*

Αποστολέας Θέμα: 1Κ/2017 για 404 θέσεις μόνιμου προσωπικου πανεπιστημιακής εκπαίδευσης του κλαδου ΠΕ γραμματέων  (Αναγνώστηκε 42537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια χαρά στέκει.
Υπάρχει αμέτρητος κόεμος με αυτά τα πτυχία που δουλευει σε γραμματειακές/δικτκες θέσεις και στον ιδιωτικό τομέα.
Εκπαιδευτικός δεν είσαι επειδή εχεις  πτυχιο θεατρολόγου και μαθηματικού.
Υπάρχουν κωδικοί του ΙΚΑ που δίνουν συνάφεια.
Επειδή έγραφες πρωτόκολλο ή έφταχνες το πρόγραμμα ενώ ήσουν πχ αναπληρωτής ΠΕ19 δεν βγαίνει συνάφεια.
Δάσκαλος ήσουνα. Για να κάνεις μάθημα σε πήρανε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ από την προκήρυξη δεν καταλαβαίνω οτι χρειάζεται συνάφεια στη διδακτική εμπειρία.  Γιατί η " έρευνα ή συμμετοχή σε ερευνητικά κέντρα ή προγράμματα" τι συνάφεια μπορεί να να έχει με το αντικείμενο. Ειδικά η "έρευνα" που αναφέρει.
Στην προκήρυξη αναφέρει στο πρώτο μέρος ότι η προϋπηρεσία υπολογίζεται σε έργα συναφή με το αντικείμενο, αλλά μετά στην επόμενη σελίδα υπάρχουν οι "Ειδικές Περιπτώσεις" που είναι άλλη παράγραφος και περιλαμβάνει την "Ερευνα/ερευνητικά προγράμματα" και την "Διδακτική εμπειρία". Στις "Ειδικές Περιπτώσεις" είναι και οι ασκούμενοι δικηγόροι που επίσης μπορεί να αμφισβητηθεί η συνάφεια με το αντικείμενο Γραμματέας Δικαστηρίων. Αλλά και τελικά, ποια διδακτική εμπειρία μπορεί να έχει συνάφεια με το αντικείμενο; θα έπεφταν οι ενστάσεις βροχή... Έτσι καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απαντάω εγώ στην ερώτηση μου.
Περίπου 790 ευρώ καθαρά αρχικός μισθός
Επίσης η προυπηρεσία εκπαιδευτικών δεν μετρά.

Το ποσόν αυτό πως προκύπτει; Από ότι ξέρω οι γραμματείς είναι στο ενιαίο μισθολόγιο. Μου φαίνονται πολλά για τα 2 πρώτα έτη εκτός αν κανείς αναγνωρίσει συναφή μεταπτυχιακά και προϋπηρεσία στο δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Η προκήρυξη αυτή έχει εγγενείς αδικίες... μοριοδοτεί υπερβολικά τον βαθμό πτυχίου, 110 μόρια κάθε βαθμός και μόλις 100 ένα μεταπτυχιακό. Τελειώνεις μαθηματικό, φυσικό με 6 - 6,5 (όσοι το τελείωσαν και πριν από χρόνια καταλαβαίνουν) και στη βγαίνει ο θεολόγος, θεατρολόγος και σια με 8 - 8,5 - 9 πτυχίο και σε καθαρίζει με συνοπτικές διαδικασίες. Δε πα να χεις μεταπτυχιακό και προϋπηρεσία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Το ποσόν αυτό πως προκύπτει; Από ότι ξέρω οι γραμματείς είναι στο ενιαίο μισθολόγιο. Μου φαίνονται πολλά για τα 2 πρώτα έτη εκτός αν κανείς αναγνωρίσει συναφή μεταπτυχιακά και προϋπηρεσία στο δημόσιο.

Ε καλά δεν είναι και απίθανο....Υπουργείο Δικαιοσύνης βλέπω είναι...άλλωστε το Ενιαιο Μισθολογιο απ ότι φαίνεται επιλεκτικά εφαρμόζεται. Αρχικός 790 πάντως δεν είναι και άσχημα. Άρα μετά από διετία πες κάνα 900αρι με 1000αρι....

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Μπορει καποιος να μου πει τελικα αν πρεπει να επισυναψουμε και τα δικαιολογητικα στην ηλεκτρονικη αιτηση? Την εχει κανει καποιος?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Η προκήρυξη αυτή έχει εγγενείς αδικίες... μοριοδοτεί υπερβολικά τον βαθμό πτυχίου, 110 μόρια κάθε βαθμός και μόλις 100 ένα μεταπτυχιακό. Τελειώνεις μαθηματικό, φυσικό με 6 - 6,5 (όσοι το τελείωσαν και πριν από χρόνια καταλαβαίνουν) και στη βγαίνει ο θεολόγος, θεατρολόγος και σια με 8 - 8,5 - 9 πτυχίο και σε καθαρίζει με συνοπτικές διαδικασίες. Δε πα να χεις μεταπτυχιακό και προϋπηρεσία...

Η εν λόγω Προκήρυξη ακολουθεί τα οριζόμενα στο άρθρο 18 του ν. 2190/94 περί Α.Σ.Ε.Π., όπως ισχύει.

Τα ίδια ακριβώς κριτήρια και μοριοδότηση ακολουθούνται σε όλες τις Προκηρύξεις του Α.Σ.Ε.Π. για την πλήρωση θέσεων με σειρά προτεραιότητας, φορέων του δημοσίου, υπαγομένων στις οικείες διατάξεις τού, συνταγματικώς κατοχυρωμένου, ιδρυτικού νόμου περί Α.Σ.Ε.Π..

Καλώς, ο βαθμός του βασικού τίτλου σπουδών μοριοδοτείται με τα περισσότερα μόρια (1.100 μόρια), ως βασικό αξιοκρατικό ακαδημαϊκό κριτήριο, που δίνει αποφασιστική υποψηφιότητα (και) σε νέους υποψηφίους, ενώ καλώς η προϋπηρεσία μοριοδοτείται με 588 μόρια, προερχόμενη τόσο από τον δημόσιο όσο και από τον ιδιωτικό τομέα, (ιδίως με την τελευταία, να μην έχει αποκτηθεί μέσω πινάκων κατάταξης και διαφανούς μοριοδότησης προκαθορισμένων κριτηρίων για να προσδίδει τα περισσότερα μόρια στη συνολική βαθμολογία. Βλ. στο ίδιο πνεύμα, ό,τι γινόταν -και- τόσα χρόνια στη Β/θμια με τα διάφορα παράθυρα συλλογής προϋπηρεσίας...).

Καμία αδικία επί των ανωτέρω.

ΥΓ: Το ανώτατο που μπορεί να λάβει υποψήφιος από έναν (1) μεταπτυχιακό τίτλο (στο γνωστικό αντικείμενο) είναι 200 μόρια. Αν αυτό δεν είναι στο γνωστικό δίδονται 100 μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2017, 07:00:12 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μάλιστα, δλδ άμα εγώ είμαι ας πούμε από κάνα Μετσόβιο από το ΗΜΜΥ πχ ή αν είμαι από το Μαθηματικό/Φυσικό κ έχω 7 είναι το ίδιο με το 7 της πχ απο Κοινωνιολογίες , Φιλολογίες , Θεολογίες κλπ.
Καλόοο  ;D  ;D  ;D

Πάντως στα εξωτερικά αυτοί οι βλάχοι, μετράνε βαθμό πτυχίου με βάση τους μέσους όρους της σχολής , απότο Fulbright gια υποτροφίες μέχρι προκυρηξεις και για μεταπτυχιακα , αλλά τι να ξέρουνε αυτοί.

Δλδ, εάν στο ΗΜΜΥ του Μετσοβίου ο μέσος όρος ειναι 5,5 και στη Γεωγραφία στη Μυτηληνη είναι 8 , ε δεν γίνεται αυτός που έχει 7 από το Μετσόβιο να μπαίνει κάτω από τη Γεωγραφία της Μυτηλήνης που έχει 9, (την οποία σχολή καθόλου δεν υποτιμώ και μια χαρά σχολή είναι, ως παράδειγμα τη φέρνω).

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Μπορέσατε να συνδεθείτε να κάνετε την αίτηση; Εδώ και τρεις ημέρες προσπαθώ αλλά τίποτα! Τι θα γίνει με τον ΑΣΕΠ και την σελίδα;; Εγώ προσπαθώ στην σελίδα του μέσω ΓΓΠΣ, σήμερα όλη την ημέρα!

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια .οι μηνες και μέρες ασφάλισης πώς βγαίνουν; Υπαρχει κάποιος τύπος;

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Η εν λόγω Προκήρυξη ακολουθεί τα οριζόμενα στο άρθρο 18 του ν. 2190/94 περί Α.Σ.Ε.Π., όπως ισχύει.

Τα ίδια ακριβώς κριτήρια και μοριοδότηση ακολουθούνται σε όλες τις Προκηρύξεις του Α.Σ.Ε.Π. για την πλήρωση θέσεων με σειρά προτεραιότητας, φορέων του δημοσίου, υπαγομένων στις οικείες διατάξεις τού, συνταγματικώς κατοχυρωμένου, ιδρυτικού νόμου περί Α.Σ.Ε.Π..

Καλώς, ο βαθμός του βασικού τίτλου σπουδών μοριοδοτείται με τα περισσότερα μόρια (1.100 μόρια), ως βασικό αξιοκρατικό ακαδημαϊκό κριτήριο, που δίνει αποφασιστική υποψηφιότητα (και) σε νέους υποψηφίους, ενώ καλώς η προϋπηρεσία μοριοδοτείται με 588 μόρια, προερχόμενη τόσο από τον δημόσιο όσο και από τον ιδιωτικό τομέα, (ιδίως με την τελευταία, να μην έχει αποκτηθεί μέσω πινάκων κατάταξης και διαφανούς μοριοδότησης προκαθορισμένων κριτηρίων για να προσδίδει τα περισσότερα μόρια στη συνολική βαθμολογία. Βλ. στο ίδιο πνεύμα, ό,τι γινόταν -και- τόσα χρόνια στη Β/θμια με τα διάφορα παράθυρα συλλογής προϋπηρεσίας...).

Καμία αδικία επί των ανωτέρω.

ΥΓ: Το ανώτατο που μπορεί να λάβει υποψήφιος από έναν (1) μεταπτυχιακό τίτλο (στο γνωστικό αντικείμενο) είναι 200 μόρια. Αν αυτό δεν είναι στο γνωστικό δίδονται 100 μόρια.
Καταλαβαίνεις πολύ καλά τι θέλω να πω, αλλά μάλλον έχεις προσωπικό συμφέρον.
Το δέχομαι. Ας είμαστε όμως ειλικρινείς.

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σας έχει τύχει να σας βγάζει σφάλμα για :"ΣΦΑΛΜΑ - ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Γερμανική γλώσσα: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών ! " ενώ έχετε ήδη καταχωρίσει τα δικαιολογητικά στο μητρώο???!!!! Τί στο καλό???!!!









Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,
εγώ δεν μπορώ να μπω καν στη σελίδα του ΑΣΕΠ.
Κάποια συμβουλή?
Εσεις τι κάνατε?

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
catwoman : H επίκληση σημαίνει να κάνεις "tick" στο αντίστοιχο νταμάκι.Δεν αρκεί να έχεις ονομάσει το πτυχίο.

( Μου έχει συμβεί σε άλλη προκήρυξη)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 188
Σύνολο: 195

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.