*

Αποστολέας Θέμα: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"  (Αναγνώστηκε 2148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
"Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« στις: Απρίλιος 09, 2017, 12:55:26 μμ »
Καλό είναι να μπαίνουν μερικά πράγματα στη θέση τους, καθώς και όρια. Μπορεί να μη συμφωνούμε με όλα, αλλά σίγουρα τα παιδιά έχουν διαφορετική αντίληψη από τους ενήλικες για τις ανθρώπινες αξίες, όπως η φιλία και αυτό είναι φυσιολογικό για την ηλικία τους:

Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου

Πηγή: the psy trap.
άρθρο της Γεωργίας Κανελλοπούλου

http://www.thepsytrap.gr/2015/10/blog-post_8.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:29 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:17:50 μμ »
Η ανωτέρω δημοσίευση είναι απόλυτα σεξιστική..αρχίζει με την "αγάπη" της μητέρας όταν το παιδί είναι ακόμα βρέφος, εικόνα που έχει περάσει δεκαετίες τώρα στην Ελληνική κοινωνία με...καθαρά αυταρχικό τρόπο απο τα ακίνδυνα ¨φεμινιστικά¨κινήματα.
Φασιστική μέθοδος χαλιναγώγησης του ανθρώπινου νου προβάλοντας αθώα προσωπάκια ""μητέρες"", εικόνα που έχει υποβιβάσει τον ρόλο του πατέρα μέσα και έξω από τον γάμο σαν  υπόχρεο καταβολής χρημάτων και μόνο. Εκτος γάμου ο πατέρας αντιμετωπίζει ποινές φυλάκισης χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας με τα τέκνα του. http://equalparentinggreece.blogspot.gr/
Στο τέλος καταλήγει "οταν ο πατέρας βρίζει", αυτό μου έμεινε....
Καλό πάσχα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2017, 10:20:14 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2017, 02:05:05 πμ »
Και το αποτέλεσμα θα δείξει/έδειξε ή όπως το πάρει κανείς.

Και από τις 2 πλευρές.....ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:53:26 πμ »
Εγώ συμφωνώ.
Άλλο φιλικός και άλλο φίλος.

Από την άλλη όρια και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά υπάρχουν σε όλες τι ανθρώπινες, συμπεριλαμβανομένων των φιλικών, σχέσεις.

Οπότε μπορείς να πεις ότι είναι μία μορφή "φιλίας" και αυτό.

Στο περιβάλλον μου κάποιες περιπτώσεις "κολλητών" γονέων - παιδιών κατέληξαν σε ανεύθυνους ενήλικες.. Η παιδική και εφηβική τους ηλικία βέβαια ήταν τρισευτυχισμένη.

Σε γενικές γραμμές πάντως μου άρεσε ο τρόπος γραφής της πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:29 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2017, 02:47:06 μμ »
Τα ίδια ισχύουν και για σχέσεις μεταξύ μαθητών-εκπαιδευτικών. Αν και κάποιοι έχουν καλή διάθεση με άνετο επικοινωνιακό ύφος, άλλοι το παίζουν συστηματικά "μαθητοπατέρες" με αποτέλεσμα τα παιδιά  και να χάνουν την αίσθηση των ρόλων και να συγχίζονται. Χρειάζεται προσοχή σε όλα, φυσικά και με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Πρέπει να μπαίνουν όρια παντού, για ευνόητους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:51:27 μμ »
Το παιδι σου δεν είναι κολλητός σου, αλλά ουτε και φίλος σου. Οι ρόλοι μητέρα - πατερας πρεπει να ειναι διακριτοί.
Τωρα, το τί ακουμε τα τελευταια χρόνια απο ψυχολόγους μη πιστευουμε σε όλα και για όλα. γενικες αρχες υπάρχουν όχι άρπα κόλλα το καθε τι που ακουμε σε όποια περίπτωση. Για μένα πιο ωφέλιμοι είναι οι κοινωνικοί ανθρωπολόγοι απο τον καθε ψυχολόγο...(αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα)

Ξαφνικά πια όλοι το παίζουμε "μοντερνοι και απελευθερωμένοι ενω κουβαλάμε ενα κάρο προκαταλήψεις , ανασφέλειες, στερεότυπες αντιλήψεις, και φόβους να αντιμετωπίσουμε μια κατασταση στο όνομα τάχα τες του "υπεράνω"...

Τωρα θυμήθηκαν την αξία του θηλασμού πόσο καλό κανει στο παιδί ( λόγω κρίσης)
Τωρα θυμήθηκαν να αγοράζουμε ελληνικά προιόντα που είναι καλύτερα....κ.ο.κ
Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο..
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:27:27 μμ »
Πολύ σωστός ο Μάρκος!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:59:20 μμ »
MARKOS,
συμφωνώ και εγώ μαζί σου ειδικά στο σημείο ότι δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε σε όλα και για όλα. Καλό είναι όμως να δίνονται και κάποιες αφορμές για σκέψη και συζήτηση.
Το γεγονός, επίσης, ότι κάποιοι είναι υποκριτές ή όχι, δεν μειώνει την σημασία των πραγματικών προβλημάτων. Απλώς, κάποιοι επωφελούνται από αυτά για να παίξουν το δικό τους παιχνίδι.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2017, 11:21:03 μμ »
MARKOS,
συμφωνώ και εγώ μαζί σου ειδικά στο σημείο ότι δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε σε όλα και για όλα. Καλό είναι όμως να δίνονται και κάποιες αφορμές για σκέψη και συζήτηση.
Το γεγονός, επίσης, ότι κάποιοι είναι υποκριτές ή όχι, δεν μειώνει την σημασία των πραγματικών προβλημάτων. Απλώς, κάποιοι επωφελούνται από αυτά για να παίξουν το δικό τους παιχνίδι.

Τί μας λες;



Η αγάπη μου για τον άνθρωπο, η περιέργια μου να εξερευνήσω τον ανθρώπινο ψυχισμό, η αμφισβήτηση μου πάνω σε όλα και το κυνήγι της σχετικότητας με έκαναν να διαλέξω αυτό το επάγγελμα ή ακόμη καλύτερα να διαλέξει αυτό εμένα.

Για μένα το επάγγελμα του ψυχολόγου είναι ένα δώρο ζωής! Δώρο που μου χαρίζεται από τα άτομα, τις σκέψεις, τα συναισθήματα που μοιράζονται μαζί μου. Βοηθώντας το άτομο να βρει τη χαμένη του ισορροπία και να γίνει ο καλύτερος του εαυτός, γίνομαι και εγώ καλύτερη.

Με μότο μου ''είμαστε οι σχέσεις μας'', σας παροτρύνω να κοιτάζετε πάντα τον εαυτό σας μέσα από μία σχέση. Αυτός είναι ο πιο ειλικρινής τρόπος για να ανακαλύψετε που βρίσκεστε και ποιός πραγματικά είστε.

Αγαπώ τα ταξίδια! Αυτά τα ταξίδια στα νησιά, αλλά και τα άλλα τα ταξίδια, τα παράξενα, τα μαγικά, στο εσωτερικό της ψυχής μας.

Να αμφισβητείτε τα πάντα και να βρίσκετε ένα λόγο να χαμογελάτε κάθε μέρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2017, 11:24:13 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2017, 12:27:39 πμ »
 ;)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2017, 12:38:33 πμ »
Καλό είναι να μπαίνουν μερικά πράγματα στη θέση τους, καθώς και όρια. Μπορεί να μη συμφωνούμε με όλα, αλλά σίγουρα τα παιδιά έχουν διαφορετική αντίληψη από τους ενήλικες για τις ανθρώπινες αξίες, όπως η φιλία και αυτό είναι φυσιολογικό για την ηλικία τους:

Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου

Πηγή: the psy trap.
άρθρο της Γεωργίας Κανελλοπούλου

http://www.thepsytrap.gr/2015/10/blog-post_8.html

Δεν χρειαζεται καν το διαβασω...ποσοι/ες αραγε ακομα και στα 40 περιμενουν τον καφε στο κρεβατι το φαγητο το μεσημερι η λενε τα ερωτικα στην μανα τους...οι γονεις ειναι "αιωνιοι" κολλητοι και μαλιστα χωρις αντιτιμο....
Οταν οι γονεις στην Ελλαδα του 2017 κοβουν την μιση συνταξη τους για να την δωσουν στα παιδια και τα εγγονια τους ελα να μου πεις ποιος ειναι κολλητος...

ΥΓ. Ψυχολογος μαι αρς...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 12:43:57 πμ από mks75 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: "Το παιδί σου δεν είναι ο κολλητός σου"
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 11, 2017, 01:59:32 πμ »
;)

1. Ο καλός ο "καπετάνιος" στη "φουρτούνα" φαίνεται: Δε βγάζει το "καράβι" με λόγια. Δε θα του πει κανείς "κάνε δεξιά" όταν τα κύματα έρχονται "από δεξιά": Έτσι πρέπει όμως!!!

2. Μπορεί και να το "ρίξει" στην ξέρα κ ο καλύτερος "καπετανέος". ΑΝ περιμέναμε σωτήρες θα είχαμε λυτρωθεί.
3. Στη "γαλήνη" το πάει και στον "αυτόματο".

Εν τέλει (να ξαναπω):

Το αποτέλεσμα (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) δείχνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.