*

Αποστολέας Θέμα: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.  (Αναγνώστηκε 2287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 12:03:46 πμ »
Ποιος ειναι υπεύθυνος για τη θέρμανση του σχολείου- ο διευθυντής, η δημοτική αρχή ή κάποιος άλλος. Τελειώνει το πετρέλαιο και κάνουν οικονομία με αποτέλεσμα οι τάξεις να είναι πάγος. Έχω ήδη αρρωστήσει και τα προηγούμενα Χριστούγεννα τα πέρασε άρρωστη. Στο Λύκειο δεν υπάρχει σχολική επιτροπή. Σε ποιον να απευθυνθώ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:06 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 11:22:42 πμ »
Τα λεφτά τα δίνει ο δήμος αλλά νομίζω ότι υπεύθυνος για την παραγγελία είναι ο διευθυντής γιατί δεν είναι δυνατόν κάποιος εκτός σχολείου να γνωρίζει πότε τελειώνει το πετρέλαιο. Απευθύνσου στον σύλλογο γονέων και στο γραφείο ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 02:20:02 μμ »
Στην εποχή του παππού μου, η δασκάλα έλεγε στα παιδάκια, μαζί με τα βιβλία τους, κάθε μέρα να φέρνουν και ένα κούτσουρο για τη σόμπα της τάξης....

Εκεί γυρίσαμε...στην ελλάδα των μνημονίων... ξεφτιλισμένο κράτος-οπερέτα....

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 02:56:48 μμ »
Στην εποχή του παππού μου, η δασκάλα έλεγε στα παιδάκια, μαζί με τα βιβλία τους, κάθε μέρα να φέρνουν και ένα κούτσουρο για τη σόμπα της τάξης....

Εκεί γυρίσαμε...στην ελλάδα των μνημονίων... ξεφτιλισμένο κράτος-οπερέτα....

παιδιά έχω λύση, σε ένα νυχτερινό σχολείο είχαν φέρει αερόθερμο ε το άναβαν στο μάθημα και το έκλειναν φεύγοντας (με 9 Ευρώ πουλάνε στο e-shop). Επίσης, το ρεύμα το πληρώνει το Κράτος οπότε that's cool! PS ένα αερόθερμο ζεσταίνει μέχρι 60 τμ περίπου (στο high setting αν το βάλετε βέβαια για 2-3 ώρες συνεχόμενα!).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:06 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 03:37:56 μμ »
Νομίζω τα αερόθερμα που έχουμε τα χρησιμοποιούν στα εργαστήρια. Δεν θα μπω μέσα για μάθημα αν δεν έχει θέρμανση. Δεν είμαστε ζώα στο σταύλο.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 06:21:17 μμ »
Νομίζω τα αερόθερμα που έχουμε τα χρησιμοποιούν στα εργαστήρια. Δεν θα μπω μέσα για μάθημα αν δεν έχει θέρμανση. Δεν είμαστε ζώα στο σταύλο.
Συμφωνώ στο ότι δεν είμαστε ζώα σε στάβλο, αλλά αν δεν έχει θέρμανση θα αρνηθείς να κάνεις μάθημα και θα φύγεις; Δε νομίζω.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 06:35:56 μμ »
Συμφωνώ στο ότι δεν είμαστε ζώα σε στάβλο, αλλά αν δεν έχει θέρμανση θα αρνηθείς να κάνεις μάθημα και θα φύγεις; Δε νομίζω.

Και πως να το διαχειριστώ δηλ; Εντάξει μια πρώτη συζήτηση, εντάξει και η δεύτερη αλλά αν δεν πάει άλλο;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 06:38:46 μμ »
Και πως να το διαχειριστώ δηλ; Εντάξει μια πρώτη συζήτηση, εντάξει και η δεύτερη αλλά αν δεν πάει άλλο;
Γράφτηκε και πιο πριν: ενημέρωσε τη ΔΔΕ και το σύλλογο γονέων για την κατάσταση κι αν δεν μπορείς όντως να κάνεις μάθημα έτσι, πάρε ένα χαρτί από γιατρό και μην μπεις να διδάξεις! Δεν μπορεί, κάτι θα γίνει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 07:25:13 μμ »
Κι εγώ για τον ίδιο λόγο είμαι με πυρετό 39 εδώ και 3 μέρες. Αποφάσισα στο εξής να ντύνομαι όπως θα ντυνόμουν για να πάω σε χιονοδρομικό. Ο σύλλογος γονέων είναι ενημερωμένος, γιατί και τα παιδιά κοντεύουν να γίνουν παγάκια.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 07:41:08 μμ »
Νομίζω τα αερόθερμα που έχουμε τα χρησιμοποιούν στα εργαστήρια. Δεν θα μπω μέσα για μάθημα αν δεν έχει θέρμανση. Δεν είμαστε ζώα στο σταύλο.

αν έχεις ένα μικρό (σπίτι πχ) ή με 9 Ευρώ το αγοράζεις (και σου μένει) why not? στον ιδιωτικό τομέα συνήθως έχω A/C, παρόλα αυτά μια φορά είχε τύχει να μην έχω θέρμανση. Ε τότε, απλά κλείνεις παράθυρα, πόρτες και φοράς το μπουφάν σου  :(

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 09:04:09 μμ »
Επίσης, το ρεύμα το πληρώνει το Κράτος οπότε that's cool! PS ένα αερόθερμο ζεσταίνει μέχρι 60 τμ περίπου (στο high setting αν το βάλετε βέβαια για 2-3 ώρες συνεχόμενα!).

Και τα χρήματα για το πετρέλαιο το Κράτος τα πληρώνει, δεν φυτρώνουν σε δέντρα!

Τα χρήματα για το πετρέλαιο του σχολείου δίνονται από την σχολική επιτροπή, η οποία πλέον λειτουργεί σε επίπεδο δήμου. Το θέμα είναι πόσο πετρέλαιο θεωρεί η σχολική επιτροπή επαρκές για κάθε σχολείο που είναι στην αρμοδιότητα της και πόσα χρήματα μπορεί να διαθέσει για αυτό. Κοινώς, μπορεί ο διευθυντής σας να έχει ζητήσει πετρέλαιο, αλλά να μην του δίνει η σχολική επιτροπή ή να μην του δίνει όσο θα ήθελε. Μου έχει τύχει σε σχολείο να πει η επιτροπή "Το πετρέλαιο σας για 2 μήνες είναι αυτό, άλλα λεφτά δεν έχουμε" και ο διευθυντής να κάνει τρελή οικονομία γιατί σκεφτόταν ότι μπορούσαν να πιάσουν μεγαλύτερα κρύα.

Συζήτησε το με το διευθυντή σου και δες τι συμβαίνει. Αν το πρόβλημα είναι μεγάλο, μπορείτε να απευθυνθείτε και στο σύλλογο γονέων. Συνήθως είναι θέμα κονδυλίων της σχολικής επιτροπής.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 09:28:33 μμ »
Είναι Εσπερινό. Φοιτούν κυρίως ενήλικες. Δεν έχουμε σύλλογο γονέων. Δεδομένων των συνθηκών η χιονοδρομική σχολή πιο λογικό μου ακούγεται. Κάποτε έφερνε ένας μαθητής αερόθερμο για την τάξη του. Εγώ θα πρέπει να το περιφέρω από τάξη σε τάξη και από όροφο σε όροφο. Επίσης το σχολείο είναι Β. Ελλάδα, συνοράκια.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 09:37:33 μμ »
Είναι Εσπερινό. Φοιτούν κυρίως ενήλικες. Δεν έχουμε σύλλογο γονέων. Δεδομένων των συνθηκών η χιονοδρομική σχολή πιο λογικό μου ακούγεται. Κάποτε έφερνε ένας μαθητής αερόθερμο για την τάξη του. Εγώ θα πρέπει να το περιφέρω από τάξη σε τάξη και από όροφο σε όροφο. Επίσης το σχολείο είναι Β. Ελλάδα, συνοράκια.

Μίλα πρώτα με το διευθυντή, για να εντοπίσεις πού βρίσκεται το πρόβλημα. Έχει το σχολείο πετρέλαιο -και δυνατότητα να πάρει και άλλο για τον υπόλοιπο χειμώνα από την επιτροπή- και απλά ο διευθυντής δεν το ανάβει ή είναι θέμα της σχολικής επιτροπής; Και μίλα μετά με τους μαθητές, για να δείτε σε ποιον πρέπει να απευθυνθείτε, διευθυντή ή δήμο. Μέχρι να συμβούν όλα αυτά, ισοθερμικά και ρούχα για σκι. Είναι λίγο αστείο να κάνεις μάθημα με σκούφο και γάντια, αλλά από την πνευμονία, σαφώς προτιμότερο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πετρέλαιο Θέρμανση σχολείου.
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 11:23:28 πμ »
Αερόθερμο δεν θα πάρεις εσύ, θα ζητήσεις από τους μαθητές να συνεννοηθούν μεταξύ τους και να αγοράσουν αυτοί διότι φαντάζομαι και για τους ίδιους δεν είναι ευχάριστο. Πολύ κακή λύση βέβαια το να χρεώνονται οι μαθητές, αλλά εάν είναι η τελευταία σου λύση, κάντο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.