*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06  (Αναγνώστηκε 7741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« στις: Μάιος 16, 2017, 11:43:11 μμ »
Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής και έχω ήδη εγγραφει σε σεμινάριο ειδικής αγωγής που ξεκινάει άμεσα.

Ποιες είναι οι πιθανότητες για πρόσληψη στον πίνακα ειδικής για την ειδικότητα μας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:07:40 »

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2017, 01:02:12 πμ »
Ενδιαφέρουσα η ερώτησή σου... Ελπιζω καποιος που γνωρίζει να απαντήσει... Αλλά απ'οτι εχω παρατηρήσει δεν παίρνουν και παρα πολλους απο εμας στην ειδικη αγωγη.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2017, 01:06:59 πμ »
Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής και έχω ήδη εγγραφει σε σεμινάριο ειδικής αγωγής που ξεκινάει άμεσα.

Ποιες είναι οι πιθανότητες για πρόσληψη στον πίνακα ειδικής για την ειδικότητα μας;

4-5 άτομα το χρόνο παίρνουν

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2017, 11:24:53 πμ »
μπορείς να δεις τους πίνακες ειδικής στο e-aitisi. αν θυμάμαι καλά (τους είχα ρίξει μια ματιά πέρυσι) υπάρχουν 60 κάτι με μεταπτυχιακό και 20-30 με σεμινάριο. αν κάνεις σεμινάριο θα καταταχθείς πίσω από τους μεταπτυχιακούς και με δεδομένο ότι παίρνουν 4-5 άτομα (ίσως φέτος να πήραν γύρω στους 10) κάθε χρόνο, μάλλον τσάμπα τα λεφτά θα δώσεις (αν στόχος σου είναι οι πίνακες). αν όμως το κάνεις για γνώσεις γενικότερα, τότε κάνε το. έτσι και αλλιώς, πάντα πρέπει να στοχεύουμε στο να γίνουμε καλύτεροι. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:07:40 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2017, 11:59:32 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θέλω να είμαι σε θέση να αντιμετωπίζω ολοκληρωμένα διάφορα μαθησιακά ζητήματα, που όλο και αυξάνονται στις μέρες μας, αλλά και γιατί όχι να έχω και μια επιπλέον διέξοδο επαγγελματικά.

Συγκεκριμένα στην ειδικότητά μας, προσλαμβάνεται κανείς μόνο σε ειδικά σχολεία ή κάνει και παράλληλη στήριξη;

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2017, 01:46:02 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θέλω να είμαι σε θέση να αντιμετωπίζω ολοκληρωμένα διάφορα μαθησιακά ζητήματα, που όλο και αυξάνονται στις μέρες μας, αλλά και γιατί όχι να έχω και μια επιπλέον διέξοδο επαγγελματι

Συγκεκριμένα στην ειδικότητά μας, προσλαμβάνεται κανείς μόνο σε ειδικά σχολεία ή κάνει και παράλληλη στήριξη;

Μόνο σε ειδικά σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2017, 06:33:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 06, 2017, 01:29:12 μμ »
Δηλαδή είναι μύθος ότι αν κάνεις μεταπτυχιακό στην ΕΑ, ανεξαρτήτως ακαδημαίκής ειδικότητας, θα σε βάλουν να διδάσκεις μόνο ένα μαθητή όλη τη χρονιά; Άρα, καλύτερα προπτυχιακές σπουδές ΕΑ εξ αποστάσεως ή όπου βρεις. Μόνο του παιδαγωγικού βολεύονται όπως οι κάτοχοι πτυχίου ΕΑ, αν κατάλαβα καλά. Είναι αξιοπερίεργο, δεδομένου ότι υπάρχει έλλειψη καθηγητών ΕΑ. 

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 14, 2017, 11:44:40 μμ »
Έχει να κάνει με την ειδικότητα.Για παράδειγμα δάσκαλοι νηπιαγωγοί φυσικοί κάνουν παράλληλη στήριξη,οι καθηγητές αγγλικών δεν κάνουν.Εχω κι εγώ μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ,είμαι πε06 γι αυτο το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:14:25 μμ »
Επειδή τελικά σκέφτομαι να κάνω αίτηση για σεμινάριο ειδικής αγωγής, ψάχνοντας την τροπολογία βρήκα όλη την αιτιολογική έκθεση. http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/9986748.pdf

Διαβάζοντας πιο προσεκτικά στάθηκα σε δυο σημεία και ζητώ τη βοήθειά σας ως προς την επεξεργασία και κατανόησή τους:
1) Στη σελίδα 1 αναφέρεται ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά τη διαδικασία πρόσληψης καθηγητών και λειτουργών ΕΑ για τα διδακτικά έτη 2017-2018 & 2018-2019. Ερωτώ: θα ισχύσει μόνο για τα δυο αυτά έτη ή πρόκειται να πάρει παράταση με νέα ρύθμιση;

2) Στη σελίδα 4 αναφέρεται ότι τα σεμινάρια ΕΑ από πανεπιστήμια ή αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το υπουργείο Παιδείας διάρκειας τουλάχιστον 400 ωρών που έχουν υλοποιηθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου αναγνωρίζονται ως ισότιμα με τα ανωτέρω σεμινάρια 400 ωρών.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αντιγραφή-επικόλληση κατευθείαν από το έγγραφο, γιατί είναι  pdf.

Αποσυνδεδεμένος BkM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 10:04:33 μμ »
Οι επικουρικοι πινακες τελικα ποιες κατηγοριες καλυπτουν; Καποιος που δεν ειναι ΠΕ αλλα εχει παρακολουθησει προγραμματα ειδικης αγωγης και εχει και καποιο προγραμμα 400 ωρων οπως αναφερεται, μπορει να κανει αιτηση για την πρωτοβαθμια πχ;

Αποσυνδεδεμένος mplr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2018, 11:37:33 πμ »
Καλησπέρα σας,
ξέρει κανείς να μου πει πόσα άτομα πήραν φέτος Αγγλικών από τον πίνακα ειδικης;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 13, 2018, 12:19:18 πμ »
7, σύμφωνα με άρθρο που είδα σε ομάδα αναπληρωτών στο fb. Μπορείτε όμως να δείτε τη ροή όλων των προσλήψεων όλων των βαθμίδων ανά σχολικό έτος στο edu-klimaka.gr

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή- ΠΕ 06
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 11:25:54 μμ »
Ένα σεμινάριο στην λογοθεραπεία 400-500 ωρών θεωρείται και αναγνωρίζεται ως σεμινάριο στην ειδική αγωγή; Ή πρέπει ο όρος «ειδική αγωγή» να υπάρχει στον τίτλο του σεμιναρίου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.