*

Αποστολέας Θέμα: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή  (Αναγνώστηκε 71791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #364 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 08:23:25 μμ »
Μαθαινω οτι δικηγορος γνωστος στους παροικουντες του φορουμ ζηταει και ευλογο μπονους σε περιπτωση επιτυχιας ...αλλα και ποσοστο επι των αναδρομικων αποζημιωσεων ...μιλαω για τους προσφυγοντες επιτυχοντες του ΑΣΕΠ...Λεφτα υπαρχουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #365 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 08:29:34 μμ »
Μαθαινω οτι δικηγορος γνωστος στους παροικουντες του φορουμ ζηταει και ευλογο μπονους σε περιπτωση επιτυχιας ...αλλα και ποσοστο επι των αναδρομικων αποζημιωσεων ...μιλαω για τους προσφυγοντες επιτυχοντες του ΑΣΕΠ...Λεφτα υπαρχουν...

Ναι αλλα αν καταφερει να σε διορισει και μαλιστα στις εποχες που ζουμε ...τι ειναι ενα χιλιαρικο... 8)
Το αλλο ομως το ποσοστο ειναι πολλα λεφτα......σε βαθος χρονου παντα μιλαμε... ;D

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #366 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 08:40:38 μμ »
Ναι αλλα αν καταφερει να σε διορισει και μαλιστα στις εποχες που ζουμε ...τι ειναι ενα χιλιαρικο... 8)
Το αλλο ομως το ποσοστο ειναι πολλα λεφτα......σε βαθος χρονου παντα μιλαμε... ;D

Και ασε τους αλλους να τρεχουν στα νησια στα βουνα και να περιμενουν τον ΑΣΕΠ για να εξαργυρωσουν την προυπηρεσια τα πτυχια κτλ... 8)

ΥΓ.Ενα χιλιαρικο ειναι τιποτα...50 χιλιαρικα ομως?  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος depap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #367 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 09:22:30 μμ »
Καλησπέρα ,
δεν υπάρχουν λεφτά ,ότι έγινε έγινε δυστυχώς για αρκετά χρόνια θα υπάρχει πρόβλημα ,θα εργαστούν κάποια στιγμή οι τωρινοί αναπληρωτές ως μόνιμοι και μέχρι εκεί στα 45-50 τους μέχρι τα 67 και βάλε..δυστυχώς οι διορισμοί πού έγιναν με τον τρόπο που έγιναν τα προηγούμενα χρόνια και οι υπεράριθμοι πτυχιούχοι στην πλειοψηφία των εκπαιδευτικών σχολών οδήγησαν στο κλείσιμο της εργασίας στην εκπαίδευση για τούς τότε μελλοντικούς εκπαιδευτικούς ,δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια μια αλήθεια που όλοι την γνωρίζουν αλλά όλοι την αποσιωπούν...αυτοί που πέρνουν τώρα πτυχίο στη καλύτερη περίπτωση θα δουλέψουν στα 40 τους στην καλύτερη περίπτωση αν όλα πάνε καλά ,αυτοί που έχουν πτυχίο πρίν το 2010 και δεν έχουν ήδη διοριστεί δεν θα δουλέψουν ποτέ δυστυχώς.Συγγνώμη αλλά επειδή βλέπω τις φιλότιμες προσπάθειες και την απόλυτα δικαιολογημένη επιθυμία για επαγγελματική αποκατάσταση νοιώθω σαν ηλικιωμένος πλέον να πω πως έχει η κατάσταση η οποία είναι ακόμα χειρότερη απο αυτό που εγώ βλέπω ..δυστυχώς .Τι να το κάνεις αν έφτασες 50 χρονών και προσπαθείς να βρείς δουλειά σαν εκπαιδευτικος το λιγότερο είναι αποτυχία ζωής ...αν είσαι νέος μέχρι τα 30 και δεν βλέπεις ότι υπάρχει κίνδυνος να δουλέψεις στα 50 και αν και δεν στο λέει κανείς υπέυθυνα αλλά σε παίρνουν στο λαιμό τους με υποσχέσεις και διαγγέλματα τότε υπάρχει εγκληματική ανευθυνότητα. Συνεχίστε ο αγώνας πρέπει να συνεχίζεται αλλά κάποιες φορές ο αγώνας όταν υπερβεί μια κόκκινη γραμμή εκτός από μάταιος είναι επικίνδυνος πλέον.
+++++
Πόσο ενοχλητικά αληθινή παρατήρηση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #368 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:54:52 μμ »
μιλώ όχι για τους αναδρομικούς διορισμούς ξέρεις γιατί μιλάω 8)
Όχι δε γνωρίζω καθόλου για ποιο πράγμα μιλάς. Τι εννοείς; Για διαφώτισέ με, σε παρακαλώ.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #369 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 03:18:11 μμ »
Τότε στέλνω το e-mail και βλέπουμε αντίδραση στην συλλογή υπογραφών. Επίσης κάτι που δεν κάναμε ακόμη είναι να στείλουμε e-mail  σε όλες τις πρωτοβάθμιες. Ζήτησα αν έχει κάποιος όλα μαζί τα e-mail αυτών να μου τα στείλει μέσω πρώτα π.μ.

Έστειλες το μειλ sikat? Μήπως έστειλες και στις αβάθμιες? Έχω λίγο χρόνο τώρα... Να μαζέψω τα e-mail και να σου τα στείλω ή το έχεις κάνει ήδη?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #370 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 03:46:23 μμ »
Έστειλες το μειλ sikat? Μήπως έστειλες και στις αβάθμιες? Έχω λίγο χρόνο τώρα... Να μαζέψω τα e-mail και να σου τα στείλω ή το έχεις κάνει ήδη?
Το e-mail το έστειλα Κυριακή βράδυ. Στις άθμιες όχι γιατί δεν έχω τα e-mail συγκεντρωμένα. Αυτό ζήτησα από όποιον έχει την δυνατότητα να τα συγκεντρώσει. Εναλλακτικά μπορούμε να στείλουμε σε κάποιες αθμιες περιοχών που έχουν μεγάλο πρόβλημα στην λειτουργία των σχολείων κάθε χρόνο λόγω του θεσμού των συμβασιούχων.

Επίσης ζητώ από κάποια/κάποιον να στείλει την επιστολή σε ΠΣΑΕΠ και ΠΑΣΑΔ. Αυτές είναι κλειστές ομάδες και πρέπει να είσαι μέλος για να έχεις πρόσβαση. Αν κάποιος είναι μέλος ας κάνει τον κόπο, διότι έχουν πολλά μέλη. Προσωπικά δεν έχω ούτε fb...

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #371 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:00:32 μμ »
Θα μαζέψω τα μειλ των διευθυνσεων αβαθμιας και θα σου τα στείλω. fb δεν έχω όμως ούτε κι εγώ... Θα το κάνει κάποιος άλλος αυτό?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #372 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:20:02 μμ »
Θα μαζέψω τα μειλ των διευθυνσεων αβαθμιας και θα σου τα στείλω. fb δεν έχω όμως ούτε κι εγώ... Θα το κάνει κάποιος άλλος αυτό?
Πολύ ωραία και εγώ ετοίμασα ένα ωραίο γράμμα προς τους δασκάλους.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #373 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:38:24 μμ »
Θα μαζέψω τα μειλ των διευθυνσεων αβαθμιας και θα σου τα στείλω. fb δεν έχω όμως ούτε κι εγώ... Θα το κάνει κάποιος άλλος αυτό?
ok, τους έστειλα! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Παραθέτω το ηλεκτρονικό γράμμα:

Αγαπητοί Συνάδελφοι/Συναδέλφισσες,

 σας γνωστοποιώ την επιστολή - ψήφισμα προς τον υπουργό παιδείας, με την οποία ζητάμε πρόσληψη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού στα σχολεία. Την επιστολή τη συντάξαμε πολλές δεκάδες εκπαιδευτικοί σε ανοικτό φόρουμ. Δεν ανήκει σε καμία συγκεκριμένη ομάδα και είναι μία  ενωτική επιστολή προς τον Υπουργό Παιδείας κ. Γαβρόγλου που μας αφορά ΟΛΟΥΣ.

Η επιστολή μας έχει φιλοξενηθεί σε όλα τα εκπαιδευτικά sites, σε πολλά φόρουμ εκπαιδευτικών του διαδικτύου και σε κάποιες εφημερίδες που εμείς επιλέξαμε.

Όσοι λοιπόν, συνάδελφοι μόνιμοι και αναπληρωτές, επιθυμείτε να στηρίξετε τον αγώνα και τα αιτήματά μας, μπορείτε διαβάσετε και να υπογράψετε ηλεκτρονικά την επιστολή- ψήφισμά μας στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://secure.avaaz.org/el/petition/Pros_tonYpoyrgo_Paideias_k_Gavrogloy_Stelehosi_ton_sholeion_me_monimo_ekpaideytiko_prosopiko
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:54:54 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #374 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:42:00 μμ »
Επομένως μένουν τα ΄΄ΠΑΣΑΔ΄΄ και ΄΄ΠΣΑΕΠ΄΄ και ότι μπορεί να σκεφτεί ο καθένας. Πείτε μου τουλάχιστον σε π.μ. για ότι κάνετε.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #375 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 06:50:59 μμ »
Επίσης ζητώ από κάποια/κάποιον να στείλει την επιστολή σε ΠΣΑΕΠ και ΠΑΣΑΔ. Αυτές είναι κλειστές ομάδες και πρέπει να είσαι μέλος για να έχεις πρόσβαση. Αν κάποιος είναι μέλος ας κάνει τον κόπο, διότι έχουν πολλά μέλη. Προσωπικά δεν έχω ούτε fb...

Δεν υπάρχει κανείς να είναι μέλος ή να έχει fb και να μπορεί να γίνει μέλος σ'αυτές τις ομάδες?

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #376 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 09:12:25 μμ »
Παρακαλω πολυ να μην φευγουμε εκτος θεματος . Διαγραφηκαν ασχετα με το θεμα μηνυματα. Ας σταματησουν οι προσωπικες αντιπαραθεσεις. Ερωτησεις που αφορουν υπηρεσιακες μεταβολες ή ερωτησεις μα το τι γινεται σε απεργιες μπορουν να φιλοξενηθουν σε αλλα τοπικ.

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #377 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 09:39:54 μμ »
Συγγνώμη, αλλά πώς είναι άσχετη η απεργία ή η στάση εργασίας της Πέμπτης με το θέμα του τοπικ: μορφές αντίδρασης;
Oleum et operam perdidi!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159726
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 161
Σύνολο: 166

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.