*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 443207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1694 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 11:26:54 μμ »
Αυτό που θα πρέπει όλοι να επιδιώξουμε σε κάθε περίπτωση είναι να γίνουν μόνιμοι διορισμοί.Να δικαιωθούν οι συνάδελφοι που έχουν οργώσει όλη την Ελλάδα και να δωθεί και η ευκαιρία στους νέους να κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα. Μόνο μαζικά και ενωμένοι μπορούμε να το πετύχουμε! Όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο!
Ακούω αυτό με το "όργωμα όλης της Ελλαδος" και φρίττω. Αν έχουν οργώσει την Ελλάδα, καθηγητές που πήραν μόρι λόγω επιτυχίας στον ΑΣΕΠ, δικαίως να μονιμοποιηθούν. Οι άλλοι τον μπούλο. Κι εμείς, που δεν είχαμε μέσο, θέλαμε να "οργώσουμε την Ελλάδα", να πληρωνόμαστε με το μήνα κάνοντας το επάγγελμα που σπουδάσαμε, να έχουμε ένσημα ΙΚΑ, κι όχι μπλοκάκι, τεβε και μετακίνηση σε προγράμματα πανεπιστημίων, όσοι τα είχαμε (εγώ τα τελευταία χρόνια τα πληροφορήθηκα) και να πληρωνόμαστε μετά από ένα χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:50 »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1695 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 11:41:29 μμ »
Διαβασε σε 6 μηνες το γνωστικο του ΠΕ03 και πανε να λυσεις τα θεματα του ΑΣΕΠ 2009...οι οκτω στους 10 κοπηκαν...αρκετοι ειχαν δεκαετιες στις πλατες τους....
το χειροτερο ειναι το γνωστικο του πε 02, ιδιαίτερα στην ιστορια, σου βαζουν 3 χρονικες περιοδους και ειναι τα παντα ολα. και για 1 ερωτηση στα αρχαια, αυτην της γραμματολογιας, πρεπει να διαβασεις Λέσκυ. η λεπτομερει ατης λεπτομερειας για να εισαι 100%.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1696 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 12:01:18 πμ »
Έτσι είναι Landau... ασεπ ξανα... και μοριοδοτηση μεταπτυχικων, κοινωνικων κριτηριων κλπ...Αλλά πάλι η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ για να εξυπηρετήσει συμφέροντα θα προτείνει προσληψεις με βάση την προϋπηρεσία.
Έχετε κολλήσει με τον ΑΣΕΠ. Γιατί δε ζητάτε επετηρίδα πάλι ή έστω με το σύστημα της Κύπρου, που έκαναν κι ενα έτος κάτι σαν μεταπτυχιακό, αλλιώς δεν διορίζονταν;

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1697 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 12:03:49 πμ »
Εγώ θα προτείνω να έχουμε 2 διαγωνισμούς ΑΣΕΠ.

Ένας γραπτός και ένας με μοριοδότηση.

50-50 με δικαίωμα να είσαι και στους 2.

Στον διαγωνισμό με μοριοδότηση θα μετράνε όλα τα αντικειμενικά κριτήρια (βαθμός πτυχίου, μεταπτυχιακό, η/υ, γλώσσες) τα κοινωνικά και σε μεγάλο βαθμό η προϋπηρεσία.
Στον γραπτό θα προστίθενται όλα τα παραπάνω εφόσον πιάσεις την βάση στο γραπτό σου. Μόνο που η προϋπηρεσία θα πρέπει να μετράει ελάχιστα.

Έτσι όλοι θα είναι ικανοποιημένοι.
Τι κόλλημα είναι αυτό με τις γλώσσες στη μοριοδότηση για να μπούμε στα σχολεία. Πού κολλάν οι γλώσσες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:50 »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1698 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 12:28:01 πμ »
Εγώ πάντως βλέπω σε επίσημα στοιχεία κάπου 12 χώρες της Ε.Ε. (και με αυξητικές τάσεις) να έχουν ήδη ως προαπαιτούμενο το μεταπτυχιακό στις επιστήμες αγωγής για να έχει το δικαίωμα να εργαστεί κάποιος ως εκπαιδευτικός.
Τότε να είναι δωρεάν και να μπαίνουν όλοι. Και όσοι δεν έχουν πανεπιστήμιο κοντά ή οικονμική δυσχέρεια να μπορούν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα εξ αποστάσεως.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1699 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 02:35:02 πμ »
Αν οργανώσει κάποιος το υλικό του και διαβάζει μεθοδικά 4-5 ώρες την ημέρα, 6-7 μήνες είναι αρκετοί, ώστε να θεωρείται έτοιμος για το γραπτό διαγωνισμό και μάλιστα χωρίς φροντιστήρια. Βέβαια, ποτέ κανείς δε νιώθει σίγουρος μπροστά σ' έναν γραπτό διαγωνισμό, γιατί και η τύχη και το άγχος παίζουν το ρόλο τους. Όμως, τα δύο χρόνια που γράφεις είναι υπερβολικά!
Εγώ έτσι ήμουν επιτυχούσα χωρίς φροντιστήριο και τώρα πάω δικαστικώς.Όμως και αυτές οι ώρες είναι πολλές, οι 5-6 ανάλογα με τις ιδιαίτερες συνθήκες που αντιμετωπίζει ο καθένας στη ζωή του. Ξέρω όμως διοριστέα του 2008, κόρη μεγαλογιατρού από τη Φιλοθέη, που έκανε το διάβασμα της αρκούδας και ξόδεψε χρήμα σε Μπόνια, σε βιβλία, κτλ και παράλληλα έκανε μεταπτυχιακό στην ιστορία. Μόνο και μόνο για να διαβάσει περί -δε θυμάμαι ακριβώς- μιας υπολεπτομέρειας στην τραγωδία, που δεν τη βρίσκεις στη σχολική γραμματολογία, ούτε στο Γεωργοπαπαδάτο ή στη Ρομιγί, αλλά στο Λέσκυ, αγόρασε 4 βιβλία. Αποτέλεσμα να γράψει κάτω από τη βάση αρχαία. αφού έγραψε όμως 100αρια σε ιστορία, λογοτεχνία και παιδαγωγικά, φυσικά πέρασε.


Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1700 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:58:18 πμ »
55 νομίζω
Σωστά. Στον τελευταίο ΑΣΕΠ η βάση ήταν το 55.

(Στους ΑΣΕΠ 2000, 2002 και 2005 η βάση ήταν το 60)

γειά και χαρά

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1701 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 10:34:42 πμ »
Εγώ έτσι ήμουν επιτυχούσα χωρίς φροντιστήριο και τώρα πάω δικαστικώς.Όμως και αυτές οι ώρες είναι πολλές, οι 5-6 ανάλογα με τις ιδιαίτερες συνθήκες που αντιμετωπίζει ο καθένας στη ζωή του. Ξέρω όμως διοριστέα του 2008, κόρη μεγαλογιατρού από τη Φιλοθέη, που έκανε το διάβασμα της αρκούδας και ξόδεψε χρήμα σε Μπόνια, σε βιβλία, κτλ και παράλληλα έκανε μεταπτυχιακό στην ιστορία. Μόνο και μόνο για να διαβάσει περί -δε θυμάμαι ακριβώς- μιας υπολεπτομέρειας στην τραγωδία, που δεν τη βρίσκεις στη σχολική γραμματολογία, ούτε στο Γεωργοπαπαδάτο ή στη Ρομιγί, αλλά στο Λέσκυ, αγόρασε 4 βιβλία. Αποτέλεσμα να γράψει κάτω από τη βάση αρχαία. αφού έγραψε όμως 100αρια σε ιστορία, λογοτεχνία και παιδαγωγικά, φυσικά πέρασε.
Εγώ, αν ήμουν κόρη μεγαλογιατρού, θα είχα φύγει εξωτερικό για ακαδημαική καριέρα. Δεν αξίζει τόσα λεφτά σε φροντιστήρια, βιβλία και σημειώσεις, για να πας να εργαστείς καθηγητής στην κάθε πινέζα του χάρτη και να παίρνεις 800-850 ευρώ (ή και λιγότερα, δεν ξέρω το μισθό του μόνιμου) και να σκέφτεσαι πότε θα πας στο σπίτι σου να δεις τους δικούς σου! Απελπισία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος christine02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1702 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 12:57:59 μμ »
Πιστεύετε ότι η κόρη ενός μεγαλογιατρού,ή και ενός οποιουδήποτε μεγαλοΧ,θα πήγαινε και θα έμενε για πολύ καιρό στην πινέζα΄Δυστυχώς,η πείρα έχει αποδείξει ότι όλοι αυτοί έχουν τις άκρες τους και βρίσκουν τρόπους...Και άσε εμάς τους υπόλοιπους να βολοδέρνουμε...Τρομερή απογοήτευση...Και δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία, αλλά αυτό το λέει αυτή που έχει τον μεγαλύτερο καθαρό βαθμό στους φιλολόγους.Ναι,όπως αποδεικνύεται μέχρι τώρα,δεν έχει καμία σημασία...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1703 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 02:18:35 μμ »
Πιστεύετε ότι η κόρη ενός μεγαλογιατρού,ή και ενός οποιουδήποτε μεγαλοΧ,θα πήγαινε και θα έμενε για πολύ καιρό στην πινέζα΄Δυστυχώς,η πείρα έχει αποδείξει ότι όλοι αυτοί έχουν τις άκρες τους και βρίσκουν τρόπους...Και άσε εμάς τους υπόλοιπους να βολοδέρνουμε...Τρομερή απογοήτευση...Και δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία, αλλά αυτό το λέει αυτή που έχει τον μεγαλύτερο καθαρό βαθμό στους φιλολόγους.Ναι,όπως αποδεικνύεται μέχρι τώρα,δεν έχει καμία σημασία...
Καλά αν είχε τόσες άκρες και"κονέ" η κόρη του μεγαλογιατρού, θα μάθαινε εκ των προτέρων τα θέματα του ΑΣΕΠ (είτε μέσω του φροντιστηρίου στην Αθήνα, είτε αυτή ατομικά "λαδώνοντας" ίσως) και θα έγραφε σε όλα τα αντικείμενα 100 και δε θα χρειαζόταν να ξοδευτεί στα φροντιστήρια, τα βιβλία κλπ. Πιο φτηνά θα της ερχόταν! Ή θα έμπαινε, αξιοποιώντας πάλι τις γνωριμίες της, σε κάποιο από τα μεγάλα και γνωστά ιδιωτικά των Αθηνών και θα εργαζόταν δίπλα στο σπίτι της.
Εγώ απλά είπα ότι σαν κόρη μεγαλογιατρού έκανε (για μένα) λάθος επιλογή, καθώς θα μπορούσε κάλλιστα να είχε ακολουθήσει άλλον επαγγελματικό δρόμο κι όχι αυτόν του δημόσιου σχολείου, που ούτε λεφτά δίνει, ούτε εν τέλει σε καταξιώνει, καθώς και καλά να κάνεις τη δουλειά σου, πάλι ακούς παράπονα και άλλα από μαθητές και από γονείς, κυρίως! Εκτός κι αν είχε τόσο "κόλλημα" με τη διδασκαλία σε δημόσιο σχολείο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1704 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 02:50:50 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι. Ακούω συνεχώς για την ανεργία των νέων. Για την ανεργία των 30 αρηδων των 40αδων αλλά και των 50+ μιλάει κανεις? Και για να μην παρεξηγηθω από νέους συναδέλφους ή αλήθεια είναι ότι σε εμάς δόθηκε η δυνατότητα της επετιρηδας. Μας την κατήργησαν όμως με τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Γιατί λοιπόν τώρα η πολιτεία δεν προχωρά στο προφανές? Δλδ σε νέο διαγωνισμό? Γιατί δεν έχει χρήματα ! Απλά είναι τα πράγματα! Και για εξηγουμαστε οποιαδήποτε δυνατότητα δοθεί σε κάποιους που δεν δόθηκε σε εμάς είναι καραμπίνατη αντισυνταγματική! Θα γίνει όπως έγινε με την 527.......
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1705 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 03:13:02 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι. Ακούω συνεχώς για την ανεργία των νέων. Για την ανεργία των 30 αρηδων των 40αδων αλλά και των 50+ μιλάει κανεις? Και για να μην παρεξηγηθω από νέους συναδέλφους ή αλήθεια είναι ότι σε εμάς δόθηκε η δυνατότητα της επετιρηδας. Μας την κατήργησαν όμως με τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Γιατί λοιπόν τώρα η πολιτεία δεν προχωρά στο προφανές? Δλδ σε νέο διαγωνισμό? Γιατί δεν έχει χρήματα ! Απλά είναι τα πράγματα! Και για εξηγουμαστε οποιαδήποτε δυνατότητα δοθεί σε κάποιους που δεν δόθηκε σε εμάς είναι καραμπίνατη αντισυνταγματική! Θα γίνει όπως έγινε με την 527.......
Λεφτά μπορεί να βρει αν βάλει ένα υψηλό παράβολο. Και μη μου πείτε ότι δε θα συμμετάσχουν πολλοί συνάδελφοι λόγω αυτού του ακριβού παραβόλου, γιατί η ελπίδα (του διορισμού) πεθαίνει πάντα τελευταία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1706 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 04:14:23 μμ »
ξερεις πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται για να διεξαχθεί γραπτός ασεπ; έξι μηνές τουλάχιστον δηλαδή καλό φθινόπωρο..άσε δεν για να βγουν τα αποτελέσματα..καλό Γενάρη..οπότε τον Σεπτέμβριο αναπληρωτές με το παλίο σύστημα το συνταγματικά ανεκτό άλλωστε...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1707 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 04:31:57 μμ »
Διαγωνισμός ΑΣΕΠ (γραπτός) μπορεί να γίνει , δεν είναι κάτι δύσκολο.
όπως είχε γίνει άλλωστε και όλες τις προηγούμενες φορές ΑΣΕΠ και αποκτήσατε δικαίως κάποιοι προϋπηρεσία ενώ κάποιοι άλλοι διορίστηκαν
όλα τα υπόλοιπα είναι πραγματικά φτηνές και πολύ κακές δικαιολογίες , όπως επίσης φτηνή δικαιολογία είναι και το ''κόστος'' για να διεξαχθεί ένας γραπτός ΑΣΕΠ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.