*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 509415 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #588 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:40:16 πμ »
Και κάτι τελευταίο γιατί γνωρίζω ότι μας διαβάζουν....

Οι αιρετοί αυτή τη στιγμή μπορείτε να προσφέρετε μια σημαντική υπηρεσία ανεξαρτήτως του χώρου που ανήκετε.
Να πιέσετε να βγουν οι αποσπάσεις νωρίς μετά τα τις 20 Αυγούστου....
Μπορεί στο Υπουργείο να κάνουν πλάκα ή να είναι άσχετοι αλλά στον επόμενο ανασχηματισμό θα κουνήσουν μαντήλι.
Η ψυχική ταλαιπωρία και τα άσκοπα έξοδα μετακινήσεων προκαλούν οργή.
Και η οργή θα πέσει πάνω σας.
Δεν απειλώ απλά περιγράφω σκηνές από το μέλλον
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:20 »

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #589 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:42:36 πμ »
2. Προς solaris. Ξαναείπα και σε άλλη ανάρτηση ότι η νομοθεσία που αναφέρεις αφορά την συνεδρίαση για τις διαθέσεις που γίνονται στις αρχες Σεπτεμβρίου (είναι γνωστή από πέρυσι) και αφορά τα οικεία ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και όχι τις αποσπάσεις από το υπουργειο.
Συνάδελφοι εγώ δεν έχω να πω τιποτα άλλο. Καλή επιτυχία στη β φασή.

Αναφέρομαι εν γένει στην έννοια των κοινών συνεδριάσεων των υπηρ. συμβουλίων οι οποίες προφανώς και αφορούν σε διαθέσεις και όχι σε αποσπάσεις από περιοχή σε περιοχή.

Αυτό προκύπτει ξεκάθαρα από τη διατύπωση και δεν χρειάζονται περιττά σχόλια, διορθώσεις και αποσαφηνίσεις (το σχόλιό σου συνάδελφε επιδέχεται και χαρακτηρισμό που δεν θα τον κάνω σεβόμενος τους ενδιαφερόμενους συναδέλφους και τους κανόνες του φορουμ). Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι πλαγίως και εμμέσως δεν μπορούν να επηρεαστούν και οι αποσπάσεις από την εν λόγω διαδικασία, αν αποφασιστεί να υπολογιστούν πρώτα οι διαθέσεις μεταξύ των 2 βαθμιδών μέσω κοινής συνεδρίασης και κατόπιν να δοθούν τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά της Α/θμιας για αποσπάσεις. Κατ'αυτή την έννοια, η Υπηρεσία θα μπορούσε ενδεχομένως να αξιοποιήσει αυτή τη νομική δυνατότητα για να επηρεάσει τη διαδικασία των αποσπάσεων συσχετίζοντας συνεπώς της κοινές συνδριάσεις με τις αποσπάσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι νομοτελειακά θα το πράξει αλλά υπάρχει αυτή δυνατότητα.

Έκανα αναφορά στο σχετικό νόμο γιατί κάποιος συνάδελφος χθες ήθελε να ανατρέξει στη σχετική νομοθεσία περί κοινών συνεδριάσεων και δεν την έβρισκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 11:55:07 πμ από Solaris »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #590 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:50:47 πμ »
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, εκτός όλων των άλλων, προβλήματα δημιουργεί και αυτή η αλλαγή στη σειρά των αποσπάσεων, η οποία ξεκίνησε από πέρισυ.Βέβαια πέρισυ ελάχιστοι την αντιλήφθηκαν, διότι η αλλαγή αφορούσε(το 2016)μόνο τις αποσπάσεις στην ΚΥ...δηλαδή, ενώ μέχρι και το 2015, οι αποσπάσεις ξεκινούσαν πάντα με την ανακοίνωση των αποσπάσεων στην ΚΥ (πάντοτε έβγαιναν πρώτες), πέρισυ για πρώτη φορά, όχι απλώς άργησαν να βγουν, αλλά βγήκαν τελευταίες την Πέμπτη 25 Αυγούστου!!!! και αφού είχαν ήδη ανακοινωθεί κάθε είδους αποσπάσεις πιθανές και απίθανες σε φορείς και σχολικές μονάδες. Ικανοποιητική απάντηση πέρισυ δεν δόθηκε για αυτό το, στην κυριολεξία, αναποδογύρισμα. Φέτος η αλλαγή επεκτάθηκε...για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν βγήκαν πρώτες οι αποσπάσεις στην ΚΥ, αλλά φέτος εκτός της ΚΥ δεν έχουν βγει και άλλοι φορείς ακόμη. Αυτό περιπλέκει τα πράγματα, διότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί αποσπασμένοι στην ΚΥ οι οποίοι πήραν απόσπαση χθες σε σχολείο, αλλά έχουν αιτηθεί και απόσπαση στην ΚΥ....τι θά γίνει με αυτές τις περιπτώσεις;;;Πέρισυ η λύση που επιλέχθηκε για τους αποσπασμένους στην ΚΥ που είχαν κάνει και αίτηση και για σχολεία και την πήραν, ήταν η αναμονή μέχρι να βγουν και οι αποσπάσεις στην ΚΥ(25/8/2016) και μετά ακύρωσαν την μία από τις δύο.... τώρα όμως μπήκαν στην ίδια κατάσταση και άλλοι φορείς...πιθανόν να υπάρχουν εκπαιδευτικοί που πήραν απόσπαση χθες για σχολείο, αλλά ταυτοχρόνως αναμένουν, και ίσως πάρουν, απόσπαση και σε γακ, βιβλιοθήκη κλπ....μια άλλη πληροφορία που κυκλοφορεί και αυξάνει την αγωνία όλων και περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα, είναι  ότι οι αποσπάσεις ειδικά της ΚΥ, πολύ πιθανόν να βγουν πάλι μετά τις 20 Αυγούστου. Αυτή η πληροφορία διακινείται μεταξύ των εκπαιδευτικών της κυ και όχι αβάσιμα.....

Συνάδελφε ξέρεις τι με εκνευρίζει πραγματικά.
Οτι και πέρσι και φέτος οι αιρετοί στο ΚΥΣΔΙΠ για να διεκδικήσουν αυτό που θεωρούν σωστό (προφανώς και οι ψηφοφόροι τους, δηλαδή οι διοικητικοί υπάλληλοι) μπλόκαραν όλες τις διαδικασίες μη συμμετέχοντας σε αυτές και φτάνοντας τα πάντα στο αμήν. Και παρόλο που ως εκπαιδευτικό αυτή η κατάσταση δεν με συμφέρει λέω μπράβο.
Τα έχω πάρει λοιπόν κράνα με τους δικούς μας που όλο διαφωνούν, αλλά συμμετέχουν φαντάζομαι κανονικά στις διαδικασίες και στις συνεδριάσεις (δεν ξέρω αν πληρώνονται έξτρα και για κάθε συμμετοχή) και μετά βγάζουν ανακοινώσεις γεμάτες τσάι και συμπάθειο. Ακόμα και της αβθμιας έκαναν μια τρόπο τινά επάνάσταση μην δίνοντας κενά στη Δβθμια. Οι δικοί μας εκεί...Μπε ρε μπεεεεε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 11:54:38 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #591 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:54:45 πμ »
Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι πλαγίως και εμμέσως δεν μπορούν να επηρεαστούν και οι αποσπάσεις από την εν λόγω διαδικασία, αν αποφασιστεί να υπολογιστούν πρώτα οι διαθέσεις μεταξύ των 2 βαθμιδών και κατόπιν να δοθούν τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά της Α/θμιας για αποσπάσεις. 
Λογικό και νόμιμο είναι, να υπολογίζονται πρώτα οι διαθέσεις εντός μεταξύ των 2 βαθμιδών και κατόπιν να δίνονται τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά για τις αποσπάσεις εκτός. 

Και στην πράξη αυτό είναι που έγινε.  Επηρεάστηκαν οι αποσπάσεις από την εν λόγω καινούργια διοικητική δομή . Όταν ζήτησαν από τις περιφέρειες να δώσουν εκτίμηση λειτουργικών κενών στην Αθμια, αυτοί είπαν "δεν τα έχουμε γιατί οι διευθύνσεις δεν ξεκίνησαν ακόμα τις αποσπάσεις εντός".

Ελπίζω του χρόνου να διορθωθεί η ανακολουθία αυτή, και οι αποσπάσεις εντός να γίνουν έγκαιρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 12:00:29 μμ από garage »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:20 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #592 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:58:44 πμ »
προς garage.
θα απαντήσω γιατί συνεχίζεις να είσαι προκλητικός. Τα παραμύθια είναι δική σου ιδιότητα και φαίνονται από  αυτα που γράφεις εδω μέσα. Από νευρα έχει όσα θες μου είναι αδιάφορο και απάντα όσο σκληρά θέλεις μου είναι επίσης αδιάφορο. Την παραπληροφόρηση την έχεις εσύ, ούτε έχεις καταλάβει τι σου έχουμε πει αρκετοί εδω μέσα και είσαι εντελώς άσχετος.  . ΅Εδω μεσα θα λες την αλήθεια τεκμηριωμένη με βάση τη νομοθεσία και δεν θα παίζεις με την αγωνία συναδέλφων επειδή έτσι σου αρέσει ή επειδή θέλεις να εξυπηρετήσεις τα δικά σου συμφέροντα ή επειδή νομίζεις ότι είσαι καλά πληροφορημένος..  Εξηγησα τι ισχύει για αυτά που λέει ο solaris (άλλωστε συμφωνεί μαζί μου)  καθώς και για τις κοινές συνεδριάσεις που είναι γνωστές από πέρυσι. Το τι ισχύει με τις διαθέσεις και πως αυτές καθορίζουν τα κενά το ξέρω πολύ καλά.
Δεν σου ξαναπαντώ μίλα μόνο σου.
Νομίζω ότι ο συνάδελφος guestteacher σε αυτά που λέει γαι τις αποσπάσεις από 20-25 Αυγούστου έχει δίκιο. Διορθώνται ποοά κακά με αυτή την ημερομηνιά.

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #593 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:01:49 μμ »
Εξηγησα τι ισχύει για αυτά που λέει ο solaris (άλλωστε συμφωνεί μαζί μου)  καθώς και για τις κοινές συνεδριάσεις που είναι γνωστές από πέρυσι.
Δεν νομίζω να συμφωνεί μαζί σου.

Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι πλαγίως και εμμέσως δεν μπορούν να επηρεαστούν και οι αποσπάσεις από την εν λόγω διαδικασία, αν αποφασιστεί να υπολογιστούν πρώτα οι διαθέσεις μεταξύ των 2 βαθμιδών μέσω κοινής συνεδρίασης και κατόπιν να δοθούν τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά της Α/θμιας για αποσπάσεις. Κατ'αυτή την έννοια, η Υπηρεσία θα μπορούσε ενδεχομένως να αξιοποιήσει αυτή τη νομική δυνατότητα για να επηρεάσει τη διαδικασία των αποσπάσεων συσχετίζοντας συνεπώς της κοινές συνδριάσεις με τις αποσπάσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι νομοτελειακά θα το πράξει αλλά υπάρχει αυτή δυνατότητα.

Φυσικά ούτε και με εμένα συμφωνεί γιατί εγώ την παράγραφο που έγραψε θα την έγραφα έτσι:

Παράθεση
Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι πλαγίως και εμμέσως δεν μπορούν να επηρεαστούν και οι αποσπάσεις από την εν λόγω διαδικασία, αν αποφασιστεί να υπολογιστούν πρώτα οι διαθέσεις μεταξύ των 2 βαθμιδών μέσω κοινής συνεδρίασης και κατόπιν να δοθούν τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά της Α/θμιας για αποσπάσεις. Κατ'αυτή την έννοια, η Υπηρεσία οφείλει να αξιοποιήσει αυτή τη νομική δυνατότητα για να επηρεάσει τη διαδικασία των αποσπάσεων συσχετίζοντας συνεπώς της κοινές συνδριάσεις με τις αποσπάσεις. Και αυτό έκανε, γιατί έτσι είναι υποχρεωμένη να κάνει, σύμφωνα με τον νόμο. Δεν νομιμοποιείται η υπηρεσία να βγάζει αποσπάσεις χωρίς ακριβή ορισμό λειτουργικών κενών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 12:12:28 μμ από garage »

Αποσυνδεδεμένος nto-re-mi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #594 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:04:17 μμ »
Εγώ έχω να πω μόνο σε κάποιον που ανέφερε ότι δε θέλουμε να πάμε από δευτεροβαθμια στη πρωτοβάθμια ότι πρα γματικα προσωπικά νιώθω όμηρος.. διορίστηκα εξ αρχής σε γειτονικό νομό και πάλι καλά θα πω..στη δευτεροβάθμια όλους τότε στη φουρνιά μου..φυσικα εδώ και 10 χρόνια οργανικη δε παίζει άρα και ούτε αμοιβαία γιατί διοριζε κάποτε αβέρτα και είναι στη διάθεση πολλοί..καθε χρόνο ζητάω μετάταξη στη πρωτοβάθμια και η απάντηση είναι ότι δε υπάρχει οργανικό κενό για να γίνει.. πάω σπίτι μου μόνο με αποσπάσεις στη πρωτοβάθμια και πραγματικα θέλω να δουλεύω πέρισυ με πείραν ως δευτεροβαθμια με αποτέλεσμα όντως να βρεθώ πιο μακρυά από άτομο που αποσπάστηκε με λιγότερα μόρια από μένα εξ αρχής στη πρωτοβάθμια.. Και πάλι θα πω ευτυχώς αν και μακρυά ήμουν σπίτι μου..φετος ζητάω συνηπηρετηση για νησι προκειμένου να είμαι μαζί με τον άντρα μου και δε μπορούμε να κάνουμε καν αίτηση συνεξετασης μιας και είμαστε διαφορετικές βαθμίδες.. να γίνουμε μια ειδικότητα οι κοινές να τέλειωνουμε δηλ..η απελπισία στο αποκορύφωμά της..

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #595 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:06:12 μμ »
Λογικό και νόμιμο είναι, να υπολογίζονται πρώτα οι διαθέσεις εντός μεταξύ των 2 βαθμιδών και κατόπιν να δίνονται τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά για τις αποσπάσεις εκτός. 

Και στην πράξη αυτό είναι που έγινε.  Επηρεάστηκαν οι αποσπάσεις από την εν λόγω καινούργια διοικητική δομή . Όταν ζήτησαν από τις περιφέρειες να δώσουν εκτίμηση λειτουργικών κενών στην Αθμια, αυτοί είπαν "δεν τα έχουμε γιατί οι διευθύνσεις δεν ξεκίνησαν ακόμα τις αποσπάσεις εντός".

Ελπίζω του χρόνου να διορθωθεί η ανακολουθία αυτή, και οι αποσπάσεις εντός να γίνουν έγκαιρα.

Στο εχουν πει χιλιοι ανθρωποι και ακομα επιμενεις
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ !!!!!
Ξερεις τι είναι η αποσπαση εντος επιτελους ;;;; Αφηνω ένα κενο σε σχολειο και καλυπτω ένα κενο που υπηρχε σε σχολειο ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ
ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ  ΤΑ ΚΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ
Αρα τον αριθμο τον γνωριζει η Περιφερεια απλα δεν θελει να τα δωσει ακομα για χ λογους
Ελεος πια

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #596 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:09:43 μμ »
Στο εχουν πει χιλιοι ανθρωποι και ακομα επιμενεις
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ !!!!!
Ξερεις τι είναι η αποσπαση εντος επιτελους ;;;; Αφηνω ένα κενο σε σχολειο και καλυπτω ένα κενο που υπηρχε σε σχολειο ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ
ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ  ΤΑ ΚΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ
Αρα τον αριθμο τον γνωριζει η Περιφερεια απλα δεν θελει να τα δωσει ακομα για χ λογους
Ελεος πια

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΤΟΣ, ΑΡΑ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ.
(μπορούμε και εμείς να φωνάζουμε)

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #597 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:11:12 μμ »
Φωναζε οσο θες είναι ασχετο αυτό που λες
Δε φτανει που δε ξερετε εσεις οι καινουριοι εκει στο Υπουργειο δε ρωτάτε και κανεναν παλιο να μαθετε

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #598 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:12:54 μμ »
Αν κανουν δηλαδη 10 αγγλικων αιτηση για αποσπαση εντος ΠΥΣΠΕ θα υπαρχουν 10 κενα για αποσπαση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ;
Τι άλλο θα ακούσουμε πια;

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #599 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:13:11 μμ »
Εγώ έχω να πω μόνο σε κάποιον που ανέφερε ότι δε θέλουμε να πάμε από δευτεροβαθμια στη πρωτοβάθμια ότι πρα γματικα προσωπικά νιώθω όμηρος.. διορίστηκα εξ αρχής σε γειτονικό νομό και πάλι καλά θα πω..στη δευτεροβάθμια όλους τότε στη φουρνιά μου..φυσικα εδώ και 10 χρόνια οργανικη δε παίζει άρα και ούτε αμοιβαία γιατί διοριζε κάποτε αβέρτα και είναι στη διάθεση πολλοί..καθε χρόνο ζητάω μετάταξη στη πρωτοβάθμια και η απάντηση είναι ότι δε υπάρχει οργανικό κενό για να γίνει.. πάω σπίτι μου μόνο με αποσπάσεις στη πρωτοβάθμια και πραγματικα θέλω να δουλεύω πέρισυ με πείραν ως δευτεροβαθμια με αποτέλεσμα όντως να βρεθώ πιο μακρυά από άτομο που αποσπάστηκε με λιγότερα μόρια από μένα εξ αρχής στη πρωτοβάθμια.. Και πάλι θα πω ευτυχώς αν και μακρυά ήμουν σπίτι μου..φετος ζητάω συνηπηρετηση για νησι προκειμένου να είμαι μαζί με τον άντρα μου και δε μπορούμε να κάνουμε καν αίτηση συνεξετασης μιας και είμαστε διαφορετικές βαθμίδες.. να γίνουμε μια ειδικότητα οι κοινές να τέλειωνουμε δηλ..η απελπισία στο αποκορύφωμά της..



Εγώ το έγραψα αυτό. Είπα ότι είναι επιλογή μας γιατί αν ήθελε κάποιος να μεταταχθει στην πρωτοβάθμια, θα μπορούσε να.το κάνει έστω και σε νόμο μακρινό από αυτόν της μόνιμης κατοικίας του και να ποντάρει αργότερα σε απόσπαση ( που θα ήταν σαφώς ευκολότερη) ή και σς μετάθεση. Με αυτή τη λογική το ειπα. Σαφώς και δεν είναι 100% δική μας επιλογη

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #600 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:14:16 μμ »
Φωναζε οσο θες είναι ασχετο αυτό που λες
Δε φτανει που δε ξερετε εσεις οι καινουριοι εκει στο Υπουργειο δε ρωτάτε και κανεναν παλιο να μαθετε

Αποσπάσεις εντός ξέρεις τι σημαίνει; Εμπλέκονται ιεκ, εμπλέκονται ένα σωρό άλλα πράγματα. Δεν είναι όλοι αγγλικούδες. Ξεκόλα.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #601 στις: Ιούλιος 21, 2017, 12:15:23 μμ »
Φωναζε οσο θες είναι ασχετο αυτό που λες
Δε φτανει που δε ξερετε εσεις οι καινουριοι εκει στο Υπουργειο δε ρωτάτε και κανεναν παλιο να μαθετε



Τζάμπα κουράζεσαι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 12:16:54 μμ από vg76 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159544
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.