*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο  (Αναγνώστηκε 26355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« στις: Μάιος 16, 2017, 09:55:21 μμ »
Καλησπέρα! Φέτος σκέφτομαι να δηλώσω και νησιά. Δεν οδηγώ ομως, οπότε έχω τον εξής προβληματισμό: είναι καλύτερο να δηλώσω μικρά νησιά με τη λογική οτι  σε περίπτωση που αναγκαστώ να παίρνω ταξί να μου βγαίνει φτηνότερα λόγω μικρότερων αποστάσεων ή μεγάλα νησιά με τη λογική οτι έχουν καλύτερες συγκοινωνίες οπότε ισως μπορω να μετακινούμαι με ΚΤΕΛ? Οποιεσδήποτε συμβουλές για νησιά ευπρόσδεκτες! Κι ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:52 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2017, 10:03:51 μμ »
Είτε μικρό είτε μεγάλο νησί πες σε συνάδελφο να σε μεταφέρει. Θα κάνεις και γνωριμία.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2017, 10:36:59 μμ »
Το ΚΤΕΛ ειναι φτιαγμένο για να εξυπηρετεί τους ντόπιους. Το δρομολόγιο μπορεί να ειναι το πρωί και μετά αργά το μεσημέρι για να μπορεί κάποιος να κατέβει από το χωριό στη Χώρα να διεκπεραιώσει τις υποθέσεις του και μετά να γυρίσει. Στη Χίο π.χ. για κάποια μέρη δεν εξυπηρετεί καθόλου. Πάρε τηλέφωνο και μάθε τα δρομολόγια πριν κανεις τη δήλωση σου

Αποσυνδεδεμένος mplr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2017, 11:02:48 μμ »
Μου κάνει εντύπωση που δηλωνεις με βαση αν εχεις αυτοκινητο ή οχι και όχι εκει που θες. ΑΚομα και αν παρεις τηλ στα κτελ ξερεις σε ποιο σχολείο θα είσαι;και σε νησι να μην εισαι μπορει παλι να μην βολευουν οι συγκοινωνιες. Παρα πολλοι αναπληρωτες δεν εχουν αυτοκινητα συνηθως βρισκους συναδελφους απο το σχολείο ακομα και απο κοντινα σχολεια και πηγαινοερχονται και μοιραζονται τα εξοδα....Ελαχιστες περιπτώσεις ξερω που ηθελες σιγουρα αμαξι και δεν ηταν καν σε νησι αλλα στην Αττικη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:52 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2017, 11:50:40 μμ »
Λογικό να σκεφτόμαστε τη μετακίνηση. Κι εγώ έχω τους ίδιους προβληματισμούς. Δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις πάντα πρόθυμους συναδέλφους ή ότι ακόμα κι αν βρεις θα ταιριάζουν τα ωράρια. Στην τελική, είναι και θέμα κατά πόσο κάποιος αισθάνεται ωραία εξαρτώμενος από άλλους...

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2017, 11:54:40 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες wam...  :)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2017, 12:17:03 πμ »
Μου κάνει εντύπωση που δηλωνεις με βαση αν εχεις αυτοκινητο ή οχι και όχι εκει που θες. ΑΚομα και αν παρεις τηλ στα κτελ ξερεις σε ποιο σχολείο θα είσαι;και σε νησι να μην εισαι μπορει παλι να μην βολευουν οι συγκοινωνιες. Παρα πολλοι αναπληρωτες δεν εχουν αυτοκινητα συνηθως βρισκους συναδελφους απο το σχολείο ακομα και απο κοντινα σχολεια και πηγαινοερχονται και μοιραζονται τα εξοδα....Ελαχιστες περιπτώσεις ξερω που ηθελες σιγουρα αμαξι και δεν ηταν καν σε νησι αλλα στην Αττικη...
Και συναδέλφους πρόθυμους να βρει, πώς ξέρεις ότι θα συμφωνούν τα ωράριά τους και θα εξυπηρετηθεί; Και έπειτα πρέπει  να δίνει έστω ένα συμβολικό ποσό στον συνάδελφο που θα τον πηγαινοφέρνει κάθε μέρα, γιατί δε θα έχει δικό του αυτοκίνητο, ώστε να τον εξυπηρετεί κι ο ίδιος, αλλάζοντας βδομάδα με βδομάδα το μεταφορικό μέσο!
Και άραγε μόνο αυτό πρέπει να σκεφτεί όταν δηλώνει νησιά; Τα ακριβά ενοίκια σε πολλά νησιά δεν πρέπει; Τη γενικότερη ακριβή διαβίωση; Τον αποκλεισμό; Την έλλειψη γιατρών, νοσοκομείων; Την απουσία ψυχαγωγίας; Τα χειμωνιάτικα δρομολόγια, που είναι αραιά; Τα έξοδα μετακίνησης έστω 2-3 φορές τον χρόνο στον τόπο μόνιμης κατοικίας του; Είναι πολλά αυτά που οφείλει κάποιος να προσέξει δηλώνοντας νησί, γιατί στα λόγια όλα είναι εύκολα, αλλά στην πράξη είναι αλλιώς!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mplr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2017, 12:23:41 πμ »
Ε τότε δηλώνεις μόνο το νομό σου..αν δηλώνεις όλη την Ελλάδα ή έστω κάποιες περιοχές που ξέρεις από πριν σε ποιο χωριο του νομού θα βρεθείς;
συμφωνω και εγω οποιος δε θελει να εξαρτάται από κάποιον ξυπναει απο τις 5 να παρει κτελ  ;)

φυσικά και θα δίνει ένα συμβολικό ποσό όπου νομίζω ότι σιγουρα θα είναι πιο κάτω απ'ότι το ταξι ή το κτελ..
οι λόγοι που αναφέρεις είναι φυσικά πιο σημαντικοι από το αυτοκινητο και γι αυτο είπα ότι απορώ...
απλα δεν καταλαβαίνω πως το νησι διαφερει από τη στεριά, πως ξερεις σε ποιο χωριό θα είσαι και αν θα βολευουν τα δρομολογια π.χ Πελοπόννησος, αιτωλοακαρνανία, ευβοια κτλ.
Οι περισσότεροι νεοι αναπληρωτες που ξέρω δεν έχουν αμαξι
Μπορεις να δηλωσεις β πειραια που δεν κυκλοφορουν καν αμαξια στην υδρα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2017, 12:37:21 πμ »
Ε τότε δηλώνεις μόνο το νομό σου..αν δηλώνεις όλη την Ελλάδα ή έστω κάποιες περιοχές που ξέρεις από πριν σε ποιο χωριο του νομού θα βρεθείς;
συμφωνω και εγω οποιος δε θελει να εξαρτάται από κάποιον ξυπναει απο τις 5 να παρει κτελ  ;)

φυσικά και θα δίνει ένα συμβολικό ποσό όπου νομίζω ότι σιγουρα θα είναι πιο κάτω απ'ότι το ταξι ή το κτελ..
οι λόγοι που αναφέρεις είναι φυσικά πιο σημαντικοι από το αυτοκινητο και γι αυτο είπα ότι απορώ...
απλα δεν καταλαβαίνω πως το νησι διαφερει από τη στεριά, πως ξερεις σε ποιο χωριό θα είσαι και αν θα βολευουν τα δρομολογια π.χ Πελοπόννησος, αιτωλοακαρνανία, ευβοια κτλ.
Οι περισσότεροι νεοι αναπληρωτες που ξέρω δεν έχουν αμαξι
Μπορεις να δηλωσεις β πειραια που δεν κυκλοφορουν καν αμαξια στην υδρα.
Η Ύδρα που αναφέρεις είναι ένα πανάκριβο νησί, οπότε δε συμφέρει γενικά από καμία άποψη!
Το ποσό που δίνει κάποιος στον συνάδελφο που τον μεταφέρει, αν δεν έχει αυτοκίνητο, είναι σχεδόν όσο το αντίτιμο του ταξί, λίγο πιο κάτω.
Το ΚΤΕΛ με τα δρομολόγιά του δε βολεύει τις περισσότερες φορές. Οπότε αναγκάζεται ο συνάδελφος και αγοράζει αυτοκίνητο, που το παίρνει μαζί του όπου πηγαίνει, προσθέτοντας ένα ακόμη έξοδο στο λογαριασμό, αυτό από τις βενζίνες και τις φθορές του αυτοκινήτου του!
Και στη στεριά το ίδιο πάνω-κάτω συμβαίνει όταν δεν έχει κάποιος δικό του μέσο, αλλά τουλάχιστον δεν είσαι αποκλεισμένος από φουτρούνες ή απεργίες ναυτεργατών, είσαι πιο κοντά σε γιατρούς και νοσοκομεία, μπορούν να έρθουν να σε δουν οι δικοί σου ευκολότερα και βρίσκεις λογικότερα ενοίκια, από τη στιγμή που στα νησιά κοιτάζουν να πάρουν τα ενοίκια του καλοκαιριού και σε διώχνουν και νωρίτερα, από τον Ιούνιο, για να δώσουν τα διαμερίσματα στους τουρίστες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2017, 12:39:32 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με gia96!

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2017, 12:55:17 πμ »
Και συναδέλφους πρόθυμους να βρει, πώς ξέρεις ότι θα συμφωνούν τα ωράριά τους και θα εξυπηρετηθεί; Και έπειτα πρέπει  να δίνει έστω ένα συμβολικό ποσό στον συνάδελφο που θα τον πηγαινοφέρνει κάθε μέρα, γιατί δε θα έχει δικό του αυτοκίνητο, ώστε να τον εξυπηρετεί κι ο ίδιος, αλλάζοντας βδομάδα με βδομάδα το μεταφορικό μέσο!
Και άραγε μόνο αυτό πρέπει να σκεφτεί όταν δηλώνει νησιά; Τα ακριβά ενοίκια σε πολλά νησιά δεν πρέπει; Τη γενικότερη ακριβή διαβίωση; Τον αποκλεισμό; Την έλλειψη γιατρών, νοσοκομείων; Την απουσία ψυχαγωγίας; Τα χειμωνιάτικα δρομολόγια, που είναι αραιά; Τα έξοδα μετακίνησης έστω 2-3 φορές τον χρόνο στον τόπο μόνιμης κατοικίας του; Είναι πολλά αυτά που οφείλει κάποιος να προσέξει δηλώνοντας νησί, γιατί στα λόγια όλα είναι εύκολα, αλλά στην πράξη είναι αλλιώς!

Πολύ σωστά αυτά που λες και καλα κάνεις και τα αναφερεις... Αλλά αν υποθέσουμε οτι τελικά αποφασίζω να τα υποστώ ολα αυτα, τί ειναι καλυτερο στην περίπτωση που αναφέρω; Μικρό ή μεγάλο νησι;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2017, 01:03:51 πμ »
Δεν πολυκαταλαβαίνω την λογική της ερώτησης αλλά θα πω την άποψη μου, πως θα το σκεφτόμουν εγώ: δηλώνεις ότι επιθυμείς, αν συμπεριλαμβάνει νησί, τότε στο σχολείο που θα τοποθετηθείς, νοικιάζεις κοντά για να μην έχεις τις μετακινήσεις. Δεν μπορείς να θέλεις να μένεις στην χώρα του νησιού, να έχεις και ζωή κτλ και  να έχεις λύσει και το θέμα μετακίνησης. Πας και μένεις εκεί που είναι το σχολείο. Δεν μπορείς να βασίζεσαι σε συναδέλφους, σε τοπικές συγκοινωνίες (που συνηθως δεν υπάρχουν)κτλ. Το θέμα μετακίνησης είναι δικό σου και πρέπει να είσαι αποφασισμένος πως θα το χειριστείς. Ταξί σε νησί ασε που αν ειναι μικρό δεν βρίσκεις-δεν υπάρχει, αν έχει τοτε θες μια περιουσία κυριολεκτικα. Αν παλι εκει που τοποθετηθείς δεν νοικιάζονται σπίτια και όλοι μετακινούνται από άλλο μέρος τότε όντως θα υπάρχει κάποιος τρόπος να μετακινείσαι και εσύ όπως οι υπόλοιποι (ειτε συγκοινωνια-συνηθως μαθητικο λεωφορειο, ειτε συναδελφοι και θα μοιραζεστε τα εξοδα, ειτε ωτοστοπ (πρωτη φορα στη ζωη μου σε νησι αναπληρώτρια καναμε ωτοστοπ με άλλους συναδελφους! σε μια φαση ιδιαιτερης αναγκης), ειτε προθυμοι κατοικοι που βοηθανε, λιγο σπανιο βεβαια το τελευταιο). Οι μετακινησεις οι καθημερινές προς και από το σχολείο είναι αυτες που πρεπει να κανεις απαραιτητα και που πρέπει να εισαι στην ωρα σου. Αν τώρα θες μια φορα να πας για προμηθειες ή μια βόλτα τότε θα βρεις μια λύση. Ακόμα και να αργησεις τοτε ή να μην πας δεν πειράζει, αλλά το καθημερινό ειναι η δεσμευση σου. Δεν μπορείς καθε μερα να έχεις το θεμα της μετακινησης.
Στα νησιά άλλα ειναι τα προβλήματα και όχι οι μετακινησεις.
Μην πονταρεις οτι μπορεις να μαθεις σε ολα τα νησια τι παιζει με συγκοινωνιες γιατι αυτα αλλαζουν συνεχεια και δεν ειναι αξιοπιστα.
Στα νησια είσαι ο τουριστας του χειμωνα, αυτος που κοιτανε να τα αρπάξουν όταν δεν έχει ξενους.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2017, 01:04:14 πμ »
Πολύ σωστά αυτά που λες και καλα κάνεις και τα αναφερεις... Αλλά αν υποθέσουμε οτι τελικά αποφασίζω να τα υποστώ ολα αυτα, τί ειναι καλυτερο στην περίπτωση που αναφέρω; Μικρό ή μεγάλο νησι;
Όλα είναι θέμα χρονιάς και τύχης ως προς την τοποθέτησή σου!
Μου έχει τύχει να εργαστώ σε μεγάλο νησί του Ιονίου και με βοήθησαν όλο τον χειμώνα οι πρόθυμοι συνάδελφοί μου, που τους νοσταλγώ, με τις μετακινήσεις μου (δούλευα σε δυο σχολεία 10-20 χλμ. μακριά από την πρωτεύουσα, όπου και διέμενα), μέχρι που την άνοιξη, μετά το Πάσχα έφερα το αυτοκίνητό μου, γιατί δεν ήθελα να τους επιβαρύνω άλλο (δε μου είχαν πάρει ποτέ λεφτά, μόνο κάποιες φορές τους κερνούσα από το κυλικείο του σχολείου)!
Μου έχει τύχει επίσης να εργαστώ σε μικρότερο νησί, όπου είχα πραγματικό πρόβλημα μετακίνησης (το ΚΤΕΛ δε βόλευε, οι συνάδελφοι δεν με πολυεξυπηρετούσαν λόγω ωραρίων), οπότε μετακινούμουν κυρίως με ταξί και καταλαβαίνεις πως ανέβαιναν τα έξοδα! Τελικά, κι εδώ στα μέσα της χρονιάς, έφερα το δικό μου αυτοκίνητο, γιατί ήταν η καλυτερη λύση!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2017, 01:16:13 πμ »
Δεν πολυκαταλαβαίνω την λογική της ερώτησης αλλά θα πω την άποψη μου, πως θα το σκεφτόμουν εγώ: δηλώνεις ότι επιθυμείς, αν συμπεριλαμβάνει νησί, τότε στο σχολείο που θα τοποθετηθείς, νοικιάζεις κοντά για να μην έχεις τις μετακινήσεις. Δεν μπορείς να θέλεις να μένεις στην χώρα του νησιού, να έχεις και ζωή κτλ και  να έχεις λύσει και το θέμα μετακίνησης. Πας και μένεις εκεί που είναι το σχολείο. Δεν μπορείς να βασίζεσαι σε συναδέλφους, σε τοπικές συγκοινωνίες (που συνηθως δεν υπάρχουν)κτλ. Το θέμα μετακίνησης είναι δικό σου και πρέπει να είσαι αποφασισμένος πως θα το χειριστείς. Ταξί σε νησί ασε που αν ειναι μικρό δεν βρίσκεις-δεν υπάρχει, αν έχει τοτε θες μια περιουσία κυριολεκτικα. Αν παλι εκει που τοποθετηθείς δεν νοικιάζονται σπίτια και όλοι μετακινούνται από άλλο μέρος τότε όντως θα υπάρχει κάποιος τρόπος να μετακινείσαι και εσύ όπως οι υπόλοιποι (ειτε συγκοινωνια-συνηθως μαθητικο λεωφορειο, ειτε συναδελφοι και θα μοιραζεστε τα εξοδα, ειτε ωτοστοπ (πρωτη φορα στη ζωη μου σε νησι αναπληρώτρια καναμε ωτοστοπ με άλλους συναδελφους! σε μια φαση ιδιαιτερης αναγκης), ειτε προθυμοι κατοικοι που βοηθανε, λιγο σπανιο βεβαια το τελευταιο). Οι μετακινησεις οι καθημερινές προς και από το σχολείο είναι αυτες που πρεπει να κανεις απαραιτητα και που πρέπει να εισαι στην ωρα σου. Αν τώρα θες μια φορα να πας για προμηθειες ή μια βόλτα τότε θα βρεις μια λύση. Ακόμα και να αργησεις τοτε ή να μην πας δεν πειράζει, αλλά το καθημερινό ειναι η δεσμευση σου. Δεν μπορείς καθε μερα να έχεις το θεμα της μετακινησης.
Στα νησιά άλλα ειναι τα προβλήματα και όχι οι μετακινησεις.
Μην πονταρεις οτι μπορεις να μαθεις σε ολα τα νησια τι παιζει με συγκοινωνιες γιατι αυτα αλλαζουν συνεχεια και δεν ειναι αξιοπιστα.
Στα νησια είσαι ο τουριστας του χειμωνα, αυτος που κοιτανε να τα αρπάξουν όταν δεν έχει ξενους.

Έχεις δίκιο, δε διευκρίνησα. Είχα στο μυαλο μου την περιπτωση που θα τοποθετηθώ σε 2 ή και περισσοτερα σχολεια. Σκεφτόμουν τις μετακινήσεις απο το ένα σχολείο στο άλλο. Εννοείται πως αν ειμαι σε ένα θα μενω κοντα στο σχολειο αυτο σε οποιοδηποτε μέρος και αν βρίσκεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 334
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.