*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 45711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 07:32:08 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς πια είναι η διδακτέα ύλη (σελίδες και κεφάλαια) στο παλιό βιβλίο πληροφορικής του γυμνασίου για την Β και Γ τάξη?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 07:52:46 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:45 »

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 11:02:16 πμ »
μπορεί κάποιος συνάδελφος ΠΕ04 να με ενημερώσει για τη διδακτέα ύλη της βιολογίας α γυμνασίου, χημείας β γυμνασίου και φυσικής, χημείας, βιολογίας γ γυμνασίου? σε αντίστοιχη ερώτηση στο διευθυντή μου έλαβα την αποστομωτική απάντηση:"δεν ξέρω...τι να σου πω..."!

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 02:09:24 πμ »
Είναι ευθύνη του Σχολικού Συμβούλου.

Απευθύνσου σε αυτόν.

Για μένα αποστομωτική ήταν η ερώτησή σου, γιατί αυτό είναι το πρώτο που ενημερώνεται κάποιος στην αρχή της σχολική χρονιά, πριν αρχίσουν τα μαθήματα.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:27:31 πμ »
Ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί, δεν είναι εύκολο πράγμα να εντοπίσεις την ύλη, ειδικά όταν σε καλούν στη μέση της χρονιάς, και σε πετάνε σε μια τάξη, χωρίς να έχεις χρόνο να προετοιμαστείς.

freedom, υπάρχουν κάτι βιβλιαράκια που βγάζει το Υπουργείο (Οδηγίες για την διδασκαλία των [...] μαθημάτων) και το γυμνάσιο και για το λύκειο. Εκεί αναγράφεται η ύλη, καθώς και διάφορες προτάσεις για τη διδασκαλία των μαθημάτων. Εγώ το βρήκα πολύ χρήσιμο, ειδικά ως προς τον προγραμματισμό των ωρών που μπορείς να αφιερώσεις σε κάθε μάθημα για να βγει η ύλη μέχρι το τέλος της χρονιάς. Χρήσιμα είναι επίσης και τα κριτήρια αξιολόγησης.

Αν δεν τα βρεις στο σχολείο (λογικά πρέπει να υπάρχουν), ρώτα ένα συνάδελφο που διδάσκει τα ίδια μαθήματα. Αν και πάλι δεν βγάλεις άκρη, τότε απευθύνσου στο σχολικό σύμβουλο. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:45 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 11:33:42 πμ »
Συνάδελφε freedom,
Είχα ανεβάσει και παλιότερα τα βιβλία καθηγητή των περισσοτέρων μαθημάτων του Γυμνασίου. Αν ακολουθήσεις το παρακάτω link:

http://rapidshare.com/files/88021285/04-KATH.rar (αρχείο 23ΜΒ)

θα μπορέσεις να κατεβάσεις μόνο αυτά που αφορούν τον κλάδο μας κι έχουν αλλάξει τα βιβλία φέτος (Βιολογία Α' και Γ', Φυσική Β' και Χημεία Β' και Γ'). Δεν έχω τις Γεωγραφίες. Το αντίστοιχο βιβλίο για τη Φυσική Γ' (που ακόμη δεν έχει αλλάξει) θα το βρεις στο

http://www.pi-schools.gr/lessons/physics/ (σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου)

Μέσα σ' αυτά θα βρεις πόσες ώρες να αφιερώσεις ανά κεφάλαιο, επιπλέον ασκήσεις, προτάσεις διδασκαλίας κτλ.

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 10:17:15 πμ »
vsk  σε ευχαριστώ, έχω ήδη δει το λινκ που είχες στείλει παλιότερα και τα βιβλία τα έχω κατεβάσει (ιδιαίτερα τα βιβλία καθηγητή, που ΔΕΝ υπάρχουν στο σχολείο μου σε έντυπη μορφή και με έχουν βοηθήσει αρκετά). με κάλεσαν αναπληρώτρια 22 Ιανουαρίου, οπότε mavoglou καταλαβαίνεις ότι δεν έχω αργήσει στην ενημέρωσή μου σχετικά με την ύλη. απλά, τα βιβλία του ΟΕΔΒ περιλαμβάνουν οδηγίες για ολα τα κεφάλαια και στην ουσία η απορία μου είναι αν υπάρχει κάτι εκτός ύλης, ώστε να μη χάνω χρόνο (και χαλάω τις φωνητικές μου χορδές για να κάνω καλά τα παιδάκια μου!).βέβαια στο διευθυντή απευθύνθηκα γιατί ήλπιζα να υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο του υπουργείου, όπως συμβαίνει με την ύλη του λυκείου, το μόνο που μπόρεσα να βρω αφού έψαξα μόνη μου τα εισερχόμενα ήταν οι υποχρεωτικές εργαστηριακές ασκήσεις. όσο αφορά το εργαστήριο του σχολείου, του οποίου είμαι και υπεύθυνη, ούτε ο ίδιος ο διευθυντής δε μπορούσε να ανοίξει την σκουριασμένη πόρτα, όταν του ζήτησα να μου το δείξει για να οργανώσω κανένα πειραματάκι!φανταστείτε πόση χρήση γινόταν! μουσειακά κομμάτια βρίσκονται εκεί μέσα, όλα είναι παρατημένα και βρώμικα, αντιδραστήρια υπάρχουν, αλλά τα γυάλινα σκεύη δεν ξέρω αν μπορούν πλέον να καθαριστούν...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:09:11 μμ »
Η ύλη βρίσκεται στα βιβλία: Οδηγίες για τη διδασκαλία των μαθημάτων στο Γυμνάσιο, ή κάπως έτσι. Αυτό είναι το επίσημο έγγραφο, με βάση το οποίο διδάσκουμε κάθε χρόνο. Για το λύκειο, το έγγραφο που λές αφορά μόνο την ύλη των Πανελληνίων. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε από τα βιβλία των οδηγιών.


Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 09:24:54 πμ »
με κάλεσαν αναπληρώτρια 22 Ιανουαρίου, οπότε mavoglou καταλαβαίνεις ότι δεν έχω αργήσει στην ενημέρωσή μου σχετικά με την ύλη.

Ζητάω ειλικρινά συγνώμη.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος al_katerinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:00:46 μμ »
αλλα μια απορια..προκειται να διδαξω αρχαια σε φροντιστηριο κ στισ 3 ταξεις του γυμνασιου..η υλη καθοριζεται απο το υπουργειο ή με βάση τον καθηγητή ποιες ενότητες θα ορίσει??μήπως ξέρετε και κανενα site να συμβουλεύομαι??μπηκα στο Π.Ι και ειχε οτι στην α γυμνασιου κανουν ιλιάδα ενώ κανουν στην β γυμνασιου και μπερδευτηκα εντελώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 03:05:35 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος elena.p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2008, 12:14:05 μμ »
Καλημέρα, δεν έχω διδάξει αρχαία γυμνασίου σε φροντιστήριο αλλά στο ιδιωτικό που δουλεύω. Λοιπόν, στην υποτιθέμενη επιμόρφωση που έγινε από το Υπουργείο για τα νέα βιβλία του Γυμνασίου, οι εισηγητές επέμειναν στο ότι θα πρέπει να διδαχθεί όλη η ύλη. Στο δικό μου σχολείο κατορθώνουμε να βγάλουμε όλη τη γραμματική και το συντακτικό (για τα αρχαία από το πρωτότυπο) και παραλείπουμε ορισμένα κείμενα. Στα αρχαία από μετάφραση, τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Στην Α΄Γυμνασίου δίνουμε έμφαση στην Οδύσσεια, και κάνουμε πολύ λίγο Ηρόδοτο (2 μήνες το πολύ). Στη Β΄Γυμνασίου δυο χρόνια τώρα δε διδάχθηκε το βιβλίο "Ο τόπος και οι άνθρωποι", και στη Γ΄Γυμνασίου όπως και στα περισσότερα σχολεία κάναμε μόνο Ελένη. Πάντως, θα ήταν καλό να βγει όλη η ύλη στα αρχαία απο το πρωτότυπο.   Ελπίζω να σε βοήθησα..

Αποσυνδεδεμένος al_katerinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2008, 12:32:14 μμ »
Να'σαι καλα..για να ξερω κι εγω που να κατευθυνθω..χιλια ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος snowhite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 01:08:11 μμ »
κ εγώ φέτος θα κάνω μαθήματα ΦΥΣΙΚΗΣ γυμνασίου σε φροντιστήριο. Μήπως μπορεί κανείς ποια κεφάλαια ή ποιες παραγράφους συνήθως δεν διδάσκουν οι καθηγητέσ στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος ladybird9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:15:36 πμ »
Γειά σας,θα αναλάβω ένα παιδί β γυμνασίου που έχει μήνει φυσκή και χημεία,ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποια είναι η ύλη για το Σεπτέμβρη,τι θέματα βάζουν,αν εξετάζουν και προφορικά.
ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 07:51:31 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτέα-Εξεταστέα ύλη μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:57:44 πμ »
Την ύλη την καθορίζει ο διδάσκων του κάθε σχολείου. Το μαθητή σου θα ρωτήσεις για την ύλη.
Τα θέματα είναι στην ίδια λογική και μορφή με εκείνα του Μαΐου-Ιουνίου.
Προφορικά εξετάζονται μόνο οι έχοντες δυσλεξία ή κάποιο άλλο μαθησιακό πρόβλημα. Οι υπόλοιποι... κόλλα αναφοράς και στυλό!
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.