*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018  (Αναγνώστηκε 199815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 20, 2017, 07:27:59 μμ »
Γιατί, πολύ απλά, όταν κάνεις αυτό που λέει η ενημέρωση της 18/4/2017 στην υπεύθυνη δήλωση της αίτησης βγαίνει  ότι δουλεύεις με ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ στο Δημόσιο, κάτι που δεν ισχύει. Άρα, αυτόματα κάνεις ψευδή υπεύθυνη δήλωση. Εκεί είναι το πρόβλημα. Και για αυτό έχουν θορυβηθεί τόσοι ΑΜΩ.
Από την άλλη, αν βάλεις "ΟΧΙ" στο δημόσιος υπάλληλος, στην υπεύθυνη δήλωση της αίτησης βγαίνει "Δεν υπηρετώ με πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο Τομέα ως Μόνιμος ή με Σύμβαση Ορισμένου ή Αορίστου Χρόνου" που και πάλι είναι ψευδής δήλωση γιατί οι ΑΜΩ υπηρετούν με Σύμβαση Ορισμένου.
Για αυτό και ζήτησα (όχι μόνο εγώ) περισσότερες διευκρινήσεις και θεωρώ ότι το μέιλ από το Υπουργείο είναι έγκυρη απάντηση. Αλλά και πάλι, νομίζω ότι πρέπει να βγει ανακοίνωση που να διευκρινίζει αυτό το σημείο.

Απολύτως σωστή επιχειρηματολογία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 20, 2017, 07:41:01 μμ »
Γιατί, πολύ απλά, όταν κάνεις αυτό που λέει η ενημέρωση της 18/4/2017 στην υπεύθυνη δήλωση της αίτησης βγαίνει  ότι δουλεύεις με ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ στο Δημόσιο, κάτι που δεν ισχύει. Άρα, αυτόματα κάνεις ψευδή υπεύθυνη δήλωση. Εκεί είναι το πρόβλημα. Και για αυτό έχουν θορυβηθεί τόσοι ΑΜΩ.
Από την άλλη, αν βάλεις "ΟΧΙ" στο δημόσιος υπάλληλος, στην υπεύθυνη δήλωση της αίτησης βγαίνει "Δεν υπηρετώ με πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο Τομέα ως Μόνιμος ή με Σύμβαση Ορισμένου ή Αορίστου Χρόνου" που και πάλι είναι ψευδής δήλωση γιατί οι ΑΜΩ υπηρετούν με Σύμβαση Ορισμένου.
Για αυτό και ζήτησα (όχι μόνο εγώ) περισσότερες διευκρινήσεις και θεωρώ ότι το μέιλ από το Υπουργείο είναι έγκυρη απάντηση. Αλλά και πάλι, νομίζω ότι πρέπει να βγει ανακοίνωση που να διευκρινίζει αυτό το σημείο.
Έγκυρη απάντηση τόσο όσο... αντάξια του "ονόματός του" Λέμε -ξελέμε...  εν μια νυκτί...
Αλλά έχεις έγγραφο (το μέιλ) δια παν ενδεχόμενο...
Δια παν ενδεχόμενο επίσης ας έχουμε το νου μας και σε επόμενες διευκρινήσεις που ίσως ανακοινωθούν...
Καλή τύχη
γειά και χαρά

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 20, 2017, 08:01:56 μμ »
Γιατί, πολύ απλά, όταν κάνεις αυτό που λέει η ενημέρωση της 18/4/2017 στην υπεύθυνη δήλωση της αίτησης βγαίνει  ότι δουλεύεις με ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ στο Δημόσιο, κάτι που δεν ισχύει. Άρα, αυτόματα κάνεις ψευδή υπεύθυνη δήλωση. Εκεί είναι το πρόβλημα. Και για αυτό έχουν θορυβηθεί τόσοι ΑΜΩ.
Από την άλλη, αν βάλεις "ΟΧΙ" στο δημόσιος υπάλληλος, στην υπεύθυνη δήλωση της αίτησης βγαίνει "Δεν υπηρετώ με πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο Τομέα ως Μόνιμος ή με Σύμβαση Ορισμένου ή Αορίστου Χρόνου" που και πάλι είναι ψευδής δήλωση γιατί οι ΑΜΩ υπηρετούν με Σύμβαση Ορισμένου.
Για αυτό και ζήτησα (όχι μόνο εγώ) περισσότερες διευκρινήσεις και θεωρώ ότι το μέιλ από το Υπουργείο είναι έγκυρη απάντηση. Αλλά και πάλι, νομίζω ότι πρέπει να βγει ανακοίνωση που να διευκρινίζει αυτό το σημείο.
Αλλά και πάλι, νομίζω ότι πρέπει να βγει ανακοίνωση που να διευκρινίζει αυτό το σημείο..Φυσικα και πρεπει να υπαρξει ενημερωση.... το τηλεφωνο δεν δινει λυση...03-04-17 Προσλήψεις 45 αναπληρωτών εκπαιδευτικών, πλήρους και μειωμένου ωραρίου,  κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ14, ΠΕ16, ΠΕ17, ΠΕ18 και ΠΕ19-20, στη Β/θμια Εκπαίδευση.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι, για το σχολικό έτος 2016-2017, προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές, πλήρους και μειωμένου ωραρίου, 45 εκπαιδευτικοί, κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ14, ΠΕ16, ΠΕ17, ΠΕ18 και ΠΕ19-20, για την κάλυψη λειτουργικών κενών σε δημόσια σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με χρηματοδότηση από τον Τακτικό Προϋπολογισμό.

Οι προσλαμβανόμενοι οφείλουν να παρουσιαστούν στις οικείες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ανάληψη υπηρεσίας από την Τρίτη 4 Απριλίου έως και την Τετάρτη 5 Απριλίου 2017, όπου και θα τοποθετηθούν, με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης, σε κενές θέσεις των σχολείων της περιοχής, στην οποία προσλήφθηκαν, μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.
Απο τις 45 προσληψεις οι 30 περιπου ειναι ΑΜΩ...Με ποια λογικη οι 30 θεωρουνται κατι αλλο!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2017, 08:12:10 μμ από tolakis »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:34:00 μμ »
Μήπως μπορεί κάποιος να απαντήσει στο εξής: όσοι έχουν σεμινάριο στην Ε.Α. αποκτηθέν πριν από το 2010, στο φάκελό τους στον ΟΠΣΥΔ φαίνεται στην καρτέλα "Προσόντα Ειδικής Αγωγής"; Επίσης στην καρτέλα "Σπουδές/Προσόντα" έχουν δύο κλάδους (έναν γενικής και έναν ειδικής) ή μόνον έναν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #186 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:43:23 μμ »
Παραθέτω την απάντηση που στάλθηκε με email σε συγγενικό μου πρόσωπο και αφορά την επίμαχη ερώτηση (αμω και ιδιότητα δημ. υπάλληλου)

ΔΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΒΘΜΙΑΣ ΕΚΠΣΗΣ-Τμ. Α΄ Διορισμών

Ως αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου στο πεδίο ''Δημόσιος Υπάλληλος" θα συμπληρώσετε 'Όχι'.
 
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ Α΄
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος sofia_98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το θέμα είναι τώρα τι λες
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:45:50 μμ »
Ακριβώς το ίδιο ήρθε και σε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:56:03 μμ »
οι ΑΜΩ υπηρετούν με Σύμβαση Ορισμένου. 

Σωστό αλλά δεν υπηρετούν με πλήρη απασχόληση. Προφανώς αυτό κάνει τη διαφορά.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 810
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 20, 2017, 10:10:16 μμ »
Συνάδελφοι αναφερθήκατε σε κάποια νέα προσφυγή μπορείτε να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #190 στις: Απρίλιος 21, 2017, 01:56:05 πμ »

Ας κάνω και εγώ την ερώτηση μου: στο φάκελο του εκπαιδευτικού έχει ένα πεδίο Πρόσληψη/Ανάληψη και έχει πότε και που έχεις προληφθεί. Εκεί λοιπόν έχει ένα μικρό λαθάκι στον φάκελό μου: σε μία φάση που ήμουν ωρομίσθια παλιά (τότε που έπαιρναν ωρομίσθιους) με αναφέρει ως Ωρομίσθια στην Ενισχυτική διδασκαλία ενώ ουδέποτε δεν έχω προσληφθεί και δουλέψει σε ενισχυτική. Πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους για διόρθωση ή δεν είναι άραγε απαραίτητο; έχει συμβεί σε κανέναν άλλο ή μήπως κάποιος γνωρίζει; Και επίσης για αυτό το ερώτημα δεν έχω συμπεράνει με αυτά που διάβασα (γιατί είναι ένα πεδίο που δεν αναφέρεται πουθενά στους οδηγούς) αν πρέπει να απευθυνθώ στα τηλ του υπουργείου ή στην τεχνική υποστήριξη του οπσυδ;

Για όσους έχουν αντίστοιχο θέμα να σας ενημερώσω τι έχω μάθει μέχρι τώρα:
Κανείς δεν απαντούσε σε τηλέφωνα, ούτε Υπουργείο (στα τηλ που λέει η εγκύκλιος) ούτε διεύθυνση διαχείρισης φακέλου.
Έτσι αποφάσισα να στείλω e-mail σε όλους και να ρωτήσω.
Από ΟΠΣΥΔ μου απάντησαν ότι είναι θέμα υπουργείο να πάρω στα τηλ που αναφέρονται στην εγκύκλιο για την ειδικότητα μου.
Από διεύθυνση διαχείρισης φακέλου μου απάντησαν να πάρω τηλέφωνο στη Διεύθυνση και να μου πουν τηλεφωνικά για το θέμα, ότι είναι δικής τους διαχείρισης θέμα.
Από υπουργείο δεν απάντησαν.
Αύριο θα επικοινωνήσω με διεύθυνση και βλέπουμε.
Τα νεότερα λοιπόν αύριο.

Αποσυνδεδεμένος sofia_98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το θέμα είναι τώρα τι λες
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 21, 2017, 03:25:33 μμ »
Να και η διευκρίνηση του ΟΠΣΥΔ σχετικά με τους αναπληρωτές πλήρους και μειωμένου και την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου.

Σχετικά με την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου για τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν κατά την παρούσα χρονική στιγμή ως αναπληρωτές με πλήρες ωράριο στην Α/θμια και Β/θμια εκπαίδευση πρέπει να συμπληρώνουν στον φάκελο τους το πεδίο Δημόσιος Υπάλληλος το «ΝΑΙ» και κατόπιν στην Υπεύθυνη Δήλωση της αίτησης στο σημείο που αναφέρεται η ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου να επιλέγουν το «ορισμένου χρόνου». Το ανωτέρω πεδίο δεν συμπληρώνεται από τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν με άλλη μορφή απασχόλησης (Αναπληρωτές Μειωμένου Ωραρίου ή Ωρομίσθιοι).
https://opsyd.sch.gr/

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #192 στις: Απρίλιος 21, 2017, 04:26:00 μμ »
Ειμαι ΑΜΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ; Παω στο φάκελος και απλα το αλλάζω σε ΟΧΙ και πατώ καταχώρηση ; Μετα ξαναπάω σην αίτηση και κανω καινούργια καταχώρηση ; ΕΛΕΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ 20 φορες help me please !!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #193 στις: Απρίλιος 21, 2017, 04:45:11 μμ »
Για να συνέλθουμε όλοι μας λίγο, που οι περισσότεροι έχετε "τρελαθεί" με τις αιτήσεις αναπληρωτών και ρωτάτε χίλια-δυο πράγματα, λες και απ' αυτήν την αίτηση εξαρτάται το παν, μάθετε ότι το Υπουργείο ποσώς ενδιαφέρεται για το ποιοι θα δουλέψουν ως αναπληρωτές, για πόσο διάστημα και που! Το νοιάζει μόνο να μειώσει δαπάνες, περικόπτοντας τους αναπληρωτές πρώτα κι ύστερα με μια αύξηση ωραρίου των μονίμων 1 ώρας, θα τους κάνει κι αυτούς είτε να τρέχουν σε 5 σχολεία, για να συμπληρώσουν το ωράριό τους, είτε θα βγάλει εκτός σχολείων (ΕΠΑΛ κυρίως) πολλές ειδικότητες!
Εδώ δεν ενδιαφέρεται να έχει διευθυντές μακράς θητείας στα σχολεία και θα επιλέξει διευθυντές μόνο για ένα σχολικό έτος, μόνο και μόνο για καθαρά διεκπεραιωτικούς λόγους! Για να δείτε πόσο αναλώσιμους μας θεωρούν όλους και πόσο έχουν την παιδεία και την εκπαίδευση εξοβελισμένες από τα οποιαδήποτε σχέδιά τους!
Όλα τα παραπάνω προέρχονται από ενημέρωσή μου από πρόσωπο που γνωρίζει πολλά λόγω θέσης του και που θεωρεί ότι οι αναπληρωτές την επόμενη χρονιά θα μειωθούν κατά 25%!
Και μετά σκοτωθείτε για τις αιτήσεις!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #194 στις: Απρίλιος 21, 2017, 05:02:20 μμ »
Μια ερώτηση εκανα αλλα απαντηση δεν πήρα, πολλα νεύρα ας ηρεμήσουμε ...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #195 στις: Απρίλιος 21, 2017, 05:05:29 μμ »
Ο Χατζηφώτης δρομολογεί νέα προσφυγή κατά της φετινής προκήρυξης αναπληρωτών 8)
Άμα "μπάζει" η φετινή προκήρυξη αναπληρωτών, καλά κάνει!
Τι δηλ. είναι στο απυρόβλητο το Υπουργείο;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.