*

Αποστολέας Θέμα: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή  (Αναγνώστηκε 71504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #392 στις: Μάρτιος 08, 2017, 05:18:00 μμ »
Επανέρχομαι στο ζήτημα της περαιτέρω κινητοποίησής μας, που μάλλον οι περισσότεροι συνάδελφοι το έχουν λησμονήσει.
Πέρα από την ομολογουμένως σωστή κίνηση με την σύνταξη της συλλογικής επιστολής μας που αποστείλαμε στο Υπουργείο, πρέπει να συνεχίσουμε/επεκτείνουμε την κινητοποίησή μας, εμείς οι αναπληρωτές, με περισσότερη μαχητικότητα και διεκδικητικότητα ΤΩΡΑ, ώστε να μην ξεχαστεί το δίκαιο αίτημά μας για διορισμούς!
Έχω ήδη προτείνει (κι όχι μόνο εγώ) να απέχουμε των καθηκόντων μας τον τελευταίο μήνα, έτσι ώστε να ασκήσουμε μεγαλύτερη πίεση, να δημιουργήσουμε ένα νέο σύλλογο, που να μας αντιπροσωπεύει συλλογικότερα, να "κατασκηνώσουμε" έξω από ΕΛΜΕ ή από το Υπουργείο και να μην καταθέσουμε αιτήσεις για αναπληρωτές-ωρομισθίους το καλοκαίρι για την επόμενη σχολική χρονιά! Εν τέλει, αφού δε χρειάζεται επιπλέον μόνιμο προσωπικό, ας τα βγάλει πέρα το Υπουργείο με το υπάρχον! Εμείς ως αναπληρωτές-ωρομίσθιοι δε δεχόμαστε να ξαναεργαστούμε!
Θα ήθελα να γράψετε τις προτάσεις σας, ώστε να προχωρήσουμε.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #393 στις: Μάρτιος 27, 2017, 05:37:20 μμ »
Επανέρχομαι στο ζήτημα της περαιτέρω κινητοποίησής μας, που μάλλον οι περισσότεροι συνάδελφοι το έχουν λησμονήσει.
Πέρα από την ομολογουμένως σωστή κίνηση με την σύνταξη της συλλογικής επιστολής μας που αποστείλαμε στο Υπουργείο, πρέπει να συνεχίσουμε/επεκτείνουμε την κινητοποίησή μας, εμείς οι αναπληρωτές, με περισσότερη μαχητικότητα και διεκδικητικότητα ΤΩΡΑ, ώστε να μην ξεχαστεί το δίκαιο αίτημά μας για διορισμούς!
Έχω ήδη προτείνει (κι όχι μόνο εγώ) να απέχουμε των καθηκόντων μας τον τελευταίο μήνα, έτσι ώστε να ασκήσουμε μεγαλύτερη πίεση, να δημιουργήσουμε ένα νέο σύλλογο, που να μας αντιπροσωπεύει συλλογικότερα, να "κατασκηνώσουμε" έξω από ΕΛΜΕ ή από το Υπουργείο και να μην καταθέσουμε αιτήσεις για αναπληρωτές-ωρομισθίους το καλοκαίρι για την επόμενη σχολική χρονιά! Εν τέλει, αφού δε χρειάζεται επιπλέον μόνιμο προσωπικό, ας τα βγάλει πέρα το Υπουργείο με το υπάρχον! Εμείς ως αναπληρωτές-ωρομίσθιοι δε δεχόμαστε να ξαναεργαστούμε!
Θα ήθελα να γράψετε τις προτάσεις σας, ώστε να προχωρήσουμε.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #394 στις: Μάρτιος 27, 2017, 05:47:17 μμ »
Ουτοπία. Ούτε στα όνειρα δε γίνονται αυτά για λόγους που έχουν χιλιοειπωθει. Μόνο αν πάψει η διχονοια και ενωμένοι ανεξαρτήτως κατηγορίας ( άσεπ, προϋπηρεσία, πολυτεκνοι κλπ) μαζευτούμε έξω από το υπουργείο. Αλλά κι αυτό αν δεν είναι, φαντάζει εντελώς απίθανο. Αλήθεια, ο υπουργός διάβασε την επιστολή;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2017, 06:00:40 μμ από Bigbrother »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #395 στις: Μάρτιος 27, 2017, 06:14:45 μμ »
Ουτοπία. Ούτε στα όνειρα δε γίνονται αυτά για λόγους που έχουν χιλιοειπωθει. Μόνο αν πάψει η διχονοια και ενωμένοι ανεξαρτήτως κατηγορίας ( άσεπ, προϋπηρεσία, πολυτεκνοι κλπ) μαζευτούμε έξω από το υπουργείο. Αλλά κι αυτό αν δεν είναι, φαντάζει εντελώς απίθανο. Αλήθεια, ο υπουργός διάβασε την επιστολή;
Και προτιμάτε να ζήτε στη δική σας "τέλεια" πραγματικότητα; Δηλ. αναπλήρωση και ωρομισθία, έτσι όπως βολεύει το Υπουργείο, μέχρι τα βαθιά γεράματα κι όποιος αντέξει, φυσικά μέχρι τότε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #396 στις: Μάρτιος 27, 2017, 06:34:34 μμ »
Και προτιμάτε να ζήτε στη δική σας "τέλεια" πραγματικότητα; Δηλ. αναπλήρωση και ωρομισθία, έτσι όπως βολεύει το Υπουργείο, μέχρι τα βαθιά γεράματα κι όποιος αντέξει, φυσικά μέχρι τότε!
Προτιμάμε-προτιμας έχει να κάνει με την οπτική που το βλέπει ο καθένας ξέρεις. Δεν ξέρω αν βολεύει το Υπουργείο, ξέρω ότι θα βολέψει πολλούς. Όπως τότε που κάποιοι έτρωγαν το ξύλο από τα ΜΑΤ και άλλοι από την πίσω πόρτα έμπαινα να δώσουν εξετάσεις. Και μη μου πεις ότι αυτό έγινε για λόγους αξιοκρατίας. Ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Και εσύ το ίδιο κάνεις όταν επιμένεις για πλαφον, διδακτορικα, μεταπτυχιακά, δευτεροτρίτα πτυχία και "άθελά" σου ξεχνάς ότι άλλοι δεν είχαν αυτά προαπαιτουμενα την εποχή της νιότης τους και πορευτηκαν με τα δεδομένα της εποχής τους. Αφού λοιπόν εχεις τετοιες απόψεις, σίγουρα δε θα με βρεις σύμμαχο.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #397 στις: Μάρτιος 27, 2017, 06:51:53 μμ »
Προτιμάμε-προτιμας έχει να κάνει με την οπτική που το βλέπει ο καθένας ξέρεις. Δεν ξέρω αν βολεύει το Υπουργείο, ξέρω ότι θα βολέψει πολλούς. Όπως τότε που κάποιοι έτρωγαν το ξύλο από τα ΜΑΤ και άλλοι από την πίσω πόρτα έμπαινα να δώσουν εξετάσεις. Και μη μου πεις ότι αυτό έγινε για λόγους αξιοκρατίας. Ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Και εσύ το ίδιο κάνεις όταν επιμένεις για πλαφον, διδακτορικα, μεταπτυχιακά, δευτεροτρίτα πτυχία και "άθελά" σου ξεχνάς ότι άλλοι δεν είχαν αυτά προαπαιτουμενα την εποχή της νιότης τους και πορευτηκαν με τα δεδομένα της εποχής τους. Αφού λοιπόν εχεις τετοιες απόψεις, σίγουρα δε θα με βρεις σύμμαχο.
Δεν είμαι τόσο μεγάλη ηλικιακά, για να έχω ζήσει όσα γίνονταν στους πρώτους ΑΣΕΠ, οπότε άδικα με κατηγορείς σ' αυτό!
Σίγουρα ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του, το ίδιο κάνεις κι εσύ. Αλλά εξήγησέ μου, πώς η αναπλήρωση θα βολέψει πολλούς, όταν κάθε χρόνο περιορίζονται οι αναπληρωτές με τα διάφορα τρικ του Υπουργείου και πώς εσύ, που μάλλον είσαι μεγαλύτερός μου, ικανοποιήσε και συμβιβάζεσαι με όσα σου δίνουν κάθε χρονιά; Αυτά ήταν τα όνειρά σου και γι' αυτό σπούδασες;
Όσο για τα δεύτερα πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ. όποιος θέλει και έχει όρεξη να διευρύνει τους ορίζοντές του ή να εξειδικευτεί περισσότερο, μπορεί να το πράξει. Ποτέ δεν είναι αργά! Αλλά μη μηδενίζεις, ούτε να ενοχοποιείς τους αγώνες και τις προσπάθειες των συναδέλφων!
Το ότι δε θέλεις να κάνεις κάτι για ν' αλλάξει το σημερινό αδιέξοδο, μου προξενεί κατάπληξη!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #398 στις: Μάρτιος 27, 2017, 07:08:12 μμ »
Δε θα παίζουμε τις λέξεις. Είμαι ενταγμενος σε ομάδα που διεκδικεί και αυτή τα δικιά της. Προφανώς δεν είναι όνειρο μου η ισόβια αναπλήρωση. Από τη στιγμή όμως που γενικά δε γίνονται διορισμοι δε θα πυροβόλησω τα πόδια μου. Όσο επικρατούν απολύτες θεσεις οπως οι δικές σου εκφράζοντας μερίδα αδιοριστων εκπαιδευτικων( το ίδιο βέβαια συμβαίνει και από άλλους για να μη σε αδίκησω), δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να λυθεί το πρόβλημα της αδιοριστιας. Και φυσικά αυτό βλέπει το Υπουργείο και τρίβει τα χέρια του.

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #399 στις: Μάρτιος 27, 2017, 07:23:35 μμ »
Δεν θέλω να σας το χαλάσω, αλλά και όλοι οι αναπληρωτές να παραιτηθούν, την επόμενη θα πάνε τρέχοντας χιλιάδες.

Απλά τα πράματα.

Υπάρχει κόσμος που έχει επιτυχίες ΑΣΕΠ, διδακτορικά, μεταπτυχιακά και δουλεύει για 300 ευρώ στα φροντιστήρια.
Δεν συζητώ ΚΑΝ για τους νέους πτυχιούχους που δεν έχουν ΟΥΤΕ τα φροντιστηρια, διακοπές μόνιμες κάνουν τα παιδιά, οπότε μια χαρά θα τους έρθει- σαν εμπειρία θα το δουν-΄όνειρο είναι για αυτούς!!

Οπότε και να γίνουν αυτά που λέτε, με πίνακες που ο καθένας έχει 5-6 χιλιάδες -σε κάποεις ειδικότητες κα παραπάνω- που περιμένουν, δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα είναι μορφή πίεσης αυτό. Μόνο για δασκάλους ίσως.

Βθμια, μόνο μέσα στις πανελλήνιες, το οποίο βεβαίως είναι ανήθικο και μπορώ από τώρα να φαντάστώ τα κανάλια έξω από τα σχολεία με παιδάκια απελπισμένα μέσα στο άγχός-και μαντέψτε με ποιόν θα είναι η κοινή γνώμη -

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #400 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:00:29 μμ »
Δεν είμαι τόσο μεγάλη ηλικιακά, για να έχω ζήσει όσα γίνονταν στους πρώτους ΑΣΕΠ, οπότε άδικα με κατηγορείς σ' αυτό!
Σίγουρα ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του, το ίδιο κάνεις κι εσύ. Αλλά εξήγησέ μου, πώς η αναπλήρωση θα βολέψει πολλούς, όταν κάθε χρόνο περιορίζονται οι αναπληρωτές με τα διάφορα τρικ του Υπουργείου και πώς εσύ, που μάλλον είσαι μεγαλύτερός μου, ικανοποιήσε και συμβιβάζεσαι με όσα σου δίνουν κάθε χρονιά; Αυτά ήταν τα όνειρά σου και γι' αυτό σπούδασες;
Όσο για τα δεύτερα πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ. όποιος θέλει και έχει όρεξη να διευρύνει τους ορίζοντές του ή να εξειδικευτεί περισσότερο, μπορεί να το πράξει. Ποτέ δεν είναι αργά! Αλλά μη μηδενίζεις, ούτε να ενοχοποιείς τους αγώνες και τις προσπάθειες των συναδέλφων!
Το ότι δε θέλεις να κάνεις κάτι για ν' αλλάξει το σημερινό αδιέξοδο, μου προξενεί κατάπληξη!

Δεν χρειαζεται να τα εχεις ζησει μονο. Μπορεις να διαβασεις τι ειχε γινει στους πρωτους ασεπ. Ποιες ηταν οι θεσεις των "παλιων" και των "νεων" καθως και των " συνδικαλιστων" . Θα δεις κιολας οτι πολυς κοσμος αδικηθηκε και δεν δικαιωθηκε ποτε ακολουθωντας παντα τους εκαστοτε νομους. Τα αναφερω αυτα για να τονισω οτι ακριβως το ιδιο γινεται και τωρα. Η ιστορια επαναλαμβανεται δυστυχως επειδη ακριβως κινουμαστε ατομικα σε ολα μα ολα.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #401 στις: Μάρτιος 28, 2017, 02:17:29 πμ »
Διορισμοί δεν υπάρχουν τουλάχιστον ως το 2020. Πάρτε το απόφαση και ησυχάστε. Τώρα αν σε κάποιους έχουν τάξει διορισμό ας περιμένουν την προκύρηξη "την άλλη εβδομάδα". Οι μόνοι που ίσως ελπίζουν είναι όσοι περιμένουν αποφάσεις δικαστηρίων. Αλλά και αυτές τις γράφουν.....ξέρετε πού....

Το μόνο που τους νοιάζει είναι να σας ξαναπουλήσουν ελπίδα διορισμού για να τους ξαναψηφίσετε.




Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #402 στις: Μάρτιος 28, 2017, 09:11:29 πμ »
Δε θα παίζουμε τις λέξεις. Είμαι ενταγμενος σε ομάδα που διεκδικεί και αυτή τα δικιά της. Προφανώς δεν είναι όνειρο μου η ισόβια αναπλήρωση. Από τη στιγμή όμως που γενικά δε γίνονται διορισμοι δε θα πυροβόλησω τα πόδια μου. Όσο επικρατούν απολύτες θεσεις οπως οι δικές σου εκφράζοντας μερίδα αδιοριστων εκπαιδευτικων( το ίδιο βέβαια συμβαίνει και από άλλους για να μη σε αδίκησω), δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να λυθεί το πρόβλημα της αδιοριστιας. Και φυσικά αυτό βλέπει το Υπουργείο και τρίβει τα χέρια του.
Το Υπουργείο "τρίβει τα χέρια του", γιατί κάθε χρόνο, οποτεδήποτε, βρίσκει πολλούς πρόθυμους να μετακομίσουν στην κάθε "πινέζα" του χάρτη αφήνοντας τις οικογένειές τους πίσω ή κάνοντας τα παιδιά τους "λάστιχο" και αλλάζοντάς τους συνεχώς σχολεία, για 800-850 ευρώ, από τα οποία δε μένει τίποτε, το αντίθετο μάλιστα (το έχω βιώσει), απεμπολώντας πολύ φτηνά όποια όνειρα είχαν για επαγγελματική αποκατάσταση και σταδιοδρομία και μπαίνοντας σ' έναν φαύλο κύκλο, χωρίς διέξοδο! Αν όμως οι πρόθυμοι, γίνονταν ξαφνικά απρόθυμοι και διεκδικούσαν το δίκαιο που τους στερεί το Υπουργείο; Αν δεν έκανε κανένας αίτηση για αναπληρωτής-ωρομίσθιος, πώς θα κάλυπτε τις ανάγκες του; Αν μπορεί, ας τις καλύψει με το υπάρχον προσωπικό!
Τώρα, αν τα "πόδια" τα δικά σου είναι η αναπλήρωση, τότε στηρίζεσαι σε σαθρά θεμέλια! Νομίζεις ότι το Υπουργείο θα προσλαμβάνει, έστω για μερικούς μήνες, σταθερά τον ίδιο αριθμό αναπληρωτών; Μα ήδη για την επόμενη σχολική χρονιά προβλέπονται μεγάλες μειώσεις στους αναπληρωτές (με τον περιορισμό των αποσπάσεων των μονίμων, με τις ειδικότητες που θα ενοποιηθούν και τη διαφαινόμενη αύξηση ωραρίου)! Και επιπλέον, πώς γνωρίζεις ότι δε θα "βάλει στο παιχνίδι της αναπλήρωσης" και τους νέους εκπαιδευτικούς (τάζοντας και σ' αυτούς όσα και στις προηγούμενες γενιές αναπληρωτών); Φαίνεται πως το Υπουργείο θέλει κάτι τέτοιο, γιατί θα του έρθει και πιο φτηνά!
Το πρόβλημα της αδιοριστίας είναι και δικό μας ζήτημα (κι όχι μόνο πολιτικής βούλησης ή οικονομικό)! Αν αρνηθούμε όσα σήμερα μας δίνουν κατ' ανάγκη, γιατί αλλιώς δε θα λειτουργήσουν τα σχολεία και θα βρεθούν εκτεθειμένοι στην ελληνική κοινωνία, αν τους πιέσουμε όλοι μαζί, καθώς είμαστε χιλιάδες οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί, τότε θα το δουν εκεί στο Υπουργείο διαφορετικά!
Πρέπει δηλ. να μας κόβουν αυτοί κάθε χρόνο τις θέσεις αναπληρωτών, για να αντιληφθούμε ότι με την αναπλήρωση δεν υπάρχει εργασιακό μέλλον; Λίγο αυτοσεβασμό δεν μπορούμε να δείξουμε και να αρνηθούμε "τα ψίχουλα" της αναπλήρωσης; Πόσοι θα αντέχουν να πηγαίνουν οπουδήποτε και οποτεδήποτε, κερδίζοντας τι; Ελπίζοντας σε τι; Μόνοι μας οφείλουμε να αλλάξουμε οπτική και να δούμε ότι η αναπλήρωση είναι το "κλειδί", για να βελτιώσουμε την κατάσταση στην οποία μας έχουν φέρει! Άρνηση στην αναπλήρωση-ωρομισθία, δε σημαίνει καταστροφή, αλλά αγώνας για μονιμοποιήσεις!
Κι όποιος βλέπει κοντόφθαλμα, πολύ γρήγορα θα στερηθεί τα πάντα και δε θα μπορεί να πει ούτε ότι προσπάθησε για κάτι καλύτερο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #403 στις: Μάρτιος 28, 2017, 09:20:57 πμ »
Δεν θέλω να σας το χαλάσω, αλλά και όλοι οι αναπληρωτές να παραιτηθούν, την επόμενη θα πάνε τρέχοντας χιλιάδες.

Απλά τα πράματα.

Υπάρχει κόσμος που έχει επιτυχίες ΑΣΕΠ, διδακτορικά, μεταπτυχιακά και δουλεύει για 300 ευρώ στα φροντιστήρια.
Δεν συζητώ ΚΑΝ για τους νέους πτυχιούχους που δεν έχουν ΟΥΤΕ τα φροντιστηρια, διακοπές μόνιμες κάνουν τα παιδιά, οπότε μια χαρά θα τους έρθει- σαν εμπειρία θα το δουν-΄όνειρο είναι για αυτούς!!

Οπότε και να γίνουν αυτά που λέτε, με πίνακες που ο καθένας έχει 5-6 χιλιάδες -σε κάποεις ειδικότητες κα παραπάνω- που περιμένουν, δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα είναι μορφή πίεσης αυτό. Μόνο για δασκάλους ίσως.

Βθμια, μόνο μέσα στις πανελλήνιες, το οποίο βεβαίως είναι ανήθικο και μπορώ από τώρα να φαντάστώ τα κανάλια έξω από τα σχολεία με παιδάκια απελπισμένα μέσα στο άγχός-και μαντέψτε με ποιόν θα είναι η κοινή γνώμη -
Θα βρεθούν χιλιάδες να πάνε αναπληρωτές; Για να κερδίσουν, τι; Εμπειρίες ή χρήματα; Δε συμφωνώ καθόλου! Οι νέοι θέλουν μόνιμες δουλειές και θέσεις, γι' αυτό θα συρρεύσουν κατά χιλιάδες στην Κύπρο, για τον γραπτό διαγωνισμό! Και καλά θα κάνουν να προσπαθήσουν, μιας κι εδώ δεν κινείται τίποτε!
Η πίεση που ζητώ να οργανώσουμε και να ασκήσυμε είναι να απέχουμε από τα όποια καθήκοντά μας τον τελευταίο μήνα, με τις όποιες εξετάσεις περιλαμβάνονται σ' αυτό το χρονικό διάστημα! Και ασφαλώς αυτό για την ανηθικότητα δε στέκει, καθώς πολλοί από 'μας έχουμε και μεγάλα παιδιά, που θα επηρεαστούν απ' αυτή την κίνηση, αλλά μήπως είναι πιο ηθικό αυτό που κάνει κάθε χρόνο το Υπουργείο; Υπολειτουργεί τα σχολεία μέχρι Νοέμβρη, Δεκέμβρη, χωρίς να καλύπτει έγκαιρα τα κενά, μας κρατά ομήρους με τζάμπα υποσχέσεις και αδιαφορεί για την ποιότητα της γνώσης που παρέχεται στους μαθητές, αφού βάζει (και θα το εντείνει) οποιονδήποτε να διδάσκει οτιδήποτε!
Αν δεν "σπάσουμε αυγά, ομελέτα δε γίνεται"! Αξίζει να το οργανώσουμε! Το Υπουργείο θα αιφνιδιαστεί και θα εκτεθεί! Αν μπορέσει, ας βασιστεί στο μόνιμο προσωπικό για όλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2017, 11:59:22 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #404 στις: Μάρτιος 28, 2017, 02:49:23 μμ »
Και εγώ συμφωνώ ότι θα βρεθούν χιλιάδες να πάνε αναπληρωτές, αφού δεν έχουν καμία ελπίδα να τους καλέσουν από την στιγμή που δεν θα γίνει ΑΣΕΠ. Απορώ με τον υπουργό που δήλωσε ότι θα μείνει ίδιο το σύστημα των αναπληρωτών. Και διερωτώμαι τόσο σίγουροι είναι για τις αποφάσεις του ΣΤΕ. ΝΟΜΊΖΩ ΌΤΙ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΊ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #405 στις: Μάρτιος 28, 2017, 03:11:02 μμ »
Και εγώ συμφωνώ ότι θα βρεθούν χιλιάδες να πάνε αναπληρωτές, αφού δεν έχουν καμία ελπίδα να τους καλέσουν από την στιγμή που δεν θα γίνει ΑΣΕΠ. Απορώ με τον υπουργό που δήλωσε ότι θα μείνει ίδιο το σύστημα των αναπληρωτών. Και διερωτώμαι τόσο σίγουροι είναι για τις αποφάσεις του ΣΤΕ. ΝΟΜΊΖΩ ΌΤΙ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΊ.
Δεν είναι καθόλου σίγουροι! Απλά παίζουν το "παιχνίδι" τους, για να μη μείνουν τώρα στο τέλος της χρονιάς χωρίς προσωπικό! Ποιος αναπληρωτής θα έμενε να δουλεύει, αν ήξερε ότι την επόμενη σχολική χρονιά θα βρεθεί πίσω 500+ θέσεις, χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ; (Ρητορικό το ερώτημα).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.