*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει το να μπω στη διαδικασία να κάνω μεταπτυχιακό;  (Αναγνώστηκε 16880 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophiak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα,
θα ηθελα τη γνωμη κυριως των παλαιοτερων μελων. Ειμαι ηδη 34 και εχω προυπηρεσια 4 ετων (ως ωρομισθια και αναπληρωτρια) σε δημοτικα σχολεια, καταφερνοντας ετσι να μαζεψω λιγα μορια. Καποια στιγμη καταλαβα πως ειναι ουτοπικο το να περιμενω εναν διορισμο συνεχιζοντας στο ιδιο μοτιβο και ετσι τα τελευταια 5 χρονια δουλευω σε ασχετο αντικειμενο, αφηνοντας πισω μου την εκπαιδευση. Ομως πραγματικα οσες δουλειες και αν εχω κανει καμια δε με κερδισε τοσο, ωστοσο επειδη δεν εργαζομουν απο χομπι δεν αντεξα αλλο. Το τελευταιο λοιπον καιρο σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στις επιστημες ειδικης αγωγης ωστε να παρω την πολυποθετη παιδαγωγικη επαρκεια και να μπω ψηλα στους πινακες. Ουσα ηδη "μεγαλουτσικη" και μη εχοντας καμια ορεξη να ρισκαρω, πιστευετε πως θα αξιζε τον κοπο μια τετοια κινηση ή ουσιαστικα δεν εχει να μου προσφερει κατι? ρωταω διοτι εχω αφησει το θεμα της εκπαιδευσης και δεν το παρακολουθω καιρο τωρα. Καποτε εαν ειχες λιγη προυπηρεσια με το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο διοριζοσουν. Τωρα τι ισχύει?
περιμενω τις γνωμες σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2018, 10:43:39 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 07:22:25 μμ »
καλησπέρα,
πιστευετε πως θα αξιζε τον κοπο μια τετοια κινηση ή ουσιαστικα δεν εχει να μου προσφερει κατι? ρωταω διοτι εχω αφησει το θεμα της εκπαιδευσης και δεν το παρακολουθω καιρο τωρα. Καποτε εαν ειχες λιγη προυπηρεσια με το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο διοριζοσουν. Τωρα τι ισχύει?
περιμενω τις γνωμες σας...
Όχι δεν αξίζει. Τώρα δεν πας ούτε αναπληρωτής.
 Αν είσαι πε70 δεν έχεις καμία ελπίδα να δουλέψεις στην ειδική αγωγή καθώς προηγούνται οι πε71 ακόμη και με 0 μόρια
Τα τελευταία 5 χρόνια όσοι δούλεψαν  θα σε ξεπέρασαν.
Δυο χρόνια σύριζα περιμένουμε το νέο σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών, δεν ξέρει κανείς να σου απαντήσει με σιγουριά για το πόσο θα μετρήσει ένα μεταπτυχιακό μπορεί να συμφέρει να κάνεις ένα παιδί. Αν ανήκεις σε κάποια άλλη ειδικότητα τότε σίγουρα υπάρχουν αρκετοί με μεταπτυχιακό και με μεγαλύτερη προϋπηρεσία άρα δεν θα εκτοξευτείς στους πίνακες όσο νομίζεις.
Υγ δεν άλλαξε κάτι ξεκλείδωσαν οι πίνακες και από φέτος γίνονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις. https://opsyd.sch.gr/
http://e-aitisi.sch.gr/

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2017, 07:25:26 μμ από kostasMath »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 11:32:36 μμ »
Καλό σας βράδυ :) δεν εργάζομαι στο δημόσιο σχολείο, απλά από όσο γνωρίζω η ειδικότητα του καθένα μαζί με τις προσλήψεις που γίνονται κάθε έτος στην ειδική αγωγή παίζουν ρόλο για την επιλογή των αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Εσείς τι ειδικότητα έχετε; Ανάλογα με την ειδικότητα σας, μπορείτε στη συνέχεια να δείτε τον πίνακα με τους υποψηφίους με ή χωρίς προϋπηρεσία. Επειδή δεν εργάζομαι στο δημόσιο σχολείο δεν μπορώ να ξέρω αν η προϋπηρεσία σας μεταφέρεται και στον πίνακα ειδικής αγωγής μετά την απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου. Κάποιος ειδήμων θα σας απαντήσει καλύτερα :) πιστεύω εδώ στο φόρουμ.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 11:35:43 μμ »
Οι διορισμοί δυστυχώς βρίσκονται στον πάγο, εκτός από όσους έχουν δικαστικές αποφάσεις και έπρεπε να τους είχαν διορίσει χρόνια τώρα. Οπότε μιλάμε για λίγους διορισμούς γενικώς και για αναπληρωτές & ωρομίσθιους μη μόνιμους. Γραπτός διαγωνισμός δε φαίνεται στον ορίζοντα τουλάχιστον τώρα. Αυτά γνωρίζω για τη δημόσια εκπαίδευση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος RiaG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 12:03:13 πμ »
Sophiak καλησπέρα. Αυτή την στιγμή ό,τι μεταπτυχιακό και να κάνεις στην εκπαίδευση, το κάνεις για δική σου μόρφωση. Η κατάσταση είναι τόσο στάσιμη, που δεν υπάρχει ελπίδα καμία για διορισμό. Βέβαια εξαρτάται και από την ειδικότητά σου. Ξέρω ότι στους ΠΕ70, ο πίνακας ειδικής (τουλάχιστον μέχρι φέτος) εξαντλείται και παίρνει και απ' τον γενικής. Οπότε εκεί ίσως να έχει κάποιο νόημα. Για αναπλήρωση μιλάω πάντα... Αν είσαι ΠΕ02, ο πινακας ειδικής δεν εξαντλείται, οπότε το μεταπτυχιακό δεν οδηγεί κάπου. Ψάξτο λίγο, ανάλογα με την ειδικότητα. Πάντως χλωμή η κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος sophiak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 01:43:14 πμ »
Renam και pink butterfly ειμαι στην πληροφορική.  Λογικά με βάση τον τελευταίο πίνακα διοριστέων που είδα, το μεταπτυχιακό θα με τοποθετήσει μεταξύ της θέσης 100 και 200.
Επομένως;

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 01:51:06 πμ »
Το ερώτημα είναι , μπορείς να μεταφέρεις προϋπηρεσία από τον πίνακα γενικής στο πίνακα ειδικής?
Από όσο ξέρω όχι , αλλά μπορείς να κάνεις το αντίθετο ( Ειδική -> Γενική)

Γενικά πάντως περιμένουμε και τον καινούριο νόμο για αναπληρωτές.
Όλα ρίσκο είναι και βασικά για την ειδικότητα μας τα πράγματα είναι πολύ άσχημα ...

Παιδαγωγική Επάρκεια παίρνεις και με το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ.  Τώρα πως θα πλασαριστείς στον Πίνακα Γενικής με 48 μόρια προϋπηρεσία (Αν έχεις μαζέψει τόσα) , μάλλον θα είσαι 400-500 θέση.  Αν έχεις λιγότερα απο 30 μόρια ,ακόμα και με Παιδαγωγική Κατάρτηση, δεν κάνεις τίποτα δυστυχώς.

Οι πίνακες http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2016/20160923/index.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2017, 02:06:11 πμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 09:00:46 πμ »
Renam και pink butterfly ειμαι στην πληροφορική.  Λογικά με βάση τον τελευταίο πίνακα διοριστέων που είδα, το μεταπτυχιακό θα με τοποθετήσει μεταξύ της θέσης 100 και 200.
Επομένως;
Που είδες πίνακα διοριστέων? Δεν λες για το υπόλοιπο του 2008…
Μπορείς να δεις και τους πίνακες ειδικής αγωγής http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_16/20160913/index.html , να προσθέσεις και τα μόρια του 2016-17 αλλά και να εκτιμήσεις πόσοι θα πάρουν μεταπτυχιακό πριν από εσένα. Μέσα σε 3 χρόνια θα υπάρξουν αρκετοί, οι πίνακες που βλέπεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Ένα ποσοστό δεν κάνει αίτηση για αναπληρωτές περιμένει διορισμό, δεν γίνεται να κυνηγάς 8 μήνες αναπλήρωση, αν έχεις εναλλακτική.
Ρίξε μια ματιά και στους πε03 σε περίπτωση που γίνει ενοποίηση ειδικοτήτων.
Δεν θα είναι πάντα ευνοϊκή η κατάσταση για του πε19 , αν και με γ ανάθεση δεν υπάρχουν ειδικότητες, περιμένουμε αλλαγές στο λύκειο ποιος ξέρει κατά πόσο θα επηρεαστούν οι θέσεις. Νομίζω πως οι δάσκαλοι  έχουν την δυνατότητα να πάρουν ώρες και από ειδικότητες, αν κάποια μέρα γίνουν διορισμοί και υπάρξει επάρκεια σε δασκάλους και πε03 δεν θα έχει καμιά αξία το μεταπτυχιακό σου.
 

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 12:02:47 μμ »
σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στις επιστημες ειδικης αγωγης ωστε να παρω την πολυποθετη παιδαγωγικη επαρκεια και να μπω ψηλα στους πινακες.
περιμενω τις γνωμες σας...

Όπως ανέφεραν ήδη οι συνάδελφοι, κράτα μικρό καλάθι καθώς δύσκολα να καταφέρεις να δουλέψεις ως αναπληρωτής/τρια ειδικής μόνο με (το αντίστοιχο) μεταπτυχιακό. Βέβαια η κατάσταση διαφέρει από κλάδο σε κλάδο αλλά όχι τόσο που να αφήνει πολλές ελπίδες. Πάντως επάρκεια λογικά θα σου δώσει-τσέκαρέ το για σίγουρα, πριν καταλήξεις στη σχολή που προσφέρει το μάστερ. Προσωπικά πιστεύω ότι οι τομείς της εκπαίδευσης που αξίζει κανείς να επενδύσει με μεταπτυχιακό είναι: 1. ειδική 2. διαπολιτισμική 3. ενηλίκων, πιο πολύ σαν παρακαταθήκη φυσικά, χωρίς να αναμένει άμεσα αποτελέσματα επαγγελματικής αποκατάστασης.

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 01:32:24 πμ »
Να βάλω μια νέα διάσταση στο θέμα... Είναι άλλο πράγμα η παιδαγωγική επάρκεια κ άλλο η ειδική αγωγή. 
Την παιδαγωγική επάρκεια μπορείς να την πάρεις πιο εύκολα από Ασπαιτε με λιγότερο κόπο κ χρόνο.
Η ειδική αγωγή όμως είναι άλλο πράγμα.  Χρειάζεται τρομερή δύναμη  ψυχής κ κουράγιο για να δουλέψεις σε ένα τέτοιο σχολείο.  Είναι επίσης κ τρομερά άδικο να αντιμετωπίζουμε αυτά τα παιδιά σαν σκαλοπάτι για διορισμό. Δεν τους αξίζει, πιστευω.
Δυστυχώς από ότι φαίνεται το θέμα εκπαίδευση για τον κλάδο εχει πεθάνει. Όσο για το ότι θα βρεθείς στο 100-200, μου Φαίνεται λίγο δύσκολο, γιατί εγώ με 7 χρόνια ωρομισθια κ αναπλήρωση κ επάρκεια είμαι μετά το 300, κ χωρίς δουλειά τα τελευταία 2 χρόνια στην Αθήνα.
Αν υπολογισιες κ πόσοι θα μπουν μπροστά σου μετα από 2-3χρόνια που θα τελειώσεις ...
Για εμένα, αν έχεις δουλειά,  μείνε εκεί που είσαι κ ας σου αρέσει λιγότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2017, 02:17:57 πμ από olg@ »
olg@

Αποσυνδεδεμένος sophiak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 04:16:18 μμ »
Παιδια η αληθεια ειναι πως απο κεκτημένα ταχύτητα έγραψα πως θελω να κανω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για μου δωςει παιδαγωγική επάρκεια. Μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής εννοουςα. Δεν επιθυμώ να γινω εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής. Θα ηθελα να δουλέψω ως δασκάλα ή καθηγήτρια πληροφορικής όχι στο πλαίσιο της ειδικής αγωγής. Οπως προείπα έχω ήδη προϋπηρεσία κάποιων ετών αλλα δε πρόκειται να δω μόνιμο διορισμό χωρίς την επάρκεια διότι ειμαι χαμηλά στους πίνακες. Η ερώτηση ειναι λοιπόν με την υπόθεση πως κανω το μεταπτυχιακό και τελειώνω σε δυο χρονια, αξίζει ;; δε θα φτάσω λέτε αρκετά ψηλά σε σειρά στους ΠΕ19-20;
Συγγνώμη για την ασυνεννοησία.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2017, 07:14:28 μμ από sophiak »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 08:18:41 μμ »
Παιδια η αληθεια ειναι πως απο κεκτημένα ταχύτητα έγραψα πως θελω να κανω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για μου δωςει παιδαγωγική επάρκεια. Μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής εννοουςα. Δεν επιθυμώ να γινω εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής. Θα ηθελα να δουλέψω ως δασκάλα ή καθηγήτρια πληροφορικής όχι στο πλαίσιο της ειδικής αγωγής. Οπως προείπα έχω ήδη προϋπηρεσία κάποιων ετών αλλα δε πρόκειται να δω μόνιμο διορισμό χωρίς την επάρκεια διότι ειμαι χαμηλά στους πίνακες. Η ερώτηση ειναι λοιπόν με την υπόθεση πως κανω το μεταπτυχιακό και τελειώνω σε δυο χρονια, αξίζει ;; δε θα φτάσω λέτε αρκετά ψηλά σε σειρά στους ΠΕ19-20;
Συγγνώμη για την ασυνεννοησία.
Ψάξε να δεις αν μπορείς να πάρεις πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, υποτίθεται πως όλα τα πανεπιστήμια θα έβγαζαν πρόγραμμα με 10 μαθήματα για να τα επιλέγουν οι ενδιαφερόμενοι. Κάποια μέρα αποφάσισαν να απαλλάξουν όλους τους παλιούς από την παιδαγωγική επάρκεια και εκεί σταμάτησα να το ψάχνω.
Μπορεί να φτάσεις ψηλά στη σειρά στους πε19-20 αλλά να είναι αργά, δεν ξέρουμε πως θα είναι τα νέα κριτήρια για την κατάταξη στους επόμενους πίνακες ούτε αν θα υπάρχει πίνακας πε19-20… ίσως μας ενώσουν. Ως μαθηματικός μπορεί να δουλέψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2017, 08:35:44 μμ από kostasMath »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 09:05:43 μμ »

Την παιδαγωγική επάρκεια μπορείς να την πάρεις πιο εύκολα από Ασπαιτε με λιγότερο κόπο κ χρόνο.
Οι πε19 έχετε παιδαγωγική επάρκεια και να σας θυμίσω πως όλους τους παλιούς μας εξαίρεσαν από την απόκτηση του πιστοποιητικού.
Λένε πως για ασπαιτε είναι περιορισμένες οι θέσεις, αν κάποιος ενδιαφέρεται να αποκτήσει το πιστοποιητικό μπορεί να ψάξει και να βρει κάποιο πρόγραμμα
http://www.ergastirio-eparkeia.ppp.uoa.gr/info.html
http://www.sch.gr/96-announces/3281-2015-07-31-07-17-53
https://www.katartisi.org/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2017, 09:28:11 μμ από kostasMath »

Αποσυνδεδεμένος RiaG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 12:38:35 πμ »
Καλησπέρα και πάλι. Αν καταλαβαίνω καλά από την τελευταία σου ανάρτηση, sophiak, σε ενδιαφέρει να κάνεις μεταπτυχιακό, κυρίως για να πάρεις την παιδαγωγική επάρκεια.

Όπως λένε και συνάδελφοι, παιδαγωγική επάρκεια μπορείς να πάρεις και χωρίς να κάνεις μεταπτυχιακό, φοιτώντας σε κάποιο τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν χρόνο. Υπάρχουν πολλά παραρτήματα- αν το λέω σωστά- ανά την Ελλάδα (μονο για παιδαγ.επάρκεια) και τα τελευταία χρόνια η εισαγωγή γίνεται με κλήρωση. Είναι δηλαδή πολύ πιο απλή η διαδικασία και η φοίτηση σε σχέση με κάποιο μεταπτυχιακό. Και η κατοχή της επάρκειας είναι αρκετή για να ανέβεις θέσεις στον πίνακα αναπληρωτών. Το αν θα σε καλέσουν βέβαια, είναι αμφίβολο. Στη θέση σου θα παρακολουθούσα φέτος τον πίνακα να δω πόσο θα προχωρήσει και θα υπολόγιζα ανάλογα αν με συμφέρει να μπω στη διαδικασία.

Από την άλλη, αν επιμένεις στο μεταπτυχιακό στις επιστήμες της Αγωγής, αυτή την στιγμή το μόνο που σου δίνει πρακτικά είναι επίσης η παιδαγωγική επάρκεια. Δεν προσμετράται στον πίνακα ως μεταπτυχιακό, εκτός αν συνδέεται με κάποιο τρόπο με την ειδική αγωγή. Δηλαδή το ίδιο πρακτικό αποτέλεσμα θα έχεις, με περισσότερο κόπο και σε περισσότερο χρόνο. Τώρα, αν σε ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό ως επένδυση στη μόρφωσή σου ή αν θα προσμετρήσει κάποια στιγμή ως προσόν διορισμού είναι άλλο θέμα.

Δεν είμαι ΠΕ19, αλλά γνωρίζω αυτά που σου λέω από φίλους ΠΕ19 που κάνουν ή έχουν κάνει το πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας. Πιστεύω ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.