*

Αποστολέας Θέμα: Δέχτηκα επίθεση από ενήλικα μαθητή σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Πώς μπορώ να κάνω καταγγελία;  (Αναγνώστηκε 17847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Οι ΕΠΑ.Σ. (Επαγγελματικές Σχολές) και οι παλιες ΤΕ.Σ. (Τεχνικές Σχολές) είναι όπως αναφέρεις Σχολές.
Τα ΙΕΚ και τα ΚΕΚ είναι Ινστιτούτα ή Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης αντίστοιχα.

Πρέπει, ωστόσο, να διαχωρίσουμε τα ΕΠΑΛ, τα οποία είναι Επαγγελματικά Λύκεια και δίνουν ισότιμο απολυτήριο με τα ΓΕΛ.
Επιπλέον στην αποφοίτηση δίνουν και Πτυχίο, με αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα.
Με το μεταλυκειακό έτος που προστέθηκε, οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ παίρνουν πτυχίο επιπέδου 4
και με τα προπαρασκευαστικό έτος που τους προετοιμάζει για πιστοποίηση των εξειδικευμένων γνώσεων παίρνουν πτυχίο επιπέδου 5. (Το προπαρασκευαστικό έτος, με 35 ώρες την εβδομάδα μάθημα, είναι στο τελευταίο νομοσχέδιο του Υπουργείου).
Συμφωνώ σε όλα..τα γνωρίζω ήδη. Η θεωρία απο την πράξη απέχει.......
Θεωρείς εσύ ότι τα ΕΠΑΛ είναι ισάξια σε γνώσεις με τα Γενικά λύκεια? Εχουν το ίδιο επίπεδο γνώσεων, κουλτούρας κτλ κτλ?
Ασε τι λέει το υπουργείο, αυτοί μετράνε ψήφους. Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά , τα περισσότερα απο τα οποία κατέληξαν εκει λόγω οικονομικών προβλημάτων και όχι μειωμένων ικανοτήτων ,  αλλά συνήθως το αποτέλεσμα μετράει.
Ενα άλλο πολύ ωραίο θέμα είναι αυτό με τα επίπεδα...η τρελή απάτη. Τι έχει αλλάξει σε αυτούς που ησαν επίπεδο 3-4-5 . Σε επαγγελματικά δικαιώματα ΤΙΠΟΤΑ. Απλά το 3+ εγινε 5 για τα ΙΕΚ και τα ΕΠΑΛ . Εχεις ρωτήσει κανα απόφοιτο αν σε  επαγγελματικά δικαιώματα αναβαθμίστηκε.
Σου απαντάω εγώ που ρώτησα .ΤΙΠΟΤΑ...στην γλώσσα της αλήθειας...άλλη μια απάτη του υπεπθ.
Μην ασχολείσθε πολύ με τα νομοθετήματα και τις τροπολογίες του ΥΠΕΠΘ. Απόφοιτοι λυκείου μόνιμοι υπάλληλοι του ΥΠΕΠΘ τις "μεταφράζουν". Και αν κάποιος ισχυρισθεί ότι συκοφαντώ ας το ψάξει...
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Τα ΕΠΑΛ είναι απλώς διαφορετικού τύπου Λύκεια. Δεν έχουν ίδιο επίπεδο γνώσεων, αν συγκρίνουμε μαθηματικά και γλώσσα,
αλλά και στο ΓΕΛ δεν μαθαίνουν τα μαθήματα ειδικότητας ούτε έχουν εργαστήρια. Δεν τα συγκρίνω, γιατί είναι διαφορετικά.
Πάντως από τον καιρό που ήμουν εγώ μαθητής το επίπεδο γνώσεων των μαθητών έχει πέσει πολύ και στα Γενικά Λύκεια.
Αυτό είναι σύμπτωμα όλων των μαθητών, αφού περνάνε τις τάξεις με γενικό μέσο όρο 9,5 κι ας μην ξέρουν τα βασικά.

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα ΕΠΑΛ είναι απλώς διαφορετικού τύπου Λύκεια. Δεν έχουν ίδιο επίπεδο γνώσεων, αν συγκρίνουμε μαθηματικά και γλώσσα,
αλλά και στο ΓΕΛ δεν μαθαίνουν τα μαθήματα ειδικότητας ούτε έχουν εργαστήρια. Δεν τα συγκρίνω, γιατί είναι διαφορετικά.
Πάντως από τον καιρό που ήμουν εγώ μαθητής το επίπεδο γνώσεων των μαθητών έχει πέσει πολύ και στα Γενικά Λύκεια.
Αυτό είναι σύμπτωμα όλων των μαθητών, αφού περνάνε τις τάξεις με γενικό μέσο όρο 9,5 κι ας μην ξέρουν τα βασικά.
Για μένα προσωπικά τεράστια ευθύνη έχουν οι καθγητές στα ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΑ οι οποίοι καλλιεργούν εδώ και πολλά χρόνια την νοοτροπία στους μαθητές πως με ελάχιστη προσπάθεια(καλλιέργεια τεμπελίτιδας),απολαμβάνουν καρπούς που δεν αξίζουν(υψηλούς βαθμούς).
Ενώ στην εποχή μας για να πάρεις ένα 17 έπρεπε να φτύσεις αίμα και το έπαιρνες με το σπαθί σου, τώρα (εδώ και πολλά χρόνια) το 17 είναι το μόνο εύκολο για να το πιάσεις.
ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ,ΤΕΜΠΕΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ(ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΟΥ, ΣΑΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ, ΒΑΛΕ ΕΚΕΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ) ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΕ ΚΑΚΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΗΜΙ- ΑΜΑΘΕΙΑ !!!!

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
προς SOTOSLAV
Η ερώτηση μου είναι αν είσαι καθηγητής (β/θμιας) ή μιλάς από άλλη θεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προς SOTOSLAV
Η ερώτηση μου είναι αν είσαι καθηγητής (β/θμιας) ή μιλάς από άλλη θεση.
Ο έχων μάτια βλέπει κι ο έχων ώτα ακούει !!!
Τι θα κρυβόμαστε τώρα !!!

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο έχων μάτια βλέπει κι ο έχων ώτα ακούει !!!
Τι θα κρυβόμαστε τώρα !!!
Και πάλι δεν κατάλαβα. Τελικα είσαι εκπαιδευτικός β/θμιας και τα βλέπεις από μέσα ή σε άλη θέση και έχεις μία ματιά απ έξω;

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Για μένα προσωπικά τεράστια ευθύνη έχουν οι καθγητές στα ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΑ οι οποίοι καλλιεργούν εδώ και πολλά χρόνια την νοοτροπία στους μαθητές πως με ελάχιστη προσπάθεια(καλλιέργεια τεμπελίτιδας),απολαμβάνουν καρπούς που δεν αξίζουν(υψηλούς βαθμούς).
Ενώ στην εποχή μας για να πάρεις ένα 17 έπρεπε να φτύσεις αίμα και το έπαιρνες με το σπαθί σου, τώρα (εδώ και πολλά χρόνια) το 17 είναι το μόνο εύκολο για να το πιάσεις.
ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ,ΤΕΜΠΕΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ(ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΟΥ, ΣΑΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ, ΒΑΛΕ ΕΚΕΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ) ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΕ ΚΑΚΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΗΜΙ- ΑΜΑΘΕΙΑ !!!!

Οσον αφορά τα ΕΠΑΛ ότι και βαθμό να τους βάλεις καλό η κακό ότι επίπεδο και να παρουν 3-4-5 το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα 3-4-5 ειναι επαγγελματικά δικαιώματα ανειδίκευτου. Παρόλο που τα επίπεδα  4-5 θεωρούνται οτι έχουν εξειδίκευση, στην Ελληνική πραγματικότητα δεν έχουν καμμία ΑΞΙΑ.
Θέλουν να κάνουν τα ΕΠΑΛ πιο ελκυστικά με επαγγελματικά δικαιώματα απάτη? Απλά κοροιδευουν τους πάντες, γονείς , παιδιά , το ίδιο το καθηγητικό προσωπικό που διαβάζει νομολογία, νομοθεσία και δεν ξέρει τι του γίνεται. ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
Οταν υπάρχουν ανωτεροβάθμιες σχολές όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα (ΑΕΙ-τριετή κολλέγια) τα επαγγελματικά δικαιώματα επιπεδου 5 στην πράξη είναι 3 (οτι ηταν)
Ποία η αναβάθμιση? Εχουν καμμία ποινική δίωξη για τις ψευτιές που διαφημίζουν ακόμα και με τηλεοπτικές διαφημίσεις μέσω της τηλεόρασης (μόλις ακουσα διαφήμιση επαλ)/ Πλήρη ατιμωρησία.
Θα επέτρεπαν ποτε τα πανεπιστήμια μεσα απο τα επιμελητήρια να πάρουν τα ίδια ή παρεμφερή επαγγελματικά δικαιώματα τα ΤΕΙ ή και τα ΙΕΚ? ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος spi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συναδελφοι ευχαριστω για την ανταλλαγη αποψεων,συλλογος δεν εγινε αποβολη δεν δοθηκε αρνηθηκε ο διευθυντης βρισκοντας καποιες δικαιολογιες που ολοκαθαρα εδειξαν οτι ο μαθητης αγνωστος δεν του ηταν.Στην διοικηση δεν πηγα οπως αναφερα εξ αρχης ηταν η πρωτη μου φορα σαν καθηγητρια στις σχολες του οαεδ αρα το συστημα τους δεν το γνωριζα.Φυσικα κ ακομη το θεωρω προσβλητικο κ αντισυναδελφικο απο τον διευθυντη κ τον υπευθ του τμηματος .Με βοηθησε πολυ η προεδρος μας που την ευχαριστω απ εδω  για τις συμβουλες της.Εληξε ετσι κ αλλιως η σχολικη χρονια αρα εχω ενα καλο παθημα για να μου γινει μαθημα ...Εννοειται οτι μελλοντικα θα αντιδρασω αλλιως αν ποτε που δεν το ευχομαι μου ξανασυμβει.
Για ολα οσα γραφετε τωρα για τις μορφες σχολειων που υπαρχουν εχοντας μια θητεια σχεδον 20 χρονων εχω δει οτι παιδια που δεν μπορουσαν ειτε για οικονομικους λογους ειτε λογο μην πολλων δυνατοτητων σε γνωση να προχωρησουν ειτε σε Α.Ε.Ι  ,Α.Τ.Ε.Ι  η σε ενα απλο απολυτηριο τα πτυχια που πηραν καποιοι τα αξιοποιησαν κ ειναι στην ελευθερη αγορα επαγγελματιες η υπαλληλοι πολλοι υπευθυνοι σ αυτο που κανουν κ ολοι εμεις που τους διδαξαμε νιωθουμε πολυ περηφανοι,το θεμα ειναι αν το επαγγελμα που διαλεγεις το αγαπας η οχι.Σαν μορφη σχολειου σαφως προτειμω να υπηρχε στυλ επαλ-πολυκλαδικου που μαθαινεις κ μια εξιδεικευση οχι γενικοτητες θυμαμαι οτι στο εξωτερικο τα σχολεια αυτης της μορφης ειναι.
Σας ευχαριστω ολους κ ολες

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Επίσης, με τα ΕΠΑΛ και τη Μαθητεία. Αναγνωρίστε το τουλάχιστον ότι τα παιδιά από τις λαϊκές τάξεις έχουν αυτές τις δυνατότητες της Μαθητείας τον τέταρτο χρόνο μετά τα ΕΠΑΛ και εμείς θα προχωρήσουμε στην ίδρυση διετών δομών μέσα στα ΤΕΙ  και τα Πανεπιστήμια στα οποία θα έχουν πρόσβαση οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ και θα παίρνουν επαγγελματική πιστοποίηση με ευρωπαϊκά προσόντα.
Απευθείας αντιγραφή απο εδω http://www.pde.gr/index.php?PHPSESSID=6fbc088f327bdf4e11fd57ced1008805&page=9193
Τι σημαίνει διετές δομές συνάδελφε ...ακόμα και ο πιό ηλίθιος καταλαβαίνει ότι είναι ΙΕΚ αλλά μέσα απο δομές των ΤΕΙ και των πανεπιστημίων.. Και τι μας πέταξε αυτός ο εγκέφαλος εφάμμιλος του Αινστάιν...με ευρωπαϊκά προσόντα.
Οπως ακριβώς διαφημίζουν και για τα ΙΕΚ.
Ετσι κάνεις τα ΤΕΙ ΙΕΚ (κάποια θα μετατραπούνε σε ΙΕΚ έχει ήδη ειπωθεί πολλάκις)
Κακά μαντάτα για τα ΤΕΙ δυστυχώς βλέπω να έρχονται με την μετατροπή των προσόντων τους σε "ευρωπαικά" αλλά όχι και σε Ελληνικά. (βλέπε ΙΕΚ)
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.