*

Αποστολέας Θέμα: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις  (Αναγνώστηκε 9065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 08:41:59 μμ »
Οχι!

Αυτο γινεται μονο αν εκκρεμει η αξιολογηση απο το κεδδυ

Αυτοι λενε οι συμβουλοι συνηθως για να περιοριστουν τα τμηματα ενταξης.Αλλα η γνωμη του συμβουλου δεν υπερβαινει την νομοθεσια. Και στον 3699/08 αναφερεται ρητα πως μπορει να εγγραφει χωρις γνωματευση, και οχι σε αναμονη της γνωματευσης, και το συγκεκριμενο αρθρο δε νομιζω πως εχει τροποποιηθει. Αν εχει τροποποιηθει, σε παρακαλω πολυ να το ανεβασεις αν γινεται, γιατι ειχαμε καποια θεματα  στο φετινο μου σχολειο και θα μας βοηθουσε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 08:58:06 μμ »
Θα το ψαξω αυριο μαλλον, αλλιως για πιο σιγουρα οταν παω στο κεδδυ (ειμαι σε αναρρωτικη) θα το βρω συα χαρτια μου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 09:40:02 μμ »
Διαφωνω!
Συμφωνα με τον 4186 το κεδδυ ειναι το μονο αρμοδιο. Επισης απο την εγκυκλιο των παραλληλων φαινεται οτι μενο με γνωματευση κεδδυ παιρνει παραλληλη.

(Ημουν σε εδεα και τα αντιμετωπισα)


Βγαίνει νέα γνωμάτευση, δεν υπάρχει πια του ΚΕΔΔΥ. Αυτή προτείνει τα πάντα, αυτος είναι ο ρόλος της Β εδεα. Προφανώς για να στο λέω έτσι είναι. Το ότι η δική σου εδεα δεν το έκανε δεν το σχολιάζω.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 09:41:56 μμ »
Θα το ψαξω αυριο μαλλον, αλλιως για πιο σιγουρα οταν παω στο κεδδυ (ειμαι σε αναρρωτικη) θα το βρω συα χαρτια μου
Σε ευχαριστω πολυ, θα περιμενω :)
Και περαστικα σου!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2017, 10:04:04 μμ από muk »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 10:51:24 μμ »
Μπορουν τυπικα με αιτηση του γονεα και τη συμφωνη γνωμη του συμβουλου ειδικης αγωγης(σα να μην ειχαν γνωματευση καθολου δηλαδη). Ο συμβουλος μαλλον την δινει παντα, ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις, κρινοντας απο διαφορες περιοχες που γνωριζω. Και η γραμμη της διευθυνσης ειδικης αγωγης και αρα και του υπουργειου ειναι αυτη ακριβως, και μαλιστα την προηγουμενη χρονια, που δεν ειχε ακομη νομοθετηθει η δυνατοτητα επιλογης διαφορετικων θεματων στις εξετασεις, προετρεψε τον συλλογο διδασκοντων του συγκεκριμενου σχολειου να διαφοροποιησει τα θεματα(με το οποιο συμφωνω σαφως) .

καλά ότι στο σχολείο μπορεί να κάνουν ότι τους καπνίσει αλλά ο νόμος 3699 είναι ξεκάθαρος

Στα ΤΕ μπορούν να φοιτούν και μαθητές χωρίς γνωμάτευση από διαγνωστικό φορέα, κατόπιν σύμφωνης γνώμης του σχολικού συμβούλου ΕΑΕ.
 
οπότε όχι δεν μπορεί να φοιτήσει,

επίσης το άλλο για διαφορετικά θέματα που είναι καραπαράνομο και σας πρόετρεψε η διεύθυνση ειδικής αγωγής όπως γράφεις να υποθέσω ότι έγινε προφορικά, τηλεφωνικά έτσι; όταν όμως γίνει η στραβή (που ελπίζω να γίνει μπας και σοβαρευτούν ορισμένοι) να δω πως θα τρέχουν οι εισηγητές και ο διευθυντής του σχολείου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2017, 11:02:34 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 11:51:48 μμ »
καλά ότι στο σχολείο μπορεί να κάνουν ότι τους καπνίσει αλλά ο νόμος 3699 είναι ξεκάθαρος

Στα ΤΕ μπορούν να φοιτούν και μαθητές χωρίς γνωμάτευση από διαγνωστικό φορέα, κατόπιν σύμφωνης γνώμης του σχολικού συμβούλου ΕΑΕ.
 
οπότε όχι δεν μπορεί να φοιτήσει,

επίσης το άλλο για διαφορετικά θέματα που είναι καραπαράνομο και σας πρόετρεψε η διεύθυνση ειδικής αγωγής όπως γράφεις να υποθέσω ότι έγινε προφορικά, τηλεφωνικά έτσι; όταν όμως γίνει η στραβή (που ελπίζω να γίνει μπας και σοβαρευτούν ορισμένοι) να δω πως θα τρέχουν οι εισηγητές και ο διευθυντής του σχολείου

Σαφως προφορικα ;)
Ειχαν στοχο ομως να το νομοθετησουν, οπως και εγινε. Νομιζω στο προεδρικο διαταγμα για το γυμνασιο. Μπορει πλεον ο συλλογος με αιτιολογηση να προβει σε διαφοροποιηση..
χαχα επειδη μιλησα κι εγω , ας μην σχολιασω αυτο το τηλεφωνημα! Βεβαια εμεις δεν αλλαξαμε θεματα οποτε δεν υπηρχε θεμα.
Τελικα μπορει ή δεν μπορει να φοιτησει στο ΤΕ? Αυτο που παρεθεσες γραφει οτι μπορει, γιατι σχολιαζεις οτι δεν μπορει?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2017, 12:00:29 πμ από muk »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 01:18:09 πμ »

Σαφως προφορικα ;)
Ειχαν στοχο ομως να το νομοθετησουν, οπως και εγινε. Νομιζω στο προεδρικο διαταγμα για το γυμνασιο. Μπορει πλεον ο συλλογος με αιτιολογηση να προβει σε διαφοροποιηση..
χαχα επειδη μιλησα κι εγω , ας μην σχολιασω αυτο το τηλεφωνημα! Βεβαια εμεις δεν αλλαξαμε θεματα οποτε δεν υπηρχε θεμα.
Τελικα μπορει ή δεν μπορει να φοιτησει στο ΤΕ? Αυτο που παρεθεσες γραφει οτι μπορει, γιατι σχολιαζεις οτι δεν μπορει?

πουθενά δεν λέει ότι μπορείς να βάλεις άλλα θέματα σε κάποιους μαθητές ενός τμήματος... η μόνη αλλαγή που προβλεπόταν και προβλέπεται και στον νέο νόμο είναι να μπουν άλλα θέματα σε διαφορετικά τμήματα (π.χ. άλλα στο Α1 και άλλα στο Α2) μετά από τεκμηρίωση.

Παράθεση
6. Τα θέματα ορίζονται την ημέρα εξέτασης κάθε μα-
θήματος από τους διδάσκοντες το αντίστοιχο μάθημα
κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους και είναι κοινά για
όλα τα τμήματα της τάξης.
7. Κατ' εξαίρεση είναι δυνατόν να δοθούν διαφορε-
τικά θέματα, εάν συντρέχει αποχρών λόγος, ο οποίος
αναγράφεται σε σημείωση στο έγγραφο που περιέχει τα
θέματα και παράλληλα συντάσσεται και σχετική πράξη
στο βιβλίο πράξεων του Διευθυντή του σχολείου.

Δεν μπορεί να φοιτήσει γιατί έχει γνωμάτευση (αυτή που του λέει να πάει στο ειδικό σχολείο)... στο έβαλα με έντονα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2017, 01:24:37 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 08:10:16 πμ »
πουθενά δεν λέει ότι μπορείς να βάλεις άλλα θέματα σε κάποιους μαθητές ενός τμήματος... η μόνη αλλαγή που προβλεπόταν και προβλέπεται και στον νέο νόμο είναι να μπουν άλλα θέματα σε διαφορετικά τμήματα (π.χ. άλλα στο Α1 και άλλα στο Α2) μετά από τεκμηρίωση.

Δεν μπορεί να φοιτήσει γιατί έχει γνωμάτευση (αυτή που του λέει να πάει στο ειδικό σχολείο)... στο έβαλα με έντονα

Για τα τμηματα δεν το κατανοω(πως διευκρινιζεται οτι ειναι για τμηματα και οχι για μαθητες δηλαδη, και γνωριζω σχολεια (και αυτο που ειμαι φετος) που σκοπευουν να συνταξουν πρακτικο για αλλα θεματα στους μαθητες με μαθησιακες δυσκολιες.  Μεχρι τοτε θα το ψαξουμε περισσοτερο φανταζομαι. Για το αν θα φοιτησει στο τμημα ενταξης, τι συμβαινει αν υπαρχει γνωματευση (για αλλη δομη) αλλα δεν εχει δοθει απο τον γονεα στο σχολειο? (Σε μας αυτο ειχε γινει) Δεν μπορουσε τυπικα να εγγραφει στο ΤΕ με εγκριση του σχολικου συμβουλου?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 07:50:41 μμ »



Για τα τμηματα δεν το κατανοω(πως διευκρινιζεται οτι ειναι για τμηματα και οχι για μαθητες δηλαδη, και γνωριζω σχολεια (και αυτο που ειμαι φετος) που σκοπευουν να συνταξουν πρακτικο για αλλα θεματα στους μαθητες με μαθησιακες δυσκολιες.  Μεχρι τοτε θα το ψαξουμε περισσοτερο φανταζομαι. Για το αν θα φοιτησει στο τμημα ενταξης, τι συμβαινει αν υπαρχει γνωματευση (για αλλη δομη) αλλα δεν εχει δοθει απο τον γονεα στο σχολειο? (Σε μας αυτο ειχε γινει) Δεν μπορουσε τυπικα να εγγραφει στο ΤΕ με εγκριση του σχολικου συμβουλου?

Διάβασε την παράθεση που έκανα προσεχτικά η 6η σου λέει για τμήματα και η 7η είναι η συνέχεια και η εξαίρεση της 6ης. Είναι ξεκάθαρο, τώρα αν κάποιοι δεν ξέρουν ή δε θέλουν να ξέρουν ας κάνουν ότι νομίζουν, τυπικά ο διευθυντής και αυτοί που βάζουν τα θέματα έχουν την ευθύνη. Μια καταγγελία είναι και θα μάθουν.

Η γνωμάτευση πρέπει να έρθει από το προηγούμενο σχολείο υπηρεσιακά ή από το ΚΕΔΔΥ. Σε κάθε περίπτωση δεν την δίνει ο γονέας.
Ας πούμε όμως ότι με κάποιο τρόπο δεν ήρθε η γνωμάτευση στο σχολείο και εσείς δεν ξέρετε. Εμφανίζετε λοιπόν ένα παιδί στο σχολείο με εμφανείς δυσκολίες (αφού είναι για ειδικό), έρχεται η μητέρα και ρωτάτε αν έχει πάει στο ΚΕΔΔΥ, ή δεν ρωτήσατε ; αν ρωτήσατε και σας είπε όχι, ρωτάτε γιατί...Αν κάνει την παλαβή λέτε δεν πειράζει θα κάνουμε τώρα την παραπομπή. Αν σας πει όχι δεν θέλω εκεί καταλαβαίνεται ότι και δεν πάει καλά, αν σας πει θα το σκεφτώ το ίδιο. Αν σας πει ετοιμάζεται παιδαγωγική έκθεση με όσα έχετε δει και η αλήθεια θα αποκαλυφθεί.

Με άλλα λόγια στο ΤΕ δεν γράφουμε κανέναν που δεν έχει γνωμάτευση και δεν έχει σκοπό να πάει στο ΚΕΔΔΥ.
Ακόμα και ο σύμβουλος να πει να τον γράψεις (που δεν θα το πει αν μάθει ότι αρνείται την αξιολόγηση) η απόφαση είναι μόνο του εκπαιδευτικού του ΤΕ. Εγώ δεν τους έπαιρνα αν δεν ακολουθούσαν την διαδικασία για ΚΕΔΔΥ. Ούτε μα ούτε μου.
Αν τώρα βγει στην φορά ότι υπήρχε γνωμάτευση που αποκρύφτηκε με δόλο  τότε παίζουμε με άλλο τρόπο. Σίγουρα πάντως δεν μπαίνει στο ΤΕ.


Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:56:44 μμ »

Διάβασε την παράθεση που έκανα προσεχτικά η 6η σου λέει για τμήματα και η 7η είναι η συνέχεια και η εξαίρεση της 6ης. Είναι ξεκάθαρο, τώρα αν κάποιοι δεν ξέρουν ή δε θέλουν να ξέρουν ας κάνουν ότι νομίζουν, τυπικά ο διευθυντής και αυτοί που βάζουν τα θέματα έχουν την ευθύνη. Μια καταγγελία είναι και θα μάθουν.

Η γνωμάτευση πρέπει να έρθει από το προηγούμενο σχολείο υπηρεσιακά ή από το ΚΕΔΔΥ. Σε κάθε περίπτωση δεν την δίνει ο γονέας.
Ας πούμε όμως ότι με κάποιο τρόπο δεν ήρθε η γνωμάτευση στο σχολείο και εσείς δεν ξέρετε. Εμφανίζετε λοιπόν ένα παιδί στο σχολείο με εμφανείς δυσκολίες (αφού είναι για ειδικό), έρχεται η μητέρα και ρωτάτε αν έχει πάει στο ΚΕΔΔΥ, ή δεν ρωτήσατε ; αν ρωτήσατε και σας είπε όχι, ρωτάτε γιατί...Αν κάνει την παλαβή λέτε δεν πειράζει θα κάνουμε τώρα την παραπομπή. Αν σας πει όχι δεν θέλω εκεί καταλαβαίνεται ότι και δεν πάει καλά, αν σας πει θα το σκεφτώ το ίδιο. Αν σας πει ετοιμάζεται παιδαγωγική έκθεση με όσα έχετε δει και η αλήθεια θα αποκαλυφθεί.

Με άλλα λόγια στο ΤΕ δεν γράφουμε κανέναν που δεν έχει γνωμάτευση και δεν έχει σκοπό να πάει στο ΚΕΔΔΥ.
Ακόμα και ο σύμβουλος να πει να τον γράψεις (που δεν θα το πει αν μάθει ότι αρνείται την αξιολόγηση) η απόφαση είναι μόνο του εκπαιδευτικού του ΤΕ. Εγώ δεν τους έπαιρνα αν δεν ακολουθούσαν την διαδικασία για ΚΕΔΔΥ. Ούτε μα ούτε μου.
Αν τώρα βγει στην φορά ότι υπήρχε γνωμάτευση που αποκρύφτηκε με δόλο  τότε παίζουμε με άλλο τρόπο. Σίγουρα πάντως δεν μπαίνει στο ΤΕ.

Μακαρι  να συνέβαινε αυτο που περιγράφεις παντου. Ομως οταν εισαι αναπληρωτης σε ένα σχολείο πρωτίστως θελεις να εξακολουθεί να σε θελει το σχολειο και του χρονου. Σε οσα σχολεία εχω δουλεψει και σε αλλα που γνωριζω ειχανε παντα παιδιά   χωρις γνωματευση στο τμημα ενταξης. Μονο η φετινη συμβιυλος μας το ειχε κανει θεμα αλλα το λύσαμε τελικά. .
Οσον αφορα στο σχολείο που συζηταμε η συμβουλος δέχτηκε και τα δυο παιδια και μαλιστα οταν το ενα μαλωσε με την μια εκπαιδευτικο του ΤΕ και δεν ηθελε να ερχεται, μας προτείνε(επειδη ειχε σταματησει και η ιδιωτικη παραλληλη την ιδια περιοδο)να μπαίνουμε εκ περιτροπής στην ταξη μαζι του οι εκπαιδευτικοι του ΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:38:44 μμ »

Μακαρι  να συνέβαινε αυτο που περιγράφεις παντου. Ομως οταν εισαι αναπληρωτης σε ένα σχολείο πρωτίστως θελεις να εξακολουθεί να σε θελει το σχολειο και του χρονου. Σε οσα σχολεία εχω δουλεψει και σε αλλα που γνωριζω ειχανε παντα παιδιά   χωρις γνωματευση στο τμημα ενταξης. Μονο η φετινη συμβιυλος μας το ειχε κανει θεμα αλλα το λύσαμε τελικά. .
Οσον αφορα στο σχολείο που συζηταμε η συμβουλος δέχτηκε και τα δυο παιδια και μαλιστα οταν το ενα μαλωσε με την μια εκπαιδευτικο του ΤΕ και δεν ηθελε να ερχεται, μας προτείνε(επειδη ειχε σταματησει και η ιδιωτικη παραλληλη την ιδια περιοδο)να μπαίνουμε εκ περιτροπής στην ταξη μαζι του οι εκπαιδευτικοι του ΤΕ.

Λοιπόν για να τα βάζουμε τα πράγματα σωστά και να μαθαίνεται και οι νεότεροι γιατί πραγματικά είναι κρίμα
1. Οφείλουμε ΟΛΟΙ να ήμαστε σωστοί επαγγελματίες
2. Ακολουθούμε λοιπόν τις νόμιμες διαδικασίες
3. Δεν βάζουμε δικαιολογίες
4. Αν το κάνουμε δεν ήμαστε πια επαγγελματίες αλλά κάτι άλλο

και εγώ αναπληρωτής και ωρομίσθιος ήμουν για κάποια χρόνια... ότι έκανα τότε κάνω και ως μόνιμος...
αν έστω και 1 φορά κάνω έκπτωση εν γνώση μου τότε έχω πρόβλημα, άλλο να κάνω λάθος (που έκανα και κάνω) και άλλο εν γνώση μου να κάνω τον @@ μόνο και μόνο γιατί φοβάμαι κάτι. Πάνω από όλα βάζουμε να ήμαστε σωστοί στην δουλειά μας ως επαγγελματίες.

Οπότε σου λέω ότι αυτά που περιέγραψα γίνονται εύκολα αρκεί να θέλεις να είσαι επαγγελματίας...και φυσικά θα έχεις και παιδιά χωρίς γνωμάτευση στο ΤΕ. Αλλά όπως προβλέπει η νομοθεσία και όπως κρίνεις ΕΣΥ ως επαγγελματίας σύμφωνα με την νομοθεσία.
Όσο αφορά το σχολείο ότι μπορεί να μην σε θέλει σε πληροφορώ ότι ως αναπληρωτής είσαι σε καλύτερη θέση από τον μόνιμο που ζητάει απόσπαση για το ΤΕ. Αφού του μόνιμου μπορεί να του το αρνηθούν από την Δ/νση (αν δεν τον θέλουν από το σχολείο για κάποιο λόγο) ενώ ο αναπληρωτής αν το κενό έχει δοθεί από το σχολείο απλά το επιλέγει και δεν πέφτει λόγος στο σχολείο.

Όπως έγραψες ο σύμβουλος σας πρότεινε ... εσείς όμως αποφασίζετε.

Την μάνα αυτή την γείωσε κανείς που απέκρυψε την γνωμάτευση ή πέρασε έτσι το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ειδικό σχολείο και γονεις
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 12:20:05 μμ »
Θα το ψαξω αυριο μαλλον, αλλιως για πιο σιγουρα οταν παω στο κεδδυ (ειμαι σε αναρρωτικη) θα το βρω συα χαρτια μου

Επανέρχομαι με μισές, όμως, οπληροφορίες γιατί δεν έχω κουράγιο για παραπάνω.

Παραπέμπω σε εγκυκλίους των συμβούλων ειδικής αγωγής όπου αναφέρεται "Στα Τμήματα Ένταξης φοιτούν μαθητές με εισήγηση του ΚΕΔΔΥ ή την εισήγηση του Σ. Συμβούλου ΕΑΕ, όταν εκκρεμεί και μέχρι να εκδοθεί η απόφαση του ΚΕΔΔΥ" και παραπέμπουν στα
1.   Ν. 3699/2008
2.   Φ. 3/543/85333/Γ1/31-8-2005 Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. /ΥΠΕΠΘ.

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157993
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.