*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2017-2018  (Αναγνώστηκε 129780 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδιά μια ερωτηση,

Αναφορικά με τις αναθέσεις ο ελεύθερος επαγγελματίας
και ο ιδιωτικός υπάλληλος πλήρους ωραρίου μπορούν
να πάρουν μεχρι 6 ωρες !Εγω που παίρνω επιδοτηση ελαιολάδου
και εχω κανει έναρξη στην Εφορια σαν αγρότης τι γινεται σε αυτή τη
περίπτωση ; Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Να εξηγήσω τι ρωτάω παραπάνω. Μιλάμε για την τωρινή προκήρυξη και τους τωρινούς προσωρινούς πίνακες. Στο Αιγάλεω στην προκήρυξη δεν ζητάνε ΠΕ02.01, όμως υπάρχει πίνακας με τέσσερις ΠΕ02.01. Πώς γίνεται αυτό; Ούτε και πέρσι ήθελαν στο Αιγάλεω ΠΕ02.01

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδιά μια ερωτηση,

Αναφορικά με τις αναθέσεις ο ελεύθερος επαγγελματίας
και ο ιδιωτικός υπάλληλος πλήρους ωραρίου μπορούν
να πάρουν μεχρι 6 ωρες !Εγω που παίρνω επιδοτηση ελαιολάδου
και εχω κανει έναρξη στην Εφορια σαν αγρότης τι γινεται σε αυτή τη
περίπτωση ; Ευχαριστω
Όποιος έχει κάνει έναρξη στην εφορία, είναι λογικό ότι θεωρείται επαγγελματίας.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όποιος έχει κάνει έναρξη στην εφορία, είναι λογικό ότι θεωρείται επαγγελματίας.
Όποιος δεν δηλώνει κατά κύριο επάγγελμα αγρότης δε θεωρείται ελεύθερος επαγγελματίας αλλά "αγρότης ειδικού καθεστώτος".
Έτσι δηλώνονται οι περισσότεροι μισθωτοί, δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Παιδιά εγω ειμαι ανεργη ενα μηνα θα μοορω να κανω την αιτηση?

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Bomb καλησπερα ,

Παρόλο που ειμαι λογιστης με το θεμα αυτο εχω χάσει τη
μπάλα ! Με το νεο ΚΦΕ ο καθε αγρότης φορολογείται με κάποιους
ομως διαφορετικούς όρους σε σχέση με τους ελεύθερους
επαγγελματίες !Υπαρχουν 3 κατηγορίες αυτοι του ειδικού καθεστώτος
, οι κατα κύριο επάγγελμα αγροτες οταν το αγροτικό εισοδημα ειμαι περισσότερο απο
τα υπόλοιπα και τρίτον οποίος τηρεί βιβλία αλλα δεν ειναι κατα κύριο
επάγγελμα αγρότης !Εγω ανήκω στην τριτη κατηγορία αντε λοιπόν
σε αυτή τη μπουρδ.....α να βγάλεις άκρη ....Αν ρωτήσω εγγράφως
τη διοικηση σε κατι διφορούμενο θα σου πουν παρε 6 ωρες
και οχι 23, δηλαδή καταστροφή για μένα !Παντως νομικα ο όρος
ελεύθερο επάγγελμα δεν υπαρχει πλέον , οταν υπήρχε ηταν οι γιατροι , δικηγόροι
κλπ Τωρα εχουμε τον όρο εισοδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα για όλους ....
Αντε με ολα αυτα να βγάλω άκρη ουτε ο Θεος δε θα μπόρεσει....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2017, 03:50:07 μμ από markos1976 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ

Συνάδελφοι να ενημερώσω ότι οι προσωρινοί πίνακες θα βγουν νωρίς. Οι οριστικοί πίνακες (μετα τις ενστάσεις) θα βγουν Σεπτέμβρη, όπου σύμφωνα με τις ανάγκες θα καλεστούν οι πρώτοι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι για την ομαλή έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς την 21η Σεπτέμβρη...


http://www.oaed.gr/-/enemerose-gia-to-chrono-anarteses-ton-oristikon-pinakon-axiologeses-gia-ten-proslepse-ekpaideutikou-prosopikou-anapleroton-oromisthion-


Συνάδελφε tomari τα έβλεπες πολύ καλά όλα αυτά για να είναι αληθινά όταν ενημερώναμε πριν κάποιες εβδομάδες... Τώρα απ ότι βλέπεις άρχισε να σαλεύει επιτέλους ο κοιμώμενος γίγαντας... 


Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος tomari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.oaed.gr/-/enemerose-gia-to-chrono-anarteses-ton-oristikon-pinakon-axiologeses-gia-ten-proslepse-ekpaideutikou-prosopikou-anapleroton-oromisthion-


Συνάδελφε tomari τα έβλεπες πολύ καλά όλα αυτά για να είναι αληθινά όταν ενημερώναμε πριν κάποιες εβδομάδες... Τώρα απ ότι βλέπεις άρχισε να σαλεύει επιτέλους ο κοιμώμενος γίγαντας...

Τα βλέπω και σαν εκπαιδευτικός του ΟΑΕΔ με χαροποιεί ιδιαίτερα που ο οργανισμός ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενεργοποιείται!
Οι σχολές του ΟΑΕΔ θα έπρεπε να οδηγούν την επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση και όχι να είναι αμέτοχοι θεατές.
Συνάδελφε μακάρι να κυλήσουν όλα ομαλά

Παράθεση:
https://www.esos.gr/arthra/51553/idryetai-ethniki-epitropi-kai-tehniki-epitropi-epaggelmatikis-ekpaideysis-kai

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το ποιοι θα προσληφθούν αρχικά ως αναπληρωτές!!!
Πηγαίνουμε τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ-ΟΚΤΩΒΡΗ να αναλάβουμε καθήκοντα.Ποιος θα μου πει εμένα αν θα προσληφθώ ως αναπληρωτής και όχι σαν ωρομίσθιος ή και το αντίστροφο, από την στιγμή μάλιστα που δεν έχουν υπογραφτεί συμβάσεις και ούτε έχουν δοθεί οι ώρες στον κάθε εκπαιδευτικό.
Δηλαδή γειά σας ήρθα κάντε με αναπληρωτή ή γειά σας ήρθατε μπορείτε να γίνετε ωρομίσθιος κι όχι αναπληρωτής!!!
Ποια είναι τα κριτήρια που θα έπρεπε να υφίστανται από την πρώτη στιγμή που θα πατήσουμε το πόδι μας στην σχολή ώστε η αξιολόγηση να είναι γνωστή πριν καν αναλάβουμε!!!
Βγήκαν κάποιες εγκύκλιοι οι οποίες δεν εξηγούν ποια διαδικασία θα εφαρμοστεί.
Έστω ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί που θα πάμε να διδάξουμε είμαστε νέοι και δεν έχουμε ξαναδιδάξει!!!Ένας από όλους μας θα πάρει πληρες ωράριο!!Θα γίνει αναπληρωτής;;
Τ'ελος πάντων για να μην το κουράζω κι άλλο το πράγμα ψιλοβρωμάει!!!Γιατί εδώ και μήνες απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα δεν έχουν δοθεί και φοβάμαι πως θα γίνουν αλχημείες!

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το ποιοι θα προσληφθούν αρχικά ως αναπληρωτές!!!
Πηγαίνουμε τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ-ΟΚΤΩΒΡΗ να αναλάβουμε καθήκοντα.Ποιος θα μου πει εμένα αν θα προσληφθώ ως αναπληρωτής και όχι σαν ωρομίσθιος ή και το αντίστροφο, από την στιγμή μάλιστα που δεν έχουν υπογραφτεί συμβάσεις και ούτε έχουν δοθεί οι ώρες στον κάθε εκπαιδευτικό.
Δηλαδή γειά σας ήρθα κάντε με αναπληρωτή ή γειά σας ήρθατε μπορείτε να γίνετε ωρομίσθιος κι όχι αναπληρωτής!!!
Ποια είναι τα κριτήρια που θα έπρεπε να υφίστανται από την πρώτη στιγμή που θα πατήσουμε το πόδι μας στην σχολή ώστε η αξιολόγηση να είναι γνωστή πριν καν αναλάβουμε!!!
Βγήκαν κάποιες εγκύκλιοι οι οποίες δεν εξηγούν ποια διαδικασία θα εφαρμοστεί.
Έστω ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί που θα πάμε να διδάξουμε είμαστε νέοι και δεν έχουμε ξαναδιδάξει!!!Ένας από όλους μας θα πάρει πληρες ωράριο!!Θα γίνει αναπληρωτής;;
Τ'ελος πάντων για να μην το κουράζω κι άλλο το πράγμα ψιλοβρωμάει!!!Γιατί εδώ και μήνες απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα δεν έχουν δοθεί και φοβάμαι πως θα γίνουν αλχημείες!

Νομίζω ότι ο συνάδελφους έχει δίκιο. Δυστυχώς όπως και στα ΙΕΚ δεν έχει βγει κάποια οδηγία για το μοίρασμα των ωρών, πχ αν όλες τις ώρες θα τις πάρει ένας ή θα μοιραστούν σε περισσότερους...Δυστυχώς αυτό παραμένει στη διακριτική ευχέρεια του κάθε διευθυντή. Υπάρχουν διευθυντές που δίνουν τα πάντα σε έναν άντε δύο και υπάρχουν διευθυντές που προσπαθούν να δώσουν σε όσους περισσότερους μπορούν, για μένα το δεύτερο σύστημα είναι πιο δίκαιο και πιο αποτελεσματικό από παιδαγωγικής απόψεως...Ας το κοιτάξουν οι κύριοι του ΟΑΕΔ και του κάθε άλλου οργανισμού (πχ ΙΝΕΔΙΒΙΜ κα). Αν υπήρχε ξεκάθαρο πλαίσιο σε αυτό το πράγμα δεν θα είχαμε κάθε χρόνο την αγωνία αν θα μας πάρουν ή όχι...Δεν γίνεται πχ να υπάρχουν σε έναν κλάδο 4 μαθήματα πρώτη ανάθεση και να αγωνιούν οι 4 πρώτοι υποψήφιοι και ειδικά ο τρίτος και τέταρτος αν θα πάρουν κι αυτοί καμια ώρα, να αποκτήσουν κάποια εμπειρία ή στο τέλος να μείνουν στην απ΄έξω επειδή πχ έτυχε κάποιος να είναι ελεύθερος επαγγελματίας και να βάζει επαγγελματική εμπειρία στον εαυτό ή να απασχολείται στον πατέρα ή το θείο του ή κάποια παλιά καραβάνα που έκανε τα χαρτιά το 1990 και έκτοτε έχει χτίσει μια τεράστια προϋπηρεσία... Οι μαθητές θέλουν να αλλάζουν παραστάσεις και να παίρνουν γνώση από όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους... 

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2017-2018
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 20, 2017, 10:35:53 πμ »
Καλημέρα.
Τα χαρτιά που στέλνουμε αξιολογούνται στις κατά τόπους περιφέρειες ή στα κεντρικά των επάς στην Αθηνα?

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2017-2018
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 24, 2017, 01:18:01 πμ »
Στις κατα τόπους περιφερειες. Για αυτό γίνεται μπάχαλο
Καλημέρα.
Τα χαρτιά που στέλνουμε αξιολογούνται στις κατά τόπους περιφέρειες ή στα κεντρικά των επάς στην Αθηνα?

Αποσυνδεδεμένος Roro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2017-2018
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 31, 2017, 01:56:31 μμ »
Καλησπέρα, Θα ήθελα αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που ανήκουν  οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ (στην τυπική εκπαίδευση, μη τυπική, στη δευτεροβάθμια κ.α) και αν είναι εύκολο να με παραπέμψει και στον αντίστοιχο νόμο γιατί έχω κάποιο πρόβλημα με την αναγνώριση της προυπηρεσίας μου (στα ΙΕΚ μου την καταχωρούν στη μη τυπική). Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος bambams

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2017-2018
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 31, 2017, 02:34:44 μμ »
Καλησπέρα, Θα ήθελα αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που ανήκουν  οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ (στην τυπική εκπαίδευση, μη τυπική, στη δευτεροβάθμια κ.α) και αν είναι εύκολο να με παραπέμψει και στον αντίστοιχο νόμο γιατί έχω κάποιο πρόβλημα με την αναγνώριση της προυπηρεσίας μου (στα ΙΕΚ μου την καταχωρούν στη μη τυπική). Ευχαριστώ
Καλησπέρα,ανήκουν στη δευτεροβάθμια (τυπική) εκπαίδευση, το γράφει και στη βεβαίωση προϋπηρεσίας που τους καταθέτεις. Οι νόμοι είναι Ν.3475/06 άρθρο 2 και Ν.1566/85 άρθρο 9 παραγ.11

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.