*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο  (Αναγνώστηκε 26088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2017, 01:21:50 πμ »
gia96 σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2017, 07:45:48 πμ »
Για τη Β Πειραιά που αναφέρθηκε φέτος τοποθέτησαν αναπληρωτή (νομίζω μουσικός) σε 2 σχολεία: Ύδρα και Σπέτσες. Ούτε που μπήκαν στο κόπο να δουν οι υπεύθυνοι της πρωτοβάθμιας στις τοποθετήσεις αν υπάρχουν απευθείας δρομολόγια (που δεν υπάρχουν, πριν κάποια χρόνια υπήρχαν) οπότε ο συνάδελφος αναγκαζόταν να πάει Ύδρα-Πειραιά-Σπέτσες!!! Και με μία διανυκτέρευση. Από ότι άκουσα η πρωτοβάθμια του πληρώνει τα έξοδα (μακάρι αν και πιθανόν με τη γνωστή καθυστέρηση) αλλά μεγάλη ταλαιπωρία. Επίσης αναπληρωτής πληροφορικός πάει Πόρο-Γαλατά-Μέθανα. Τα δρομολόγια για Μέθανα (είτε πλοίο από Πόρο, είτε ΚΤΕΛ από Γαλατά) δε ξέρω αν βολεύουν. Οπότε όσοι πάνε σε 2-3 σχολεία ας το ξανασκεφτούν για Β Πειραιά. Επίσης σε ένα άλλο τόπικ αναφέρεται ότι δικαιούμαστε και πληρωμή ταξί αν δεν υπάρχει ΚΤΕΛ: http://www.pde.gr/index.php?topic=33670.msg965190;topicseen#new

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2017, 11:34:14 πμ »
cat 82, τι ειδικότητα είσαι; πέρα από αυτά που αναφέρανε οι συνάδελφοι, και με τα οποία συμφωνώ απόλυτα, θα πρέπει να σκεφτείς τα νησιά με βάση την ειδικότητά σου. σε κάποια μικρά νησιά προσλαμβάνουν αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου. αυτό να το έχεις υπόψη σου στις επιλογές σου. ψάξε τις προσλήψεις για τα νησιά που σε ενδιαφέρουν στο ίντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 17, 2017, 02:33:28 μμ »
Για τη Β Πειραιά που αναφέρθηκε φέτος τοποθέτησαν αναπληρωτή (νομίζω μουσικός) σε 2 σχολεία: Ύδρα και Σπέτσες. Ούτε που μπήκαν στο κόπο να δουν οι υπεύθυνοι της πρωτοβάθμιας στις τοποθετήσεις αν υπάρχουν απευθείας δρομολόγια (που δεν υπάρχουν, πριν κάποια χρόνια υπήρχαν) οπότε ο συνάδελφος αναγκαζόταν να πάει Ύδρα-Πειραιά-Σπέτσες!!! Και με μία διανυκτέρευση. Από ότι άκουσα η πρωτοβάθμια του πληρώνει τα έξοδα (μακάρι αν και πιθανόν με τη γνωστή καθυστέρηση) αλλά μεγάλη ταλαιπωρία. Επίσης αναπληρωτής πληροφορικός πάει Πόρο-Γαλατά-Μέθανα. Τα δρομολόγια για Μέθανα (είτε πλοίο από Πόρο, είτε ΚΤΕΛ από Γαλατά) δε ξέρω αν βολεύουν. Οπότε όσοι πάνε σε 2-3 σχολεία ας το ξανασκεφτούν για Β Πειραιά. Επίσης σε ένα άλλο τόπικ αναφέρεται ότι δικαιούμαστε και πληρωμή ταξί αν δεν υπάρχει ΚΤΕΛ: http://www.pde.gr/index.php?topic=33670.msg965190;topicseen#new

Εμένα φέτος ήθελαν να με στείλουν και σε άλλο σχολείο (1 ώρα περίπου με το αμάξι, 2+ με το κτελ), ενώ δεν έχω αυτοκίνητο και το ξέρουν. Όταν πήραν να μου το πουν και τους είπα ότι δεν έχω αυτοκίνητο, η απάντηση ήταν "ναι το γνωρίζουμε, κοιτάξτε αν βολεύουν τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ"! Πρώτα παίρνουν την απόφαση και μετά σου λένε εσύ να ψάξεις αν μπορείς να πας. Δε μπορούσα βέβαια, γιατί ήθελαν να είμαι εκεί στις 8.10, ενώ με το ΚΤΕΛ θα έφευγα από το μέρος κύριας τοποθέτησης μου στις 7 και θα έφτανα 9+. Ήθελαν να κάνω πλήρες 6ωρο, άρα να σχολάω στις 1.15. Έλα όμως που το ΚΤΕΛ από εκεί για πίσω περνάει στις 12.40 και το επόμενο είναι στις 6 παρά, οπότε θα έφευγα στις 7 και θα γυρνούσα "σπίτι" μου στις 8 το βράδυ. Τους είπα φυσικά ότι θα παραιτηθώ και δεν επέμειναν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 17, 2017, 02:58:01 μμ »
Εμένα φέτος ήθελαν να με στείλουν και σε άλλο σχολείο (1 ώρα περίπου με το αμάξι, 2+ με το κτελ), ενώ δεν έχω αυτοκίνητο και το ξέρουν. Όταν πήραν να μου το πουν και τους είπα ότι δεν έχω αυτοκίνητο, η απάντηση ήταν "ναι το γνωρίζουμε, κοιτάξτε αν βολεύουν τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ"! Πρώτα παίρνουν την απόφαση και μετά σου λένε εσύ να ψάξεις αν μπορείς να πας. Δε μπορούσα βέβαια, γιατί ήθελαν να είμαι εκεί στις 8.10, ενώ με το ΚΤΕΛ θα έφευγα από το μέρος κύριας τοποθέτησης μου στις 7 και θα έφτανα 9+. Ήθελαν να κάνω πλήρες 6ωρο, άρα να σχολάω στις 1.15. Έλα όμως που το ΚΤΕΛ από εκεί για πίσω περνάει στις 12.40 και το επόμενο είναι στις 6 παρά, οπότε θα έφευγα στις 7 και θα γυρνούσα "σπίτι" μου στις 8 το βράδυ. Τους είπα φυσικά ότι θα παραιτηθώ και δεν επέμειναν...
Καλά κι έκανες και παραιτήθηκες! Τελικά οι του Υπουργείου δεν ήθελαν εκπαιδευτικό, αλλά κάποιον με αντοχές μαραθωνοδρόμου και γρηγοράδα Βέγγου, να τους καλύψει τα κενά κι ας φεύγει τα χαράματα από το σπίτι του κι ας επιστρέφει τα μεσάνυχτα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 17, 2017, 03:37:59 μμ »
cat τι ειδικότητα είσαι? ΠΕ06? Κοινωνικά κριτήρια έχεις? Γάμο, παιδιά, ειδική κατηγορία, μόρια? Το λέω γιατί αν δεν έχεις τίποτα από όλα αυτά, ακόμα και σε μεγάλο νησί να είσαι ενδέχεται να διαλέξεις τελευταία κενό στις τοποθετήσεις και να σου τύχει το χειρότερο κενό, πχ συνδυασμός 4 σχολείων. Αλλιώς μπορεί και να συμπληρώνεις σε ένα σχολείο αν είναι μεγάλο και να μη χρειαστείς μετακίνηση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2017, 03:50:20 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος mplr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 17, 2017, 03:42:09 μμ »
Εμένα φέτος ήθελαν να με στείλουν και σε άλλο σχολείο (1 ώρα περίπου με το αμάξι, 2+ με το κτελ), ενώ δεν έχω αυτοκίνητο και το ξέρουν. Όταν πήραν να μου το πουν και τους είπα ότι δεν έχω αυτοκίνητο, η απάντηση ήταν "ναι το γνωρίζουμε, κοιτάξτε αν βολεύουν τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ"! Πρώτα παίρνουν την απόφαση και μετά σου λένε εσύ να ψάξεις αν μπορείς να πας. Δε μπορούσα βέβαια, γιατί ήθελαν να είμαι εκεί στις 8.10, ενώ με το ΚΤΕΛ θα έφευγα από το μέρος κύριας τοποθέτησης μου στις 7 και θα έφτανα 9+. Ήθελαν να κάνω πλήρες 6ωρο, άρα να σχολάω στις 1.15. Έλα όμως που το ΚΤΕΛ από εκεί για πίσω περνάει στις 12.40 και το επόμενο είναι στις 6 παρά, οπότε θα έφευγα στις 7 και θα γυρνούσα "σπίτι" μου στις 8 το βράδυ. Τους είπα φυσικά ότι θα παραιτηθώ και δεν επέμειναν...
Σε ποια διεύθυνση αν επιτρέπεται ώστε να ξέρουμε και εμείς...

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 17, 2017, 05:22:44 μμ »
thephantom και lillie ειμαι ΠΕ06 χωρίς κοινωνικά κριτήρια κλπ. Οπότε lillie ειναι πιθανό να μου τύχουν και 4 σχολεία οπως λες. Μεχρι στιγμής πάντως εχω σταθεί τυχερή. Δυο φορές εχω προσληφθεί. Την πρώτη σε 2 σχολεία και τη δευτερη σε ενα, αλλά ηταν στην Πελοπόννησο.

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 17, 2017, 05:28:35 μμ »
cat 82, τι ειδικότητα είσαι; πέρα από αυτά που αναφέρανε οι συνάδελφοι, και με τα οποία συμφωνώ απόλυτα, θα πρέπει να σκεφτείς τα νησιά με βάση την ειδικότητά σου. σε κάποια μικρά νησιά προσλαμβάνουν αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου. αυτό να το έχεις υπόψη σου στις επιλογές σου. ψάξε τις προσλήψεις για τα νησιά που σε ενδιαφέρουν στο ίντερνετ.

Εκτός απο τo site της καθε διεύθυνσης υπάρχει κάποιο άλλο site που μπορούμε βρίσκουμε τις τοποθετήσεις των αναπληρωτων; Γιατί δεν τις ανακοινώνουν ολες οι διευθύνσεις απ'οτι εχω δει.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 17, 2017, 06:46:49 μμ »
cat έχεις πμ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2017, 06:51:12 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 17, 2017, 06:48:34 μμ »
Καλά κι έκανες και παραιτήθηκες! Τελικά οι του Υπουργείου δεν ήθελαν εκπαιδευτικό, αλλά κάποιον με αντοχές μαραθωνοδρόμου και γρηγοράδα Βέγγου, να τους καλύψει τα κενά κι ας φεύγει τα χαράματα από το σπίτι του κι ας επιστρέφει τα μεσάνυχτα!

Δεν παραιτήθηκα. Είπα ότι ΘΑ παραιτηθώ. Εφόσον δεν επέμεναν, δεν υπήρχε λόγος.

Σε ποια διεύθυνση αν επιτρέπεται ώστε να ξέρουμε και εμείς...

Πρωτοβάθμια Χαλκιδικής

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 17, 2017, 07:17:43 μμ »
thephantom και lillie ειμαι ΠΕ06 χωρίς κοινωνικά κριτήρια κλπ. Οπότε lillie ειναι πιθανό να μου τύχουν και 4 σχολεία οπως λες. Μεχρι στιγμής πάντως εχω σταθεί τυχερή. Δυο φορές εχω προσληφθεί. Την πρώτη σε 2 σχολεία και τη δευτερη σε ενα, αλλά ηταν στην Πελοπόννησο.

Σε μικρό νησί είναι δύσκολο να σου τύχουν 4 σχολεία, γιατί συνήθως δεν έχει τόσα :P Το πρόβλημα θα είναι σε μεσαία ή μεγαλύτερα νησιά, στα οποία η μετακίνηση είναι δύσκολη. Η αδερφή μου δουλεύει αυτή τη στιγμή Σαντορίνη -σε άσχετη θέση με εκπαίδευση- και θα μεταφέρει αυτοκίνητο για τη σεζόν, γιατί είναι υπερβολικά δύσκολες οι μετακινήσεις με τα ΚΤΕΛ και φαντάσου ότι έχει ξεκινήσει η τουριστική περίοδος, οπότε τα δρομολόγια είναι πιο συχνά.

Πάντως, και σε άλλες περιοχές, όπως έχει ήδη αναφερθεί, υπάρχουν πολλά σχολεία, ειδικά στην πρωτοβάθμια, τα οποία έχουν κακή συγκοινωνία. Η Κρήτη είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, όπως και πολλές ορεινές περιοχές στη Στερεά Ελλάδα (Αιτωλοακαρνανία, Ευρυτανία, κλπ).

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 17, 2017, 11:11:06 μμ »
Υπάρχουν και μικρά νησιά με 4-5 σχολεία. Στην Πάτμο, για παράδειγμα τα σχολεία είναι 7. Μπορεί να σε στείλουν μέχρι  σε 5, όπως είχαν στείλει και εμένα, δηλαδή σε Γυμνάσιο, Λύκειο και 3 Δημοτικά. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες, αλλά ευτυχώς τις περισσότερες φορές εξυπηρετούσαν συνάδελφοι. Έβγαινες στη στάση και όποιος περνούσε με αυτοκίνητο σταματούσε. Δεν κανόνιζες τίποτα από πριν και έτσι δεν δέσμευες κανένα. Όλοι πηγαίνουν σχολείο 8-2, εκτός από το ΕΠΑΛ που είναι απογευματινό  και ετσι οι ώρες είναι καθορισμένες. Μόνο σε δύο δημοτικά σε χωριά έπρεπε να συνεννοηθείς από πριν για το σημείο συνάντησης, αλλά και εκεί πάντα πήγαιναν δάσκαλοι/ες με αυτοκίνητα.
Στη Λέρο, επίσης, τα σχολεία είναι 8 (Γυμνάσιο+Λύκειο+Εσπερινό συστεγαζόμενα, Γυμνάσιο+ΕΠΑΛ συστ. και 4 Δημοτικά σε διαφορετικά χωριά). Η τοπική συγκοινωνία δεν βολεύει και οι εκπαιδευτικοί μετακινούνται κανονίζοντας μεταξύ τους διαδρομές, όπως μπορούν. Το καλό είναι ότι είναι πολλοι σε αριθμό, οπότε σχεδόν πάντα όσοι δεν έχουν δικό τους μέσο, βρίσκουν τρόπο μετακίνησης με άλλους συναδέλφους. Τέλος,  όπως έγραψαν και άλλοι, διαλέγεις πάντα να μείνεις εκεί που έχεις περισσότερες ώρες και ζητάς αν γίνεται οι διευθυντές να σε εξυπηρετήσουν και στο πρόγραμμα (στα απομακρυσμένα μέρη να σου δίνουν τις ώρες μαζεμένες ).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2017, 11:28:04 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώτρια σε νησί χωρίς αυτοκίνητο
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 19, 2017, 12:58:16 μμ »
Σας ευχαριστώ ολους που συμμετείχατε στη συζήτηση είτε με εμπειρίες/ακούσματα ειτε με συμβουλές! Να'στε καλα! ☺

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.