*

Αποστολέας Θέμα: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!  (Αναγνώστηκε 4753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« στις: Μάιος 18, 2017, 08:50:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Έχω μπερδευτεί και θα ήθελα τη συμβουλή σας.Ανήκω οργανικά σε κάποιο σχολείο της Ββάθμιας και θα ήθελα να φύγω από εκεί για κάποιο άλλο σχολείο του ίδιου ΠΥΣΔΕ.Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα γι'αυτό και μέχρι χθες είχα την εντύπωση ότι μόνο με βελτίωση(ή με εντός ΠΥΣΔΕ απόσπαση)μπορώ να το καταφέρω αυτό αλλά μετά από μια συζήτηση,διαπιστώνω ότι υπάρχει και η εναλλακτική της αίτησης υπεραριθμίας ώστε,αν είμαι τυχερός,να φύγω για κάποιο από τα οργανικά κενά που έχουν ανακοινωθεί.
Στην ανακοίνωση της ΔΔΕ δίνονται 2 επιλογές: α.Δεν επιθυμώ να ρυθμίσω την υπεραριθμία μου στην ίδια ή σε όμορη ομάδα και επιθυμώ βελτίωση γνωρίζοντας ότι η αίτησή μου θα συνεξετασθεί με τις αιτήσεις των εκπαιδευτικών που ζητούν βελτίωση και οριστική τοποθέτηση. Τα κενά στην περίπτωση αυτή θα ανακοινωθούν μετά τη ρύθμιση των υπεραριθμιών.
β.Επιθυμώ μετάθεση για ρύθμιση υπεραριθμίας σε ένα από τα σχολεία τα οποία ανήκουν στην ίδια ομάδα με το σχολείο της οργανικής μου θέσης ή αν αυτό δεν είναι δυνατόν, σε όμορη ομάδα.


Και ερωτώ:Έχω δικαίωμα να υποβάλλω αίτηση για ρύθμιση υπεραριθμίας(αν έχει κάποια σημασία,το σχολείο της οργανικής μου έχει πλεόνασμα 19 ωρών στην ειδικότητά μου);Και αν τελικά κάνω την αίτηση αυτή και πάρω κάποιο από τα οργανικά κενά,τότε πηγαίνω στο καινούριο σχολείο και υπηρετώ εκεί για ένα χρόνο ξαναγυρίζοντας μετά στο σχολείο της οργανικής μου;;
Συνολικότερα,υπάρχει κάποιος ''κίνδυνος'' ή ρίσκο σε όλο αυτό το εγχείρημα που στα δικά μου μάτια μοιάζει κάπως με την εντός ΠΥΣΔΕ απόσπαση;
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2017, 08:52:34 μμ από LLEONIDAS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:25 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2017, 09:11:11 μμ »
Θα σου απαντήσω εν τάχει... Πρώτον, αφού το σχολείο σου έχει πλεόνασμα 19 ωρών, σαφώς και υπάρχει ένας υπεράριθμος. Αν π.χ είστε πέντε φιλόλογοι και δεν κάνει κανείς αίτηση για άρση υπεραριθμίας, υπεράριθμος θα κριθεί υποχρεωτικά από το ΠΥΣΔΕ (είτε θέλει είτε δεν θέλει) ο τελευταίος τοποθετηθείς. Αν είσαι εσύ αυτός, τότε αυτό σε αφορά άμεσα. Αν όμως κάποιος παλαιότερος θέλει, τότε θα κριθεί αυτός.Συνήθως, κανένας παλιός δεν θέλει, οπότε υπεράριθμος κρίνεται ο τελευταίος τοποθετηθείς. Επίσης, ως υπεράριθμος δεν προηγείσαι  να πάρεις θέση σε όλα τα σχολεία του ΠΥΣΔΕ, αλλά στα σχολεία της ίδιας ομάδας. Οπότε, δες αν αυτά έχουν κενά και αν θες κάποιο από αυτά. Επίσης, και πάλι δεν σημαίνει ότι σίγουρα θα πάρεις την νέα οργανική, γιατί θα συγκριθείς και με τους άλλους τυχόν υπεράριθμους βάσει των μορίων σας. Ακόμη, αν κριθείς υπεράριθμος, και δεν τοποθετηθείς πουθενά, αυτό σημαίνει απώλεια οργανικής. Προηγείσαι όμως στην κατάληψη λειτουργικού κενού στο σχολείο που ήδη υπηρετείς.
Τέλος, μην θεωρείς ότι αν καταλάβεις νέα οργανική μπορείς να γυρίσεις πίσω. Δεν ισοδυναμεί σε καμιά περίπτωση με απόσπαση!!!!

Δες και αυτό: http://dide.flo.sch.gr/web/wp-content/uploads/2013/05/Topothetiseis_Yperarithmies_DE.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2017, 09:14:45 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2017, 09:28:33 μμ »
Φυσικά και έχει δικαίωμα να κάνεις ρύθμιση υπεραριθμίας. Με  19 ώρες πλεόνασμα προκύπτει μια υπεραριθμία.
Ισχύουν τα εξής
α) Αν δηλώσετε δύο της ειδικότητα σου από το σχολείο σου τότε την υπεραριθμια παίρνει αυτός με τα περισσότερα μόρια.
β) Αν δηλώσεις μόνο έσύ τότε την υπεραριθμία παίρνεις εσύ.
γ) Αν δεν δηλώσει κανείς τότε υπεράριθμός κρίνεται αυτοδίκαια ο τελευταίος τοποθετηθής από την ειδικότητα σου στο σχολείο.
Τι γίνεται μετά
Αν δηλώσεις υπεράριθμός πρέπει να κάνεις ρύθμιση της υπεραριθμίας (αίτηση για άρση όπως την λένε). Σε αυτή την περίπτωση ισχ'υουν τα εξής. Όταν βγουν τα κενά (για υπεράριθμους) και σου αρέσει κάποιο σχολείο όμορης ομάδος το δηλώνεις. Αν έχεις τα περισσότερα μόρια από κάποιον άλλο της ίδια ομάδος τότε το παίρνεις εσύ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΝΕΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Αν δεν πάρεις το σχολείο (γιατί το πήρε άλλος με περισσότερα μόρια) πας για την δεύτερη επιλογή σου (αν έχεις δηλώσει κ.ο.κ). Αν θες σχολείο από όμορη ομάδα μπορείς να το δηλώσεις. θα το πάρεις πάλι με βαση μορίων εφόσον όμως δεν το έχει δηλώσει κάποιος από την ομάδα αυτή.
Αν δηλώσεις υπεράριθμος αλλα είτε δεν πάρεις το σχολείο που θέλεις είτε όταν βγουν τα κενά δεν δηλώσεις σχολείο (δεν σου αρέσει κανένα). ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΝΕΙΣ. Το θέμα σου ρυθμίζεται τον Σεπτέμβριο είτε με λειτουργική  υπεραριθμία, είτε με συμπλήρωση κενού (αφού πάρεις όσες ώρες α ανάθεση σου αναλογούν  και μέχρι 11 ώρες β ανάθεση αν υππάρχει) είτε με απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ.
Οι υπεραριθμίες που ανακοινώνονται αυτή την εποχή είναι ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ δηλαδή παίρνεις νέα οργανική. Το καλό είναι ότι ΠΡΟΗΓΕΙΣΑΙ σε σχέση με τους υπόλοιπους (βελτιώσεις, νέες τοποθετήσεις κλπ).
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΙΣΚΟ ΤΩΡΑ. Απλά τον Σεπτέμβριο θα ξαναείσαι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ και θα δηλώσεις τότε σχολείο (αν υπάρχει) που θα πας για ένα χρόνο.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ. ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΤΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΣΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ. [/i][/u]
Μάθετε να διαβάζετε τους νόμους και να μην παραπληροφορείτε τους συναδέλφους. Αυτό αναφέρετε σαφώς στο Π.Δ 96
Οτιδήποτε άλλο θέλεις κάνε νέα ανάρτηση.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2017, 09:35:50 μμ »
Σ'ευχαριστώ!
Αν το σχολείο μου  ανήκει στην Α4 ομάδα ενώ εγώ επιθυμώ να πάω σε όμορο σχολείο δηλαδή της Α1,της Α2 ή της Α3 ομάδας...δηλώνοντας σχολεία ΜΟΝΟ από τις τρεις πρώτες ομάδες κινδυνεύω,αν κριθώ υπεράριθμος,να με τοποθετήσουν σε άλλο σχολείο της Α4 χωρίς να το επιθυμώ;
Έγραψες επίσης ότι αν κριθώ υπεράριθμος αλλά δεν τοποθετηθώ πουθενά,χάνω την οργανική μου θέση.Αυτό σημαίνει ότι πλέον ανήκω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετούμαι ανάλογα με τα μόριά μου σε κάποιο σχολείο όταν ανακοινωθούν τα λειτουργικά κενά;
ΥΓ:Υπάρχουν οργανικά κενά και στις 4 ομάδες.Δεν έχω πρόβλημα αν χάσω την τωρινή οργανική μου ούτε αν βγω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.Αυτό που δε θέλω είναι να με στείλουν σε άλλο σχολείο της Α4.
ΥΓ2:Έχω την εντύπωση(για να μην πω τη βεβαιότητα)ότι κανείς άλλος από το δικό μου σχολείο δε θα κάνει αίτηση για ρύθμιση υπεραριθμίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:25 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2017, 09:41:55 μμ »
Σχετικά με τις όμορες ομάδες, δεν ξέρω να σου πω τι συμβαίνει, οπότε ας μην απαντήσω. Αν ξέρει κάποιος, ας βοηθήσει.
Αν κριθείς υπεράριθμος, αν δεν κάνω λάθος, μπαίνεις μετά στην διαδικασία των βελτιώσεων, συγκρινόμενος με όλους τους άλλους.
Το να λες δεν έχω πρόβλημα να χάσω την οργανική μου, ακούγεται παρακινδυνευμένο. Συνήθως κανένας δεν το θέλει, ειδικά με όλα αυτά που έχουν γίνει.
Θα σου έλεγα να το ψάξεις με κάποιον αιρετό γνώστη της νομοθεσίας ώστε να είσαι σίγουρος!

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2017, 09:50:40 μμ »
Σχετικά με τις όμορες ομάδες, δεν ξέρω να σου πω τι συμβαίνει, οπότε ας μην απαντήσω. Αν ξέρει κάποιος, ας βοηθήσει.
Αν κριθείς υπεράριθμος, αν δεν κάνω λάθος, μπαίνεις μετά στην διαδικασία των βελτιώσεων, συγκρινόμενος με όλους τους άλλους.
Το να λες δεν έχω πρόβλημα να χάσω την οργανική μου, ακούγεται παρακινδυνευμένο. Συνήθως κανένας δεν το θέλει, ειδικά με όλα αυτά που έχουν γίνει.
Θα σου έλεγα να το ψάξεις με κάποιον αιρετό γνώστη της νομοθεσίας ώστε να είσαι σίγουρος!
Σ'ευχαριστώ και πάλι!
Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ας μας διαφωτίσει με τις παραπάνω απορίες :)
Διαβάζω πάντως από τις διευκρινίσεις της ΔΔΕ: Οι εκπαιδευτικοί που θα κάνουν δήλωση για ρύθμιση υπεραριθμίας και δεν
ικανοποιηθεί λόγω μη ύπαρξης κενού, καθώς και όσοι δεν κάνουν αίτηση για
ρύθμιση υπεραριθμίας, δεν χάνουν την οργανική τους. Εάν χρειαστεί
διατίθενται ή αποσπώνται σε άλλες σχολικές μονάδες για τη συμπλήρωση του
ωραρίου τους, σε επόμενη φάση.

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2017, 10:02:06 μμ »
Σ'ευχαριστώ!
Αν το σχολείο μου  ανήκει στην Α4 ομάδα ενώ εγώ επιθυμώ να πάω σε όμορο σχολείο δηλαδή της Α1,της Α2 ή της Α3 ομάδας...δηλώνοντας σχολεία ΜΟΝΟ από τις τρεις πρώτες ομάδες κινδυνεύω,αν κριθώ υπεράριθμος,να με τοποθετήσουν σε άλλο σχολείο της Α4 χωρίς να το επιθυμώ;
Έγραψες επίσης ότι αν κριθώ υπεράριθμος αλλά δεν τοποθετηθώ πουθενά,χάνω την οργανική μου θέση.Αυτό σημαίνει ότι πλέον ανήκω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετούμαι ανάλογα με τα μόριά μου σε κάποιο σχολείο όταν ανακοινωθούν τα λειτουργικά κενά;
ΥΓ:Υπάρχουν οργανικά κενά και στις 4 ομάδες.Δεν έχω πρόβλημα αν χάσω την τωρινή οργανική μου ούτε αν βγω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.Αυτό που δε θέλω είναι να με στείλουν σε άλλο σχολείο της Α4.
ΥΓ2:Έχω την εντύπωση(για να μην πω τη βεβαιότητα)ότι κανείς άλλος από το δικό μου σχολείο δε θα κάνει αίτηση για ρύθμιση υπεραριθμίας.

Αν καταγράφονται κενές οργανικές θέσεις στην ομάδα σου, τότε δεν προηγείσαι ως οργανικά υπεράριθμος στις οριστικές τοποθετήσεις των όμορων ομάδων.
Επίσης, υποχρεωτική οριστική τοποθέτηση οργανικά υπεράριθμου δεν προβλέπεται, εφόσον υφίσταται η σχολική μονάδα στην οποία κρίθηκε υπεράριθμος και δεν έχει καταργηθεί.   
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2017, 10:20:21 μμ από Solaris »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2017, 10:43:04 μμ »
Άρα δεν υπάρχει ιδιαίτερο ρίσκο και το ''χειρότερο'' σενάριο είναι να επιστρέψω στο σχολείο της οργανικής μου ή δεν το κατάλαβα καλά;

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2017, 11:06:06 μμ »
θα παρακαλούσα τη συνάδελφο erietta να διαβάζει με μεγαλύτερη προσοχή τη νομοθεσία και να μην παραπληφορρεί τους συναδέλφους σε μια τόσο κρίσιμη εποχή. Η δέυτερη ανάρτηση της είναι νομίζω ή πιο σωστή. Ισχύουν όσα έγραψα εγώ και ο Solaris. Όμως αυτά πρέπει να συζητήσεις με αιρετό ή υπάλλήλο της β/θμιας (που να ξέρει την νομοθεσία) και όχι μέσα από το  Forum.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2017, 06:01:46 πμ »
Ναι , το χειρότερο είναι να μείνεις στο σχολείο που είσαι τώρα αν δεν πας στα σχολεία που θα δηλώσεις. Δηλαδή δεν υπάρχει κακό σενάριο για σένα. Μόνο καλό και ουδέτερο σενάριο. Όπως στη βελτίωση , απλά ως υπεράριθμος κερδίζεις και κάποιους με πιο πολλά μόρια.

Υ.Γ. Ξεκίνησε η διαδικασία δηλώσεων σχολείων σε κάποια πυσδε ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2017, 06:09:21 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2017, 06:10:20 πμ »
Καλημέρα!Σ'ευχαριστώ πολύ :)
Τη δήλωση ζητούν να την αποστείλουμε ηλεκτρονικά αλλά βλέπω οτι σ'αυτήν απαιτείται υπογραφή. Αυτό σημαίνει ότι την εκτυπώνω,συμπληρώνω στοιχεία και υπογράφω και μετά τη βγάζω μια φωτογραφία με το κινητό και τη στέλνω ως αρχείο με mail μαζί με το πιστοποιητικό εντοπιότητας;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2017, 06:15:04 πμ »
Πάρε ένα τηλ στο πυσδε σου και ρώτησε καλύτερα .

Ξεκίνησε η δήλωση σχολείων στο πυσδε σου ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2017, 07:23:38 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2017, 07:32:18 πμ »
Επίσης να ξέρεις πως αν καταλάβεις νέα οργανική μετά από άρση υπεραριθμίας, τότε δε χρωστάς να την υπηρετήσεις οπωσδήποτε για ένα χρόνο, σε αντίθεση με τη βελτίωση θέσης.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία vs Βελτίωση...τα φώτα σας!
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 20, 2017, 07:47:31 μμ »
Σας ευχαριστώ όλες/όλους για τις πληροφορίες!
Nαι knkn,ξεκίνησαν.
Πλάτωνα,μόλις τώρα διάβασα τις αναρτήσεις σου,δεν τις είχα δει προχθές...δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό;  ???
Μίλησα με γνωστή μου υπάλληλο της ΔΔΕ και μου είπε ότι δεν έχω ελπίδες διότι οι τρεις πρώτες ομάδες(Α1,Α2,Α3) θεωρούνται όμορες ενώ η Α4 δεν έχει κάποια όμορη ομάδα  :-[ Ωστόσο εγώ θα κάνω την αίτηση,δεν έχω κάτι να χάσω.
Μεταξύ σοβαρού και αστείου σκεφτόμουν σήμερα αν υπάρχει ένας τρόπος να χάσω την οργανική μου και να μείνω στη διάθεση ΠΥΣΔΕ αλλά χωρίς να δεσμεύομαι να υπηρετώ μόνο στην Α4 !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159784
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.