*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 507693 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #994 στις: Αύγουστος 12, 2017, 12:22:27 μμ »
Στην επανεξέταση της αίτησης απόσπασης πρέπει οπωσδήποτε να γράψουμε κάποια αιτιολογία;
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:05:41 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #995 στις: Αύγουστος 12, 2017, 03:07:57 μμ »
Μίλησε με την Δ/νση που ανήκεις από 16-18 / 8



Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #996 στις: Αύγουστος 12, 2017, 04:59:28 μμ »
Στην επανεξέταση της αίτησης απόσπασης πρέπει οπωσδήποτε να γράψουμε κάποια αιτιολογία;
Στην επανεξέταση της αίτησης απόσπασης πρέπει οπωσδήποτε να γράψουμε κάποια αιτιολογία;
Καλο θα ηταν μπας κ μας συμπονεσουν ;D

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #997 στις: Αύγουστος 13, 2017, 08:23:41 πμ »
Καλημέρα σας,

έκανα αίτηση επανεξέτασης για την απόσπασή μου. (πάτησα επανεξέταση, και έγραψα ξανά τους λόγους μου)
Αυτό που βλέπω στο σύστημα τώρα, κάτω από την αίτηση μου, είναι ένα πράσινο πλάισιο, με τίτλο ¨αίτηση επανεξέτασης¨ και μέσα τους λόγους που έγραψα.

Πατάμε τίποτα άλλο, γράφουμε τίποτα άλλο?

ευχαριστώ και χρόνια πολλά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:05:41 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #998 στις: Αύγουστος 13, 2017, 12:37:19 μμ »
ΔΩΡΟ ΠΡΟΕΟΡΤΙΩΝ

ΣΩΤΗΡΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017

ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ (ΜΗ ΕΣΠΑ, ΑΡΑ ΠΔΕ και ΓΛΚ)

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (Στοιχεία έως 4/2017 από Eduklimaka) https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/anaplirotes-oromisthioi/339-diorismoi-anaplhrwtes-deyterobathmia-ekpaidevsh.html

Σύνολο : 3623 (1110 Δ.Ε + 2513 ΓΛΚ)

Κοινές Ειδικότητες .... 489 εκ των οποίων μόνο οι 111 το Σεπτέμβριο οι υπόλοιποι Νοέμβρη και βλέπουμε....


ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (στοιχεία μέχρι 2/2017 από Παληγιάννη)     https://www.doe.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=989:13-420-oi-proslipseis-anapliroton-stin-pe-eos-14-2-2017-analytikoi-pinakes&catid=91&Itemid=1357

Βασικές Ειδικότητες 1852

Κοινές Ειδικότητες 1374 (δεν βάζω καν ΕΣΠΑ ούτε όσους αποσπάστηκαν ή διατέθηκαν από την Δβθμια)


Γι αυτό φέτος μάλλον δεν έκαναν αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ...     ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Σημείωση : Αν και τα νούμερα βγάζουν μάτια .... να προσθέσω ότι οι προσλήψεις αφορούν τόσο ολόκληρου όσο και μειωμένου (που σίγουρα είναι περισσότεροι αυτοί του μειωμένου στη Δβθμια), δεν σημαίνει ότι για κάθε αποσπασμένο πήραν αναπληρωτή μιας και οι αναπληρωτές καλύπτουν κενά που προυπάρχουν λόγω έλλειψης προσωπικού σε "δύσκολες" περιοχές, όπως επίσης και κενών που προκύπτουν εντός χρονιάς (εγκυμοσύνες, αδειες πάσης φύσεως, θάνατοι).....καθώς φυσικά και αναπληρώσεις παραιτηθέντων αναπληρωτών.

Ακόμα και να μειωθούν οι προσλήψεις φέτος από το ΓΛΚ λόγω υποχρέωσης του Γ Μνημονίου, οι αποκλειστικές προσλήψεις στην αβθμια ΜΟΝΟ μέσω ΕΣΠΑ καλύπτουν όλες τις υποχρεώσεις μας....

ΥΓ. Και όπως είπαμε το κυρίως μενού από το δώρο 15/8 μιας και κάποιοι συνειδητά περιμένουν μέχρι τελευταία στιγμή να κάνουν αιτήσεις απόσπασης. (ΟΧΙ ΟΛΟΙ .... ΚΑΠΟΙΟΙ ).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2017, 12:41:04 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #999 στις: Αύγουστος 13, 2017, 12:55:43 μμ »
@karmen
Σε όλους το ίδιο βγάζει. Δεν κάνεις τίποτα άλλο.

@guestteacher
Και τώρα καν'το μας λιανά. Τι σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί σε σχέση με τις αποσπάσεις.
Just be real!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1000 στις: Αύγουστος 13, 2017, 12:57:56 μμ »
@karmen
Σε όλους το ίδιο βγάζει. Δεν κάνεις τίποτα άλλο.

@guestteacher
Και τώρα καν'το μας λιανά. Τι σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί σε σχέση με τις αποσπάσεις.

Υπομονή μέχρι της Παναγίας. Πάντως η μη πραγματοποίηση των αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ (μιλάω πάντα για Α Φάση) ΔΕΝ έγινε για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1001 στις: Αύγουστος 13, 2017, 01:23:20 μμ »
Μέχρι της Παναγίας όμως δεν μπορώ να μην μοιραστώ μαζί σας τα αποσπάσματα από την συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ στις 20/7 περί αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ.... (όπου στρατιώτες βάλτε εκπαιδευτικοί κοινών ειδικοτήτων Δβθμιας και Αβθμιας)

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

https://www.youtube.com/watch?v=0QTph-kwv9U

ΥΓ. Δεν υπάρχει λέμε.... σαν διάλογος Κορδή - Πολίτη.....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2017, 01:24:52 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1002 στις: Αύγουστος 14, 2017, 09:54:12 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα.
Επικοινώνησα με τη Διεύθυνση στην οποία ανήκω οργανικά για να μου τσεκάρουν την επιλογή ότι επιθυμώ απόσπαση και στην πρωτοβάθμια στην αίτηση επανεξέτασης ( όπως μου απάντησε σε σχετικό ερώτημα το opsydhelp ) και ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΝ την αίτηση επανεξέτασης που έκανα ενώ εγώ βλέπω το πράσινο πεδίο και την αιτιολογία !!!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1003 στις: Αύγουστος 14, 2017, 10:25:32 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα.
Επικοινώνησα με τη Διεύθυνση στην οποία ανήκω οργανικά για να μου τσεκάρουν την επιλογή ότι επιθυμώ απόσπαση και στην πρωτοβάθμια στην αίτηση επανεξέτασης ( όπως μου απάντησε σε σχετικό ερώτημα το opsydhelp ) και ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΝ την αίτηση επανεξέτασης που έκανα ενώ εγώ βλέπω το πράσινο πεδίο και την αιτιολογία !!!

Αχ τι θα σε κάνουμε εσένα της τελευταίας στιγμής!

Λοιπόν

α) Κανονικά στην αιτιολόγηση της επανεξέτασης θα έπρεπε να το αναφέρεις (αν δεν το έκανες δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά να ξέρεις για επόμενη φορά)
β) Θα στείλεις στην Δ/νση σου ένα φαξ που να το ζητάς. Θα βεβαιωθείς ότι το φαξ σου πήρε πρωτόκολλο (αρα λήφθηκε υπόψη). Οι Δ/νσεις μπορούν να κάνουν αλλαγές από 16 έως 18/8...πράγμα που σημαίνει πως ίσως όντως να μην μπορούν να δουν τι έχουμε κάνει εμείςμέχρι σήμερα.
γ) αν μπορείς να επικοινωνήσεις και με το ΟΠΣΥΔ. (αν μπορούν να στο κάνουν εκείνοι).

Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1004 στις: Αύγουστος 14, 2017, 10:33:49 πμ »
guestteacher

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Επικοινώνησα με το opsyd και μου είπαν ότι οι διευθύνσεις βλέπουν μόνο τις νέες αιτήσεις και όχι τις επανεξετάσεις, οπότε false alarm.

Όσο για τα ΠΥΣΠΕ, θα στείλω υπεύθυνη δήλωση και μου είπε ο άνθρωπος που τις χειρίζεται ότι θα δει αν μπορεί να το κάνει γιατί δε γνωρίζει κάτι σχετικό, ούτε έχει τέτοιες οδηγίες.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1005 στις: Αύγουστος 14, 2017, 10:37:47 πμ »
guestteacher

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Επικοινώνησα με το opsyd και μου είπαν ότι οι διευθύνσεις βλέπουν μόνο τις νέες αιτήσεις και όχι τις επανεξετάσεις, οπότε false alarm.

Όσο για τα ΠΥΣΠΕ, θα στείλω υπεύθυνη δήλωση και μου είπε ο άνθρωπος που τις χειρίζεται ότι θα δει αν μπορεί να το κάνει γιατί δε γνωρίζει κάτι σχετικό, ούτε έχει τέτοιες οδηγίες.

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά πάνω αναφέρεις ΠΥΣΠΕ...
Αν όντως ανήκεις εκεί το κουτάκι γιατί να το τσεκάρεις?

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1006 στις: Αύγουστος 14, 2017, 12:50:29 μμ »
Υπομονή μέχρι της Παναγίας. Πάντως η μη πραγματοποίηση των αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ (μιλάω πάντα για Α Φάση) ΔΕΝ έγινε για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ...

Τι εννοείς; οι κοινές ειδικότητες (πχ πληροφορική) είναι τελείως φρακαρισμένες στη β΄/βάθμια
για παράδειγμα πέρισυ όταν έγιναν οι αποσπάσεις πολλοί που αποσπάστηκαν σε πυσδε πήγαν σε δημοτικό (παρόλο που στην ανακοίνωση των αποσπάσεων έγραφε βαθμίδα απόσπασης β'/βάθμια)
Θέλω να πω τι νόημα έχει αυτό (η μη πραγματοποίηση των αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ δηλ) αφού θα σε διαθέσουν εκεί που υπάρχει ανάγκη, ή κάνω κάτι λάθος;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1007 στις: Αύγουστος 14, 2017, 12:55:07 μμ »
Τι εννοείς; οι κοινές ειδικότητες (πχ πληροφορική) είναι τελείως φρακαρισμένες στη β΄/βάθμια
για παράδειγμα πέρισυ όταν έγιναν οι αποσπάσεις πολλοί που αποσπάστηκαν σε πυσδε πήγαν σε δημοτικό (παρόλο που στην ανακοίνωση των αποσπάσεων έγραφε βαθμίδα απόσπασης β'/βάθμια)
Θέλω να πω τι νόημα έχει αυτό (η μη πραγματοποίηση των αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ δηλ) αφού θα σε διαθέσουν εκεί που υπάρχει ανάγκη, ή κάνω κάτι λάθος;

Αυτό που λέω είναι πως οι αποσπασεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ ΔΕΝ έγιναν στην α φάση για άλλους λόγους και όχι σίγουρα οικονομικούς.
Αν και πλησιάζεις με αυτό που γράφεις θα σε παρακαλέσω να περιμένεις μέχρι αύριο...Εχω τους λόγους μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2017, 01:43:24 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.