*

Αποστολέας Θέμα: Δέχτηκα επίθεση από ενήλικα μαθητή σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Πώς μπορώ να κάνω καταγγελία;  (Αναγνώστηκε 17996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπερα σας ,
πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ μας.Θα θελα πραγματικα την βοηθεια σας ...δεν ξερω που να απευθυνθω..
Βρισκομαι στην δυσαρεστη θεση να χω δεχτει επιθεση λεχτικη με χυδαιες εκφασης απο μαθητη και παραλιγο χειροδικια(( μπηκαν στην μεση συμαθητες και τον συγκρατησαν)για ενα γεγονος που σε κανονικες συνθηκες θα επρεπε να εχει συνειδητοποιησει την πραξη του κ να εδειχνε μεταμελεια ενω αμεσως ζητησα βοηθεια απο το γραφειο δεν ηρθε ποτε κανεις!!!!!!!  ολοι δηλωσαν μη αρμοδιοι κ να ενημερωσω την επομενη μερα τον διευθυντη...ενημερωσα τον διευθυντη αμεσα απειλοντας οτι θα κανω καταγγελια στην αστυνομια..ολα εγιναν σε επας αττικη..το αποτελεσμα?υποτιθετε οτι θα παιρνε αποβολη ποτε δεν δωθηκε  αντι αυτου ο υπευθυνος του τμηματος θεωρει σωστη κινηση να τον εχει με το "καλο"χαιδευοντας τον αγνοοντας τις αποφασεις που παρθηκαν απο τον διευθυντη υποδεικνυοντας μου τι βαθμο να του βαλω στα δικα μου μαθηματα για να φυγει...  η συμπεριφορα του προς εμενα αντισυναδελφικη εντελως αποξιοτικη..ο δε μαθητης φυσικο επομενο ειναι να θεωρει οτι καλος εκανε οτι εκανε κ οτι με τον "τσαμουκα κ τις αγριαδες"θα παρει πτυχιο.Σκεφτητε σας παρακαλω οτι αν χτυπαγε τοσο εμενα οσο κ συμαθητες και ειχαμε θυματα τοτε τι θα γινονταν?
Παρολο που η αρχικη μου σκεψη ηταν να το αφησω πισω εφοσον δυο εβδομαδες ειναι ως τις τελικες εξετασεις ενα γεγονος που εγινε σημερα με εκανε να παρω την αποφαση κ να απευθυνθω καπου ανωτερα να ενημερωσω τον συλλογο μας ωστε αυτα τα φαινομενα να μην ξαναυπαρξουν,η εντυπωση που μου δωθηκε ηταν εσυ εισαι ωρομισθιος εγω μονιμος,πραγμα που κατα την γνωμη μου δεν ευσταθει,μπορει να μαι πρωτη σχολικη χρονια στις επας οαεδ σ αλλα σχολεια η συναδελφικοτητα υπηρχε οσο κ η αλληλεγγυη μεταξυ συναδελφων μονιμων κ ωρομισθιων.
Συγνωμη αν σας κουρασα με τα πολλα λογια σαν γεγονος με ταραξε δεν μου ειχε ξανασυμβει...και βοηθηστε με που να απευθυνθω ωστε ποιο επισημα να καταγγειλω το γεγονος.
ευχαριστω εκ τω προτερων
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2017, 12:17:24 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πιστευω ότι θα πρέπει να ζητησεις απο τον Διευθυντη να γινει σύλλογος ωστε να συζητηθει το θέμα. Αν δε δεχτει τοτε αν θυμάμαι καλα χρειάζονται τα 2/3 να συμφωνουν με το θέμα ωστε να συγκλιθεί ο σύλλογος χωρίς την συμφωνη γνωμη του Διευθυντη.
Προσωπικά αν δε συμφωνούσε ο Διευθυντης θα κατείγγειλα το γεγονός εγραφως στον Διευθυντη με κοινοποίηση Προισταμενο Εκπ/σης, περιφεριακό Διευθυντη, γονεις, ΟΛΜΕ με την επισημανση "επιφυλάσσομαι παντως νομίμου δικαιωματός μου! Αν σκεφτω κατι άλλο θα σου γράψω  :) με πρώτη ανάγνωση αυτό μου ήρθε...  ;D

Αποσυνδεδεμένος spi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ενεργειες για συλλογο θα κανω αυριο που στο κενο θα πεσουν σιγουρα,η εντυπωση που μου χουν δωσει ειναι να ξεχαστει-μην ξεχνατε ειχαν ευθυνη ελαβε χωρα εντος σχολειου κ δεν ηρθε κανεις να δει τι συμβαινει- ωστε να κλεισει η σχολικη χρονια
εννοουσαμε την αρχικη ερωτηση  που αλλου ποιο πανω απο τον διευθυντη μπορω να απευθυνθω...
να σημειωθει οτι ο μαθητης ειναι ενηλικος 19 ετων  αρα οι γονεις κ που ενημερωθηκαν ουτε καν συγκινηθηκαν.
Σας ευχαριστω για τις ως τωρα συμβουλες σας.
ο συλογος που εχουμε θα μπορουσε να κανει κατι?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι. Αν συμφωνήσει, να συνυπογράψει την έγγραφη καταγγελία. Αν μάλιστα,έχεις μάρτυρες, ακόμα καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2017, 12:16:27 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εφόσον δεν υπάρχει ενδιαφέρον να χειριστούν το ζήτημα τοπικά στην ΕΠΑΣ, μια λύση είναι να απευθυνθείς στη Διοίκηση του ΟΑΕΔ στον Άλιμο. Πραγματικά δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις άκρη με όλο αυτό. Στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ τέτοια ζητήματα αποτελούν πρόβλημα και αυτό που κάνουν όλοι είναι να το αφήνουν να ξεχαστεί. Όσα χρόνια δίδασκα εκεί φρόντιζα να μην καταλήγω σε συγκρούσεις με τους μαθητές κι αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα (και δεν ήταν διατεθημένος να βοηθήσει ο διευθυντής) έκανα ότι δεν καταλάβαινα. Η μόνη λύση ήταν να κάνω υπομονή για να τελειώσει η σχολική χρονιά. Αν δεν μπορείς να αγνοήσεις το θέμα, τότε μπορείς να πιέσεις μόνο μέσω της Διοίκησης. Η καταγγελία στην αστυνομία δεν ξέρω τι παιδαγωγικά αποτελέσματα θα έχει...

Αποσυνδεδεμένος spi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
νιωθω την αναγκη να διευκρινησω κ κατι τελευταιο,η πραξη του μαθητη ηταν αξιοποινη δεν ειχε σχεση με "φασαρια" κατα την διαρκεια ενος μαθηματος ουτε κοντρα μαζι του αντιθετα οι μαθητες τακτικαν υπερ μου ,οι σχεσης μου κ με τις δυο ταξης του συγκεκριμενου επας  ειναι αψογες  ,καταγγελια στην αστυνομια σκεφτηκα να κανω γιατι απειληθηκε η ζωη μου κ  εκτος σχολειου,ιδη την μερα που εγινε το συμβαν εφυγα με συνοδεια των μαθητων της ταξης !!!!! επειδη θα με περιμενε που οντως περιμενε εξω απο το σχολειο,δεν νομιζω οτι κανεις μας πηγαινει στην δουλεια του με σκοπο να δημιουργει διαμαχες η να απειλειται αντιθετα στα σχεδον 18 που διδασκω σχεδον σ ολες τις μορφες των σχολειων δευτεροβαθμιας -μεταδευτεροβαθμιας -τριτοβαθμιας οι σχεσης μου ηταν τις λογικες σας μεταφερω γνωση εχω την διαθεση να σας την διδαξω παρτε την.Αυτο που με εξοργησε κ ζητησα την γνωμη σας -βοηθεια σας ειναι η σταση του υπευθυνου της ταξης κ η απαξιωση μου σαν συναδελφο οι υποδειξεις του στυλ βαλε εναν βαθμο να φυγει,και σκεφτομαι το εξης  μ αυτο τον τροπο δινουμε ενα πολυ ωραιο παραδειγμα για το μελλον,ελατε σπαστε τα απειλειστε κλεψτε καντε οτι θελετε και ενα πτυχιο θα το παρετε...λυπαμαι αφανταστα αν αυτο θα ναι το μελλον υπαρχουν καποιοι αλλοι μαθητες που οντως φοιτουν για να εχουν εφοδια στην ζωη τους κ μ αυτα τα παραδειγματα τα αποστρεφουμε.
Γενικα σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες σας σε γενικες γραμμες σχηματισα εικονα του πως να κινηθω

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 383
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πιο σημαντικό στην όλη ιστορία είναι το αν εσύ έχεις τη διάθεση και το χρόνο να το κυνηγήσεις, αν σε ενδιαφέρει να ξαναδιδάξεις στη συγκεκριμένη ΕΠΑΣ. Προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι η Διοίκηση του ΟΑΕΔ θα αδιαφορούσε. Το όποιο μπάχαλο υπάρχει σε κάποιες επασ συντηρείται από τους συλλόγους και τους διευθυντές και όχι από τη Διοίκηση.
Και ως προς το βαθμό, γιατί να βάλεις βαθμό για να φύγει και όχι βαθμό για να τα παρατήσει;

Φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος/η να κάνεις κάτι. Αν το θέλεις και αν έχεις το ψυχικό σθένος να το υποστηρίξεις, ενεργείς. Πιστεύω ότι συμπαράσταση μπορεί να βρεις. Αν κάνει άλλος την αρχή, αποκαλύπτονται συνήθως πολλοί που ήθελαν να αντιδράσουν αλλά φοβούνταν. Αν δε ο μαθητής διέπραξε αξιόποινη πράξη, θα βρεις υποστήριξη και από μαθητές. Πες τους και εσύ ότι αν δεν αντιδράσουν υποβαθμίζουν το ίδιο το πτυχίο τους...

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
συναδερφε λυπαμαι πραγματικα για το περιστατικο, καλο θα ηταν να αναφερθει και στη διοικηση αν δεν σε βοηθησει το ιδιο το σχολειο. Δυστυχως σε επασ και οσο περνουν τα χρονια τα παιδια εχουν αγριεψει και καλο ειναι τελικα (αν και σιγουρα δεν ειναι λυση) να κανουμε το κοροιδο για να μην εχουμε μπλεξιματα.

Καλα ξεμπερδεματα!

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Κακομαθημενα παιδια μεγαλωμενα χωρις αρχες...συνηθισμενα στο να ικανοποιουνται ολες οι επιθυμιες τους...οι γονεις που πλεον δεν διανοουνται οχι να σηκωσουν το χερι αλλα ουτε και να τα μαλωσουν...λειπει η διαπαιδαγωγηση τοσο απο τους γονεις οσο και τους δασκαλους...και μετα στα 18 τους πλακωνουν και γονεις και δασκαλους...συμπτωματα προβληματικης και σαπιας κοινωνιας... >:(



Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετα από 22 χρόνια στην εκπαίδευση με τα 20 στην τεχνική, αποφεύγω τις δομές ενηλίκων (ΕΠΑΣ, ΙΕΚ) για αυτό που μόλις βίωσες συνάδελφε.
Αγροίκοι άξεστοι μαθητές, ανύπαρκτοι γονείς, δειλοί συνάδελφοι, ανεύθυνοι διευθυντές.
Οχι όλοι αλλά όταν υπάρχουν είναι μια πληγή που ζέχνει.
Εσυ τι κάνεις τώρα όμως;
Θα σου έλεγα αν εχεις ψυχικά αποθέματα να ζητήσεις επίμονα σύλλογο για τιμωρία που θα τον πονέσει και αυτόν και την οικογένειά του, όπως αποβολή από την σχολή.
Και καταγγελία στην αστυνομία, να τον καλέσουν για συστάσεις και τα λοιπά.
Ολα αυτά βέβαια έχουν πολύ μεγάλο κόστος ψυχικό που δεν είναι σίγουρο ότι θέλεις ή μπορείς να επωμιστείς. Εδω οι μονιμοι με τα χιλιαρικά μισθό δεν επωμίζονται εσύ θα το κάνεις;
Αν δεν κάνεις τίποτα από αυτά, τουλάχιστον κάνε μία αναφορά για τα περιστατικά στην διοίκηση του ΟΑΕΔ σε συνεννόηση με τον διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Βέβαια, από ότι καταλαβαίνω έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα...
Ετεροχρονισμένη καταγγελία; Δεν είμαι σίγουρη ότι έχει νόημα
Μπορεί και να είμαι λάθος, αλλά θεωρώ ότι αυτά γίνονται την μέρα που συμβαίνουν, άντε την επόμενη
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος spi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 πουθενα δεν αναφερα οτι εγινε σε παρελθοντος χρονου δλδ τι θα θυμομουν ενα γεγονος πχ του Νοεμβριου να το συζητησω τον Μαιο?εδω και μια εβδομαδα συμβαινει κ χθες συνεχιστηκε απο τον υπευθυνο του τμηματος του οποιου η σταση ειναι επιεικως απαραδεχτη και αντισυναδελφικη .
Σιγουρα τετοια περιστατικα θα χουν συμβει και σ αλλους ιδη μιλοντας με αρκετες-ους μου το χουν επιβεβαιωσει ,επειδη ολα εχουν ορια γιαυτο ειμαι αποφασισμενη να κανω τις απαραιτητες ενεργειες ειτε πηγαινοντας στην διοικηση ειτε κανοντας καταγγελια στον συλλογο μας η οπουδηποτε αλλου που υπαρχει αρμοδιος.
Φυσικα για τα περισσοτερα ευθυνονται οι οικογενειες των παιδιων κτλ ομως το θαρρος τους το δινουν και καποιοι "συναδελφοι"σαν τον υπευθυνο του συγκεκριμενου τμηματος

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Noμίζω ότι πρέπει πρώτα να δεις την κατάσταση με τον διευθυντή και τον σύλλογο και μετά να δεν προκύψει κάτι από αυτούς, τότε να απευθυνθείς παραπάνω, γιατί σε διαφορετική περίπτωση είναι αδίκημα πειθαρχικό να παρακάμπτεις τον διευθυντή. Επίσης τις περαιτέρω ενέργειες σου πρέπει να τις κοινοποιείς στον διευθυντή για τον ίδιο λόγο.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος cris5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η συνήθης αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων είναι η επιείκεια ή η αδιαφορία λόγω έλλειψης γνώσης για την αντιμετώπιση τέτοιων περιστατικών. Αυτό φανερώνει τα μεγάλα κενά γνώσης των εκπαιδευτικών και την ακαταλληλότητα των διευθυντών σχολικών μονάδων. Αν δε θέλεις να μπλέξεις με αστυνομίες, μπορείς να απαιτήσεις από το σύλλογο να επιβάλει ποινή, έστω μικρή (π.χ. αποβολή πενταήμερη) και να συνετιστεί ο ενήλικος μαθητής τόσο με την ποινή όσο και με την απολογία και συζήτηση μέσα στο σύλλογο. Αυτή η απαίτηση έχει παιδαγωγικά ερείσματα. Αν ο σύλλογος και κυρίως ο διευθυντής δε συμφωνήσουν τότε μπορείς να κάνεις αναφορά για μη αποτελεσματική αντιμετώπιση του συμβάντος και επίλυση προβλήματος που θα αφορά το διευθυντή σχολικής μονάδας, αφού πρώτα τον ενημερώσεις. Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο κρίσεων διευθυντών, αυτή η ενέργεια δε θα τον συμφέρει και τόσο.
Γνωρίζω πολλά άλλα παρόμοια περιστατικά. Μου έχει συμβεί και σε εμένα κάτι ανάλογο, με ένα πολύ βρώμικο παιχνίδι διευθυντή εις βάρος μου. Οι διοίκηση του Υπουργείου δεν έχει ιδέα τι συμβαίνει στα σχολεία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.