*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ανατροφής και απόσπαση  (Αναγνώστηκε 3705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amchris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αδεια ανατροφής και απόσπαση
« στις: Μάρτιος 27, 2017, 04:46:47 μμ »
Εχω το εξής πρόβλημα : Διακαιούμαι 6μηνη άδεια ανατροφής (λόγω διδύμων) την οποία προτίθεμαι να τη χρησιμοποιήσω τον επόμενο χρόνο. Θα χρειαστεί όμως να ζητήσω και απόσπαση για την ίδια χρονιά για να πάω τους υπόλοιπους 4 μήνες, καθώς, αν και αναγνωρίζω το πρόβλημα που θα δημιουργήσω, η οργανική μου είναι πολύ πολύ μακριά για να πάω έστω και λίγους μήνες. Η Δευτεροβάθμια της Οργανικής μου μού είπε ότι οφείλω να στείλω χαρτιά από τον Ιούνιο και να ξεκινήσω την άδεια αναγκαστικά από 1 Σεπτέμβρη, και αν πάρω απόσπαση θα συνεννοηθούν οι 2 υπηρεσίες. Σε αυτήν την περίπτωση όμως πού θα τοποθετηθώ εγώ ; θα δικαιούμαι να κάνω χαρτιά για τοποθέτηση το Σεπτέμβρη; Γνωρίζει μήπως κανείς αν δεν είμαι υποχρεωμένη να ξεκινήσω την άδεια από Σεπτέμβρη ; πχ να πάρψ κανονικά απόσπαση, να τοποθετηθώ, να πάω για 4 μήνες (ή όσο μου πουνε τελος πάντων από το Πυσδε για να στείλουν αντικαταστάτη) και να πάρω την άδεια μετά τα Χριστούγεννα έως το τέλος της χρονιάς ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ανατροφής και απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ανατροφής και απόσπαση
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2017, 05:07:54 μμ »
Δεν υποχρεούσαι να ξεκινήσεις την άδεια τον Σεπτέμβρη. Αυτό γίνεται (και ζητείται) από τους εκπαιδευτικούς για λόγους αβρότητας προς την υπηρεσία προκειμένου να διευκολυνθεί η διαδικασία πλήρωσης των κενών. Πάρε ένα τηλ στον διευθυντή εκπαίδευσης στην περιοχή που θες να πάρεις απόσπαση και δήλωσέ του τις προθέσεις σου (δλδ αν πάρεις απόσπαση να δουλέψεις έως τα Χριστούγεννα). Δες την αντίδρασή του και ζήτησέ του να τοποθετηθείς είτε σε γραφείο είτε σε σχολείο όπου η κάλυψη του κενού θα είναι μετά εύκολη. Εάν ξεκινήσεις την άδεια τον Σεπτέμβρη, τότε πιθανότατα δεν θα τοποθετηθείς μαζί με τους υπόλοιπους, αλλά θα πας σε όποιο κενό υπάρχει όταν πλέον θα έχει λήξει η άδειά σου. Αυτό μπορεί να είναι καταστρορικό γιατί το κενό μπορεί να είναι πολύ δυσμενές ή πολύ καλό εάν η υπηρεσία επιλέξει να σε τοποθετήσει σε κάποιο γραφείο μιας και θα είναι πλέον η λήξη της χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ανατροφής και απόσπαση
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 01:26:21 μμ »
Η άδεια ανατροφής τέκνου δεν επηρεάζει τις υπηρεσιακές μεταβολές, οποιαδήποτε δυσμενής μεταχείριση ακριβώς λόγω της άδειας απαγορεύεται ρητά. Επομένως οι ευρισκόμενοι σε άδεια τοποθετούνται σαν να μην έχουν άδεια και αναλαμβάνουν υπηρεσία με τη λήξη της άδειας.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ανατροφής και απόσπαση
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 08:58:30 πμ »
Κάποιοι εξυπνάκηδες τάχα μου προϊστάμενοι θεωρούν ότι επειδή βρίσκεται κάποιος σε άδεια ανατροφής τέκνου δεν παίρνει επίδομα θέσης αν ειχε, δεν τοποθετείται παρά μόνο αν διακοπεί η άδεια και άλλα φαιδρά. Η άδεια αυτή δεν είναι αναρρωτική ούτε άνευ αποδοχών, κλπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157993
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.