*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 18328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 12:36:21 πμ »
Γεια σας. Είμαι η μόνη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια στο ΙΕΚ που εργάζομαι. Ζήτησα από τον διευθυντή να μου δώσει παραπάνω ώρες στο εαρινό εξάμηνο (αντί να τις έχω μισές μισές με την επόμενη εκπαιδεύτρια) και μου τις αρνήθηκε. Ξέρετε αν τις δικαιούμαι και τι μπορώ να κάνω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2017, 03:17:44 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 02:57:40 πμ »
Γεια σας. Είμαι η μόνη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια στο ΙΕΚ που εργάζομαι. Ζήτησα από τον διευθυντή να μου δώσει παραπάνω ώρες στο εαρινό εξάμηνο (αντί να τις έχω μισές μισές με την επόμενη εκπαιδεύτρια) και μου τις αρνήθηκε. Ξέρετε αν τις δικαιούμαι και τι μπορώ να κάνω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Η αδικία κατά την άποψή μου θα είναι αν σου δώσει λιγότερες ώρες από τους επόμενους, από εκεί και πέρα θα πρέπει να βάλουμε και τη λογική, δεν γίνεται να πάρεις όλες τις ώρες σε μαθήματα που άπτονται της ειδικότητά σου, διότι δεν είναι ορθό να βλέπουν συνέχεια τον ίδιο άνθρωπο οι εκπαιδευόμενοι...   

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 09:46:27 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι ενώ -από καθαρά νομικής άποψης- θα ήταν παράνομο να μη δώσει ώρες σε εσένα και να δώσει ώρες σε εκπαιδευτή μη πιστοποιημένο, η προκήρυξη δεν ορίζει πόσες ώρες πρέπει να δώσει σε εσένα και πόσες σε εκπαιδευτές μη πιστοποιημένους ή που τέλος πάντως έχουν λιγότερα μόρια από εσένα...

Αποσυνδεδεμένος koto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 03:01:48 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος giokarv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 12:30:58 πμ »
Γεια σας . Να ρωτήσω σχετικά με τις ώρες στα ΙΕΚ .... υπάρχει δυνατότητα αλλαγής των ωρών σε σχέση με το προηγούμενο εξάμηνο ;; λιγότερες ή περισσότερες ; και τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση υπογράφουμε νέο συμφωνητικό ;;

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα σε κάποιον εκπαιδευτή να συμπληρώσει ώρες από άλλο ΙΕΚ ;;; και αν ναι τι χρειάζεται να κάνει ο εκπαιδευτής;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 09:32:08 πμ »
Φυσικά και υπάρχει. Κάθε εξάμηνο αλλάζουν τα μαθήματα κατά συνέπεια και οι ανάγκες σε ωρομίσθιο προσωπικό.
Μπορεί να έχεις ώρες το χειμερινό εξάμηνο και να μην έχεις το εαρινό και το αντίθετο. Επιπλέον, μπορεί ένα τμήμα σε ένα εργαστηριακό μάθημα να ξεκινάει με 20 καταρτιζομένους και να είναι δυο καθηγητές στην τάξη αλλά κατά τη διάρκεια της χρονιάς να σταματήσουν να παρακολουθούν τα μαθήματα και έτσι να μείνει ένας καθηγητής.
Σύμβαση υπογράφεις κάθε εξάμηνο ανάλογα με το πόσες ώρες και μαθήματα σου ανατέθηκαν.


Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 03:31:29 μμ »
Γεια σας. Είμαι η μόνη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια στο ΙΕΚ που εργάζομαι. Ζήτησα από τον διευθυντή να μου δώσει παραπάνω ώρες στο εαρινό εξάμηνο (αντί να τις έχω μισές μισές με την επόμενη εκπαιδεύτρια) και μου τις αρνήθηκε. Ξέρετε αν τις δικαιούμαι και τι μπορώ να κάνω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Του χρόνου που θα είναι και οι παλιότεροι πιστοπιημένοι και θα σε περνανε στον πίνακα, να δω τι θα λες στο διευθυντή!
Εγω ειμαι πιστοποημένη, αλλά αυτα συνάδελφοι, είναι μπούρδες.
Δεν γίνεται να τα παίρνει όλα ένας.


Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2017, 03:20:02 μμ »
Του χρόνου που θα είναι και οι παλιότεροι πιστοπιημένοι και θα σε περνανε στον πίνακα, να δω τι θα λες στο διευθυντή!
Εγω ειμαι πιστοποημένη, αλλά αυτα συνάδελφοι, είναι μπούρδες.
Δεν γίνεται να τα παίρνει όλα ένας.
Ως 20 ωρες ειναι δικες σου ,μην ακους κανεναν ....κριμα αν τις εχασες τις ωρες .
Για το λογο αυτο υπαρχουν τα μορια και οι πιστοποιησεις , winner takes it all.

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2017, 05:07:25 μμ »
Γεια σας. Είμαι η μόνη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια στο ΙΕΚ που εργάζομαι. Ζήτησα από τον διευθυντή να μου δώσει παραπάνω ώρες στο εαρινό εξάμηνο (αντί να τις έχω μισές μισές με την επόμενη εκπαιδεύτρια) και μου τις αρνήθηκε. Ξέρετε αν τις δικαιούμαι και τι μπορώ να κάνω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ως 20 ώρες είναι δικές σου ,μην ακούς κανέναν ....κρίμα αν τις έχασες τις ώρες .
Για το λόγο αυτό υπάρχουν τα μόρια και οι πιστοποιησεις , winner takes it all.
Κρίμα γιατί ίσως έτσι χάσεις το ταμείο ανεργίας...

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2017, 12:24:19 πμ »
Ως 20 ώρες είναι δικές σου ,μην ακούς κανέναν ....κρίμα αν τις έχασες τις ώρες .
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάρει κάποιος 20 ώρες σε ΙΕΚ, θα πρέπει είτε να υπάρχουν πολλά τμήματα ανά τομέα και η ειδικότητά σου να είναι Α ανάθεση για όλα τα μαθήματα. Η μόνη αδικία για μένα είναι να σου δώσει λιγότερες ώρες από κάποιο μη πιστοποιημένο ή με λιγότερα μόρια συνάδελφό σου. Επίσης δεν είναι δυνατόν σε ένα τμήμα να υπάρχει ο ίδιος εκπαιδευτής σε όλα τα μαθήματα ή έστω στα περισσότερα, είναι εντελώς αντιπαιδαγωγικό, και στο κάτω κάτω μην είμαστε παρτακηδες ας σκεφτούμε ότι και άλλοι άνθρωποι έχουν ανάγκη από δουλειά, δεν είναι μόνο οι ΔΥ και οι συνταξιούχοι που μας παίρνουν ώρες, είναι και οι ομοιοπαθείς μας...επαγγελματίες με τζίρους ή μη και φυσικά ιδιωτικοί υπάλληλοι με 3 και 60 και άνεργοι!

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 30, 2017, 02:05:03 μμ »
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάρει κάποιος 20 ώρες σε ΙΕΚ, θα πρέπει είτε να υπάρχουν πολλά τμήματα ανά τομέα και η ειδικότητά σου να είναι Α ανάθεση για όλα τα μαθήματα. Η μόνη αδικία για μένα είναι να σου δώσει λιγότερες ώρες από κάποιο μη πιστοποιημένο ή με λιγότερα μόρια συνάδελφό σου. Επίσης δεν είναι δυνατόν σε ένα τμήμα να υπάρχει ο ίδιος εκπαιδευτής σε όλα τα μαθήματα ή έστω στα περισσότερα, είναι εντελώς αντιπαιδαγωγικό, και στο κάτω κάτω μην είμαστε παρτακηδες ας σκεφτούμε ότι και άλλοι άνθρωποι έχουν ανάγκη από δουλειά, δεν είναι μόνο οι ΔΥ και οι συνταξιούχοι που μας παίρνουν ώρες, είναι και οι ομοιοπαθείς μας...επαγγελματίες με τζίρους ή μη και φυσικά ιδιωτικοί υπάλληλοι με 3 και 60 και άνεργοι!
Ο πρώτος πιστοποιημενος έχει δικαίωμα να πάρει όλες τις ώρες που δικαιούται  , ως τις 20 ώρες. Υπάρχουν πολλα ΙΕΚ που μπορείς να φτάσεις τις 20 ώρες. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και οι αναπληρωτές, δάσκαλοι και καθηγητές ,στη α'βαθμια και β' βαθμια ,θα πρέπει να εναλλάσσονται για να για να δουλέψουν όλοι όσοι είναι στους πινάκες . Επίσης στα ΙΕΚ με πολλά τμήματα κάνεις σε διαφορετικά τμήματα(επομενως διαφορετικους μαθητες) τις 20 ώρες σου όποτε δεν είναι αντιπαιδαγωγικο.
Δεν μας ενδιαφέρει επίσης ποια είναι η άποψη τους καθενός για το θέμα παρά μόνο τι προβλέπει Ο ΝΟΜΟΣ  όποτε ...20 ωρες!!!!

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 30, 2017, 03:55:53 μμ »
Ο πρώτος πιστοποιημενος έχει δικαίωμα να πάρει όλες τις ώρες που δικαιούται  , ως τις 20 ώρες. Υπάρχουν πολλα ΙΕΚ που μπορείς να φτάσεις τις 20 ώρες. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και οι αναπληρωτές, δάσκαλοι και καθηγητές ,στη α'βαθμια και β' βαθμια ,θα πρέπει να εναλλάσσονται για να για να δουλέψουν όλοι όσοι είναι στους πινάκες . Επίσης στα ΙΕΚ με πολλά τμήματα κάνεις σε διαφορετικά τμήματα(επομενως διαφορετικους μαθητες) τις 20 ώρες σου όποτε δεν είναι αντιπαιδαγωγικο.
Δεν μας ενδιαφέρει επίσης ποια είναι η άποψη τους καθενός για το θέμα παρά μόνο τι προβλέπει Ο ΝΟΜΟΣ  όποτε ...20 ωρες!!!!

Μιας που αναφέρθηκες στον νόμο:
Δεν προκύπτει από καμία γενική ή ειδική διάταξη νόμου ότι το εκάστοτε ΔΙΕΚ υποχρεούται να αναθέτει στον εκάστοτε Εκπαιδευτή Ενηλίκων (πιστοποιημένο ή μη) μέχρι είκοσι (20) διδακτικές ώρες την εβδομάδα.

Η οικεία διάταξη, περί των είκοσι (20) διδακτικών ωρών ανά εβδομάδα, έχει ως αποκλειστικό στόχο να θέσει πλαφόν στην απασχόληση ενός Εκπαιδευτή Ενηλίκων σε όλες τις δημόσιες δομές Διά Βίου Μάθησης. Το πνεύμα του νομοθέτη προσπαθεί να απαγορεύσει φαινόμενα κατάχρησης του δικαιώματος της απασχόλησης σε όλους τους οικείους φορείς, νομοθετώντας το ταβάνι των είκοσι (20) ωρών.

Είναι άλλο αυτό και άλλο η νομική υποχρέωση αποκλειστικά μίας (1) και μόνο δομής Διά Βίου Μάθησης (εν προκειμένω ενός ΔΙΕΚ) να δίνει σε έναν Εκπαιδευτή Ενηλίκων μέχρι είκοσι (20) διδακτικές ώρες/εβδομάδα, κάτι που δεν προκύπτει από καμία ισχύουσα διάταξη.

Το ότι ο υποψήφιος Εκπαιδευτής που βρίσκεται ψηλότερα στον αξολογικό πίνακα θα πρέπει να παίρνει υποχρεωτικά περισσότερες ώρες (και/αν όχι ίσες, πόσω μάλλον λιγότερες) από εκείνον που έπεται, για να έχουν λόγο ύπαρξης και οι αξιολογικοί πίνακες, είναι επίσης άλλο ζήτημα, που επείγει να διασφαλισθεί/νομοθετηθεί με κάποιον τρόπο. Όπως και η κατάχρηση προς τα πάνω, με σκοπό να εφαρμόζεται η αρχή της αναλογικότητας. Σήμερα δεν υπάρχει σοβαρή θεσμική θωράκιση για τη διαδικασία κατανομής των ωρών/εκπαιδευτή.

Περαιτέρω, άλλο η νομική υποχρέωση των δομών Διά Βίου Μάθησης να τηρήσουν το πλαφόν για τη συνολική απασχόληση ενός υποψηφίου σε όλες τις δημόσιες δομές Διά Βίου Μάθησης και άλλο η παρελκυστική ερμηνεία της ως άνω διάταξης ότι δήθεν μία και μοναδική δομή Διά Βίου Μάθησης έχει από τον νόμο την υποχρέωση να καλύψει το πλαφόν των 20 ωρών συνολικής εργασίας που επιτρέπεται, χωρίς να είναι υποχρεωτικό/αναγκαστικό, να απασχοληθεί ένας υποψήφιος Εκπαιδευτής Ενηλίκων. Ούτε ο υποψήφιος έχει από τον νόμο το απόλυτο και προσωποπαγές δικαίωμα να πάρει 20 ώρες/εβδομάδα σε ένα ΔΙΕΚ, επικαλούμενος ισχύοντα νόμο, ακόμη και αν π.χ. ο Διευθυντής διαφωνεί, ούτε το ΔΙΕΚ υποχρεούται από τον νόμο να τού δώσει μέχρι 20 ώρες. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του ΔΙΕΚ (συνεκτιμώντας διάφορους άλλους παράγοντες) να τού δώσει μέχρι 20 ώρες. Έχει ουσιώδη διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2017, 04:02:40 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 30, 2017, 04:33:14 μμ »

Η οικεία διάταξη, περί των είκοσι (20) διδακτικών ωρών ανά εβδομάδα, έχει ως αποκλειστικό στόχο να θέσει πλαφόν στην απασχόληση ενός Εκπαιδευτή Ενηλίκων σε όλες τις δημόσιες δομές Διά Βίου Μάθησης. Το πνεύμα του νομοθέτη προσπαθεί να απαγορεύσει φαινόμενα κατάχρησης του δικαιώματος της απασχόλησης σε όλους τους οικείους φορείς, νομοθετώντας το ταβάνι των είκοσι (20) ωρών.

Είναι άλλο αυτό και άλλο η νομική υποχρέωση αποκλειστικά μίας (1) και μόνο δομής Διά Βίου Μάθησης (εν προκειμένω ενός ΔΙΕΚ) να δίνει σε έναν Εκπαιδευτή Ενηλίκων μέχρι είκοσι (20) διδακτικές ώρες/εβδομάδα, κάτι που δεν προκύπτει από καμία ισχύουσα διάταξη.

Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψε ο συνάδελφος, ουσιαστικά η οδηγία γράφει ότι ο εκπαιδευτής δύναται να πάρει έως 20 ώρες. Η σύγκριση με τη βθμια εκπαίδευση με τους αναπληρωτές μόνο ως κακό παράδειγμα μπορεί να ληφθεί, θεωρώ ότι στα ΙΕΚ η εκπαίδευση είναι κατά πολύ ανώτερη από τα σχολεία, όχι λόγω συστήματος, αλλά καθαρά επιπέδου εκπαιδευτών, καθώς σε αυτά δίνεται η δυνατότητα να διδάξουν και κάτοχοι μεταπτυχιακών, διδακτορικών, εργασιακής εμπειρίας κα. Στα σχολεία είναι απαράδεκτο στη σημερινή εποχή που υπάρχουν τόσοι προσοντούχοι να λαμβάνονται υπόψη μόνο ο βασικός τίτλος και η παιδαγωγική επάρκεια..αν είναι δυνατόν! Πέρα από την τσέπη μας, ας δούμε το ζήτημα καθαρά παιδαγωγικά, είναι απείρως καλύτερο οι ώρες να μοιράζονται ώστε οι μαθητές να αλλάζουν παραστάσεις και να παίρνουν πράγματα από διαφορετικούς ανθρώπους. Αν σε ένα τμήμα ΙΕΚ όπου υπάρχουν μόνο ενήλικοι έβλεπαν τον ίδιο καθηγητή, το τμήμα θα είχε διαλύσει σε μια βδομάδα!         

Το ότι ο υποψήφιος Εκπαιδευτής που βρίσκεται ψηλότερα στον αξολογικό πίνακα θα πρέπει να παίρνει υποχρεωτικά περισσότερες ώρες (και/αν όχι ίσες, πόσω μάλλον λιγότερες) από εκείνον που έπεται, για να έχουν λόγο ύπαρξης και οι αξιολογικοί πίνακες, είναι επίσης άλλο ζήτημα, που επείγει να διασφαλισθεί/νομοθετηθεί με κάποιον τρόπο. Όπως και η κατάχρηση προς τα πάνω, με σκοπό να εφαρμόζεται η αρχή της αναλογικότητας. Σήμερα δεν υπάρχει σοβαρή θεσμική θωράκιση για τη διαδικασία κατανομής των ωρών/εκπαιδευτή.

Περαιτέρω, άλλο η νομική υποχρέωση των δομών Διά Βίου Μάθησης να τηρήσουν το πλαφόν για τη συνολική απασχόληση ενός υποψηφίου σε όλες τις δημόσιες δομές Διά Βίου Μάθησης και άλλο η παρελκυστική ερμηνεία της ως άνω διάταξης ότι δήθεν μία και μοναδική δομή Διά Βίου Μάθησης έχει από τον νόμο την υποχρέωση να καλύψει το πλαφόν των 20 ωρών συνολικής εργασίας που επιτρέπεται, χωρίς να είναι υποχρεωτικό/αναγκαστικό, να απασχοληθεί ένας υποψήφιος Εκπαιδευτής Ενηλίκων. Ούτε ο υποψήφιος έχει από τον νόμο το απόλυτο και προσωποπαγές δικαίωμα να πάρει 20 ώρες/εβδομάδα σε ένα ΔΙΕΚ, επικαλούμενος ισχύοντα νόμο, ακόμη και αν π.χ. ο Διευθυντής διαφωνεί, ούτε το ΔΙΕΚ υποχρεούται από τον νόμο να τού δώσει μέχρι 20 ώρες. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του ΔΙΕΚ (συνεκτιμώντας διάφορους άλλους παράγοντες) να τού δώσει μέχρι 20 ώρες. Έχει ουσιώδη διαφορά.

Συμφωνώ και επαυξάνω! Μην κοιτάμε την τσέπη μας μόνο ας δούμε και το ζήτημα καθαρά από παιδαγωγικής άποψης, Δεν γίνεται οι μαθητές και μάλιστα ενήλικοι να βλέπουν συνέχεια τον ίδιο εκπαιδευτή, θα βαρεθούνε μέσα σε μια εβδομάδα και διαλύσει το τμήμα! Είναι απείρως καλύτερο να παίρνουν πράγματα από διαφορετικούς ανθρώπους παρά από έναν... 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2017, 04:36:30 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθημάτων - μοίρασμα ωρών σε ΙΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 30, 2017, 06:27:35 μμ »
Οι Συνάδελφοι  rrrrrr και Δημήτρης Π έχουν απόλυτο δίκιο!.. 

Το 20ωρο είναι «οροφή»!...

Έχει να κάνει με Όλες τις ώρες / βδομάδα τις οποίες αθροίζουμε Τρέχοντας από Δ.ι.ε.κ. σε Δ.ι.εκ.
Ελάχιστοι .. μα ελάχιστοι ξέρω να έχουν κατακτήσει αυτόν τον «μαγικό αριθμό».  (Συνήθως δεν οι πλέον πάνω – πάνω στις «λίστες» - μόρια και τα σχετικά… αλλά δεν της παρούσης αυτό). 
Μακάρι τα Τμήματα ανά ειδικότητα να ήταν πιο πολλά , οι Διευθύνσεις πιο Ακριβοδίκαιες και … όλα αυτά τα επιθυμητά , ώστε και  «χαμηλών μορίων»  , αλλά Εξαιρετικοί Επιστήμονες και καλοί Δάσκαλοι να αποκτούν μπόλικα περισσότερες ώρες από τα ψίχουλα… 2-3 / βδομάδα που τους «πετάνε».

Τέλος!.. Πολύ σωστός ο Δημήτρης Π και στο ζήτημα που έχουμε ξανασυζητήσει:
ΣΕ ποια Δομή Εκπαίδευσης «τυπική» ή άτυπη «Τρώς στη Μάπα» .. Μόνον τον ίδιο και τον ίδιο Εκπαιδευτή;..
Μα και ο Πλέον ταλαντούχος δάσκαλος να’ ναι .. σε Όλα τα αντικείμενα της ειδικότητας… ΔΕΝ!...
Εδώ και ο , κατά τας γραφάς , άριστος Δάσκαλος – Maestro , Ιησούς  στην επί όρους «ομιλία» έκανε ένα σούπερ μαθηματάκι… όχι τίποτα ώρες – έτσι;;… και ύστερα το’ ληξε μοιράζοντας ψωμάκια και ψαράκια…. 

Εμείς που δεν είμαστε και τίποτα θαυματουργοί .. Τι να κάνουμε;…  Να απαιτούμε (οι χαίρω πολύ … πολύ καλών μορίων..) 20ωρο στο ίδιο τμήμα και μετά να βάζουμε τα παιδιά να τραβάνε καμιά κόκκα (μακριά κι αλάργα…) να σπιντάρουν για να μας αντέξουνε;;…

Ε;…

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 239
Σύνολο: 240

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.