*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 441270 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1652 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 09:11:15 μμ »
στην αρχή infinity_kos, νόμιζα ότι σχολιάζεις εσύ και παραθέτεις και άρθρο εφημερίδας να στηρίξεις την άποψή σου. Μετά κατάλαβα ότι είναι τμήμα του άρθρου της. Η άποψη του συγγραφέα, είναι και δική μου άποψη. Μας  δουλεύουν κανονικά.

mks, δεν χρειάζεται καν η αύξηση του ωραρίου. Προς την κατεύθυνση αυτή λειτουργούν και οι αλλαγές στο συνταξιοδοτικό με την αύξηση ωραρίου αλλά και άλλες που ετοιμάζει το υπουργείο, όπως αυτές με το νέο λύκειο.
Όταν το έγραψα εγώ όμως στο ΑΒ μου την είπες ότι σαμποτάρω την προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:43 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1653 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 04:31:20 μμ »
Όταν το έγραψα εγώ όμως στο ΑΒ μου την είπες ότι σαμποτάρω την προσπάθεια.
Εγώ όμως σε σχέση με σένα δεν παραιτούμε αλλά κάνω κάτι. Συμμετέχω, υπογράφω στην επιστολή και ζητώ διορισμούς. Δεν συμφωνώ φυσικά με τα δημοσιονομικά μέτρα του υπουργείου, όπως αυτά του νέου λυκείου.
Με το να λέω κινδυνεύουμε σημαίνει ότι πρέπει να ξεσηκωθούμε και να απαιτήσουμε αυτά που μας αντιστοιχούν και δικαιούμαστε. Δεν θα πρέπει να είμαστε εμείς αυτοί που θα επωμιστούμε την κρίση. Να κόψει το λαιμό του ο υπουργός της κάθε κυβέρνησης και να βρει λύση. Δεν είναι δική μου υπόθεση αυτό.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1655 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 08:53:03 μμ »
Εγώ όμως σε σχέση με σένα δεν παραιτούμε αλλά κάνω κάτι. Συμμετέχω, υπογράφω στην επιστολή και ζητώ διορισμούς. Δεν συμφωνώ φυσικά με τα δημοσιονομικά μέτρα του υπουργείου, όπως αυτά του νέου λυκείου.
Με το να λέω κινδυνεύουμε σημαίνει ότι πρέπει να ξεσηκωθούμε και να απαιτήσουμε αυτά που μας αντιστοιχούν και δικαιούμαστε. Δεν θα πρέπει να είμαστε εμείς αυτοί που θα επωμιστούμε την κρίση. Να κόψει το λαιμό του ο υπουργός της κάθε κυβέρνησης και να βρει λύση. Δεν είναι δική μου υπόθεση αυτό.
Το ίδιο νομίζω είπα κι εγώ και υπέγραψα την επιστολή από 3 διαφορετικά μέηλ.  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:43 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1656 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 12:08:36 μμ »

Οι αλλαγές στα όρια συνταξιοδότησης, οι μαζικές αποχωρήσεις των προηγούμενων ετών και οι μικρότερες συντάξεις φαίνεται ότι φρέναραν τις αποχωρήσεις στο δημόσιο.

Για το 2016 οι συνταξιοδοτήσεις έφθασαν τις 9.810 και εξ αυτών στο Υπουργείο Παιδείας 2.461

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/koinonia/dramatiki-meiosi-ton-syntaxiodotiseon-sto-dimosio#ixzz4Z7m9NU19


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1657 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 04:44:37 μμ »
Το ίδιο νομίζω είπα κι εγώ και υπέγραψα την επιστολή από 3 διαφορετικά μέηλ.  8)
Ναι μου το είπες οι λοιποί δικοί σου δεν είχαν e-mail. Δεν πειράζει όμως, ισχύει η εκπροσώπηση.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1658 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 08:54:19 μμ »
η καραμέλα οτι δεν υπάρχει σύστημα διορισμών ξανά .Επίσης στο  πως θα συμβιβαστούν αυτοί που έχουν προυπηρεσία με τους νέους ο υπουργός αναρωτιέται " Πού θα σταματήσει η προυπηρεσία.."
Μετά τ0 43 min  https://www.youtube.com/watch?v=8opZgYGIRbk
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1659 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 10:51:59 μμ »
Νομίζω ότι πραγματικα η δεν ξέρει τι του γίνεται η σανό μας ταιζουν!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1660 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:46:56 μμ »
Για να καταλάβω....Τι θέλουν να αλλάξουν? Τους όρους και το ταβάνι της προϋπηρεσίας? Μα όλοι εκαναν τις επιλογές τους με βάση τον ψηφισμένο νόμο ..... Απο 250 βουλευτές παρακαλώ ..... Ναι αυτόν της Διαμαντοπούλου που τότε κατηγορούσαν..... δλδ να συνεχιστεί η παρανομία μετά το άνοιγμα των πινάκων της διετίας 10-12...... Και δεν μου λέει ο κ. Υπουργός πως θα βάλει τους νέους εάν δεν κάνει γραπτή δοκιμασία για αυτους? Με ποσοστό? Δλδ τι σανό μας ταιζετε τελικά.....! Και γιατί εμείς όταν ειμασταν νέοι δεν είχαμε ανάλογη μεταχείριση? Δλδ στο Σύνταγμα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα αλλά και τις ίδιες και και οποίες παροχές?  Τα έχω πάρει στο κρανίο με αυτά που ακούω! Κύριοι νόμος υπάρχει! Αλλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ γιατί εσείς και οι προηγούμενοι από εσάς φρόντιζαν να μην τον εφαρμόζουν! Δυστυχώς και τα δικαστήρια και οι οποίες διακρατικές αποφάσεις βγαίνουν με βάση αυτόν τον νόμο! Στις αλλαγές δεν μπορείτε να παρεκκλίνετε πολύ! Πείτε λοιπόν εάν έχετε τα μούσια τι σκοπεύετε να κάνετε γιατί αρκετά μας ταλαιωρησατε. 2 χρόνια κυβέρνηση και ακόμα να βρείτε το δίκαιο σύστημα προσλήψεων! Εάν είχα ιδιωτική επιχείρηση δεν θα σας προσλάμβανα ούτε για κλητήρες!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1661 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:56:39 μμ »
Για να καταλάβω....Τι θέλουν να αλλάξουν? Τους όρους και το ταβάνι της προϋπηρεσίας? Μα όλοι εκαναν τις επιλογές τους με βάση τον ψηφισμένο νόμο ..... Απο 250 βουλευτές παρακαλώ ..... Ναι αυτόν της Διαμαντοπούλου που τότε κατηγορούσαν..... δλδ να συνεχιστεί η παρανομία μετά το άνοιγμα των πινάκων της διετίας 10-12...... Και δεν μου λέει ο κ. Υπουργός πως θα βάλει τους νέους εάν δεν κάνει γραπτή δοκιμασία για αυτους? Με ποσοστό? Δλδ τι σανό μας ταιζετε τελικά.....! Και γιατί εμείς όταν ειμασταν νέοι δεν είχαμε ανάλογη μεταχείριση? Δλδ στο Σύνταγμα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα αλλά και τις ίδιες και και οποίες παροχές?  Τα έχω πάρει στο κρανίο με αυτά που ακούω! Κύριοι νόμος υπάρχει! Αλλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ γιατί εσείς και οι προηγούμενοι από εσάς φρόντιζαν να μην τον εφαρμόζουν! Δυστυχώς και τα δικαστήρια και οι οποίες διακρατικές αποφάσεις βγαίνουν με βάση αυτόν τον νόμο! Στις αλλαγές δεν μπορείτε να παρεκκλίνετε πολύ! Πείτε λοιπόν εάν έχετε τα μούσια τι σκοπεύετε να κάνετε γιατί αρκετά μας ταλαιωρησατε. 2 χρόνια κυβέρνηση και ακόμα να βρείτε το δίκαιο σύστημα προσλήψεων! Εάν είχα ιδιωτική επιχείρηση δεν θα σας προσλάμβανα ούτε για κλητήρες!
Ειδικά με το τελευταίο, έγραψες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1662 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 07:53:31 πμ »
Για να καταλάβω....Τι θέλουν να αλλάξουν? Τους όρους και το ταβάνι της προϋπηρεσίας? Μα όλοι εκαναν τις επιλογές τους με βάση τον ψηφισμένο νόμο ..... Απο 250 βουλευτές παρακαλώ ..... Ναι αυτόν της Διαμαντοπούλου που τότε κατηγορούσαν..... δλδ να συνεχιστεί η παρανομία μετά το άνοιγμα των πινάκων της διετίας 10-12...... Και δεν μου λέει ο κ. Υπουργός πως θα βάλει τους νέους εάν δεν κάνει γραπτή δοκιμασία για αυτους? Με ποσοστό? Δλδ τι σανό μας ταιζετε τελικά.....! Και γιατί εμείς όταν ειμασταν νέοι δεν είχαμε ανάλογη μεταχείριση? Δλδ στο Σύνταγμα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα αλλά και τις ίδιες και και οποίες παροχές?  Τα έχω πάρει στο κρανίο με αυτά που ακούω! Κύριοι νόμος υπάρχει! Αλλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ γιατί εσείς και οι προηγούμενοι από εσάς φρόντιζαν να μην τον εφαρμόζουν! Δυστυχώς και τα δικαστήρια και οι οποίες διακρατικές αποφάσεις βγαίνουν με βάση αυτόν τον νόμο! Στις αλλαγές δεν μπορείτε να παρεκκλίνετε πολύ! Πείτε λοιπόν εάν έχετε τα μούσια τι σκοπεύετε να κάνετε γιατί αρκετά μας ταλαιωρησατε. 2 χρόνια κυβέρνηση και ακόμα να βρείτε το δίκαιο σύστημα προσλήψεων! Εάν είχα ιδιωτική επιχείρηση δεν θα σας προσλάμβανα ούτε για κλητήρες!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1663 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 10:35:55 πμ »
Εγώ όμως σε σχέση με σένα δεν παραιτούμε αλλά κάνω κάτι. Συμμετέχω, υπογράφω στην επιστολή και ζητώ διορισμούς. Δεν συμφωνώ φυσικά με τα δημοσιονομικά μέτρα του υπουργείου, όπως αυτά του νέου λυκείου.
Με το να λέω κινδυνεύουμε σημαίνει ότι πρέπει να ξεσηκωθούμε και να απαιτήσουμε αυτά που μας αντιστοιχούν και δικαιούμαστε. Δεν θα πρέπει να είμαστε εμείς αυτοί που θα επωμιστούμε την κρίση. Να κόψει το λαιμό του ο υπουργός της κάθε κυβέρνησης και να βρει λύση. Δεν είναι δική μου υπόθεση αυτό.

Νομίζω γνωρίζεις πολύ καλά ότι κανένας υπουργός καμίας κυβέρνησης, για να είμαι δίκαιος και να μην κατηγορούμε για όλα τον σύριζα, δεν πρόκειται να κόψει τον λαιμό του, τον δικό μας κόβει και μάλιστα εντελώς, όπως είδες από το χθεσινό γιούρογκρουπ, στο οποίο όπως ειπώθηκε επισήμως, η ελληνική κυβέρνηση αποδέχτηκε και μείωση αφορολόγητου και ομαδικές απολύσεις και κόψιμο συντάξεων...όταν λες λοιπόν δεν είναι δική μου υπόθεση, σωστά το λες, διότι κανείς δεν θα σε ρωτήσει ούτε θα σου ζητήσει την άδεια, απλά θα φάμε κατακέφαλα, θέλουμε δεν θέλουμε, ομαδικές απολύσεις και θα πληρώνουν εφορία ακόμη και οι ζητιάνοι σε λίγο... είδες επομένως πώς συμφωνεί με τα λεγόμενά σου η εκάστοτε εξουσία;;;Την λύση στην βρήκανε τί άλλο θέλεις;;;!!!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1664 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 03:40:11 μμ »
Το τι αποφάσισε ή τη συμφώνησε η κυβέρνηση με τους δανειστές είναι δικό της θέμα. Εγώ διατύπωσα μία άποψη από την δική μου σκοπιά, αυτή του εκπαιδευτικού. Γνωρίζω το πρόβλημα που δημιουργείται στα σχολεία, τους μαθητές, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς με το θεσμό των συμβασιούχων κάθε χρόνο γι αυτό ζητώ η κυβέρνηση και ο υπουργός παιδείας να κάνουν πράξη αυτά που υπόσχονται. Και αν άλλαξαν γνώμη να βγουν να το πουν. Δε μπορεί να μας δουλεύει ο κάθε πολιτικός. Αυτό το λέμε και στην επιστολή που του στέλνουμε. Να αλλάξει ρότα, να λέει μόνο αλήθειες και να σταματήσει την πολιτική εκμετάλλευση του θέματος των διορισμών. Από απατεώνες και ψεύτες χορτάσαμε σε αυτή τη χώρα.

Με λίγα λόγια chris75, o καθένας στο ρόλο του και στη δουλειά του. Δεν είναι δική μου δουλειά να αναλύσω την πολιτική και την οικονομική κατάσταση της χώρας. Βλέπω, καταλαβαίνω και στο τέλος της τριετίας/τετραετίας ψηφίζω.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1665 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 05:08:04 μμ »
Το τι αποφάσισε ή τη συμφώνησε η κυβέρνηση με τους δανειστές είναι δικό της θέμα. Εγώ διατύπωσα μία άποψη από την δική μου σκοπιά, αυτή του εκπαιδευτικού. Γνωρίζω το πρόβλημα που δημιουργείται στα σχολεία, τους μαθητές, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς με το θεσμό των συμβασιούχων κάθε χρόνο γι αυτό ζητώ η κυβέρνηση και ο υπουργός παιδείας να κάνουν πράξη αυτά που υπόσχονται. Και αν άλλαξαν γνώμη να βγουν να το πουν. Δε μπορεί να μας δουλεύει ο κάθε πολιτικός. Αυτό το λέμε και στην επιστολή που του στέλνουμε. Να αλλάξει ρότα, να λέει μόνο αλήθειες και να σταματήσει την πολιτική εκμετάλλευση του θέματος των διορισμών. Από απατεώνες και ψεύτες χορτάσαμε σε αυτή τη χώρα.

Με λίγα λόγια chris75, o καθένας στο ρόλο του και στη δουλειά του. Δεν είναι δική μου δουλειά να αναλύσω την πολιτική και την οικονομική κατάσταση της χώρας. Βλέπω, καταλαβαίνω και στο τέλος της τριετίας/τετραετίας ψηφίζω.

Προφανώς και ο καθένας στον ρόλο του...μόνο που ο ρόλος ο δικός τους επηρεάζει άμεσα ό,τι κάνουμε...και δεν συμφωνώ καθόλου με το ότι αυτό που συμφώνησε η κυβέρνηση με τους δανειστές είναι δικό της θέμα., εκτός αν ζεις σε άλλη χώρα και φορολογείσαι αλλού...δικό μας θέμα είναι διότι εμείς θα πληρώσουμε...εκείνοι συμφώνησαν εσύ θα πληρώσεις...Επιπλέον, επί του αντικειμένου μας...ο καθένας δεν έχει μόνο τον ρόλο του, αλλά αυτό που σου είπα και δεν το κατάλαβες είναι ότι αντιλαμβάνεται διαφορετικά και αυτόν τον ρόλο...όπως νομίζω είδαμε όλοι/ες ο υπουργός μας δεν έκοψε καθόλου το λαιμό του...αντίθετα, όπως αντιλαμβάνεται τον ρόλο του, πολύ απλά, όπως σωστά λες, μας δουλεύει ψιλό γαζί με διορισμούς σε τριετίες και ιστορίες για αγρίους...αυτός αυτό καταλαβαίνει αυτό κάνει...το θέμα είναι πώς εσύ αντιδράς...δεν μπορεί να λες αυτός την δουλειά του και εγώ την δική μου...είδες πώς αντιλαμβάνεται την δουλειά του!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158515
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.