*

Αποστολέας Θέμα: 30-3-2017 Καθορισμός κριτηρίων πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών στην ΕΑΕ  (Αναγνώστηκε 35404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Άλλο τι "αγαπάμε" και άλλο τι γράφει το βασικό πτυχίο πάνω.

Κι εγώ "αγαπάω" τη ψυχολογία, αλλά το ψυχολόγο επειδή έκανα ένα μεταπτυχιακό 7 μηνων εξ αποστάσεως σε γλώσσα που δεν ήξερα , δεν με κάνει ψυχολόγο και δεν μπορώ ούτε γραφείο να ανοιξω ούτε στο δημόσιο να κάνω το ψυχολόγο.

Εμένα αυτό το "αγαπάω" από αυτά που έχω δει,  στους αναπληρωτές μου μοιάζει με "δεν μπορώ να χωθώ στον πίνακα γενικής και πρέπει να δουλεύω σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο/σχολείο με 5 κατοστάρικα, οπότε βρήκα τρύπα στην ειδική".

και στους μόνιμους με "θέλω να πάω στο Μαρούσι και η οργανική μου είναι στη Κάσο". 

Από αγάπη άλλο τίποτα σε αυτή τη χώρα.

Ο άλλος που έβγαλε τα μάτια του στις πανελλήινιες για να πιάσει τα τμήματα Ειδικής που είναι στο θεό και μετά άλλα 4 χρόνια έκανε μόνο ειδική δεν τα "αγαπάει" φαίνεται.

 Αυτός απλά διαβάζει και οοοολοι άλλα "αγαπάνε" το βασικό του πτυχίο!!!

Συναδελφε αν απευθυνεσαι σε μενα (γιατι εγω εγραψα οτι αγαπαω αυτο που κανω) ας σε πληροφορησω ξανα οτι οταν συνειδητα επελεξα την ΕΑ δεν υπηρχε τμημα εξειδικευμενων σπουδων.
Επισης, δεν επελεξα να κανω κατι εντελως διαφορετικο απο το βασικο μου πτυχιο. Νηπιαγωγος ειμαι και θελησα να εργαστων ως μηπιαγωγος ΕΑ. Δεν υελησα ουτε ψυχολογος να γινω, ουτε γιατρος, ουτε κοινωνικος λειτουργος που ειναι τελειως διαφορετικα αντικειμενα.
Επισης, εκανα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο το οποιο ειχε διαρκεια ακριβως 12 μηνες, χωρις διακοπες για τιποτα, γνωριζοντας αριστα τη γλωσσα (το αποδεικνυει αλλωστε και το οτι εργαστηκα στη χωρα των σπουδων σε σχολειο, ως νηπιαγωγος, αν και η αδεια διδασκαλιας που μου εδωσαν ηταν για ολες τις βαθμιδες), με εξετασεις, με εργασιες, με διπλωματικη. Τα μεταπτυχιακα της πλακας που δινονταν (και καποια δινονται ακομα) με τη σεδουλα με θυμωνουν εκισου.

Τελος, για να κλεινει το θεμα απι τη δικη μου πλευρα. Κανεις δεν θα με πεισει, οσο και να με βριζετε καποιοι, οτι δεν ειμαι καταλληλα καταρτισμενη για το χωρο της ΕΑ με την προυπηρεσια μου και τις σπουδες μου. Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν καλυτεροι απο μενα ή οτι οι πτυχιουχοι 71/61 δεν πρεπει να μονιμοποιηθουν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Γνωριζω πολυ καλα για ποιο πραγμα μιλαω συναδελφε. Γνωριζω πολυ καλα οτι καταργηθηκε (ευτυχως) και γνωριζω πολυ καλα οτι αλλο αναπληρωτης και αλλο μονος.

Θα ηθελα να δω τις αντιδρασεις των εκοαιδευτικων δευτεροβαθμιας, αν σε  αυριο γινει ενα τμημα ειδικης αγωγης δευτεροβαθμιας φιλολογων και μαθηματικων, οι οποιοισε 5 χρονθα θα λενε "δεν με νοιαζει πισο γουσταρεις αυτο που κανεις, δεν με νοιαζει ποσα χρονια το κανεις, δεν με νοθαζει πιυ δεν τπηρχε αλλος τροπος να το κανεις, πλεον φυγε!"
Γιατι ωραια τα σχολια απο την απεξω! Ολονων τα σχολια!

Και ξαναλεω. Προσωπικα ποτε δεν ειπα καπου οτι οι αποφοιτοι ΕΑ δεν πρεπει να δουλεψουν πανω στο αντικειμενο των σπουδων τους. Το αντιθετο! Αλλα, αυτο δεν μπορει να γινει πετωντας απεξω αυτους πιυ τοσα χρονια στηριζουν την ΕΑ.

Θελετε να πιυμε να μπει ως ορος για το διορισμο ή την προσληψη οτι δεν εχεις μετα δικαιωμα να πας στη γενικη αγωγη; Να το πιυμε!
Θελετε να πουμε να ξαναεκεταστουν οι γνωσεις στην ΕΑ ολων υπο τυπου ΑΣΕΠ και με βαση τα απιτελεσματα να γινουν οι προσληψεις; Να το πιυμε!
Θελετε να πουμε να γινει σοβαρη αξιολογηση της δουλειας ολων και με βαση αυτα τα αποτελεσματα να συνεχισουν ή οχι να δουλευουν στην ΕΑ; Να το πουμε!
Θελετε να πουμε για ενωποιηση των κλαδων 71/70 και 61/60; Να το πουμε!

Βρε εμμάκι μην συγχύζεσαι και κάνεις λάθη στις παραθέσεις και άντε να σου απαντήσω μετά...

Πρώτον ποτέ δεν σου πήραν την οργανική, αφού προβλεπόταν ότι δεν την χάνεις. Οπότε μην λες ότι θες, δεν είπε κανείς ότι θα πάρει από την μόνιμη ότι είχε αποκτήσει.
Πάμε λοιπόν στο άλλο που λες. Αν αύριο ιδρυθεί τμήμα με βασικό πτυχίο ειδικής στην Β/θμια είμαι ο ΠΡΩΤΟΣ που θα το στηρίξει ακόμα και αν μπορεί να με ξεβολέψει ως μόνιμο στην ειδική. Βλέπεις μπορεί να μην ήμαστε όλοι σαν εσένα, μην κρίνεις λοιπόν εξ ιδίων τα αλλότρια. Αλλά ας αφήσουμε εσένα και εμένα, το αναφέρετο δικαίωμα του βασικού πτυχίου είναι ξεφτίλα για όποιον δεν το υποστηρίζει, δεν πάει να αγαπάει ή να μισεί την ειδική ή την γενική ή ότι γουστάρει.
Το βασικό πτυχίο ΠΡΟΤΑΣΣΕΤΑΙ στον κλάδο που αφορά, τελεία και παύλα. Αυτή είναι η κοινή λογική και όχι η βολεμένη λογική του καθενός. Στα λέει ένα μαθηματικός αυτά και όχι κάποιος που έχει συμφέρον.

Από τα υπόλοιπα που λες που πετάνε την μπάλα στην εξέδρα και δεν έχει νόημα να συζητήσω κρατάω μόνο το τελευταίο
"Θελετε να πουμε για ενωποιηση των κλαδων 71/70 και 61/60; Να το πουμε!"
το οποίο θα είχε κάποιο νόημα όχι έτσι όπως το εννοείς αλλά αν και μόνο αν τα τμήματα ειδικής μετατρεπόντουσαν σε τμήματα με νέα δομή, όπου θα έδιναν στο 3ο έτος κατεύθυνση γενικής ή ειδικής αγωγής και φυσικά το ίδιο να γινόταν και στα γενικής παιδαγωγικής τμήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2017, 09:09:20 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το βασικό πτυχίο πρέπει να προτάσσεται. Όμως, μπορεί να υπάρχουν και ειδικές συνθήκες ή μπορείτε να τις πείτε και μεταβατικές. Το emmaki από τη μεριά του έχει δίκιο.
Δεν υπήρχε αντίστοιχη σχολή, έκανε μεταπτυχιακό, έχει εμπειρία πολλών ετών κατά τα οποία θεωρείται "επαρκής" για αυτό που κάνει. Δεν μπορεί ξαφνικά να κριθεί "ανεπαρκής".

Για παράδειγμα, οι περισσότεροι μετεωρολόγοι στην Ελλάδα είναι μαθηματικοί/φυσικοί με αντίστοιχο μεταπτυχιακό.
Δεν υπάρχει βασικό πτυχίο μετεωρολογίας.
Δηλαδή, αν αποφασίσει ένα Πανεπιστήμιο να δώσει πτυχίο μετεωρολογίας, τι πρέπει να γίνει? Να απολυθούν ή να μεταταχτούν (αν πρόκειται για δημόσιο) όλοι αυτοί ως ανεπαρκείς?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Το βασικό πτυχίο πρέπει να προτάσσεται. Όμως, μπορεί να υπάρχουν και ειδικές συνθήκες ή μπορείτε να τις πείτε και μεταβατικές. Το emmaki από τη μεριά του έχει δίκιο.
Δεν υπήρχε αντίστοιχη σχολή, έκανε μεταπτυχιακό, έχει εμπειρία πολλών ετών κατά τα οποία θεωρείται "επαρκής" για αυτό που κάνει. Δεν μπορεί ξαφνικά να κριθεί "ανεπαρκής".

Για παράδειγμα, οι περισσότεροι μετεωρολόγοι στην Ελλάδα είναι μαθηματικοί/φυσικοί με αντίστοιχο μεταπτυχιακό.
Δεν υπάρχει βασικό πτυχίο μετεωρολογίας.
Δηλαδή, αν αποφασίσει ένα Πανεπιστήμιο να δώσει πτυχίο μετεωρολογίας, τι πρέπει να γίνει? Να απολυθούν ή να μεταταχτούν (αν πρόκειται για δημόσιο) όλοι αυτοί ως ανεπαρκείς?

κανείς από τους μόνιμους δεν έχανε την θέση του, το πρόβλημα είναι με τους αναπληρωτές όπου κάθε φορά που λήγει η σύμβαση και ξεκινάει μια άλλη μπορεί να αλλάζουν και οι όροι του παιχνιδιού. Σε κάθε περίπτωση όμως όταν μιλάμε για διορισμό ή πρόσληψη προτάσσεται το βασικό πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Καλημέρα
Είναι δυνατόν με μεταπτυχιακό συμβουλευτικής ψυχολογίας να μπαίνει κανείς στους πίνακες; Αυτό μου ανέφερε φίλη μου για γνωστή της. Μήπως τελικά τα κριτήρια δεν είναι τόσο αυστηρά έπειτα από τη λίστα των μεταπτυχιακών που έχουν συνάφεια με την ειδική αγωγη και αποσύρθηκε από το υπουργειο
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Στην ειδική αγωγή θα πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό αποκλειστικά, ή δέχονται και το διδακτορικό?
Γιατί σε ερώτησή μου στο υπουργείο μου απάντησαν αποκλειστικά μεταπτυχιακό...  :o

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής εξ αποστάσεως και βλέπω ότι τρέχουν αιτήσεις για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (κοινό πρόγραμμα με Πανεπιστήμιο Πατρών). Είναι αποδεκτό για τους πίνακες αναπληρωτών; Ήταν κάποια μεταπτυχιακά που υπήρχε πρόβλημα αναγνώρισης από το υπουργείο και θυμάμαι για ένα πανεπιστήμιο της Κύπρου.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Στην ειδική αγωγή θα πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό αποκλειστικά, ή δέχονται και το διδακτορικό?
Γιατί σε ερώτησή μου στο υπουργείο μου απάντησαν αποκλειστικά μεταπτυχιακό...  :o
Η  μοριοδότηση  των  εκπαιδευτικών ΕΑΕ της  Πρωτοβάθμιας  και  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  στους
Κύριους και Επικουρικούς πίνακες κατάταξης, γίνεται με τα παρακάτω κριτήρια:
1. Κριτήρια κατάταξης και μοριοδότησης στους Κύριους πίνακες:
Α. Ακαδημαϊκά κριτήρια:α)Διδακτορικό δίπλωμα στην ΕΑΕ ή στη Σχολική Ψυχολογία, έξι (6) μονάδες.
β)Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στην ΕΑΕ ή στη Σχολική Ψυχολογία, τέσσερις (4) μονάδες.
.....................

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λοιπόν, πείτε μου για ποιο λόγο συμβαίνει το εξής παράλογο, και αν ξέρετε εάν και κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι:
Για την πρόσληψη ως ΕΕΠ (με ενδιαφέρει η ειδικότητα ΠΕ 31 και ΠΕ 36) απαιτείται μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών.. Αν τους πας διδακτορικό δίπλωμα σε αυτό ακριβώς το αντικείμενο που αναφέρουν, ενώ είναι ανώτερη του μεταπτυχιακού ακαδημαική εξειδίκευση, δε θα το δεχτούν!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2017, 02:33:05 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Πιστεύετε ότι θα ξαναλλάξουν τα κριτήρια?

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Το μόνο σίγουρο. Όταν αλλάξει η κυβέρνηση το θεωρώ δεδομένο.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
με κάλεσαν αναπληρώτρια αλλά δεν πήγα....είμαι σε ιδιωτικό σχολείο, και αποφάσισα να μην πάω φοβούμενη ακριβώς αυτό....αλλά ποιος ξέρει....ειδικά αν εκλεγεί ξανά ο συριζα δεν νομίζω να αλλάξουν τα κριτήρια, όπως το να ξαναπροηγηθούν στους πίνακες οι πτυχιούχοι του βόλου και παμακ ακόμη και με μηδενική προυπηρεσία. Τωρα αν βγει ο κούλης δεν ξέρω τι να περιμένουμε. Ο θεός βοηθός γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Για πρόσληψη ως εβπ τι τυπικά προσόντα χρειάζονται;

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από την πρόσκληση για αιτ αναπλ ΕΕΠ & ΕΒΠ (21-4-2017
................
10. ΚΛΑΔΟΣ ΔΕ1 ΕΙΔΙΚΟΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
Πτυχίο - δίπλωμα ΙΕΚ ή Πτυχίο - δίπλωμα «Τάξης Μαθητείας» ΕΠΑ.Λ. ή Πτυχίο -δίπλωμα ΕΠΑΛ ή Πτυχίο -δίπλωμα Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου Β’ κύκλου σπουδών ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου ή Τεχνικού
Επαγγελματικού Λυκείου ή άλλος ισότιμος τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης
ειδικότητας Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων-Παιδοκόμων ή Βοηθών Βρεφοκόμων ή Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων ή
Προσχολικής Αγωγής Δραστηριοτήτων Δημιουργίας και Έκφρασης ή Επιμελητών Πρόνοιας ή Κοινωνικών Φροντιστών ή Προσχολικής Αγωγής Ημερήσιας Φροντίδας Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες.
Για τους κατόχους Πτυχίου –Διπλώματος ΙΕΚ ή Πτυχίου-Διπλώματος «Τάξης Μαθητείας» ΕΠΑΛ απαιτείται και πιστοποίηση από τον ΟΕΕΚ ή ΕΟΠΠΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 552
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.