*

Αποστολέας Θέμα: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;  (Αναγνώστηκε 2848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 09:06:03 πμ »
Καλημέρα  ☺ .Θα μπορούσε κάποιος που είναι εκπαιδευτης ενηλίκων να μου περιγράψει τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να ασχοληθεί με την εκπαίδευση ενηλίκων; Εννοώ αν μπορείτε να μου απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα:
α) έχω ακούσει ότι απαιτείται ήδη προϋπηρεσία - διδακτική εμπειρία με ώρες διδασκαλίας - ισχύει κάτι τέτοιο; Εννοώ για τη συμμετοχή στις εξετάσεις του εοππεπ για την πιστοποίηση.
β) Επίσης έχω ακούσει ότι δεν απαιτείται μεταπτυχιακό για να γίνεις εκπαιδευτης ενηλίκων. Αντίθετα, μπορείς και με επιμορφώσεις κάποιων ωρών να γίνεις εκπαιδευτης.Δεν αναφέρομαι στην πιστοποίηση.Γενικα, εννοώ ότι μπορείς να διδάσκεις σε ενήλικες πχ στον ιδιωτικό τομέα. Είναι αλήθεια ή όχι;
γ) Έστω ότι κάποιος παρακολουθήσει τη χ επιμόρφωση 50 ωρών και έπειτα τη z επιμόρφωση 100 ωρών,οι ώρες του μετρούν αθροιστικά δηλαδή έχει σύνολο 150 ώρες ή μετράει μόνο η μεγαλύτερη σε διάρκεια επιμόρφωση,100 ώρες;
δ) πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να προσληφθείς ως εκπαιδευτής ενηλίκων στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα; Παίζει ρόλο η γνωριμία,για τον ιδιωτικό κυρίως τομέα αναφέρομαι (ιδιωτικά ιεκ ας πούμε) ; Έχει σημασία και η ειδικότητα σου ;Αν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός εννοώ.Στο δημόσιο τομέα να φανταστώ γίνεται μοριοδοτηση όλων των προσόντων σου ;
Ευχαριστώ πολύ  :D
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:13 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 09:10:23 πμ »
Θα ήθελα να μου περιγράψετε και τις συνθήκες εργασίας,αν μπορείτε  :) ευχαριστώ.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 10:04:41 πμ »
Προς pink butterfly

α) έχω ακούσει ότι απαιτείται ήδη προϋπηρεσία - διδακτική εμπειρία με ώρες διδασκαλίας - ισχύει κάτι τέτοιο; Εννοώ για τη συμμετοχή στις εξετάσεις του εοππεπ για την πιστοποίηση.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: αν έχεις προϋπηρεσία, δεν παρακολουθείς τα σεμινάρια
β) Επίσης έχω ακούσει ότι δεν απαιτείται μεταπτυχιακό για να γίνεις εκπαιδευτης ενηλίκων. Αντίθετα, μπορείς και με επιμορφώσεις κάποιων ωρών να γίνεις εκπαιδευτης.Δεν αναφέρομαι στην πιστοποίηση.Γενικα, εννοώ ότι μπορείς να διδάσκεις σε ενήλικες πχ στον ιδιωτικό τομέα. Είναι αλήθεια ή όχι;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:δεν είναι επάγγελμα το εκπαιδευτής ενηλίκων, όπως το γράφεις. Απλά με την πιστοποίηση μπορείς να συμμετέχεις στις προκηρύξεις στις οποίες αναφέρεται ρητά ότι η πιστοποίηση είναι προαπαιούμενο
γ) Έστω ότι κάποιος παρακολουθήσει τη χ επιμόρφωση 50 ωρών και έπειτα τη z επιμόρφωση 100 ωρών,οι ώρες του μετρούν αθροιστικά δηλαδή έχει σύνολο 150 ώρες ή μετράει μόνο η μεγαλύτερη σε διάρκεια επιμόρφωση,100 ώρες;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ανάλογα τι λέει η προκήρυξη. Αν πχ έχει όριο 200 ώρες, θα επιμορφωθείς για σεμινάρια μέχρι 200 κι ας έχεις εσύ 400
δ) πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να προσληφθείς ως εκπαιδευτής ενηλίκων στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα; Παίζει ρόλο η γνωριμία,για τον ιδιωτικό κυρίως τομέα αναφέρομαι (ιδιωτικά ιεκ ας πούμε) ; Έχει σημασία και η ειδικότητα σου ;Αν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός εννοώ.Στο δημόσιο τομέα να φανταστώ γίνεται μοριοδοτηση όλων των προσόντων σου ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Η κατάσταση γενικώς είναι χάλια. Λίγες προσλήψεις για λίγες ώρες και σαφώς, λόγω περισσότερων τυπικών προσόντων (μάστερ, προϋπηρεσία) προηγούνται οι παλιότεροι. Τα τελευταία μάλιστα νέα ήταν χάλια, αφού πχ στα κδβμ βγήκε απόφαση οι αιτούντες να είναι ή απασχολούμενοι αλλού με πλήρες ωράριο (ώστε η Υπηρεσία να μην τους κολλήσει ένσημα) ή να είναι με μπλοκάκι. Το μπλοκάκι όμως δε συμφέρει, όταν σου δίνουν 1-2 τμήματα το χρόνο, είναι περισσότερες οι εισφορές/φορολογία απ'ό,τι οι αποδοχές. Άλλο που και τα κδβμ έκλεισαν.



Ευχαριστώ πολύ  :D
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 11:16:13 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Για να γίνω και πιο συγκεκριμένη, επειδή του χρόνου τελειωνω το δεύτερο πτυχίο μου, και έχω δει αρκετές αγγελίες που ζητούν εργοθεραπευτες ως καθηγητές σε τμήματα ΙΕΚ για την ειδικότητα βοηθός εργοθεραπευτη, θα ήθελα αν είναι βέβαια εφικτό να ασχοληθώ και με αυτό μετά τη λήψη πτυχίου 🌝.Δε ξέρω βέβαια αν είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο. Σε πρόσφατη συζήτηση μου με εκπαιδευτή ενηλίκων & συνεργάτη του υπουργείου παιδείας για την δια βίου εκπαίδευση, μου είπε ότι οι εργοθεραπευτες είναι λίγοι γενικά και ειδικά στην εκπαίδευση ενηλίκων και δε θα ήταν τόσο δύσκολο να βρω κάποιες ώρες σε ιεκ ή κεκ. Απλά με ενδιαφέρει η γνώμη όσων ασχολούνται με την εκπαίδευση ενηλίκων,για να δω αν θα προχωρήσω σε κάποια επιμόρφωση :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:13 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 11:20:56 πμ »
Συγγνώμη για τις συνεχόμενες ερωτήσεις. Για να δώσω εξετάσεις για την πιστοποίηση του εοππεπ πρέπει να έχω διδακτική εμπειρία οπωσδήποτε; Ή αν δεν έχω θα μου πουν έλα για επιμόρφωση τόσες ώρες και θα δώσεις μετά; Αυτό δεν το έχω καταλάβει καλά. Και τέλος υπάρχει περίπτωση έχοντας κάνει επιμόρφωση σε αναγνωρισμένο κέντρο δια βίου μάθησης πχ 200 ώρες να τη δεχτούν και να δώσω τις εξετάσεις για την πιστοποίηση;Δεν έχω ιδέα πραγματικά για αυτό το θέμα.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα γίνω εκπαιδευτης ενηλίκων;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 08:15:01 μμ »
χωρίς διδακτικη εμπειρια,μπορει κάποιος να δώσει εξετάσεις στον εοππεπ για την πιστοποιηση?π.χ. εαν κανει σεμιναρια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.