*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικό vs Δημόσιο  (Αναγνώστηκε 1660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος imatia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Ιδιωτικό vs Δημόσιο
« στις: Απρίλιος 14, 2017, 04:30:48 μμ »
Καλησπέρες,
εάν βρείτε χρόνο και διάθεση μου απαντάτε στον παρακάτω προβληματισμό:

Έστω παντρεμένος με παιδί που χρόνια τώρα εργάζεται στον χώρο της ιδιωτικής εκπαίδευσης με 40 ώρες εβδομαδιαίως και την σχετική προετοιμασία στο σπίτι καθώς και αρκετά ΣαββατοΚύριακα δεσμευμένα. Η οικονομική αποζημίωση του είναι μεγαλύτερη από του δημοσίου και πληρώνεται κανονικά. Όμως το κίνητρο για περισσότερο ελεύθερο χρόνο και λιγότερες απαιτήσεις-πιέσεις στο περιβάλλον εργασίας, οδηγεί στον προβληματισμό να αφήσει αυτή την εργασία για να εργαστεί ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος στη δημόσια εκπαίδευση ή ακόμα και να την αφήσει και μετά να ψάξει για κάτι άλλο (π.χ. ιδιαίτερα για αρχή)

Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικό vs Δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:11 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικό vs Δημόσιο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2017, 01:56:37 πμ »
Καλησπέρες,
εάν βρείτε χρόνο και διάθεση μου απαντάτε στον παρακάτω προβληματισμό:

Έστω παντρεμένος με παιδί που χρόνια τώρα εργάζεται στον χώρο της ιδιωτικής εκπαίδευσης με 40 ώρες εβδομαδιαίως και την σχετική προετοιμασία στο σπίτι καθώς και αρκετά ΣαββατοΚύριακα δεσμευμένα. Η οικονομική αποζημίωση του είναι μεγαλύτερη από του δημοσίου και πληρώνεται κανονικά. Όμως το κίνητρο για περισσότερο ελεύθερο χρόνο και λιγότερες απαιτήσεις-πιέσεις στο περιβάλλον εργασίας, οδηγεί στον προβληματισμό να αφήσει αυτή την εργασία για να εργαστεί ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος στη δημόσια εκπαίδευση ή ακόμα και να την αφήσει και μετά να ψάξει για κάτι άλλο (π.χ. ιδιαίτερα για αρχή)

Τι λέτε;

Ανάλογα τι επιζητάει κανείς θα έλεγα. Σταθερή εργασία σε ένα μέρος, απολαβές μεγαλύτερες του Δημοσίου και οικογενειάρχης τώρα....εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ. Είναι λίγο αβέβαιοι καιροί. Δεν είναι και πως το Δημόσιο θα παράσχει μονιμότητα καθώς δεν πρόκειται για μόνιμο διορισμό. Σαν ωρομίσθιος επίσης τα χρήματα θα είναι πολύ λίγα (500 ευρώ το πολύ έχω την εντύπωση και μοίρασμα-τρέξιμο σε κανα 2 σχολεία), αξίζει μόνο να κάνεις αίτηση έχοντας δηλώσει ως περιοχές πρόσληψης αυτήν που μένεις και καμιά διπλανή ώστε να μένεις σπίτι του....τώρα αναπληρωτής κανονικός, καλύτερες οι αποδοχές (γαμος συν 1 παιδι πόσο παει? γυρω στα 950-1000 ευρω καπου εκει νομιζω και 100 ευρω εαν ειναι νησι, παραμεθοριος κτλπ) αλλά θα το αντέξετε? 1ον δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εγγύηση ότι θα σας πάρουν κιόλας με τόσες χιλιάδες υποψηφίων και 2ον θα τα καταφέρετε σαν οικογένεια? Ως αναπληρωτής μπορεί και να πάτε Καστελόριζο (εαν φυσικα εχεις δηλώσει πως επιθυμεις προσληψη παντου στην Ελλαδα γιατι μονο ετσι υπαρχει ελπίδα) και μετά είτε ακολουθεί η οικογένεια (και με αυτά τα λεφτά δεν θα συμφέρει) είτε μένει πίσω και βλέπεστε 3-4 φορές το χρόνο. Εκτός αν προσληφθείτε κάπου κοντά, εκεί αλλάζουν όλα.

Τώρα η αναζήτηση για κάτι άλλο και παράλληλα ιδιαίτερα αν βρείτε θα έλεγα είναι κάπως πιο καλή λύση καθώς προφανώς δεν θα μετακινηθείτε και αν θέλετε και την άποψη μου εαν προχωρήσετε σαυτην την επιλογή τότε κάντε παράλληλα και αίτηση ως ωρομισθιος ή αναπληρωτής αλλά με περιοχες προτιμησης τον Νομό που διαμένετε και τους γειτονικούς ίσως και εαν έχετε τύχη καλώς! Φυσικά όλα αυτά έαν εγκαταλείψετε την απαιτητική μεν θέση σας στο Ιδιωτικό Σχολειο, ωστόσο εγκαιρα και και σχετικα καλοπληρωμένη θεση σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2017, 02:05:02 πμ από Mark17 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικό vs Δημόσιο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2017, 09:21:38 πμ »
Να μείνει εκεί που είναι για μια σειρά από λόγους.

1. Ταμείο ανεργίας για τουλάχιστον 2,5 μήνες το καλοκαίρι. Αν μένει σε νομό που δεν βγάζει εύκολα κενά (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κλπ) και δηλώσει μόνο κοντινές περιοχές, οι μήνες ανεργίας θα είναι περισσότεροι. Αν δηλώσει περισσότερους νομούς, υπάρχει η πιθανότητα μετακίνησης, άρα έξοδα για ενοίκιο, λογαριασμούς, κλπ. Οικονομικά σίγουρα δε συμφέρει. Επίσης, δημιουργεί προβλήματα στο θέμα της ασφάλισης, καθώς θα είναι πολύ λιγότερα τα ένσημα.

2. Δεν είναι σίγουρη η αναπλήρωση σε βάθος χρόνου. Εννοώ ότι με το υπουργείο που έχουμε, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι θα γίνει σε 2-3 χρόνια με το θέμα των αναπληρωτών.

3. Ακόμα και αν το κενό είναι στον ίδιο νομό, τίποτα δεν αποκλείει την πιθανότητα μιας απόστασης 50+ χιλιομέτρων. Αυτό σημαίνει μεγάλη χρονική δέσμευση. Φέτος, που είμαι στα 60χμ, φεύγω από το σπίτι 7 παρά και γυρίζω μετά τις  3. 40ωρο κανονικότατο και εξαντλητικό, χωρίς να συζητήσουμε τα έξοδα της βενζίνης.

4. Προετοιμασία χρειάζεται ούτως ή άλλως και για το δημόσιο σχολείο. Τα τελευταία χρόνια αυξάνεται συνεχώς και η γραφειοκρατική δουλειά. Τα σαββατοκύριακα, προς το παρόν, μένουν αδέσμευτα.

5. Ο χώρος των ιδιαιτέρων λόγω της κρίσης έχει χτυπηθεί πάρα πολύ. Είναι επίσης πάρα πολύ ασταθής, πολύ απαιτητικός και πολύ ανταγωνιστικός.

6. Αυτή τη στιγμή παίρνει προϋπηρεσία 12 μήνες το χρόνο, η οποία μετράει στον πίνακα αναπληρωτών και σε ενδεχόμενο διορισμό (αν και όποτε γίνουν). Στην αναπλήρωση, στην καλύτερη περίπτωση, θα παίρνει 9 το χρόνο, αν δουλεύει από την αρχή της χρονιάς.

Η οικονομική μείωση θα είναι τεράστια, γιατί είναι μεγάλη η πιθανότητα να δουλεύει το μισό χρόνο. Θα χρειάζεται περισσότερο χρόνο και χρήμα σε μετακινήσεις, οπότε το χρόνο που θα κερδίσει εντός σχολείου, θα τον χάσει αλλού. Εγώ δε θα το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος imatia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικό vs Δημόσιο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2017, 05:17:25 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

ανάμεσα από την "υπερκόπωση" στην ιδιωτική αρένα και την "κατάθλιψη" στον οικειακό καναπέ, φαντάζει ως "μέση οδός" η δημόσια διέξοδος, όμως όπως ορθά περιγράφετε, υπό πολύ αυστηρές προϋποθέσεις διότι λογικά οι πιθανότητες να επιτύχει το "μετέωρο βήμα" τείνουν στο μηδέν...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικό vs Δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:11 »

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικό vs Δημόσιο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2017, 06:32:01 μμ »
κι εγω εχω μπει πολλακις σε αυτο το διλημμα.. δουλευω σε ιδιωτικο και τα τελευταια 3 από τον Οκτώβριο με καλούν αναπληρωτη στην παραλληλη στηριξη και αρνουμαι. Αποτελεσμα: Να εχω μηδενικη προυπηρεσια στον πινακα αναπληρωτων . Η ιδιωτικη προυπηρεσια μετραει στον πινακα αναπληρωτων μονο σε περιπτωση που κλεισει το σχολειο ή απόλυσης. 
Οπότε πέρυσι άρχισα να σκέφτομαι να πάω αναπληρωτής , για τους λόγους που λέτε παραπάνω: πίεση, άγχος, κτλ

Τελικά η σύμβαση αορίστου στο ιδιωτικό που προβλέπει 12 μήνες μισθό  ήταν πιο δελεαστική.. και αποφάσισα να παραμείνω.

Υπάρχουν φορές όμως που το μετανιώνω.. και λέω να φύγω... Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.. η ψυχική ηρεμία, το χρήμα?

Σημειωτέον ότι το ιδιωτικό είναι δίπλα στο σπίτι μου.. με τα πόδια πάω..
Από την άλλη, σαν αναπληρωτής θα είχα 1-2 παιδάκια στην παράλληλη στήριξη (εκεί με παίρνουν κάθε χρόνο) , ενώ στο ιδιωτικό 20-25 .

Θέλει πολλή σκέψη, αν και νομίζω πως η παραμονή στο ιδιωτικό, κάπως υπερτερεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2017, 07:45:41 μμ από manosthegreek »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.