προθεσμία που προβλέπεται από το άρθρο 17 του κώδικα κατάστασης δημοσίων πολιτικών υπαλλήλων για την ορκωμοσία και την ανάληψη υπηρεσίας των διοριζομένων, μπορεί να παρατείνεται για τους διοριζόμενους εκπαιδευτικούς μέχρι την 31η Αυγούστου του επόμενου έτους από το διορισμό τους.

Ν. 2683/1999: (Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας)
Άρθρο 17

Δημοσίευση και κοινοποίηση πράξης διορισμού
1. Περίληψη της πράξης διορισμού δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και κοινοποιείται στο διοριζόμενο το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών από τη δημοσίευση.
2. Η κοινοποίηση στο διοριζόμενο γίνεται με έγγραφο της οικείας αρχής, στο οποίο αναγράφεται ο αριθμός του φύλλου της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως όπου δημοσιεύθηκε η περίληψη της πράξης διορισμού και το οποίο επιδίδεται επί αποδείξει στην κατοικία του είτε στον ίδιο είτε σε πρόσωπο που συνοικεί με αυτόν. Με το έγγραφο αυτό τάσσεται και εύλογη προθεσμία τριάντα (30) το πολύ ημερών για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν καθορίζεται τέτοια προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί ως έξι (6) μήνες, μόνο μια φορά, για εξαιρετικούς λόγους.
3. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία της παρ. 1, η πράξη διορισμού θεωρείται ότι έχει κοινοποιηθεί την τριακοστή ημέρα από τη δημοσίευση και από την ημέρα αυτή αρχίζει η προθεσμία για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας.


Μιλώντας με το υπουργείο αμέσως μετά την δήλωση προτιμήσεων μου είπαν ότι με την τοποθέτηση, μπορεί να κάνει κάποιος αίτηση αναβολής ορκωμοσίας στην διευθυνση τοποθέτησης. Το αίτημα στέλνεται στο υπουργείο και εκεί αποφασίζεται πόση αναβολή θα δώσουν αν δώσουν.
Συνήθως δίδονται αναβολές, εκτός αν η ανάγκη του σχολείου που περιμένει τον εκπαιδευτικό είναι τόσο μεγάλη και δεν μπορεί να περιμένει.

Με αυτή την κίνηση και εφόσον εγκριθεί δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τον διορισμό.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι για τις άδειες άνευ αποδοχών.

Αν κάποιος έχει πληροφόρηση ή γνώση από κάποιον που έχει κάνει την διαδικασία, παρακαλώ να την παραθέσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 06:05:55 μμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος mrna82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • ΠΕ 05
    • Προφίλ
Αυθαίρετε ωραία η πρωτοβουλία σου να ανοίξεις άλλο θέμα για το ζήτημα της παράτασης ορκωμοσίας και της άδειας άνευ αποδοχών. Αλλά τις τελευταίες μέρες που άρχισα να επισκέπτομαι πιο συχνά αυτήν εδώ την "κοινότητα των εκπαιδευτικών" συνειδητοποίησα κάτι που δυστυχώς με αποθαρρύνει από το να μοιράζομαι τις σκέψεις και τις πληροφορίες μου. Δεν υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη. Όλοι κοιτάνε να δουν τι κάνει ο διπλανός και να τον κακοχαρακτηρίσουν. Είναι απίστευτο. Επίσης διαβάζοντας όλους τους "εκπαιδευτικούς" εδώ μέσα με βοηθάει πάρα πολύ στην απόφαση που πήρα να μη γυρίσω στην Ελλάδα ακόμα και αν δε μου δώσουν την παράταση ή την άδεια. Να γυρίσω γιατί? Για να αντιμετωπίζω τέτοιους "συναδέλφους" καθημερινά και κατά πρόσωπο? Να μου λείπει το βύσσινο. Με λίγα λόγια σιχάθηκα πια και δε νιώθω και τόσο τυχερή για το διορισμό. Και αυτό το έχουν προκαλέσει οι "συνάδελφοι" και όχι η υπηρέτηση στην επαρχία ή οτιδήποτε άλλο.

Δεν εμπιστεύομαι λοιπόν να γράψω καμία πληροφορία εδώ, όχι γιατί δε θέλω να τη μοιραστώ με αυτούς που πιθανόν να τους ενδιαφέρει, αλλά γιατί δε θέλω τα υπόλοιπα κοράκια να διαβάζουν τι γράφουμε και να πηγαίνουν δεξιά και αριστερά να μας βρίζουν και να λένε "θα τη στρώσω εγώ αυτήν" και τέτοια. Τα έχω διαβάσει να τα λένε αυτά.. Το επίπεδο των εκπαιδευτικών αυτής της χώρας είναι για κλάματα. Όχι οι γνώσεις τους, αλλά το ποιόν τους ως άνθρωποι.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Παίρνω το θάρρος να γράψω εδω αν και δε με αφορά άμεσα το θέμα γιατι νιώθω πραγματικά την ανάγκη να σας πω πως έχω βοηθηθεί απο αυτο εδω το φόρουμ και γι αυτο συνεχίζω να μπαίνω αν και θα έπρεπε να έχω φύγει χίλιες φορές αν καθόμουν να ασχοληθώ με την κάθε κλινική περίπτωση που συχνάζει εδω μεσα
Και συχνάζουν αρκετές δυστυχώς
Κάθε τόσο εμφανίζεται και ενας Ιαβέρης που θα μας στείλει όλους πίσω στα σπίτια μας γιατι ειμαστε βύσματα
Εσχάτως εμφανίστηκε και η αστυνομία ηθικής και προθέσεων
Ενταξει κάποιοι ειναι του γιατρού τι να κάνουμε;
Υπάρχουν ναι πολλοί τέτοιοι και στα σχολεία αλλα υπάρχουν και καλοί άνθρωποι
Το ζήτημα ειναι το εξής: τα λεφτα ειναι λίγα και οι πιθανότητες για μετάθεση και απόσπαση επίσης λίγες
Αν δε σας πειράζει η επαρχία να πάτε στο σχολείο σας
Ειναι ωραίο να δουλεύεις με παιδάκια ειναι αναζωογόνηση
Τωρα ο καθένας ξέρει τα ζόρια του και τις υποχρεώσεις του
Εγώ πχ δε θα γύριζα στην Ελλάδα αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό
Και κάτι καθαρά πρακτικό : τις άνευ αποδοχών τις εγκρίνουν τα ΑΠΥΣΔΕ ΑΠΥΣΠΕ δλδ τα συμβούλια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης ο Διευθυντής Διεύθυνσης μονο μέχρι ένα μήνα μπορεί να δώσει
Πάρτε ένα τηλ εκεί να σας δώσουν  πληροφορίες
Οτι καλύτερο ευχομαι σε όλους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυθαίρετε ωραία η πρωτοβουλία σου να ανοίξεις άλλο θέμα για το ζήτημα της παράτασης ορκωμοσίας και της άδειας άνευ αποδοχών. Αλλά τις τελευταίες μέρες που άρχισα να επισκέπτομαι πιο συχνά αυτήν εδώ την "κοινότητα των εκπαιδευτικών" συνειδητοποίησα κάτι που δυστυχώς με αποθαρρύνει από το να μοιράζομαι τις σκέψεις και τις πληροφορίες μου. Δεν υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη. Όλοι κοιτάνε να δουν τι κάνει ο διπλανός και να τον κακοχαρακτηρίσουν. Είναι απίστευτο. Επίσης διαβάζοντας όλους τους "εκπαιδευτικούς" εδώ μέσα με βοηθάει πάρα πολύ στην απόφαση που πήρα να μη γυρίσω στην Ελλάδα ακόμα και αν δε μου δώσουν την παράταση ή την άδεια. Να γυρίσω γιατί? Για να αντιμετωπίζω τέτοιους "συναδέλφους" καθημερινά και κατά πρόσωπο? Να μου λείπει το βύσσινο. Με λίγα λόγια σιχάθηκα πια και δε νιώθω και τόσο τυχερή για το διορισμό. Και αυτό το έχουν προκαλέσει οι "συνάδελφοι" και όχι η υπηρέτηση στην επαρχία ή οτιδήποτε άλλο.

Δεν εμπιστεύομαι λοιπόν να γράψω καμία πληροφορία εδώ, όχι γιατί δε θέλω να τη μοιραστώ με αυτούς που πιθανόν να τους ενδιαφέρει, αλλά γιατί δε θέλω τα υπόλοιπα κοράκια να διαβάζουν τι γράφουμε και να πηγαίνουν δεξιά και αριστερά να μας βρίζουν και να λένε "θα τη στρώσω εγώ αυτήν" και τέτοια. Τα έχω διαβάσει να τα λένε αυτά.. Το επίπεδο των εκπαιδευτικών αυτής της χώρας είναι για κλάματα. Όχι οι γνώσεις τους, αλλά το ποιόν τους ως άνθρωποι.

Κάθε γενίκευση είναι εξ ορισμού λανθασμένη...

Αποσυνδεδεμένος anikologr2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παίρνω το θάρρος να γράψω εδω αν και δε με αφορά άμεσα το θέμα γιατι νιώθω πραγματικά την ανάγκη να σας πω πως έχω βοηθηθεί απο αυτο εδω το φόρουμ και γι αυτο συνεχίζω να μπαίνω αν και θα έπρεπε να έχω φύγει χίλιες φορές αν καθόμουν να ασχοληθώ με την κάθε κλινική περίπτωση που συχνάζει εδω μεσα
Και συχνάζουν αρκετές δυστυχώς
Κάθε τόσο εμφανίζεται και ενας Ιαβέρης που θα μας στείλει όλους πίσω στα σπίτια μας γιατι ειμαστε βύσματα
Εσχάτως εμφανίστηκε και η αστυνομία ηθικής και προθέσεων
Ενταξει κάποιοι ειναι του γιατρού τι να κάνουμε;
Υπάρχουν ναι πολλοί τέτοιοι και στα σχολεία αλλα υπάρχουν και καλοί άνθρωποι
Το ζήτημα ειναι το εξής: τα λεφτα ειναι λίγα και οι πιθανότητες για μετάθεση και απόσπαση επίσης λίγες
Αν δε σας πειράζει η επαρχία να πάτε στο σχολείο σας
Ειναι ωραίο να δουλεύεις με παιδάκια ειναι αναζωογόνηση
Τωρα ο καθένας ξέρει τα ζόρια του και τις υποχρεώσεις του
Εγώ πχ δε θα γύριζα στην Ελλάδα αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό
Και κάτι καθαρά πρακτικό : τις άνευ αποδοχών τις εγκρίνουν τα ΑΠΥΣΔΕ ΑΠΥΣΠΕ δλδ τα συμβούλια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης ο Διευθυντής Διεύθυνσης μονο μέχρι ένα μήνα μπορεί να δώσει
Πάρτε ένα τηλ εκεί να σας δώσουν  πληροφορίες
Οτι καλύτερο ευχομαι σε όλους
Όπως τα λες οι πιθανότητες για μετάθεση ελάχιστες.. Βλέπεις δεν διορίστηκαν πριν το 2013 για να συμμετάσχουν στην διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων (γνωστές και ως μεταξομεταθέσεις).. Ακόμα και σε περιοχές που αρχικά έδωσαν μηδενικά κενά.. Ξέρεις εσύ..

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
@ anikologr2
Τον λύκο τον κουρεύανε...πόθεν παν τα πρόβατα έλεγε...
Ξέρεις εσύ.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Αυθαίρετε ωραία η πρωτοβουλία σου να ανοίξεις άλλο θέμα για το ζήτημα της παράτασης ορκωμοσίας και της άδειας άνευ αποδοχών. Αλλά τις τελευταίες μέρες που άρχισα να επισκέπτομαι πιο συχνά αυτήν εδώ την "κοινότητα των εκπαιδευτικών" συνειδητοποίησα κάτι που δυστυχώς με αποθαρρύνει από το να μοιράζομαι τις σκέψεις και τις πληροφορίες μου. Δεν υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη. Όλοι κοιτάνε να δουν τι κάνει ο διπλανός και να τον κακοχαρακτηρίσουν. Είναι απίστευτο. Επίσης διαβάζοντας όλους τους "εκπαιδευτικούς" εδώ μέσα με βοηθάει πάρα πολύ στην απόφαση που πήρα να μη γυρίσω στην Ελλάδα ακόμα και αν δε μου δώσουν την παράταση ή την άδεια. Να γυρίσω γιατί? Για να αντιμετωπίζω τέτοιους "συναδέλφους" καθημερινά και κατά πρόσωπο? Να μου λείπει το βύσσινο. Με λίγα λόγια σιχάθηκα πια και δε νιώθω και τόσο τυχερή για το διορισμό. Και αυτό το έχουν προκαλέσει οι "συνάδελφοι" και όχι η υπηρέτηση στην επαρχία ή οτιδήποτε άλλο.

Δεν εμπιστεύομαι λοιπόν να γράψω καμία πληροφορία εδώ, όχι γιατί δε θέλω να τη μοιραστώ με αυτούς που πιθανόν να τους ενδιαφέρει, αλλά γιατί δε θέλω τα υπόλοιπα κοράκια να διαβάζουν τι γράφουμε και να πηγαίνουν δεξιά και αριστερά να μας βρίζουν και να λένε "θα τη στρώσω εγώ αυτήν" και τέτοια. Τα έχω διαβάσει να τα λένε αυτά.. Το επίπεδο των εκπαιδευτικών αυτής της χώρας είναι για κλάματα. Όχι οι γνώσεις τους, αλλά το ποιόν τους ως άνθρωποι.

Κάθε γενίκευση είναι εξ ορισμού λανθασμένη...

Συμφωνώ LiK.
Να προσθέσω ότι αυτά για τα οποία κατηγορούνται όλοι (!!!!!) οι εκπαιδευτικοί επιβεβαιώνονται απ`αυτό το μήνυμα. Ας μην κρίνουμε όμως εξ` ιδίων τα αλλότρια. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mrna82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • ΠΕ 05
    • Προφίλ
Έλα ρε παιδιά... Συνάδελφοι από τον ίδιο το διαγωνισμό του 2008 εκνευρίζονται επειδή διορίστηκαν σε χειρότερες περιοχές από αυτές που διοριζόμαστε εμείς. Άλλοι συνάδελφοι φρικάρουν με τις μετατάξεις, άλλοι πετάγονται και μας λένε αχάριστους. Και το χειρότερο? Συνάδελφοι από αυτούς που διοριζόμαστε τώρα μαζί συμπεριφέρονται ακόμα πιο απαράδεκτα. Πόσοι έχουν πει ένα καλό λόγο, πόσοι έχουν δείξει κατανόηση, πόσοι επέλεξαν να μην ασχοληθούν με το θέμα μας και να κοιτάξουν τη δουλίτσα τους και να μας αφήσουν ήσυχους? Λίγοι, πολύ λίγοι.. Εντάξει, φυσικά και δεν είναι όλοι το ίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2016, 04:07:45 πμ από mrna82 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Έλα ρε παιδιά... Συνάδελφοι από τον ίδιο το διαγωνισμό του 2008 εκνευρίζονται επειδή διορίστηκαν σε χειρότερες περιοχές από αυτές που διοριζόμαστε εμείς. Άλλοι συνάδελφοι φρικάρουν με τις μετατάξεις, άλλοι πετάγονται και μας λένε αχάριστους. Και το χειρότερο? Συνάδελφοι από αυτούς που διοριζόμαστε τώρα μαζί συμπεριφέρονται ακόμα πιο απαράδεκτα. Πόσοι έχουν πει ένα καλό λόγο, πόσοι έχουν δείξει κατανόηση, πόσοι επέλεξαν να μην ασχοληθούν με το θέμα μας και να κοιτάξουν τη δουλίτσα τους και να μας αφήσουν ήσυχους? Λίγοι, πολύ λίγοι.. Εντάξει, φυσικά και δεν είναι όλοι το ίδιο.

Ακόμα κι αν έχεις δίκιο σε όλα όσα γράφεις, θεωρείς ότι είναι σωστό να αποκαλείς όλους τους συναδέλφους "συναδέλφους" ή "κοράκια" ή "ανθρώπους που κοιτάνε να κακοχαρακτηρίσουν το διπλανό τους" ή ότι  "το επίπεδο των εκπαιδευτικών αυτής της χώρας είναι για κλάματα";
Η γνώμη μου είναι πως όχι, ακόμα και αν ήταν περισσότεροι σε αριθμό όσοι όπως λες "φρικάρουν", "πετάγονται" και "δε δείχνουν κατανόηση", διότι σε σχέση με το σύνολο των συναδέλφων που διαβάζουν τα μηνύματα θα ήταν πάλι μηδαμινό το ποσοστό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Αυτό το νήμα είναι χώρος για τους συναδέλφους που έχουν δεύτερες σκέψεις για τον διορισμό τους και επιθυμούν είτε αναβολή της προσωπικής τους διαδικασίας στα πλαίσια που τους επιτρέπει ο νόμος, είτε κάποια άδεια μετά τον διορισμό για να μπορέσουν να πραγματοποιήσουν ό,τι έχουν να κάνουν ή ακόμα και να σκεφτούμε αν θέλουμε να παραμείνουμε ή να ενταχθούμε στον δημόσιο τομέα.

Εϊναι φυσιολογικό κάποιοι να ενοχλούνται και να αδυνατούν να αντιληφθούν το γιατί και το πως.
Δεν είναι εύκολο να βλέπει κάποιος ότι το όνειρο ζωής του, για κάποιους είναι αδιάφορο ή και επιβαρυντικό.

Ευτυχώς δεν είναι για όλους καλή ή η καλύτερη λύση ο διορισμός στην εκπαίδευση (και λέω ευτυχώς γιατί προφανώς έχουν κάτι καλύτερο στη ζωή τους και αυτό είναι πάντα καλό).

Άλλος εργάζεται με πολύ καλές συνθήκες και είναι φυσιολογικό μετά από 8 χρόνια.
Άλλος πάλι έχει αλλάξει τόσο την ζωή του, την οικογενειακή του κατάσταση που δεν μπορεί να ακολουθήσει.
Και φυσικά το πολύ χαμηλό επίπεδο ανθρώπινου δυναμικού με το οποίο καλείται να συνεργαστεί ο μελλοντικός δημόσιος υπάλληλος παίζει και αυτό τον ρόλο του στην επιλογή.

Φυισικά και οι όποιοι χαρακτηρισμοί δεν έχουν εφαρμογή σε όλους.
Όμως είναι δικαίωμα του καθενός να σχολιάσει, να συζητήσει προβληματισμούς και να λάβει όποια απόφαση θέλει.

Ο χώρος σε αυτό το νήμα ξεκάθαρα δεν είναι για αυτούς που περιμένουν ή περίμεναν τον διορισμό πως και πως και είναι ήδη στην πόρτα με τη βαλίτσα το χέρι περιμένοντας την τοποθέτηση.
Σε αυτούς, όλοι μας ευχόμαστε καλή τοποθέτηση και μια πολύ όμορφη ζωή και σταδιοδρομία από εδώ και πέρα.

Όλοι οι άλλοι όμως έχουν δικαίωμα να ανταλλάξουν τις απόψεις τους εδώ μέσα, ακόμα και αν αυτό το γεγονός ή αυτές οι απόψεις, ενοχλεί - ενοχλούν την προηγούμενη κατηγορία.

Παρακαλώ σεβαστείτε αυτό το δικαίωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2016, 09:56:27 πμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Ενταξει είπαμε μερικοί ειναι πραγματικά του γιατρού όπως βλέπετε και πιο πάνω...
Μη τους αφήνετε να σας επηρεάσουν παρανοϊκοί υπάρχουν παντού πάρτε μια απόφαση με βάση το καλύτερο για σας

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό το νήμα είναι χώρος για τους συναδέλφους που έχουν δεύτερες σκέψεις για τον διορισμό τους και επιθυμούν είτε αναβολή της προσωπικής τους διαδικασίας στα πλαίσια που τους επιτρέπει ο νόμος, είτε κάποια άδεια μετά τον διορισμό για να μπορέσουν να πραγματοποιήσουν ό,τι έχουν να κάνουν ή ακόμα και να σκεφτούμε αν θέλουμε να παραμείνουμε ή να ενταχθούμε στον δημόσιο τομέα.

Εϊναι φυσιολογικό κάποιοι να ενοχλούνται και να αδυνατούν να αντιληφθούν το γιατί και το πως.
Δεν είναι εύκολο να βλέπει κάποιος ότι το όνειρο ζωής του, για κάποιους είναι αδιάφορο ή και επιβαρυντικό.

Ευτυχώς δεν είναι για όλους καλή ή η καλύτερη λύση ο διορισμός στην εκπαίδευση (και λέω ευτυχώς γιατί προφανώς έχουν κάτι καλύτερο στη ζωή τους και αυτό είναι πάντα καλό).

Άλλος εργάζεται με πολύ καλές συνθήκες και είναι φυσιολογικό μετά από 8 χρόνια.
Άλλος πάλι έχει αλλάξει τόσο την ζωή του, την οικογενειακή του κατάσταση που δεν μπορεί να ακολουθήσει.
Και φυσικά το πολύ χαμηλό επίπεδο ανθρώπινου δυναμικού με το οποίο καλείται να συνεργαστεί ο μελλοντικός δημόσιος υπάλληλος παίζει και αυτό τον ρόλο του στην επιλογή.

Φυισικά και οι όποιοι χαρακτηρισμοί δεν έχουν εφαρμογή σε όλους.
Όμως είναι δικαίωμα του καθενός να σχολιάσει, να συζητήσει προβληματισμούς και να λάβει όποια απόφαση θέλει.

Ο χώρος σε αυτό το νήμα ξεκάθαρα δεν είναι για αυτούς που περιμένουν ή περίμεναν τον διορισμό πως και πως και είναι ήδη στην πόρτα με τη βαλίτσα το χέρι περιμένοντας την τοποθέτηση.
Σε αυτούς, όλοι μας ευχόμαστε καλή τοποθέτηση και μια πολύ όμορφη ζωή και σταδιοδρομία από εδώ και πέρα.

Όλοι οι άλλοι όμως έχουν δικαίωμα να ανταλλάξουν τις απόψεις τους εδώ μέσα, ακόμα και αν αυτό το γεγονός ή αυτές οι απόψεις, ενοχλεί - ενοχλούν την προηγούμενη κατηγορία.

Παρακαλώ σεβαστείτε αυτό το δικαίωμα.

Αρνήσου τον διορισμό να ξεφύγεις από τις σκοτούρες. Ούτως ή άλλως, τα περισσότερα για σένα έχουν αρνητική χροιά στον δημόσιο τομέα. Μην το πολυζαλίζεις, μπουμπούνα την... (την άρνηση)

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Η διαβίωση σε πραγματικά απομακρυσμένες περιοχές (δεν αναφέρομαι πχ στο Μέτσοβο) παρουσιάζει δυσκολίες. Οι περισσότεροι που δεν είναι από εκεί, αργά η γρήγορα, σκέφτονται πώς θα φύγουν. Ο τρόπος που θα γίνει; προγραμματισμένη εγκυμοσύνη, απόσπαση, μετάταξη. Με το μισθό που λαμβάνει ένας νεοδιόριστος εκπαιδευτικός και με τη δυνατότητα που του δίνει η νομοθεσία αλλά και με το σύστημα των μεταθέσεων όπως λειτουργεί δε μου κάνει εντύπωση που σκέφτονται έτσι. Είναι το τυράκι στη φάκα, αν σου έλεγαν για παράδειγμα ότι "Για πάντα θα είσαι σε ένα ξερονήσι χωρίς δυνατότητα μετακίνησης" δε θα πήγαινε κανείς. Εγώ σας κατανοώ πάντως, αν σας δοθεί η δυνατότητα να πάτε σε άλλο υπουργείο στην Αθήνα σκεφτείτε σοβαρά το ενδεχόμενο, καθώς πέρα από το ότι δε θα μετακινηθείτε υπάρχουν και τα τυχερά (πχ υπερωρίες, επιτροπές) που δεν είναι τόσο συνηθισμένα όταν κάποιος βρίσκεται στην τάξη. Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.