*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 509362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2254 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:42:01 μμ »
Λογικα μέσα στην επόμενη εβδομαδα. Δυστυχώς πιστεύω πως πρέπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για μια ακομη κατραπακια, αν και πολλοί από εμάς εχουν εναποθεσει ολες τις ελπίδες τους σε αυτή την φάση. Δεδομένου ότι  (οπως δείχνουν τα πράγματα) η φαση αυτή θα προηγηθεί των αποσπασεων σε αει και των μεταταξεων, λογικά θα είναι πολύ μικρή και θα αφορά σε ειδικές περιπτώσεις (υγείας κλπ) που δεν πηραν στις προηγούμενες φασεις. Εξάλλου κάτι τέτοιο αναφέρθηκε και εδω πριν λίγες μέρες. Μακάρι να πεσω εξω. Κι εγώ σε αυτή την φάση ελπιζω μηπως τελικά και καταφέρω να ειμαι με την οικογένεια και τα παιδάκια μου φέτος, αλλά ταυτόχρονα προετοιμαζομαι και για την αποδοχή του χειριστου σεναριου... :-(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:07 »

Αποσυνδεδεμένος belalik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2255 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:59:35 μμ »
Μου κανει παντως εντυπωση το εξης ..

Εχω κανει αιτηση αποσπασης με τη Γ' φαση, και στον opsyd στο ιστορικο αιτησεων κατω απο τη στηλη 'Επικυρωση', ακομα δειχνει το κοκκινο 'απαγορευτικο' σημα, δηλαδη δεν εχει επικυρωθει.

Να σημειωσω πως η αιτηση καταχωρηθηκε οριστικα την 1η Σεπτεμβριου. Μιλησα με το υπουργειο και το αρμοδιο τμημα, και μου ειπαν οτι απλως δεν εχει ελεγθει ακομα απο την διευθυνση που ανηκω. Μου εξηγησαν πως πρεπει να ελεγθει, και τοτε θα 'πρασινησει' εκτος και αν υπαρχει καποιο προβλημα (κατι λειπει πχ) οποτε και η διευθυνση θα επικοινωνησει μαζι μου.

Γιατι τα λεω ολα αυτα ... Αν ισχυει αυτο που μου ειπαν, τοτε οι διευθυνσεις δεν εχουν λαβει ακομα 'σημα' να προχωρησουν στις επικυρωσεις των αιτησεων, πραγμα το οποιο πρεπει προφανως να συμβει αν επικεινται αποτελεσματα και ανακοινωσεις ..

Ερωτηση: Οσοι εχετε κανει αιτησεις για τη Γ' φαση, ριξτε μια ματια στο συγκεκριμενο κουτακι, τι βλεπετε στις δικες σας αιτησεις;


ΥΓ - Ελπιζω να βγαζει νοημα αυτο που λεω, γραφω ελαφρως ζαλισμενος μετα απο 6ωρο .. :)


Αποσυνδεδεμένος sigurrosis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2256 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 06:17:56 μμ »
Μου κανει παντως εντυπωση το εξης ..

Εχω κανει αιτηση αποσπασης με τη Γ' φαση, και στον opsyd στο ιστορικο αιτησεων κατω απο τη στηλη 'Επικυρωση', ακομα δειχνει το κοκκινο 'απαγορευτικο' σημα, δηλαδη δεν εχει επικυρωθει.

Να σημειωσω πως η αιτηση καταχωρηθηκε οριστικα την 1η Σεπτεμβριου. Μιλησα με το υπουργειο και το αρμοδιο τμημα, και μου ειπαν οτι απλως δεν εχει ελεγθει ακομα απο την διευθυνση που ανηκω. Μου εξηγησαν πως πρεπει να ελεγθει, και τοτε θα 'πρασινησει' εκτος και αν υπαρχει καποιο προβλημα (κατι λειπει πχ) οποτε και η διευθυνση θα επικοινωνησει μαζι μου.

Γιατι τα λεω ολα αυτα ... Αν ισχυει αυτο που μου ειπαν, τοτε οι διευθυνσεις δεν εχουν λαβει ακομα 'σημα' να προχωρησουν στις επικυρωσεις των αιτησεων, πραγμα το οποιο πρεπει προφανως να συμβει αν επικεινται αποτελεσματα και ανακοινωσεις ..

Ερωτηση: Οσοι εχετε κανει αιτησεις για τη Γ' φαση, ριξτε μια ματια στο συγκεκριμενο κουτακι, τι βλεπετε στις δικες σας αιτησεις;


ΥΓ - Ελπιζω να βγαζει νοημα αυτο που λεω, γραφω ελαφρως ζαλισμενος μετα απο 6ωρο .. :)
Εμενα εχει tick και το κειμενο με την ημερομηνια απο κατω ειναι πρασινο μεσα σε πρασινο πλαισιο. Νομιζω ειχε tick απο τη στιγμη που εκανα την αιτηση επανεξετασης ή τελος παντων πολυ συντομα μετα την καταχωρηση.

Αποσυνδεδεμένος mary_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2257 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 06:45:09 μμ »
Κι εμένα. Νομίζω πως μάλλον πρέπει να επικοινωνήσεις με τη Δ/νση που ανήκεις για να λυθεί το ζήτημα. Μην τυχόν δεν ληφθεί υπόψη και χάσεις απόσπαση άδικα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:07 »

Αποσυνδεδεμένος belalik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2258 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:23:27 πμ »
Εμενα εχει tick και το κειμενο με την ημερομηνια απο κατω ειναι πρασινο μεσα σε πρασινο πλαισιο. Νομιζω ειχε tick απο τη στιγμη που εκανα την αιτηση επανεξετασης ή τελος παντων πολυ συντομα μετα την καταχωρηση.

Δεν εκανα αιτηση επανεξετασης .. Ειναι καινουρια αιτηση, δεν ειχα κανει στις Α' και Β' φασεις. Ισως γι 'αυτο; .. Τελοσπαντων, θα ρωτησω αυριο, αν μπορω να βγαλω καποια ακρη ...

Αποσυνδεδεμένος debalex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2259 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 11:26:50 πμ »
Να αγιάσει το χέρι τους!!!

Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και οι υπόλοιπες κοινές ειδικότητες?

https://www.esos.gr/arthra/52879/anoihti-epistoli-diamartyria-gia-ti-mi-kalypsi-kenon-ekpaideytikoy-kladoy-pe07-kata-tin

Αποσυνδεδεμένος xaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2260 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 12:47:40 μμ »
Ξέρει κανείς από εσάς πόσο πληρώνονται οι επιτροπές ανά συνεδρίαση, για να τοποθετούν τους εκπαιδευτικούς; Ίσως εκεί να βρίσκεται η πραγματική αιτία των καθυστερήσεων. Γιατί να μηχανογραφήσουν οι επιτροπές το σύστημα; Καλύτερα να γίνονται πολλές συνεδριάσεις υπηρεσιακών συμβουλίων, να τα κάνουν όλα χειρόγραφα, και να έχουν έτσι τα μέλη των συλλογικών οργάνων τα οικονομικά οφέλη τους. Εκεί ίσως να βρίσκεται η αιτία της καθυστέρησης στις αποσπάσεις/τοποθετήσεις όλων μας. Εκεί ίσως να βρίσκεται η αιτία του υπόγειου (πλην μέχρις εσχάτων) πολέμου των αιρετών κατά οποιασδήποτε μορφής μηχανοργάνωσης.

Για κοιτάχτε ο καθένας σας τους προϋπολογισμούς στα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σας. Για δειτε πόσα λεφτά φεύγουν σε αποζημιώσεις συλλογικών οργάνων. Είναι πολλά; Είναι λίγα; Τι ποσοστό είναι, σε σχέση με τον συνολικό προϋπολογισμό; Κοιτάχτε αυτό πρώτα και ελάτε μετά εδώ να τα ξαναπούμε.

Ας κάνουμε μια λίστα λοιπόν, με το πόσο αποζημιώνονται τα συλλογικά όργανα σε κάθε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΔΕ , και έτσι θα αρχίσουμε να βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα. Υπάρχει κανείς λοιπόν, να μας δώσει ή να φτιάξει αυτή την λίστα με το κόστος των αποζημιώσεων των συλλογικών οργάνων ανά ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ; Κανείς εθελοντής να δουλέψει πάνω σε αυτό υπάρχει;

Βλέπω κανείς δεν ενδιαφέρεται.
Οκ... Εμένα τι με νοιάζει, εγώ την θεσούλα μου την έχω.
Αν κάποιος πάντως ενδιαφέρεται να το ψάξει, ας ξεκινήσει από εδώ.

bye.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 12:54:56 μμ από xaros »

Αποσυνδεδεμένος Circus Comedian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2261 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:16:57 μμ »
Να αγιάσει το χέρι τους!!!

Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και οι υπόλοιπες κοινές ειδικότητες?

https://www.esos.gr/arthra/52879/anoihti-epistoli-diamartyria-gia-ti-mi-kalypsi-kenon-ekpaideytikoy-kladoy-pe07-kata-tin
Σωστό και ενδιαφέρον οι θιγόμενοι να προσεγγίσουν σύλλογο εκπαιδευτικών από το ΠΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ που τους ενδιέφερε αν και τόσο στο παρόν μήνυμα όσο και στο site του  Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Σερρών «Ο Εμμ. Παπάς» δεν μπόρεσα να βρω τη σχετική ανακοίνωση και τη λίστα με τους 21 προσυπογράφοντες.
Το πρέπον που πιστεύω ότι πρέπει να κάνει κάποιος ως υπεύθυνος πολίτης, είναι να συγκεντρώσει τα στοιχεία που τον ενδιαφέρουν για να μιλήσει εμπεριστατωμένα και να τα καταστήσει διαθέσιμα δημόσια - αν θέλει να ευελπιστεί στο μέγιστο δημόσιο καλό. Σε πρώτη φάση ανάλογα με την ειδικότητα που ανήκεις και τους νομούς που σε ενδιαφέρουν πρέπει να πραγματοποιήσεις την αντίστοιχη έρευνα - είτε για σχολεία που έχουν ακόμη κενά είτε για προσλήψεις αναπληρωτών πλήρους ωραρίου και σε αναμονή συλλογικής κίνησης να προσφύγεις υπηρεσιακά μόνος σου. Αυτό έχω πράξει ως τώρα εγώ.

Για παράδειγμα επαναλαμβάνω κάτι που ειπώθηκε και μερικές σελίδες παραπάνω. Η Πρωτοβάθμια Δυτικής Θεσσαλονίκης ανακοίνωσε στα μέσα Σεπτέμβρη (13/9) 41 λειτουργικά κενά Πληροφορικής. H  ΔΔΕ ανακοίνωσε 17 νομίζω εξ ολοκλήρου διαθέσεις εκπαιδευτικών από Βθμια σε Αθμια - οικείου ΠΥΣΔΕ και από αποσπάσεις. Στις τοποθετήσεις στις 14/9 φαίνονται εν τέλει 11 διαθέσεις από το οικείο ΠΥΣΔΕ και 16 από απόσπαση. Σύνολο: 27. Απομένουν λογικά 14 κενά που μπορούν να αποδοθούν σε 3η φάση αποσπάσεων δημιουργώντας ένα ευνοϊκό ντόμινο λίγων ακόμη αποσπάσεων και προς γειτονικούς νομούς. Αυτό εφόσον υπάρχει πολιτική βούληση, πίεση και αν τα στοιχεία ευσταθούν και δεν έχουν μεταβληθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:32:41 μμ από Circus Comedian »

Αποσυνδεδεμένος nadine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2262 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:32:05 μμ »
Τι εννοεις να προσφύγεις υπηρεσιακά; θέλεις να μας πεις τι ακριβώς έκανες;

Αποσυνδεδεμένος Circus Comedian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2263 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:43:04 μμ »
Τι εννοεις να προσφύγεις υπηρεσιακά; θέλεις να μας πεις τι ακριβώς έκανες;
Ένσταση μέσω ΟΠΣΥΔ και Ένσταση μέσω ΠΥΣΔΕ προς το Υπουργείο (με κοινοποίηση στο ηλ. πρωτόκολλο του υπουργείου για να πάει) που κατήγγειλα όσα θεωρώ ως κακώς κείμενα στη διεξαγωγή της διαδικασίας των αποσπάσεων.
Μέσω δικηγόρου δεν έκανα γιατί με συμβούλεψαν ότι πρέπει να έχω μια υπηρεσιακή απάντηση, ελπίζοντας ότι θα είναι διατυπωμένη με τέτοιο τρόπο που θα μπορώ να την προσβάλω νομικά... κλπ κλπ σε βάθος χρόνου, που ξέρουμε ότι δουλεύει σε βάρος μας, όπως έχω πει σε προηγούμενη ανάρτηση. Το έκανα για την τιμή των όπλων, όπως έκανα και στο παρελθόν χωρίς οι σχετικές κινήσεις να τελεσφορήσουν. Η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι ότι πρέπει να έχεις ακλόνητα στοιχεία και διάθεση για να καταβάλεις κόπο, χρόνο, χρήμα.
Καταλήγοντας όμως όπως είπα και σε άλλο μήνυμα δεν είμαι δικηγόρος.  Όσα λέω δεν υποκαθιστούν νομικές συμβουλές από επαγγελματία νομικό σε διοικητικά θέματα. Ο καθένας πρέπει να φροντίσει να ενημερωθεί μόνος του και να διαμορφώσει δική του άποψη. Αν αυτές συγκλίνουν για κάτι κοινό έχει καλώς, αλλιώς...
Καλή δύναμη σε όλους.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2264 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:54:44 μμ »
Βλέπω κανείς δεν ενδιαφέρεται.
Οκ... Εμένα τι με νοιάζει, εγώ την θεσούλα μου την έχω.
Αν κάποιος πάντως ενδιαφέρεται να το ψάξει, ας ξεκινήσει από εδώ.

bye.

2 posts....STOP. Τα "είπες" κ ας "βγάλουν άλλοι το φίδι"....ΟΚ.
Καλυπτόμαστε....ΟΚ: Έτσι θα "αλλάξουν" τα πράματα....ΟΚ.

Όσπου κάποια γενιά να "φάει ζωντανή" μια προηγούμενη....Πάμε ντουγρού για το "απροχώρητο"._

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2265 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 11:09:01 μμ »
Ξέρει κανείς από εσάς πόσο πληρώνονται οι επιτροπές ανά συνεδρίαση, για να τοποθετούν τους εκπαιδευτικούς;
Δεν υπάρχει πλέον αποζημίωση για τα μέλη των ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος thsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2266 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 10:50:29 πμ »
Δεν υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια (8-9) καμία αποζημίωση για συνεδριάσεις ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2017, 10:52:00 πμ από thsy »

Αποσυνδεδεμένος teaching

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2267 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 03:24:01 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159502
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.