*

Αποστολέας Θέμα: Δέχτηκα επίθεση από ενήλικα μαθητή σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Πώς μπορώ να κάνω καταγγελία;  (Αναγνώστηκε 17992 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εκει ακολουθεις λιγο τον συμπεριφορισμο του watson....τους αφηνεις να σου διαλυσουν το μαθημα...πιστεψε με αν δεν τους δωσεις θετικο ερεθισμα δηλαδη αν δεν αντιδρασεις θα το κανουν μια δυο το πολυ τρεις φορες....θελουν να σε δουν να εκνευριζεσαι. αυτη ειναι η τροφη τους..αν δεν τους δωσεις τροφη σταματανε. μου εχει τυχει και τους ειπα ευθαρσως...γκρεμιστε το. κι εγω μαζι σας. να κι αν κανω μαθημα να κι αν δεν κανω. οταν δε ειδαν οτι δεν μπορουσαν να με εκνευρισουν με τιποτε αρχισαν να καταλαγιαζουν. οχι οτι ενδιαφερθηκαν ποτε για το μαθημα. απλα δεν ενοχλησαν ξανα την ταξη.

δυστυχως επεσα σε περιπτωση, που ειτε εδινες τροφη ειτε οχι, το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.
Ομως σαν τελευταιο οχυρο αμυνας, ηταν να μιλησω με διευθυντη - υποδιευθυντη και να τους ξεκαθαρισω
οτι δυο ατομα ΔΕΝ τα θελω στη ταξη γιατι μου διαλυουν το μαθημα.
Τελος τους ειπα οτι αν δεν μενουν εκτος (γιατι ακομα και με τα οσα ειπα, αυτοι μπαινανε για να κανουν χαβαλε επι τουτου)
τοτε θα φευγω απο την ταξη και θα καθομαι στο γραφειο καθηγητων να πινω τον καφε μου.
Αυτα εγιναν λιγο πριν το πασχα, και 3 φορες εφυγα απο την ταξη στο πρωτο δεκαλεπτο.
Σε πληροφορω οτι δεν ετρεξε καστανο και κανεις δεν σχολιασε τιποτα.
Τουλαχιστον δεν υποχρεωσα τον εαυτο μου να μαθω σεβασμο σε ατομα που δεν θα καταλαβουν ποτε τι σημαινει αυτη η λεξη
και δεν αφηνα να συνεχιζεται μια κατασταση αρκετα ασχημη, τουλαχιστον εφοσον δεν με υποστηριζε ο διευθυντης.

Αφησα επισης να υποννοηθει, οτι αμα εχεις αντιρρησεις για την σταση μου, να απευθυνθουμε στη δευτεροβαθμια της περιοχης μου.
Φυσικα, η απαντηση ηταν οχι κανες μια χαρα μαθημα.... στην αιθουσα καθηγητων  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οποτε δεν ξαναμπαινεις μεσα....ενα πραγμα καταλαβα 18 χρονια τωρα που κανω αυτη τη δουλεια. προστατευω τον εαυτο μου απο το εγκεφαλικο πανω απ ολα....

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπραβο παιδαγωγοι μου,το κεφαλακι σας να ειναι καλα.
οταν αφηνετε να κανουν κουμαντο οι ...μαγκες και εσεις γυρνατε αλλου το κεφαλι ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΑΣ???????????????????????????????????????

ο πρωτος λογος που πουλανε "μαγκια" οι μαθητες στους καθηγητες τους είναι για να ψαρωνουν τους ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.
ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΓΙΑ BULLING ΤΟΝ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΤΟΥ???????????????????????
και ξυλο θα τους ριξει και το χαρτζιλικι θα τους παρει και οτι αλλο γουσταρει θα τους κανει επειδη εσεις τα κανατε πανω σας.
ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ φταιχτης της καταντιας των σχολειων μας ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.
υ.γ. μην ψαχνετε στα βιβλια παιδαγωγικων για δικαιολογιες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΔΙΑΧΕΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ..............

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
wipers διαβασε τους κανόνες του pde και τήρησέ τους: http://www.pde.gr/index.php?topic=13

Όρος χρήσης Νο3: Σεβαστείτε τα υπόλοιπα μέλη της Κοινότητας χωρίς να προσβάλλετε τα "πιστεύω" τους, τη θρησκεία τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους.

Όρος χρήσης Νο9: Θα πρέπει να γράφετε με πεζά γράμματα και όχι με κεφαλαία.

Αν τηρείς τους κανόνες του φόρουμ δε θα λαμβάνεις προειδοποιητικές κάρτες!

Με την ευκαιρία αυτή καλώς ήρθες στο pde.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπραβο παιδαγωγοι μου,το κεφαλακι σας να ειναι καλα.
οταν αφηνετε να κανουν κουμαντο οι ...μαγκες και εσεις γυρνατε αλλου το κεφαλι ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΑΣ???????????????????????????????????????

ο πρωτος λογος που πουλανε "μαγκια" οι μαθητες στους καθηγητες τους είναι για να ψαρωνουν τους ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.
ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΓΙΑ BULLING ΤΟΝ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΤΟΥ???????????????????????
και ξυλο θα τους ριξει και το χαρτζιλικι θα τους παρει και οτι αλλο γουσταρει θα τους κανει επειδη εσεις τα κανατε πανω σας.
ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ φταιχτης της καταντιας των σχολειων μας ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.
υ.γ. μην ψαχνετε στα βιβλια παιδαγωγικων για δικαιολογιες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΔΙΑΧΕΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ..............
χαχαχαχα....μεγαλε παιδαγωγε ελα να μας βαλεις τα γυαλια..ποιος σου ειπε οτι τα κανουμε πανω μας??? απλα δεν εχουμε στηριγμα απο κανεναν. οταν πηγαινα εγω σχολειο ετσι και ελεγα στον πατερα μου οτι με προσβαλε ο δασκαλος ετρωγα μπατσες 10 μερες χωρις καν να ερωτηθω για την αιτια(σχηματικο ειναι αυτο...)....σημερα αν πεις δευτερη κουβεντα σε παιδι εχεις να αντιμετωπισεις απο γονεις μεχρι εισαγγελεα...ετσι γουσταρουν ετσι παιζω. αυτοι χανουν οχι εγω. μεγαλε παιδαγωγε.  ααα και μην ξεχνας...δε μιλαμε για παιδακι γυμνασιου ουτε καν λυκειου...αλλα για ενηλικες. εχεις εργαστει ποτε επας οαεδ μεγαλε παιδαγωγε???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2017, 05:38:03 μμ από polo7921 »

Αποσυνδεδεμένος antidoto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το περιβάλλον το ξέρετε όλοι. Από την στιγμή που κάνετε τα χαρτιά σας και αποδέχεστε την θέση, αποδέχεστε και αυτό το περιβάλλον. Όχι κάποιο από αυτό, αλλά όλο. Και τα «προβληματικά» και τα υπόλοιπα παιδιά. Τα παιδιά που παρεμπιπτόντως πετιούνται στον ΟΑΕΔ από το υπόλοιπο εκπαιδευτικό και κοινωνικό σύστημα. Τα παιδιά που ο ΟΑΕΔ τους βρίσκει δουλειές και τους αφήνει εκτεθειμένους σε εργοδότες που τους ξεζουμίζουν και τους δίνουν ψίχουλα. Ο μισθός ενός εκπαιδευτικού με πλήρες ωράριο στον ΟΑΕΔ είναι καλός σε σχέση με το τι συμβαίνει εκεί έξω. Τα παιδιά μας ξυπνάνε στις 7 και τελειώνουν από δουλειά και σχολείο στις 7 το βράδυ. Εμείς πρέπει να τους στηρίξουμε. Όχι βέβαια παθητικά, αλλά ενεργητικά για να τους δώσουμε αυτοπεποίθηση για την τέχνη που μαθαίνουν και την ζωή τους. Το έγραψα ότι και εμένα μου έτυχαν περιστατικά. Περιστατικά που με άφησαν άγρυπνο. Μιλώντας με ειλικρίνεια στην τάξη και στα παιδιά βρήκα ανταπόκριση. Μην χάνετε το κουράγιο σας, όσο το προσπαθείτε τόσο θα έλθουν αυτά κοντά σας. Όσοι φυσικά θέλετε κάτι παραπάνω από το απλά να περνάει η ώρα σας και να τσεπώσετε το μισθό σας.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Του κάνεις καταγγελία / μήνυση σαν ενήλικας προς ενήλικα.
Μπορεί να σου κοστίσει αλλά θα αποδοθεί δικαιοσύνη και θα σώσεις την αξιοπρέπειά  σου σαν εκπαιδευτικός και σαν άνθρωπος. Και το σημαντικότερο: Θα επιστρέψουν οι ισορροπίες. Ο διευθυντής δεν μπορεί να παρέμβει σε αυτό, γιατί είναι προσωπική σας υπόθεση. Επίσης και ο διευθυντής δεν είναι παντοδύναμος. Κάπου λογοδοτεί και αυτός. Ενημέρωσε λοιπόν Υπουργείο Εργασίας / Περιφερειακή διεύθυνση για το περιστατικό (εγγράφως).
Περαστικά συνάδελφε..Είναι δύσκολο κομμάτι οι ΕΠΑΣ :(

Επίσης να πω ότι μπορεί η υπόθεση να αργήσει να εκδικαστεί, αλλά να είσαι σίγουρος ότι ο θύτης -και η οικογένειά του - θα ενημερωθεί άμεσα για τις ενέργειές σου.. Και αυτό είναι το ζητούμενο.

Ο εν λόγω κύριος, επειδή ακριβώς είναι εν δυνάμει εργατικό δυναμικό, θα πρέπει να μάθει να συμπεριφέρεται ως τέτοιος , και όχι  σαν "αρχηγός της αγέλης". Θα πρέπει να μάθει ότι η κάθε του δράση θα έχει την ανάλογη αντίδραση από εδώ και πέρα στη ζωή του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2017, 06:47:46 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς κάποιες θέσεις δεν είναι για όλους. Πρέπει να είσαι "βαρέων βαρών" για να κάνεις αίτηση για τον ΟΑΕΔ. Φυσικά και πέρασα και γώ κάποτε την φάση με τον "τσαμπουκά" των παιδιών χωρίς παιδεία απο το σπίτι. Το μπουκέτο που έσκασα στον "αρχηγό" ήταν το κάτι άλλο. Μετά απο αυτό έφερε στο σχολείο τον "μπαμπά", ο οποίος ευχαρίστησε τα 190 εκατοστά μου που μπόρεσα να βάλω σε τάξη τον κανακάρη του. Κάτι που ίδιος αδυνατούσε να κάνει απο οτι μου είπε.  8)

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αλλα για ενηλικες. εχεις εργαστει ποτε επας οαεδ μεγαλε παιδαγωγε???

εσυ βαριεσαι να διαβασεις 2 σελιδουλες τοπικ για να δεις τι εγραψα πριν, τι να σου απαντησω παραπανω??

Υ.Γ.μπαινει ο "μαγκας" στην ταξη, ριχνει μια καρπαζια στον καθισμενο -μαζεμενο στην εδρα καθηγητη, γελαει ολη η ταξη, γελαει και ο "καθηγητης"   .... αααα ολα και ολα πανω απολα εχουμε χιουμορ και καλο κλιμα στην ταξη που λενε και οι παιδαγωγοι

Αποσυνδεδεμένος antidoto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς κάποιες θέσεις δεν είναι για όλους. Πρέπει να είσαι "βαρέων βαρών" για να κάνεις αίτηση για τον ΟΑΕΔ. Φυσικά και πέρασα και γώ κάποτε την φάση με τον "τσαμπουκά" των παιδιών χωρίς παιδεία απο το σπίτι. Το μπουκέτο που έσκασα στον "αρχηγό" ήταν το κάτι άλλο. Μετά απο αυτό έφερε στο σχολείο τον "μπαμπά", ο οποίος ευχαρίστησε τα 190 εκατοστά μου που μπόρεσα να βάλω σε τάξη τον κανακάρη του. Κάτι που ίδιος αδυνατούσε να κάνει απο οτι μου είπε.  8)

Πλέον έχει βγει όλος ο βόθρος. Φίλε τα 190 εκατοστά σου είναι γεμάτα από αλητεία.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τελικά πώς το χειρίστηκες spi?

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εσυ βαριεσαι να διαβασεις 2 σελιδουλες τοπικ για να δεις τι εγραψα πριν, τι να σου απαντησω παραπανω??

Υ.Γ.μπαινει ο "μαγκας" στην ταξη, ριχνει μια καρπαζια στον καθισμενο -μαζεμενο στην εδρα καθηγητη, γελαει ολη η ταξη, γελαει και ο "καθηγητης"   .... αααα ολα και ολα πανω απολα εχουμε χιουμορ και καλο κλιμα στην ταξη που λενε και οι παιδαγωγοι
αν ο μαγκας χειροδικησει εχεις δυο δρομους..τον απολιτιστο...τον κανεις μπλε απ το ξυλο και μετα βαρας μια παραιτηση κι αντε γεια..η τον πολιτισμενο. του τραβας μια μυνηση και τον στελνεις αδιαβαστο.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν ο μαγκας χειροδικησει εχεις δυο δρομους..τον απολιτιστο...τον κανεις μπλε απ το ξυλο και μετα βαρας μια παραιτηση κι αντε γεια..η τον πολιτισμενο. του τραβας μια μυνηση και τον στελνεις αδιαβαστο.
μα αφου ειναι φιλος με τα παιδια (sic) και εχει καλο παιδαγωγικο κλιμα στην ταξη του και το κυριοτερο ΔΕΝ δεχεται υποδειξεις στον τροπο που χειριζεται την ταξη του.
αντε μπες εσυ την επομενη ωρα να κανεις μαθημα.
γιαυτο ξαναλεω μονο εμεις φταιμε

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μα αφου ειναι φιλος με τα παιδια (sic) και εχει καλο παιδαγωγικο κλιμα στην ταξη του και το κυριοτερο ΔΕΝ δεχεται υποδειξεις στον τροπο που χειριζεται την ταξη του.
αντε μπες εσυ την επομενη ωρα να κανεις μαθημα.
γιαυτο ξαναλεω μονο εμεις φταιμε
μην μπερδευεσαι...φιλος με τα παιδια αν γινεις γινεσαι μετα τα χριστουγεννα. στην πρωτη γνωριμια απλα βαζεις τις σταθερες σου και τους εξηγεις πως αυτες δεν ειναι προς διαπραγματευση. αν υπαρχει καμμια περιπτωσαρα μεμωνομενη να εισαι σιγουρος οτι αν η υπολοιπη ταξη εχει θετικη διαθεση απεναντι σου σε πολυ συντομο διαστημα απομονωνεται και παυει να ειναι περιπτωσαρα. αν ολη η ταξη αποτελειται απο περιπτωσαρες εκει ειναι λιγο μπερδεμα. θελει λιγο μαχη. αρχιζεις λοιπον (μιας και μαθημα δεν προκειται να γινει με την καμμια) την κουβεντα σχετικα με οτι τους ενδιαφερει..ας ειναι και ασχετο με το μαθημα. αντικειμενικος σκοπος να μην γκρεμισουν την ταξη. πιστεψε με φιλε εργαζομαι 18 χρονια και εχω περασει απο ολες τις δομες...απο το απολυτο κυριλικι του ιδιωτικου σχολειου...απο επας οαεδ..ιεκ...αναπληρωτηλικι. ...δεν υπαρχει κατι χειροτερο απο το να χασεις την ψυχραιμια σου μεσα στην ταξη. δυστυχως ουτε τα σχολεια πλεον ειναι οπως ηταν...ουτε οι γονεις...ουτε τα παιδια. και δεν ψαχνω φταιχτη. ειναι η εικονα μιας κοινωνιας ολοκληρης σε αποσυνθεση. και να σου πω και το ποιο κυνικο??? για 880 το μηνα και στου διαολου τη μανα εχω ορεξη να προσφερω μονο σε οσους θελουν. εχω κανει μαθημα και κυριακες και σαββατα. οσοι δε θελουν παρτε απο ενα βαθμο και αντε να το βρειτε παραπερα. δε δινω δεκαρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.