*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 441388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #728 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 05:20:44 μμ »
Εγώ θέλω να μου πει το αγαπητό Portokali ποιος ήταν ο πρώτος ΑΣΕΠ που έδωσε. Στου 2008 που έδωσε σίγουρα, η αναλογία στην ειδικότητα του ήταν 1:49. Δε νομίζω να τον απέτρεψε τότε. Στου 2006 που επίσης έδωσε σίγουρα, ήταν 1:32. Ούτε τότε τον απέτρεψε. Προς τι λοιπόν αυτό το ξαφνικό όψιμο ενδιαφέρον; Τότε ήταν καλές οι αναλογίες και τώρα είναι χάλια;
Χαίρομαι που χρησιμοποιείς τη γλώσσατων αριθμών..'οπως διαπιστώνεις και τότε καιτώρα χάλια ήταν στον κλάδο μου, (και στους περισσότερους τα ίδια χάλια) άρα δεν ήταν ζήτημα τόσο διαβάσματος αλλά και αναλογιών...τότε όμως υπήρχετο 24μηνο του Στυλιανίδη το οποίο καθιερώθηκε την πρώτη χρονιά που εργάστηκα και μετά την πρώτη μου επιτυχία στον ασεπ και έδινε ένα κίνητρο και να διαβάσεις και να μαζέψεις προϋπηρεσία υπομένοντας κόπους και θυσίες διότι είχες ένα ορατό τέρμα...και δεν θα έδινες μιας ζωή ασεπ μαζί με άλλους 31 ή άλλους 49 για μία θέση ...έτσι σκέφτονταν όλοι ,ακόμα και αυτοί που κουνάνε την παντιέρα που λέει ασεπ για όλους κλπ κλπ ,μέχρι που ο 3848 της αννούλας κατάργησε αυτές τις υποκατηγορίες και  όσοι με βαθμάρες ήλπιζαν να διοριστούν με τα 40% κλπ τα έχασαν και τώρα άλλαξαν στρατόπεδο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:31 »

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 810
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #729 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 06:21:00 μμ »
Συνάδελφοι ακόμη και αν αργούν οι διορισμοί,θέλω να πιστεύω οτι στο σύστημα επιλογής αναπληρωτών θα έχουμε εξελίξεις..υπομονή..

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #730 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 06:22:54 μμ »
Φανταστείτε τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς σαν ένα καζάνι που βράζει. Ο "μάγειρας" (κυβέρνηση) έχει κλείσει το καπάκι και κοιτάει τη βαλβίδα. Μόλις η βαλβίδα πάει στο κόκκινο ανοίγει το καπάκι να βγει ατμός και ρίχνει κάνα δυο "γυρισιές" με την κουτάλα , ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΣ το μείγμα. Μόλις πέσει ο ατμός , αφήνει το μείγμα στη δίνη του και "αράζει" μέχρι να ξαναπάει η βαλβίδα στο κόκκινο οπότε και επαναλαμβάνει τα ίδια.

Τα παραπάνω γίνονται ανελλιπώς από το 2009. Και θα συνεχίσουν να γίνονται όσο δεν υπάρχουν πόροι για διορισμούς...
Μαθηματικός μεν αλλά έκανες παράγραφο με τρόπο ανάπτυξης την αναλογία δε. Και πολύ εύστοχο. ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 06:27:51 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #731 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 06:25:43 μμ »
Χαίρομαι που χρησιμοποιείς τη γλώσσατων αριθμών..'οπως διαπιστώνεις και τότε καιτώρα χάλια ήταν στον κλάδο μου, (και στους περισσότερους τα ίδια χάλια) άρα δεν ήταν ζήτημα τόσο διαβάσματος αλλά και αναλογιών...τότε όμως υπήρχετο 24μηνο του Στυλιανίδη το οποίο καθιερώθηκε την πρώτη χρονιά που εργάστηκα και μετά την πρώτη μου επιτυχία στον ασεπ και έδινε ένα κίνητρο και να διαβάσεις και να μαζέψεις προϋπηρεσία υπομένοντας κόπους και θυσίες διότι είχες ένα ορατό τέρμα...και δεν θα έδινες μιας ζωή ασεπ μαζί με άλλους 31 ή άλλους 49 για μία θέση ...έτσι σκέφτονταν όλοι ,ακόμα και αυτοί που κουνάνε την παντιέρα που λέει ασεπ για όλους κλπ κλπ ,μέχρι που ο 3848 της αννούλας κατάργησε αυτές τις υποκατηγορίες και  όσοι με βαθμάρες ήλπιζαν να διοριστούν με τα 40% κλπ τα έχασαν και τώρα άλλαξαν στρατόπεδο...
Ορθώς αλλά και τότε δεν ξεσηκώθηκε το άπαν σύμπαν...συνεπώς τώρα η μόνη λύση είναι ο Ασεπ για να αποφύγουμε τα παράθυρα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:31 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #732 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 06:27:17 μμ »
Συνάδελφοι ακόμη και αν αργούν οι διορισμοί,θέλω να πιστεύω οτι στο σύστημα επιλογής αναπληρωτών θα έχουμε εξελίξεις..υπομονή..
Εγώ είμαι σίγουρη για τις εξελίξεις!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #733 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 06:30:15 μμ »
πότε όμως????

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #734 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 06:30:54 μμ »
Χαίρομαι που χρησιμοποιείς τη γλώσσατων αριθμών..'οπως διαπιστώνεις και τότε καιτώρα χάλια ήταν στον κλάδο μου, (και στους περισσότερους τα ίδια χάλια) άρα δεν ήταν ζήτημα τόσο διαβάσματος αλλά και αναλογιών...τότε όμως υπήρχετο 24μηνο του Στυλιανίδη το οποίο καθιερώθηκε την πρώτη χρονιά που εργάστηκα και μετά την πρώτη μου επιτυχία στον ασεπ και έδινε ένα κίνητρο και να διαβάσεις και να μαζέψεις προϋπηρεσία υπομένοντας κόπους και θυσίες διότι είχες ένα ορατό τέρμα...και δεν θα έδινες μιας ζωή ασεπ μαζί με άλλους 31 ή άλλους 49 για μία θέση ...έτσι σκέφτονταν όλοι ,ακόμα και αυτοί που κουνάνε την παντιέρα που λέει ασεπ για όλους κλπ κλπ ,μέχρι που ο 3848 της αννούλας κατάργησε αυτές τις υποκατηγορίες και  όσοι με βαθμάρες ήλπιζαν να διοριστούν με τα 40% κλπ τα έχασαν και τώρα άλλαξαν στρατόπεδο...

Χαίρομαι που σε "ανάγκασα" να συνδεθείς και με τον παλιό σου λογαριασμό. Μην τον αφήνεις να αραχνιάζει... Με λίγα λόγια, επειδή δεν περίμενες ότι θα πας τόσο καλά, ώστε να είσαι στους διοριστέους, σου έδινε ελπίδα το παραθυράκι του 24μηνου. Τώρα που το κακό ΣτΕ το έκλεισε, ας τον καταργήσουμε εντελώς τον ΑΣΕΠ. Ωραίος

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #735 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 06:50:25 μμ »
Χαίρομαι που σε "ανάγκασα" να συνδεθείς και με τον παλιό σου λογαριασμό. Μην τον αφήνεις να αραχνιάζει... Με λίγα λόγια, επειδή δεν περίμενες ότι θα πας τόσο καλά, ώστε να είσαι στους διοριστέους, σου έδινε ελπίδα το παραθυράκι του 24μηνου. Τώρα που το κακό ΣτΕ το έκλεισε, ας τον καταργήσουμε εντελώς τον ΑΣΕΠ. Ωραίος
ούτε κι εσύ όμως διορίστηκες μόνιμος με τις θέσεις που έβγαζε το κράτος στην ειδικότητά σου, άρα δεν τα πήγες και τόσο καλά και μην μου πεις πάλι  ότι σου εφαγαν τις θέσεις τα 40% τα τριαντάμηνα και τα 24μηνα...ή μήπως περίμενες κι εσύ  να διοριστέις από αυτούς τους παράδρομους; διότι εκεί πόνταρες αλλά η κακή Αννούλα σου τα κατάργησε, οπότε φωνάζεις για ψαλίδισμα των προϋπηρεσίων και για ασεπ...δίπορτο...καλόόόό!!!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #736 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 07:41:56 μμ »
Χαίρομαι που χρησιμοποιείς τη γλώσσατων αριθμών..'οπως διαπιστώνεις και τότε καιτώρα χάλια ήταν στον κλάδο μου, (και στους περισσότερους τα ίδια χάλια) άρα δεν ήταν ζήτημα τόσο διαβάσματος αλλά και αναλογιών...τότε όμως υπήρχετο 24μηνο του Στυλιανίδη το οποίο καθιερώθηκε την πρώτη χρονιά που εργάστηκα και μετά την πρώτη μου επιτυχία στον ασεπ και έδινε ένα κίνητρο και να διαβάσεις και να μαζέψεις προϋπηρεσία υπομένοντας κόπους και θυσίες διότι είχες ένα ορατό τέρμα...και δεν θα έδινες μιας ζωή ασεπ μαζί με άλλους 31 ή άλλους 49 για μία θέση ...έτσι σκέφτονταν όλοι ,ακόμα και αυτοί που κουνάνε την παντιέρα που λέει ασεπ για όλους κλπ κλπ ,μέχρι που ο 3848 της αννούλας κατάργησε αυτές τις υποκατηγορίες και  όσοι με βαθμάρες ήλπιζαν να διοριστούν με τα 40% κλπ τα έχασαν και τώρα άλλαξαν στρατόπεδο...

αν κάποιος δε μπορεί να φτάσει τη κορυφή , δε σημαίνει οτι δε μπορεί και κανένας..
μη φοβάσαι δε θα έμενε καμία κενή θέση, στον ΑΣΕΠ ο καλύτερος (γραπτό) διορίζεται
το οτι δε μπορούμε να γράψουμε καλά δε συνεπάγεται και την αναγκαία κατάργηση του γραπτού διαγωνισμού , υπάρχουν καλύτεροι και πάντα θα υπάρχουν

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #737 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 07:51:00 μμ »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #738 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 07:55:32 μμ »
Τα 4 κριτήρια που προτείνει το Ποτάμι για διορισμούς εκπαιδευτικών χωρίς αποκλεισμούς



Το Ποτάμι καταθέτει τους βασικούς άξονες συγκεκριμένης πρότασης για τη διαδικασία η οποία πρέπει να ακολουθηθεί για την πλήρωση των προβλεπόμενων θέσεων. Προτείνουμε την ύπαρξη ένα ολοκληρωμένο σύστημα αξιολόγησης με βάση τα εξής κριτήρια: 1) Επίδοση στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ Όσοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν έχουν προλάβει για οποιοδήποτε λόγο να συμμετέχουν σε κάποιον προηγούμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ (π.χ. όπως νέοι απόφοιτοι, γιατί ο τελευταίος διαγωνισμός ΑΣΕΠ έγινε το 2008) αλλά και παλαιότεροι εκπαιδευτικοί οι οποίοι επιθυμούν να ξαναδοκιμάσουν στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ, να δώσουν σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ ο οποίος θα διεξαχθεί εντός του 2017 Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι έχουν επιτύχει σε παρελθοντικούς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ δεν είναι απαραίτητο να μετέχουν στον νέο διαγωνισμό και λαμβάνεται υπόψη η επίδοσή του σε εκείνον τον διαγωνισμό που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία. 2) Εκπαιδευτική προϋπηρεσία Αναγνώριση της προϋπηρεσίας στη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση με ύπαρξη ενός μέγιστου αριθμού προσμετρώμενων μηνών προϋπηρεσίας Αναγνώριση της προϋπηρεσίας και στη φροντιστηριακή εκπαίδευση εφόσον τεκμηριώνεται σύμφωνα με την ασφαλιστική και εργασιακή νομοθεσία. 3) Ακαδημαϊκά κριτήρια Πτυχία, συναφείς μεταπτυχιακοί τίτλοι, διδακτορικό δίπλωμα κ.λπ. 4) Κοινωνικά κριτήρια Περιπτώσεις αναπηρίας, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι κ.λπ. Οι συντελεστές στάθμισης των κριτηρίων (από την οποία θα προκύπτει και η μοριοδότηση) θα μπορούσε να είναι αντικείμενο μιας ad hoc συνεδρίασης της Διαρκούς Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων όπου θα κληθούν και φορείς. Το Ποτάμι καταθέτει έγκαιρα την πρότασή του για το φλέγον ζήτημα του διορισμού εκπαιδευτικών προς όφελος της κοινωνίας προσπαθώντας να προτείνει μια ολοκληρωμένη πρόταση που δεν θα αποκλείει κανέναν και θα προσμετράει όλους τους δυνατούς παράγοντες.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/01/4-kritiria-pou-protini-potami-gia-diorismous-ekpedeftikon-choris-apoklismous/


Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #740 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:11:11 μμ »
Τώρα που θα μας διορίσουν θα πάμε Αγγλία?  :P

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #741 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:13:36 μμ »
Άρα το Ποτάμι προτείνει γραπτό διαγωνισμό για όσους θέλουν να δώσουν και ταβάνι στην προϋπηρεσία. Σε καλό δρόμο είναι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.