*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 442829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2240 στις: Ιούνιος 25, 2017, 11:14:56 μμ »
Κι εγώ εκεί βρίσκομαι, στον ίδιο κλάδο (ΠΕ02) και έχω στους δυο τελευταίους γραπτούς ΑΣΕΠ 70- και 70+ (χωρίς τις προσαυξήσεις), αλλά δεν έχω συμπληρώσει τους ογδόντα καθαρούς μήνες προυπηρεσίας! Και αυτό εξηγείται πάρα πολύ εύκολα από το γεγονός ότι δεν είχα ό,τι είχαν άλλοι, για να εργαστώ πριν από τους ΑΣΕΠ στην ενισχυτική ή στην ΠΔΣ και να έχω "έτοιμους" καμιά 20αριά μήνες! Μόνο έτσι γίνεται!
Εδώ γνωστή μου (κι αυτή φιλόλογος), που για ελάχιστα δεν ήταν διοριστέα στον ΑΣΕΠ του 2009, δεν καλείται καν ως αναπληρώτρια, παρά μόνο ως ΑμΩ ή ωρομίσθια στην ενισχυτική, λόγω του δεν είχε από πριν καμία προυπηρεσία (και πώς να την είχε;)!
Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις δώσει Ασεπ....τσαμπα προσπαθεις να μας πεισεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2241 στις: Ιούνιος 26, 2017, 01:16:45 πμ »
Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις δώσει Ασεπ....τσαμπα προσπαθεις να μας πεισεις
Καλά, καλοκαίριασε κι ακόμη ασχολείσαι μαζί μου; Αντε να κάνεις κανένα μπανάκι και από το Σεπτέμβρη εδώ είμαστε!

Αν ήσουν φερέγγυα και δεν είχες τόση οργή απέναντί μου, θα σου έδινα τα πλήρη στοιχεία μου να έβλεπες αν έχω ή δεν έχω δώσει ΑΣΕΠ και πόσο κοντά ήμουν στους διοριστέους, ειδικά το 2009!
Καληνύχτα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2242 στις: Ιούνιος 26, 2017, 04:30:51 πμ »
Πιο παλιά, στους πρώτους ΑΣΕΠ,  η βάση ήταν το 55 (δείτε τα λίγο). Μετά έπεσε στο 50, γιατί πολλοί δεν κατάφερναν ούτε το 55 να πιάσουν στη μία από τις δύο θεματικές ενότητες (και λόγω δυσκολίας των θεμάτων) και ήταν αποτυχόντες! Άρα, στους δυο τελευταίους διαγωνισμούς εκπαιδευτικούς, το 10+ είναι ένα απλό 60+, όπως πολύ σωστά έγραψα! Το 60+ δεν είναι ένας "καλός" ΑΣΕΠ, αλλά ένας μετριότατος!
Ότι έχεις δώσει ΑΣΕΠ νομίζω είναι ξεκάθαρο. Συμμετείχες σε ένα διαγωνισμό που δεν ξέρεις ποτέ τι βάση είχε. Όμως το να ισχυρίζεσαι ότι η βάση του διαγωνισμού άλλαξε γιατί κάποιοι δεν μπορούσαν να την περάσουν είναι ότι πιό ανόητο έχει γραφτεί ποτέ περί ΑΣΕΠ. Όσο για το ποιός ΑΣΕΠ είναι καλός και οι ειρωνίες περί 60 θα σου πω μόνο ότι στους μαθηματικούς του 2008 ο τελευταίος διοριστεος είχε γραπτή επίδοση 58,5. Αν είχες μπει σε τάξη όπως ισχυρίζεσαι θα ήξερες ότι η δυσκολία των θεμάτων καθορίζει και τη μέση τιμή των αποτελεσμάτων. Καλύτερα κάποιες φορές ένα καθαρό 60 από ένα φουσκωμένο 75...όταν οι άλλοι γράφουν 100. Με λύπη διαπιστώνω ότι τον ΑΣΕΠ που τόσο διατυμπανίζεις δεν τον ξέρεις και δεν τον εκπροσωπείς με τον καλύτερο τρόπο...... όλα αυτά φιλικά χωρίς διάθεση να ασχοληθώ μαζί σου.... κάνε αυτό που ξέρεις καλύτερα....κλήση σε αγώνα....δικαστικο

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2243 στις: Ιούνιος 26, 2017, 08:48:05 πμ »
Ότι έχεις δώσει ΑΣΕΠ νομίζω είναι ξεκάθαρο. Συμμετείχες σε ένα διαγωνισμό που δεν ξέρεις ποτέ τι βάση είχε. Όμως το να ισχυρίζεσαι ότι η βάση του διαγωνισμού άλλαξε γιατί κάποιοι δεν μπορούσαν να την περάσουν είναι ότι πιό ανόητο έχει γραφτεί ποτέ περί ΑΣΕΠ. Όσο για το ποιός ΑΣΕΠ είναι καλός και οι ειρωνίες περί 60 θα σου πω μόνο ότι στους μαθηματικούς του 2008 ο τελευταίος διοριστεος είχε γραπτή επίδοση 58,5. Αν είχες μπει σε τάξη όπως ισχυρίζεσαι θα ήξερες ότι η δυσκολία των θεμάτων καθορίζει και τη μέση τιμή των αποτελεσμάτων. Καλύτερα κάποιες φορές ένα καθαρό 60 από ένα φουσκωμένο 75...όταν οι άλλοι γράφουν 100. Με λύπη διαπιστώνω ότι τον ΑΣΕΠ που τόσο διατυμπανίζεις δεν τον ξέρεις και δεν τον εκπροσωπείς με τον καλύτερο τρόπο...... όλα αυτά φιλικά χωρίς διάθεση να ασχοληθώ μαζί σου.... κάνε αυτό που ξέρεις καλύτερα....κλήση σε αγώνα....δικαστικο
Απορώ πως εσύ (που αν δεν κάνω λάθος είσαι μαθηματικός) και που διορίστηκες και μπήκες στην τάξη με τη βαθμάρα του 58 ή 60 (!) νομίζεις ότι είσαι σε θέση να κρίνεις τους πάντες και τα πάντα!
Στο ξαναέγραψα: αν ήσουν φερέγγυα θα σου έστελνα τα προσωπικά μου στοιχεία και θα τσέκαρες πόσο έχω γράψει στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ!
Και σε τάξη έχω μπει πολλά χρόνια και μπαίνω και άψογα κάνω τη δουλειά μου (πού καλύτερα από κάτι βαριεστημένους μόνιμους), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπαίνω ακόμη, όταν το Υπουργείο μας κοροιδεύει κάθε χρονιά, για να βγαίνει αυτό ασπροπρόσωπο! Εξάλλου, υπάρχετε εσείς οι μόνιμοι (που διοριστήκατε με τις βαθμάρες σας κι όχι με τις διασυνδέσεις και τις χαριστικές προυπηρεσίες) να δίνετε τα φώτα σας στους μαθητές (αλλοίμονο!) και να είστε πρόθυμοι να εργαστείτε όχι μία, αλλά και παραπάνω ώρες, αν το Υπουργείο σας καλέσει!
Κι όσο για το ποιος περνά τη βάση και ποιος όχι, όσοι είναι άσχετοι και γράφουν κάτι 25άρια και 30άρια, πώς αλλιώς μπορεί κάποιος να τους αποκαλέσει; Τα θέματα ήταν πάντα δύσκολα, αλλά ένας επαρκώς καταρτισμένος εκπαιδευτικός, πιάνει άνετα τη βάση, τουλάχιστον! Και μη μου πεις ότι είναι και θέμα τύχης τι βαθμό θα γράψει ο καθένας, γιατί τότε θα έπρεπε μερικοί-μερικοί να είχαν στραφεί στα τυχερά παιχνίδια, καθώς θα είχαν σίγουρα κέρδη και πολλά περισσότερα από το μισθό του εκπαιδευτικού!
Και ναι, ξέρεις, όταν το κράτος και η πολιτεία κωφεύουν στα δίκαια αιτήματα των πολιτών, υπάρχουν και τα δικαστήρια, να καλύψουν αυτό το κενό! Φιλικά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2244 στις: Ιούνιος 26, 2017, 10:12:54 μμ »
Συζήτηση επί της Ετήσιας Εκθέσεως του Ανωτάτου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού (2016) και ακρόαση του Προέδρου, κ. Ιωάννη Καραβοκύρη....,Η ΕΙΔΙΚΗ ΜΟΝΙΜΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΘΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#583665e0-03e2-496e-ab6a-a79400a357c9

στο 51.17 κ.εξ για αναπληρωτές
στο 54.20 για γραπτούς διαγωνισμούς
στο 55.48 για συνέντευξη
στο 56.55 για προγραμματισμό προσλήψεων
στο 63.40 συμβασιούχοι και συνταγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2017, 11:08:37 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2245 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:32:50 πμ »
Συζήτηση επί της Ετήσιας Εκθέσεως του Ανωτάτου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού (2016) και ακρόαση του Προέδρου, κ. Ιωάννη Καραβοκύρη....,Η ΕΙΔΙΚΗ ΜΟΝΙΜΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΘΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#583665e0-03e2-496e-ab6a-a79400a357c9

στο 51.17 κ.εξ για αναπληρωτές
στο 54.20 για γραπτούς διαγωνισμούς
στο 55.48 για συνέντευξη
στο 56.55 για προγραμματισμό προσλήψεων
στο 63.40 συμβασιούχοι και συνταγμα

Προτείνω να προστεθεί στο διαγωνισμό με μοριοδότηση και μια μικροδιδασκαλία, αντί συνέντευξης, ώστε όλοι οι οργωτές της Ελλάδας να αποδείξουν το τι έκαναν τόσα χρόνια στην τάξη.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2246 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:35:18 πμ »
Προτείνω να προστεθεί στο διαγωνισμό με μοριοδότηση και μια μικροδιδασκαλία, αντί συνέντευξης, ώστε όλοι οι οργωτές της Ελλάδας να αποδείξουν το τι έκαναν τόσα χρόνια στην τάξη.
Selfie photo??? πρέπει να έχει βάρος

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2247 στις: Ιούνιος 27, 2017, 01:01:01 πμ »
Selfie photo??? πρέπει να έχει βάρος

Αντίκειται στις αρχές της ισότητας

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2248 στις: Ιούνιος 27, 2017, 06:46:47 πμ »
Προτείνω να προστεθεί στο διαγωνισμό με μοριοδότηση και μια μικροδιδασκαλία, αντί συνέντευξης, ώστε όλοι οι οργωτές της Ελλάδας να αποδείξουν το τι έκαναν τόσα χρόνια στην τάξη.
προτείνω να προστεθεί μετά τον διορισμό με γραπτό ασεπ και μια μικροδιδασκαλία, ωστε όλες οι βαθμάρες να αποδείξουν ότι δεν είναι καλοί παπαγάλοι και ότι μπορούν να εφαρμόσουν ότι παπαγάλισαν όταν όλοι άλλοι όργωναν την Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2249 στις: Ιούνιος 27, 2017, 07:59:42 πμ »
προτείνω να προστεθεί μετά τον διορισμό με γραπτό ασεπ και μια μικροδιδασκαλία, ωστε όλες οι βαθμάρες να αποδείξουν ότι δεν είναι καλοί παπαγάλοι και ότι μπορούν να εφαρμόσουν ότι παπαγάλισαν όταν όλοι άλλοι όργωναν την Ελλάδα.
Αγαπητή συναδέλφισσα, επιλογή σου ήταν να "οργώνεις" την Ελλάδα, γιατί νόμιζες ότι έτσι θα διοριστείς ή κάποιοι έτσι άφησαν να εννοηθεί! Δεν σου υποσχέθηκε κανένας τίποτα! Και μάλιστα, συνεχίζεις να πηγαίνεις οπουδήποτε, στις "πινέζες" της Ελλάδας, για να καταφέρεις κι εγώ δεν ξέρω τι πλέον!
Αλλά μη μου πεις ότι όσοι έγραψαν καλά στον ΑΣΕΠ ήταν "καλοί παπαγάλοι", γιατί και τον εαυτό σου αδικείς, αλλά κι όλους τους συναδέλφους που κάθισαν και μελέτησαν μία (τις περισσότερες φορές) αχανή ύλη, όταν έβλεπαν μόνο αυτό τον δρόμο/μόνο αυτή την επιλογή, ώστε να μπουν κάποια στιγμή στο δημόσιο σχολείο! Ο "καλός" ΑΣΕΠ προυπόθετε πληθώρα γνώσεων, ικανότητες, κριτική σκέψη και μεγάλη εμπειρία! Τα γνωρίζουν αυτά όσοι έχουν δώσει κι έχουν "καλές" επιτυχίες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2250 στις: Ιούνιος 27, 2017, 08:05:33 πμ »
Αγαπητή συναδέλφισσα, επιλογή σου ήταν να "οργώνεις" την Ελλάδα, γιατί νόμιζες ότι έτσι θα διοριστείς ή κάποιοι έτσι άφησαν να εννοηθεί! Δεν σου υποσχέθηκε κανένας τίποτα! Και μάλιστα, συνεχίζεις να πηγαίνεις οπουδήποτε, στις "πινέζες" της Ελλάδας, για να καταφέρεις κι εγώ δεν ξέρω τι πλέον!
Αλλά μη μου πεις ότι όσοι έγραψαν καλά στον ΑΣΕΠ ήταν "καλοί παπαγάλοι", γιατί και τον εαυτό σου αδικείς, αλλά κι όλους τους συναδέλφους που κάθισαν και μελέτησαν μία (τις περισσότερες φορές) αχανή ύλη, όταν έβλεπαν μόνο αυτό τον δρόμο/μόνο αυτή την επιλογή, ώστε να μπουν κάποια στιγμή στο δημόσιο σχολείο! Ο "καλός" ΑΣΕΠ προυπόθετε πληθώρα γνώσεων, ικανότητες, κριτική σκέψη και μεγάλη εμπειρία! Τα γνωρίζουν αυτά όσοι έχουν δώσει κι έχουν "καλές" επιτυχίες!
κι εσένα αγαπητή συναδέλφισσα επιλογή σου ήταν να μην οργώσεις την ελλάδα και να περιμένεις πως δεν θα σε φτάσει και δεν θα σε προσπεράσει κανένας ενώ ίσχυε η κινητικότητα στον πίνακα. Δεν σου υποσχέθηκε κανένας τίποτα πολλώ δε μάλλον πως θα σου κάνει ασεπ για να αποδείξεις την πληθώρα γνώσεων, τις ικανότητες, την κριτική σκέψη ...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2251 στις: Ιούνιος 27, 2017, 09:49:03 πμ »
κι εσένα αγαπητή συναδέλφισσα επιλογή σου ήταν να μην οργώσεις την ελλάδα και να περιμένεις πως δεν θα σε φτάσει και δεν θα σε προσπεράσει κανένας ενώ ίσχυε η κινητικότητα στον πίνακα. Δεν σου υποσχέθηκε κανένας τίποτα πολλώ δε μάλλον πως θα σου κάνει ασεπ για να αποδείξεις την πληθώρα γνώσεων, τις ικανότητες, την κριτική σκέψη ...

Επειδή αυτή η τοποθέτηση με αφορά και εμένα, αφού από επιλογή δεν πήγα πολύ μακριά από την οικογενειά μου, να  ξεκαθαρίσω και να απλουστεύσω κάτι που πάει κόντρα στο αφήγημα των "οργωτών".

1. Όλοι οι συνάδελφοι δεν είναι ελεύθεροι και χωρίς υποχρεώσεις όπως εσύ. Δεν είναι για πολλούς επιλογή, αλλά δυνατότητα. Εσύ μπορείς να πας και άλλοι δε μπορούν, παρ' όλο που έγραψαν καλύτερα από εσένα. Έτσι σου δίνουν την δυνατότητα να έχεις δουλειά. Δεν είναι επιλογή με ίδια κριτήρια για όλους.

2. Πολλοί, όπως και εγώ,  που είχαν καλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ, βασίστηκαν στο κλείσιμο των πινάκων και έκαναν τις επιλογές τους βάση του ισχύοντος νόμου της Διαμαντοπούλου που βασιζόταν στον βαθμό του ΑΣΕΠ, όπως και στην απόφαση του ΣΤΕ του 2015. Είχαμε την ατυχία να ηγηθούν του υπουργείου πελατειακοί πολιτικοί, που ακούν μόνο αυτούς που φωνάζουν, παρακαλάνε και γλείφουν. Έτσι εμείς που βασιστήκαμε στους ΝΟΜΟΥΣ ενός "κράτους δικαίου" βρεθήκαμε εκτός δημόσιας εκπαίδευσης με άγριο τρόπο, από την διαδικασία αυτής της κινητικότητας και του παραγκωνίσματος νοφιλελεύθερου τύπου, από αυτούς που "μπορούν"...


Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2252 στις: Ιούνιος 27, 2017, 10:34:01 πμ »
Επειδή αυτή η τοποθέτηση με αφορά και εμένα, αφού από επιλογή δεν πήγα πολύ μακριά από την οικογενειά μου, να  ξεκαθαρίσω και να απλουστεύσω κάτι που πάει κόντρα στο αφήγημα των "οργωτών".

1. Όλοι οι συνάδελφοι δεν είναι ελεύθεροι και χωρίς υποχρεώσεις όπως εσύ. Δεν είναι για πολλούς επιλογή, αλλά δυνατότητα. Εσύ μπορείς να πας και άλλοι δε μπορούν, παρ' όλο που έγραψαν καλύτερα από εσένα. Έτσι σου δίνουν την δυνατότητα να έχεις δουλειά. Δεν είναι επιλογή με ίδια κριτήρια για όλους.

2. Πολλοί, όπως και εγώ,  που είχαν καλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ, βασίστηκαν στο κλείσιμο των πινάκων και έκαναν τις επιλογές τους βάση του ισχύοντος νόμου της Διαμαντοπούλου που βασιζόταν στον βαθμό του ΑΣΕΠ, όπως και στην απόφαση του ΣΤΕ του 2015. Είχαμε την ατυχία να ηγηθούν του υπουργείου πελατειακοί πολιτικοί, που ακούν μόνο αυτούς που φωνάζουν, παρακαλάνε και γλείφουν. Έτσι εμείς που βασιστήκαμε στους ΝΟΜΟΥΣ ενός "κράτους δικαίου" βρεθήκαμε εκτός δημόσιας εκπαίδευσης με άγριο τρόπο, από την διαδικασία αυτής της κινητικότητας και του παραγκωνίσματος νοφιλελεύθερου τύπου, από αυτούς που "μπορούν"...
ωραίο αφήγημα αλλά πρακτικά πράγματα..
1).είχες υποχρεώσεις; αν ήταν επαγγελματικές τότε είχες να ζήσεις που δεν είχα εγώ...αν δεν είχες επαγγελματικές αλλά άλλες τότε πως βιοποριζώσουν; Δεν μου έδωσαν τη δυνατότητα ο νόμος μου την έδωσε που μου είπε βάλε ναι σε όλα πληρους και μειωμένου ή πήγαινε και ωρομίσθιος...
2) ο νόμος Διαμαντοπούλου έλεγε πως μετά τη διεξαγωγή ασεπ μετά την ψηφιση του 3848 θα μετρούσε η προϋπηρεσία έστω και με 16, 80 άρα αν τη μεταβατική εργαζόσουν θα μάζευες 60 μηνες που ήταν μοριοδοτούμενο προσόν...
3)Δεν είναι πολυτέλεια το αναπληρωτηλίκι αλλά μοναδικό μέσο βιοπορισμού διότι δεν ανήκουν σε ειδικότητες με ιδιαίτερα και φροντιστήρια αλλά και αν ανήκουν τα χτύπησε η κρίση ούτε μπορούν να εργάζονται στον Πουκαμισά με 4 ευρω την ωρα και καθόλου ένσημα Άσε που πολλών αναπληρωτών η ζωή πάει πίσω (δεν κάνουν οικογένεια κλπ κλπ..

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2253 στις: Ιούνιος 27, 2017, 12:57:37 μμ »
ωραίο αφήγημα αλλά πρακτικά πράγματα..
1).είχες υποχρεώσεις; αν ήταν επαγγελματικές τότε είχες να ζήσεις που δεν είχα εγώ...αν δεν είχες επαγγελματικές αλλά άλλες τότε πως βιοποριζώσουν; Δεν μου έδωσαν τη δυνατότητα ο νόμος μου την έδωσε που μου είπε βάλε ναι σε όλα πληρους και μειωμένου ή πήγαινε και ωρομίσθιος...
2) ο νόμος Διαμαντοπούλου έλεγε πως μετά τη διεξαγωγή ασεπ μετά την ψηφιση του 3848 θα μετρούσε η προϋπηρεσία έστω και με 16, 80 άρα αν τη μεταβατική εργαζόσουν θα μάζευες 60 μηνες που ήταν μοριοδοτούμενο προσόν...
3)Δεν είναι πολυτέλεια το αναπληρωτηλίκι αλλά μοναδικό μέσο βιοπορισμού διότι δεν ανήκουν σε ειδικότητες με ιδιαίτερα και φροντιστήρια αλλά και αν ανήκουν τα χτύπησε η κρίση ούτε μπορούν να εργάζονται στον Πουκαμισά με 4 ευρω την ωρα και καθόλου ένσημα Άσε που πολλών αναπληρωτών η ζωή πάει πίσω (δεν κάνουν οικογένεια κλπ κλπ..

1. Από τον μισθό της γυναίκας μου και από την εξάντληση οικονομίων, αφού τα έξοδα μιας τετραμελούς οικογένειας είναι σαφώς περισσότερα των δικών σου. Δεν βρισκόμαστε στον τόπο μας, αλλά σε απομακρισμένη περιοχή, όπου πίστευα πως θα είχα και εγώ την ελπίδα αναπλήρωσης, αλλά ατύχησα μιας και οι απολυμένοι ιδιωτικοί άλλαξαν εδώ τα δεδομένα. Χαίρομαι που παραδέχεσαι πως δεν έκανες "θυσία" να πας μακριά, αλλά το θεώρησες σαν ευκαιρία, γιατί άλλοι γράφουν για τις "θυσίες" που έκαναν...

2. Έχω ήδη και αρκετή προυπηρεσία.

3. Καλά κάνεις και εκμεταλεύεσαι τις ευκαιρίες που σου δίνονται από όποιον και αν προέρχονται, είτε είναι αυτοί που "πόνταραν λάθος" στους νόμους, είτε μια κυβέρνηση που έχει αρκετή άγνοια στο θέμα των διορισμών.

4. Έχω αποδεχτεί πως εγώ βγήκα εκτός και πως αυτή η κυβέρνηση έχει επιλέξει ποιους θα ευνοήσει. Την δική μου οικογένεια επέλεξε να την φτωχοποιήσει. Δεν αδικώ εσένα. Η μόνη ένσταση είναι τα περί ηθικού πλεονεκτήματος που νομίζεις πως έχεις. Ξανά: Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις περιπτώσεις μας, αφού ο καθένας μας αποτελεί μια ξεχωριστή πειρίπτωση και κουβαλάει το δικό του ζόρι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2017, 12:59:23 μμ από panos2 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159525
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 225
Σύνολο: 240

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.