*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 509429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #700 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:01:32 μμ »
τα προηγουμενα χρονια που γινοντουσαν κανονικα οι αποσπασεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ, υπολογιζαν (με εκτιμηση) τις κοινες ειδικοτητες που περιπου θα πλεοναζουν λειτουργικα τον Σεπτεμβριο απο την Β/μια ωστε να αφαιρεθουν οι αποσπασεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ κατα αυτον τον αριθμο.
οποτε δεν νομιζω να ειναι το προβλημα οτι πρεπει πρωτα να διαθεσουν τους πλεοναζοντες Β/μιους στα οικεια ΠΥΣΠΕ και μετα να γινουν οι αποσπασεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ. εξαλλου αυτο το σεναριο σημαινει καλο Σεπτεμβρη...

το θεμα μαλλον ειναι απο την μερια της Α/μιας. ισως να περιμενουν τις αποσπασεις στην ΚΥ ή/και σε αλλους φορεις ή/και μια Β' φαση αποσπασεων Α/μιας και μεταααααα να δοθουν τα κενα για τις αποσπασεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:59 »

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #701 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:02:03 μμ »
Παλι θα σε μαλωσω....Τα ΙΕΚ καθολου δεν αφορουν την Πρωτοβαθμια και οι αποσπασεις στο Υπουργειο δεν είναι σε ασχετο φορεα οποτε δεν αντιλαμβάνομαι γιατι το επιχειρημα μου είναι αστοχο
Τα ιεκ αφορούν Βθμια, άρα είναι στα πλαίσια της υπηρεσίας να γινονται αποσπάσεις εκεί. Αποσπάσεις σε ΙΕΚ επηρεάζουν τα κενά στην Βθμια, και τα κενά στην Βθμια επηρεάζουν και τα κενά στην Αθμια για κάποιες ειδικότητες (ΠΕ19-20).

Οι αποσπάσεις στο υπουργείο νομίζω έγιναν, δεν έγιναν; Και καλώς έγιναν, γιατί αν δεν λειτουργήσει η διοίκηση, και δεν τοποθετήσει εκπαιδευτικούς, πως θα λειτουργήσουν τα σχολεία μετά ;; Άρα αποσπάσεις στο υπουργείο παιδείας είναι παλι στα πλαίσια της υπηρεσίας.

Αποσπάσεις αλλού  (βουλή, άλλα υπουργεία, αει κλπ) είναι εκτός των πλαισίων της Αθμιας/Βθμιας, οπότε σωστά καθυστερούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 04:05:31 μμ από garage »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #702 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:04:36 μμ »
Κι εγώ κάτι παρόμοιο έμαθα. Οι της Πρωτοβάθμιας διαμαρτυρήθηκαν πέρσι για το οτι δόθηκαν στη Δευτεροβαθμια τα κενα. Και εντάξει ως εδώ, πριν βγει η φετινή εγκύκλιος δεν έπρεπε να συζητηθεί αυτό το θέμα; Να ενημερώσει κάποιος κι εμάς; Τουλάχιστον ως τώρα, παίζαμε με ανοιχτά χαρτιά

Αν ισχύει αυτό τότε είναι το ευκταίο σενάριο.
Δυστυχώς δεν θα μπορούσαν να μας ενημερώσουν. Δηλαδή να βγουν και να πουν ότι ξέρετε Αυτοί του ΚΥΣΔΙΠ ή οι άλλοι στα Πανεπιστήμια ή στο ΙΕΠ ή οι παπάδες μας καθυστερούν.
Δεν λέγονται αυτά. Απλά πίστευαν ότι θα είναι έτοιμοι στις 20/7....από το πιστεύω μέχρι το θα είναι....
Νέοι είναι θα μάθουν πριν τάζουν ημερομηνίες....Βλέπεις πέρσι ήταν άλλος Υπουργός τώρα έφυγε αυτός άλλαξαν οι θέσεις υπάρχει η φιλοδοξία ότι εμείς μπορούμε καλύτερα....
Εντάξει με διαβάζω τώρα και γελάω αλλά δεν μου φαίνεται απίθανο το σενάριο να μην ξέρουν που πάνε τα 4. Οι άλλοι οι κομματικοί βεβαια των ΚΥΣΔΕ και ΚΥΣΠΕ τι να τους πουν?
Τα έβγαλαν χθες και όλοι ικανοποιημένοι εκτός από εμάς. Δες ανακοίνωση Κορδή...Ναι μεν τα κάναμε μπάχαλο αλλά μην ξεχνάτε ότι βανακοινώθηκαν 20/7. Ασε που σε 2-3 χρόνια θα λέμε ρε συ τότε αυτοί τα είχαν βγάλει νωρίτερα. Από Ιούλιο....

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #703 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:06:38 μμ »
Οι αποσπασεις στο Υπουργειο δεν εγιναν και είναι θεμα αυτό διοτι κάθε χρονο πανε εκει 500+ ατομα ολων των ειδικοτητων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:59 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #704 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:10:03 μμ »

ειμαι πε70...
διαβασε αυτο κ πες μου...
http://dipe.chi.sch.gr/enstaseis2016.pdf

Σοβαρούς λόγους υγείας. Τις οποίες τις εξετάζει το Υπουργείο. Να το συνεχίσω γιατί γνωρίζω περίπτωση και άστο καλύτερα;
Ουσιαστικά αυτό που δεν μπορούσες πραγματικά ήταν να κάνεις τροποποίηση σε ήδη παρμένη απόσπαση (και γι αυτό για φέτος λέω πως διατηρώ ελπίδες ότι είμαστε στο ευκταίο σενάριο). Η δυνατότητα στην αβθμια για βελτίωση της απόσπασης δείχνει (ξαναλέω δείχνει και όχι ισχύει) πως φαίνεται ότι θέλουν τα πράγματα να γίνουν όπως πέρσι απλά αντί για τος 5/8 με μόνη εκκρεμότητα την ΚΥ θα πάνε μετά τις 20/8 και ελπίζω χωρίς την εκκρεμότητα εκείνη

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #705 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:10:39 μμ »
Οι αποσπασεις στο Υπουργειο δεν εγιναν και είναι θεμα αυτό διοτι κάθε χρονο πανε εκει 500+ ατομα ολων των ειδικοτητων

Αν συνέβει αυτό, τότε σημαίνει ότι ο υπουργός θεωρεί ότι οι διοικητικοι του υπουργείου μπορούν να βγάλουν την δουλειά χωρίς τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #706 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:11:52 μμ »
Αν δεν πήρες καθόλου τότε επανεξέταση. Ενσταση κάνεις άμα αδικήθηκες (π.χ. κάποιος με λιγότερα μόρια να πήρε και εσύ όχι).

Αν δεν πήρες καθόλου τι συμφέρει;
Επανεξέταση ή νέα αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #707 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:12:32 μμ »
Αν ισχύει αυτό τότε είναι το ευκταίο σενάριο.
Δυστυχώς δεν θα μπορούσαν να μας ενημερώσουν. Δηλαδή να βγουν και να πουν ότι ξέρετε Αυτοί του ΚΥΣΔΙΠ ή οι άλλοι στα Πανεπιστήμια ή στο ΙΕΠ ή οι παπάδες μας καθυστερούν.
Δεν λέγονται αυτά. Απλά πίστευαν ότι θα είναι έτοιμοι στις 20/7....από το πιστεύω μέχρι το θα είναι....
Νέοι είναι θα μάθουν πριν τάζουν ημερομηνίες....Βλέπεις πέρσι ήταν άλλος Υπουργός τώρα έφυγε αυτός άλλαξαν οι θέσεις υπάρχει η φιλοδοξία ότι εμείς μπορούμε καλύτερα....
Εντάξει με διαβάζω τώρα και γελάω αλλά δεν μου φαίνεται απίθανο το σενάριο να μην ξέρουν που πάνε τα 4. Οι άλλοι οι κομματικοί βεβαια των ΚΥΣΔΕ και ΚΥΣΠΕ τι να τους πουν?
Τα έβγαλαν χθες και όλοι ικανοποιημένοι εκτός από εμάς. Δες ανακοίνωση Κορδή...Ναι μεν τα κάναμε μπάχαλο αλλά μην ξεχνάτε ότι βανακοινώθηκαν 20/7. Ασε που σε 2-3 χρόνια θα λέμε ρε συ τότε αυτοί τα είχαν βγάλει νωρίτερα. Από Ιούλιο....





Στην ανακοίνωση που έβγαλαν σήμερα όμως δεν έλεγαν κάτι για αποσπάσεις και σε ΠΥΣΠΕ. Έχεις βέβαια ένα δίκιο για το ότι είναι η χρονιά των ανακοινοποιήσεων. Κι εγώ θα πρότεινα να μη βιαστούμε για αίτηση επανεξέτασης. Αν μη τι άλλο, θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαστε αμελητέος αριθμός...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #708 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:12:59 μμ »
Αν συνέβει αυτό, τότε σημαίνει ότι ο υπουργός θεωρεί ότι οι διοικητικοι του υπουργείου μπορούν να βγάλουν την δουλειά χωρίς τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς.

Λες γι αυτό να έδωσε και παράταση στις αιτήσεις απόσπασεις πληροφορικών εκπαιδευτικών στο Υπουργείο?

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #709 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:13:45 μμ »
Τώρα που το σκέφτομαι ανησυχώ γι'αυτό το 45% που μου φαίνεται υψηλό για πυσδε-πυσδε μόνο. Δηλαδή αν δώσουν πυσδε-πυσπε, πόσο θα πάει;
70%; Δεν ξέρω... Αρχίζω να ανησυχώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 04:16:05 μμ από real »
Just be real!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #710 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:17:44 μμ »
Τώρα που το σκέφτομαι ανησυχώ γι'αυτό το 45% που μου φαίνεται υψηλό για πυσδε-πυσδε μόνο. Δηλαδή αν δώσουν πυσδε-πυσπε, πόσο θα πάει; Θ
70%. Δεν ξέρω... Αρχίζω να ανησυχώ πολύ.

Δες τα περσινά δεν απέχουν και πολύ με το 70%.
Λοιπόν φέτος έφυγαν συνταξιούχοι. Διορισμοι ελάχιστοι.
Μεταθέσεις αμελητέες. Η υπογεννητικότητα δεν μας χτύπσε σε μια χρονιά.
Γιατί δηλαδή να είναι "τόσο" μεγάλη η διαφορά με πέρσι?
Βάλε και ότι οι δάσκαλοι πήραν λιγότερες αποσπάσεις.
Με τι θα τα γεμίσει τα κενά? Α και κάτι άλλο για όσους είσασταν φέτος αβθμια....μην ξεχνάτε και τις επιπλέον ώρες ολοήμερου...βλέπε ωρα σίτισης νομίζω λέγεται;

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #711 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:18:24 μμ »
Λες γι αυτό να έδωσε και παράταση στις αιτήσεις απόσπασεις πληροφορικών εκπαιδευτικών στο Υπουργείο?

Ναι γιαυτό. Η πληροφορική σιγά σιγά θα εξαφανίσει και τους διοικητικούς.
Ελάχιστα επαγγέλματα θα αντέξουν την επίθεση των υπολογιστών και των ρομποτ.
Λυπάμαι τις μελλοντικές γενιές, η ανεργία θα χτυπήσει κόκκινο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 04:26:22 μμ από garage »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #712 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:19:16 μμ »
Μακάρι να είναι όπως τα λες guesteacher
Just be real!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #713 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:20:53 μμ »
Τώρα που το σκέφτομαι ανησυχώ γι'αυτό το 45% που μου φαίνεται υψηλό για πυσδε-πυσδε μόνο. Δηλαδή αν δώσουν πυσδε-πυσπε, πόσο θα πάει;
70%; Δεν ξέρω... Αρχίζω να ανησυχώ πολύ.


Από τη σελίδα 17 εδώ....


Επειδή με ρωτάτε πολλοί.
Ο υπουργός το έχει δηλώσει καθαρά πολλές φορές. Θα μειώσει πολύ τις αποσπάσεις για να αρχίσει καλά η σχολική χρονιά(ήδη στηριζόμενος στον 4440 δεν έδωσε δικαίωμα αποσπασεων σε φορείς αλλα είπε θα....). Η πρόθεση του φάνηκε και από τις μεταθέσεις. Εδικα σε ορισμένες ειδικότητες όπως ξένων γλωσσών θα γίνει κάτι ανάλογο με τις μεταθέσεις. Το θέμα είναι πολιτικό. Φυσικά χρειάζονται 21.000 αναπληρωτές.  Όμως δημοσιογράφοι όπως ο Προτοσάλτε, ο Μπογδάνος, ο Βερύκιος και άλλοι τέτοιου είδους (τα Ελληνικά μου δεν αρκούν για να τους περιγράψω), θα λυσσάξουν "κάνεις αποσπάσεις και δεν υπάρχουν καθηγητές στα σχολεία". Οι σύμβουλοι του υπουργού (χρόνια βολεμένοι με παχυλούς μισθούς και ύφος μεγάλου επιστήμονα) τον έχουν συμβουλέψει . " Κάνε λίγες αποσπάσεις να φανεί ότι αρχίζει η χρονιά καλά. Μετά θα πάρουμε αναπληρωτές"
Έχει κανείς την εντύπωση ότι αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις νοιάζονται για το αν μια χούφτα εκπαιδευτικοί (10% του συνόλου είναι απλά ¨μιά χούφτα"), είναι μακριά από τα σπίτια τους και έχουν οικογένειες, παιδιά, (σκυλιά , γατιά, κροκοδείλους, βόες και ανακόντα); Εδώ δεν νοιάζεται ο συνάδελφος στο διπλανό γραφείο. Θα με ρωτήσετε αν έχω εσωτερική πληροφόρηση . Όχι φυσικά. Οι αποφασεις αυτές παίρνονται στα κρυφά είπαμε από ποιους. Όμως η στατιστική (που ποτέ δεν πέφτει έξω) λεέι ότι υπάρχει θετική συνάφεια μεταξύ μεταθεσεων και αποσπάσεων. Τελειώνοντας θεωρώ δεδομένο ότι δεν συμβαίνει το ίδιο για όλες τις ειδικότητες και όλες τις περιοχές.
Καλή τύχη.

Συμφωνώ απόλυτα στο σκεπτικό σου.
Διαφωνώ απόλυτα στο "αποτέλεσμά" σου (δλδ λέω ότι οι αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα, ίσως κ περισσότερα)!!!

Πώς γίνεται να συμφωνούμε στο σκεπτικό και να διαφωνούμε στο "αποτέλεσμα";
Απάντηση:
1. Η πραγματικότητα (σε 3,5 μήνες) θα δείξει ποιός απ'τους δύο μας "πέφτει" μέσα.
2. Ζούμε στην €λλάδα {Και δεν είναι άσχετο}: Έτσι "δικαιολογείται" : [Τη χώρα του παραλόγου]._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.