*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 441327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #756 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:42:15 μμ »
Πειτε μου έναν διαγωνισμο για θέσεις εργασίας, σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου, που οι νέοι χωρίς εμπειρία έχουν προτεραιότητα. Δεν υπάρχει!!!! Τα κριτήρια είναι, ακαδημαικά προσόντα και εμπειρία. Ολα τα υπόλοιπα είναι πολιτικά παιχνίδια για να χρυσώνουν το χάπι της ανεργίας. Μόνο για λόγους ισονομίας και ίσων δικαιωμάτων θα δοθει ένα ποσοστο των θέσων που θα προκηρυχθούν, σε νέους χωρίς προυπηρεσία. Και αυτό μπορεί να γίνει χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ. Για οσους δε μπορούν να το καταλάβουν........δεν μπορω να κανω κάτι.......
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:42 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #757 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:43:34 μμ »
οι βολεμένοι...δικαστήρια...Νίκος Κούρκουλος στο κατηγορώ τους ανθρώπους....δεν σου πάει θέλεις να γίνει αλλαγή φρουράς στους βολεμένους και να πάρεις τη θέση τους;

τρια πουλακια καθονταν

και για να σου απαντησω κίολας , αν στον πινακά μου υπάρχει έστω και ενας απο ΠΔΣ,εκκλησειαστικό ονόμασέ το όπως θες εσύ,

ΝΑΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 11:45:20 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #758 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:43:54 μμ »
Μα δεν είπα ότι τα είπε όλα σωστά. Φυσικό είναι να βάλει και κάτι που απλώς το θέλει ο λαός (κι ας ξέρει ότι θα το απορρίψει το ΣτΕ).
Μέχρι τώρα, όμως, κανένα κόμμα δεν τόλμησε να προτείνει ταβάνι στην προϋπηρεσία και μόνο ένα κόμμα θέλει γραπτό ΑΣΕΠ.
Συμφωνώ. Εξάλλου στην ουσία η πρόταση δεν διαφέρει από τον 3848. Τι διαφορά θα κάνουν οι μοριοδοτήσεις. Για το κομμάτι της αντισυνταγματικότητας κατοχύρωσης βαθμολογίας ξαναλέω κάτι που έχουμε αναφέρει παλαιότερα.

Τέλος, όσον αφορά ειδικώς τους προαναφερθέντες εκπαιδευτικούς με εικοσιτετράμηνη πραγματική υπηρεσία, οι οποίοι έχουν λάβει τη βαθμολογική βάση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ανεπιτρέπτως αυτοί προτιμώνται, έναντι άλλων επιτυχόντων εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ως εκ της προϋπηρεσίας τους και της λήψεως απλώς της βαθμολογικής βάσης στον ίδιο ή, πολύ περισσότερο, σε προηγούμενο διαγωνισμό, διότι ελλείπει η απαραίτητη σύγκριση μεταξύ των επιτυχόντων, η οποία θα επέτρεπε το διορισμό κάθε φορά των αξιότερων υποψηφίων (πρβλ. Σ.τ.Ε. 2396 - 2398/2004 Ολομ.).


Η 527 στο συγκεκριμένο χωρίο κρίνει το 24 μήνο οι οποίοι εξακολουθούσαν να διορίζονται και να κατατάσσονται βάση της προϋπηρεσίας τους και είχαν πιάσει απλά τη βάση του ΑΣΕΠ. Και κρίνεται αντισυνταγματικό γιατί δεν κρίνονται συνυπολογίζοντας όλα τα κριτήρια πχ αυτά που θέτει ο 3848 και κυρίως ο γραπτός βαθμός που είναι και το μεγαλύτερο σε βαρύτητα κριτήριο (έτσι δεν είναι δυνατή η απαραίτητη σύγκριση μεταξύ των επιτυχόντων, δηλαδή του συνόλου των θεσμοθετημένων κριτηρίων.) Δεν απορρίπτεται με αυτό το ότι πρόκειται για διαφορετικούς διαγωνισμούς μεταξύ του (3848 3 τελευταίοι διαγωνισμοί) αλλά τα κριτήρια. Με λίγα λόγια το συγκεκριμένο κομμάτι απορρίπτει το 24μηνο και όχι τον 3848 που δέχεται επιτυχίες στους τρεις τελευταίους ασεπ ούτε ως επέκταση.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #759 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:57:20 μμ »
τρια πουλακια καθονταν

και για να σου απαντησω κίολας , αν στον πινακά μου υπάρχει έστω και ενας απο ΠΔΣ,εκκλησειαστικό ονόμασέ το όπως θες εσύ,

ΝΑΙ
παρε τη θέση όποιου θες αλλά ασεπιτη με προϋπηρεσια μην πάρεις...είναι λίγο άδικο...α, ξέχασα..με΄χρι τώρα δεν εργαζόσουν αναπληρωτής; τι δεν σε εμπόδισε να δουλεύεις;  αν θές να συνεχίσεις να εργάζεσαι βάλε ναι σε όλα  και πήγαινε περιφέρεια νοτίου αιγαίου με τα πολλά δυσπρόσιτα για να ανέβεις..μην τα φοβάσαι...κι εμείς επιτυχόντες στον ασεπ είμαστε δεν ντρεπόμαστε να πάμε..εσέις με τις βαθμάρες που θέλατε να υπηρετησετε; στην πλατεία Κολωνακίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:42 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #760 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:00:33 πμ »
δεν έχεις πάρει ακόμα χαμπάρι ότι το κράτος που έδωσε σε εσένα αυτή τη δυνατότητα δε τη δίνει στους περισσότερους?

και μιας και είπες ''και εμεις επιτυχόντες ασεπ ήμαστε''
ε ας δώσει και σε εμάς τη δυνατότητα του ΑΣΕΠ και μετά δε θα ντραπούμε

κατάλαβες? ? ? ? ?

αλλά από ότι φαίνεται τα θες ΟΛΑ δικά σου
να έχεισ μόνος σου το προνόμιο της διαδικασιας ΑΣΕΠ ,κάπως έτσι νομίζω σκεφτόντουσαν και τα παιδιά της ΠΔΣ/εκλησιαστika
...Live and Let Die....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2017, 12:07:38 πμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #761 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:08:13 πμ »
δεν έχεις πάρει ακόμα χαμπάρι ότι το κράτος που έδωσε σε εσένα αυτή τη δυνατότητα δε τη δίνει στους περισσότερους?
δεν πήρες χαμπάρι τι είπε ο Παντής;

Δείτε  τι είπε ο γγ του ΥΠΕΠΘ Παντής την Παρασκευή 30-12-16 πραγματοποιήθηκε συνάντηση του Γ.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, κ. Παντή, στην αίθουσα δημοτικού συμβουλίου Βέροιας με εκπροσώπους της Ομοσπονδίας Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Βέροιας, του Σωματείου Εκπαιδευτικών Α ́θμιας Ημαθίας και της ΕΛΜΕ Ημαθίας μετά από πρόσκληση των δεύτερων.



    Απέδωσε δίκιο στην απαίτηση των Σωματείων Εκπαιδευτικών και γονέων για προσλήψεις μόνιμου προσωπικού στα σχολεία. Ανέφερε, ότι οι θεσμοί συμφώνησαν πρώτη φορά για διορισμούς , όμως είναι άγνωστο το πόσοι θα γίνουν και ο αριθμός που είχε ακουστεί αρχικά των 20.000 είναι απαγορευτικός για την επόμενη τριετία. Δέχθηκε πως αν στην επόμενη διετία δεν γίνουν διορισμοί εκπαιδευτικών με προτεραιότητα στην ειδική αγωγή θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα στην λειτουργία των σχολείων.http://www.ipaideia.gr/eidhseis/gia-tin-sinantisi-ekpaideutikon-somateion-kai-omospondias-goneon-imathias-me-ton-g-g-tou-ipourgeiou.htm

δεν μου έδωσε μόνο ευκαιρία διά του ασεπ αλλά και διά του αριθμού των θέσεων αναπληρωτών ή ωρομισθίων που έδινε οι οποίες φθίνουν και θα βαίνουν ελαττούμενες...κατανοητό; και ας μην έβαζα ναι σε όλα και θα ήμουν άνεργος  και θα έμπαινα στο pde, σαν μερικούς μερικούς και θα ξιφουλκούσα κατά βυσμάτων ...

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #762 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 08:07:27 πμ »
Πολλοί μπαίνουν στο πδε και δουλεύουν πολλές ώρες. Υπάρχει και το κινητό. Ας όψεται, ο καθένας να τρέξει έστω και από μόνος του και να στείλει μηνύματα και να ασκήσει πίεση για προσλήψεις και διορισμό. Αυτό είναι το μείζον. ;)
Και πανό με τη φράση γραπτό Ασεπ. Γιατί όχι;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2017, 08:14:42 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #763 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 09:11:14 πμ »
Ξέρεις κάποιος πόσες είναι οι δίκες που αναμένονται να γίνουν το 2017 από προσφυγέντες-επιτυχόντες του ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #764 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 10:52:49 πμ »
τι δεν σε εμπόδισε να δουλεύεις;  αν θές να συνεχίσεις να εργάζεσαι βάλε ναι σε όλα  και πήγαινε περιφέρεια νοτίου αιγαίου με τα πολλά δυσπρόσιτα για να ανέβεις..μην τα φοβάσαι...κι εμείς επιτυχόντες στον ασεπ είμαστε δεν ντρεπόμαστε να πάμε..εσέις με τις βαθμάρες που θέλατε να υπηρετησετε; στην πλατεία Κολωνακίου;

Ξανά και ξανά τα ίδια... Επαναλαμβάνω και εγώ τότε τα ίδια...

α. Κρίνεις μόνο εξ' ιδίων. Δεν είναι όλοι στην ίδια θέση με εσένα. Δεν είναι όλοι πχ., ελεύθεροι με τον μπαμπά και τη μαμά να τους περιμένουν το καλοκαίρι. Γιατί εσύ που μπορείς να πας στα δυσπρόσιτα να αποκτάς ένα τεράστιο προβάδισμα (ας είναι ένα μικρό προβάδισμα...)από εμένα που εξ' αντικειμένου δεν μπορώ λόγω αυξημένων υποχρεώσεων. Το έκανα τον πρώτο χρόνο, αλλά μικρή μου (η μεγάλη μου τώρα... ) απέκτησε φοβίες εγκατάλειψης που μας βασάνισαν 8 χρόνια.

β. Όλο το τελευταίο διάστημα σε ισχύ ήταν ο 3848 του 2010. Με αυτόν κάναμε πολλοί τις επιλογές μας. Είναι λάθος;  Εσύ έκανες τις επιλογές σου με δεδομένο την κατάργησή του και την εμφάνιση ενός νέου τρόπου μοριοδότησης μέσω ΑΣΕΠ που "κουμπώνει" στην περίπτωσή σου. Έτσι, ενώ η δική σου προυπηρεσία προέρχεται από μεγάλη προσπάθεια και επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, τελικά ουσιαστικά συντάσσεσαι με αυτούς που προσπάθησαν πολύ λιγότερο από εσένα και δεν έχουν επιτυχίες...

γ. Από το 2015 η απόφαση του ΣΤΕ δείχνει πως η επίδοση στον γραπτό διαγωνισμό πρέπει να έχει το μεγαλύτερο  βάρος στις προσλήψεις μόνιμων ή αναπληρωτών. Αυτή η απόφαση δεν καθορίζει και τις επιλογές;

δ. Αν δεν πήγαινες εσύ σε δυσπρόσιτο (στη περίιπτωση που δεν μένεις δίπλα...) θα πήγαινε κάποιος άλλος που μένει πιο κοντά. Δεν έκανες σε κανέναν τη χάρη, αφού οι πίνακες είναι υπερπλήρεις.

Έχετε φτιάξει ένα αφήγημα που ακούν και οι συνδικαλστές μας, γιατί εσας βλέπουν κυρίως, ενώ οι γηραιοί από αυτούς έχουν και αλεργία στον διαγωνισμό, αφού δεν έχουν καταλάβει πως τα δεδομένα είναι διαφορετικά από το 1998. Αυτό διαχέεται και στους μερικώ άσχετους στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #765 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 11:40:08 πμ »

...Live and Let Die....
το χωρίο ισχύει και αντίστροφα το λένε οι άλλοι για όσους έχουν ασεπ και προϋπηρεσία, να πεθάνουν επειδή πάλιωσαν

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #766 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 11:46:25 πμ »
Kάποιοι που αναφέρουν και τις χώρες του εξωτερικού (και καλά κάνουν, ξέρω πως εκεί συνυπολογίζεται η προύποηρεσία) δεν έχουν καταλάβει πως στις χώρες του εξωτερικού συνυπολογίζεται η προύπηρεσία ΚΑΙ από ιδιωτικό τομέα (δεν είναι κρατικοκεντρικά στημένα τα συστήματά τους) και πως εκεί οι προύπηρεσίες δεν αποκτήθηκαν γλύφοντας παπάδες, βουλευτάδες και άλλους -άδες.

Περνώντας τα χρόνια κατέληξα να λέω πως κι αυτός που έχει 50 μήνες προύπηρεσίας (αδιαφανώς αποκτημένη) μπορεί να είναι ένας πολύ καλός εκπαιδευτικός πλέον και να αξίζει να διοριστεί....η εμπειρία δίνει  πολλά αβαντάζ....αλλά μένει μεγάλη πληγή σ'αυτή τη χώρα το ότι δεν είχαν όλοι ίδιες ευκαιρίες πρόσβασης στην ίδια δουλειά κι ας είχαν τα ίδια προσόντα.

Με 2 λόγια...η βρωμιά έχει εγκαθιδρυθεί εδώ και χρόνια και τώρα είναι δύσκολο να ξεμπλέξουμε τα μπούτια μας και να αποφασίσουμε νομοθετώντας ποιος έχει δίκιο, χωρίς να αδικήσουμε κάποιον άλλο....

Η προϋπηρεσία είναι πολύ πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2017, 11:49:33 πμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #767 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:00:14 μμ »
Kάποιοι που αναφέρουν και τις χώρες του εξωτερικού (και καλά κάνουν, ξέρω πως εκεί συνυπολογίζεται η προύποηρεσία) δεν έχουν καταλάβει πως στις χώρες του εξωτερικού συνυπολογίζεται η προύπηρεσία ΚΑΙ από ιδιωτικό τομέα (δεν είναι κρατικοκεντρικά στημένα τα συστήματά τους) και πως εκεί οι προύπηρεσίες δεν αποκτήθηκαν γλύφοντας παπάδες, βουλευτάδες και άλλους -άδες.

Περνώντας τα χρόνια κατέληξα να λέω πως κι αυτός που έχει 50 μήνες προύπηρεσίας (αδιαφανώς αποκτημένη) μπορεί να είναι ένας πολύ καλός εκπαιδευτικός πλέον και να αξίζει να διοριστεί....η εμπειρία δίνει  πολλά αβαντάζ....αλλά μένει μεγάλη πληγή σ'αυτή τη χώρα το ότι δεν είχαν όλοι ίδιες ευκαιρίες πρόσβασης στην ίδια δουλειά κι ας είχαν τα ίδια προσόντα.

Με 2 λόγια...η βρωμιά έχει εγκαθιδρυθεί εδώ και χρόνια και τώρα είναι δύσκολο να ξεμπλέξουμε τα μπούτια μας και να αποφασίσουμε νομοθετώντας ποιος έχει δίκιο, χωρίς να αδικήσουμε κάποιον άλλο....

Η προϋπηρεσία είναι πολύ πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα!
Για να μη το κουράζουμε.....γιατι καταλαβαινόμαστε, θα σου πω το εξής: Ποτε μεχρι τωρα, στην ανθρώπινη ιστορία, αλλά και στο μέλλον δεν είχαν και δε θα έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες ευκαιρίες. Είναι όλοι ισοι (θα συμφωνήσω) αλλά ξεκινούν απο διαφορετικές αφετηρίες. Ολα τα υπόλοιπα εξυπηρετούν μονο πολιτικα συμφέροντα και λεγονται για να λέγονται......

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #768 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 01:10:03 μμ »
Ξανά και ξανά τα ίδια... Επαναλαμβάνω και εγώ τότε τα ίδια...

α. Κρίνεις μόνο εξ' ιδίων. Δεν είναι όλοι στην ίδια θέση με εσένα. Δεν είναι όλοι πχ., ελεύθεροι με τον μπαμπά και τη μαμά να τους περιμένουν το καλοκαίρι. Γιατί εσύ που μπορείς να πας στα δυσπρόσιτα να αποκτάς ένα τεράστιο προβάδισμα (ας είναι ένα μικρό προβάδισμα...)από εμένα που εξ' αντικειμένου δεν μπορώ λόγω αυξημένων υποχρεώσεων. Το έκανα τον πρώτο χρόνο, αλλά μικρή μου (η μεγάλη μου τώρα... ) απέκτησε φοβίες εγκατάλειψης που μας βασάνισαν 8 χρόνια.

β. Όλο το τελευταίο διάστημα σε ισχύ ήταν ο 3848 του 2010. Με αυτόν κάναμε πολλοί τις επιλογές μας. Είναι λάθος;  Εσύ έκανες τις επιλογές σου με δεδομένο την κατάργησή του και την εμφάνιση ενός νέου τρόπου μοριοδότησης μέσω ΑΣΕΠ που "κουμπώνει" στην περίπτωσή σου. Έτσι, ενώ η δική σου προυπηρεσία προέρχεται από μεγάλη προσπάθεια και επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, τελικά ουσιαστικά συντάσσεσαι με αυτούς που προσπάθησαν πολύ λιγότερο από εσένα και δεν έχουν επιτυχίες...

γ. Από το 2015 η απόφαση του ΣΤΕ δείχνει πως η επίδοση στον γραπτό διαγωνισμό πρέπει να έχει το μεγαλύτερο  βάρος στις προσλήψεις μόνιμων ή αναπληρωτών. Αυτή η απόφαση δεν καθορίζει και τις επιλογές;

δ. Αν δεν πήγαινες εσύ σε δυσπρόσιτο (στη περίιπτωση που δεν μένεις δίπλα...) θα πήγαινε κάποιος άλλος που μένει πιο κοντά. Δεν έκανες σε κανέναν τη χάρη, αφού οι πίνακες είναι υπερπλήρεις.

Έχετε φτιάξει ένα αφήγημα που ακούν και οι συνδικαλστές μας, γιατί εσας βλέπουν κυρίως, ενώ οι γηραιοί από αυτούς έχουν και αλεργία στον διαγωνισμό, αφού δεν έχουν καταλάβει πως τα δεδομένα είναι διαφορετικά από το 1998. Αυτό διαχέεται και στους μερικώ άσχετους στο υπουργείο.
A. Ki εσύ εξ ιδίων κρίνεις, νομίζεις πως επειδή εσύ για λόγους οικογενειακούς δεν μπορούσες να αφοσιωθείς στην συγκέντρωση προϋπηρεσίας και έχεις μικρή πρέπει όσοι σε προσπερνάνε να τους γίνει ψαλίδισμα και να μείνουν πίσω από εσένα και καθηλωμένοι. αύριο αν διοριστείς μόνιμος στις εσχατιές της Ελλάδας δεν θα πας για να μην αποκτήσει η κόρη σου φοβίες εγκατάλειψης; αλήθεια την κόρη σου πως την συντηρείς αφού δεν πας αναπληρωτής; ή  είσαι τυχερός και ανοίγουν κενά στο σπίτι σου και εργάζεσαι εκεί; γιατί εεμένα δεν άνοιξαν ποτέ κενά στο σπίτι μου, για να έχω την πολυτέλεια, όπως εσύ την θεωρείς, να εργάζομαι μακριά;

Β_σε ισχύ είναι ο 3848 που λέει πως μέχρι την διεξαγωγή του έχουμε μεταβατική περίοδο και το αναγνώρισε και η 4303..οι επιλογές μου δεν υπαγορεύθηκαν με δεδομένο την κατάργησή του, αλλά το να γγει το μεροκάματο και το ένσημο...λάθος; εσύ από που αλλού βιοπορίζεσαι ή έχεις κοινωνική ασφάλιση; από το αναπληρωτηλίκι; ή από αλλού; αν από αλλού, τότε και εσύ βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση έναντι άλλων που δεν έχουν αλλού δουλειά ασφαλισμένη και με αποδοχές τέτοιες που να τους επιτρέπουν να κάνουν έστω και ένα παιδί όπως εσύ, αλλά οι ζωές τους μένουν καθηλωμένες διότι κρέμονται στην κυριολεξία να τους φωνάξουν αναπληρωτές για να βγάλουν τα προς το ζην...
Κι εσύ και οι υποπεριπτώσεις σου κουμπώνεις τον 3848 στα μέτρα σου : πλαφόν 16, 80 και μέχρι 60 μήνες και καθόλου διπλά. Η σύνταξη με αυτούς δεν είναι γιατί επικροτώ τα βύσματα ή τους ιδιωτικούς, αλλά αυτοί ποτέ δεν μου είπαν σβήσε τα διπλά των δυσπροσίτων , με τα οποία εγώ τους φτάνω και τους ξεπερνώ , (όπως και άλλοι συνάδελφοί μου)λόγω της κινητικότητας  της αξιοκρατικής κινητικότηταςπου εσύ, ο οποίος μοιράζεσαι κάτι κοινό με εμένα-την επιτυχή συμμετοχή στον ασεπ-που εσύ, επαναλαμβάνω αρνείσαι και θέλεις να στερηθώ. Οι ιδιωτικοί και τα βύσματα δεν μου επέβαλαν ταβάνι..αλλα παίξαμε με τους ίδιους όρους...δηλώνεις όλα  ; πας δεν τα δηλώνεις μένεις πίσω...

γ)η απόφαση του ΣτΕ επικαλέσθηκε τιον 3848 όχι ως ευαγγέλιο, αλλά αυτόν τον νόμο είχε στα χέρια του αυτόν επικαλέστηκε Το Στε δεν μπορεί να καθορίσει τον βάρος των προσόντων..τώρα που θα αλλάξει ο νόμος και η προϋπηρεσία θα βαρύνει με 17, 20, π.χ ή 13, 45 τι θα πει το ΣτΕ; ή 16, 80 ή τίποτε;

δ)αν δεν πήγαινα εγώ θα πήγαινε κάποιος άλλος, αλλά πήγα και θέλω να πάρω τους κόπους μου, δεν τους ζητιάνεψα ούτε τους έκλεψα...ας πήγαινες κι εσύ...Αλλά επειδή δεν πήγες, λόγω παιδιού θέλεις να παγώσοουν όλα...αλήθεια στην ουρά στην τράπεζα αν φύγεις και προσπερστέι το νούμερό σου, εσύ τι θες να κάτσει η ουρά να σε περιμένει και να μην εξυπηρετηθούν οι επόμενοι;

ε)κι εσείς οι ασεπίτες έχετε φτιάξει ένα αφήγημα του Γιάννη Αγιάννη, του θύματος που ο κακός Ιαβέρης-ο υποστηρικτής των προϋπηρεσιών θέλει να σας υφαρπάξει τα δίκαιά σας...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #769 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 01:20:37 μμ »
ε)κι εσείς οι ασεπίτες έχετε φτιάξει ένα αφήγημα του Γιάννη Αγιάννη, του θύματος που ο κακός Ιαβέρης-ο υποστηρικτής των προϋπηρεσιών θέλει να σας υφαρπάξει τα δίκαιά σας...

Λανθάνουσα γλώσσα; Ή έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση σου στο dark side?  8)  8)  8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.