*

Αποστολέας Θέμα: 'Αξιο ντροπής και σκέψης  (Αναγνώστηκε 16115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 28, 2017, 10:20:53 πμ »
κι εμείς το σκεφτόμαστε για έξω αλλά... είναι δύσκολη απόφαση.
Ο βασικότερος λόγος είναι ότι θέλω η μεγάλη σε ηλικία μητέρα μου να έχει μια συντροφιά..και η μητέρα του άντρα μου επίσης.
Και επίσης έχουμε εδώ κάποιους πολύ καλούς φίλους, που θα μας λείψουν.
Ένα τρίτο κόλλημα είναι η γλώσσα. Η δουλειά μας έχει πολύ μπλα μπλα, οπότε θα πρέπει να κατέχεις ένα πολύ καλό επίπεδο στη γλώσσα της χώρας που θα ζήσεις..
Αλλά πραγματικά εδώ έχω αγανακτήσει τόσες πολλές φορές, που δεν ξέρω αν κάνω καλά που επιμένω να μείνουμε... :-(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:33 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 28, 2017, 10:45:46 πμ »
Παρακολουθώ την όλη συζήτηση .....εμάς.

Κατά τη γνώμη μου έχεις σε όλα δίκαιο
Μπορεί να ασκησουμε ένα εντελώς διαφορετικό επάγγελμα από αυτό που σπουδασαμε. Η γνώση είναι απλά ένας τρόπος να μάθουμε να σκεφτόμαστε και να αντιλαμβανομαστε τη ζωή.

Εδώ ¨κρύβονται" δύο πολύ σοβαρά προβλήματα: 1) Το να ασκήσουμε ένα διαφορετικό επάγγελμα από αυτό που σπουδάσαμε σημαίνει ότι σπαταλήσαμε χρόνο σε σπουδές αχρείαστες ενώ θα μπορούσε να γίνει σωστότερη εκμεταλλευσή του. 2) Η γνώση αναμφίβολα ειναι καλή αλλα πρώτα επιλύει κανείς τις βασικές ανάγκες του (εργασία) και μετά τις οποιεσδήποτε άλλες.

Στα παραπάνω βέβαια φταίνε και οι γονείς, η έλλειψη προσανατολισμού κλπ.

Επομένως δεν πρέπει κανείς να απορεί που η "νυχού" βγάζει ένα πολύ καλό μεροκάματο ενώ η επιστήμων-άνεργη- φιλόλογος αναγκάζεται να ρίξει το ωριαιο κόστος των ιδιαιτερων σε επίπεδα ασύμφορα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 28, 2017, 11:20:58 πμ »
Μα η γνώση και οι σχολές εδώ και χρόνια δεν συνδέονται με την αγορά εργασίας!!!
Πρέπει να αποδεχτούμε ότι οι γνώσεις είναι απλά ένα παράθυρο διεύρυνσης των οριζόντων μας και τίποτα παραπάνω.
Αν θυμάσαι καλά αυτό από την εποχή του Αρβανιτόπουλου τέθηκε. Είχε πει ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι αδιόριστοι λόγω του ότι το κράτος δεν μπορεί να απορροφήσει πλέον όσους αποφοιτούν από τις καθηγητικές σχολές. ;) Δεν θεωρούνται εν δυνάμει πιθανοί δημόσιοι υπάλληλοι!!!
Το πως ο καθείς θα εξασφαλίσει τα προς το ζην δεν είναι θέμα τους, αλλά θέμα μας.  Ακούγεται σκληρό αλλά δυστυχώς ισχύει ακόμα και αν δεν συμφωνώ απόλυτα. Αυτό οι σύγχρονοι μαθητές πρέπει να το ξέρουν  :o
Να προσθέσω ότι έχω μαθητή που ονειρεύεται να γίνει φιλόλογος και το συζητάμε για ένα μέλλον σε Γερμανία και άλλες χώρες. Το ξέρει το παιδάκι πως δεν υπάρχει δημόσιο(μην πω για τον κορεσμένο ιδιωτικό τομέα) στον κλάδο που λατρεύει, αλλά το λατρεύει το αντικείμενο και εγώ δεν θέλω, ούτε μπορώ να τον αποτρέψω από το να σπουδάσει τη γνώση που ονειρεύεται. Αλλά του έχω πει την αληθεια και να πω ότι με δυσκολία οι γονείς του μπορούν να του κάνουν μαθήματα. Όχι ότι χρειάζεται πολλά, είναι λάτρης των αρχαίων και διαβάζει πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2017, 11:29:14 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 28, 2017, 12:11:53 μμ »
Μα η γνώση και οι σχολές εδώ και χρόνια δεν συνδέονται με την αγορά εργασίας!!!
Πρέπει να αποδεχτούμε ότι οι γνώσεις είναι απλά ένα παράθυρο διεύρυνσης των οριζόντων μας και τίποτα παραπάνω.
Αν θυμάσαι καλά αυτό από την εποχή του Αρβανιτόπουλου τέθηκε. Είχε πει ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι αδιόριστοι λόγω του ότι το κράτος δεν μπορεί να απορροφήσει πλέον όσους αποφοιτούν από τις καθηγητικές σχολές. ;) Δεν θεωρούνται εν δυνάμει πιθανοί δημόσιοι υπάλληλοι!!!
Το πως ο καθείς θα εξασφαλίσει τα προς το ζην δεν είναι θέμα τους, αλλά θέμα μας.  Ακούγεται σκληρό αλλά δυστυχώς ισχύει ακόμα και αν δεν συμφωνώ απόλυτα. Αυτό οι σύγχρονοι μαθητές πρέπει να το ξέρουν  :o
Να προσθέσω ότι έχω μαθητή που ονειρεύεται να γίνει φιλόλογος και το συζητάμε για ένα μέλλον σε Γερμανία και άλλες χώρες. Το ξέρει το παιδάκι πως δεν υπάρχει δημόσιο(μην πω για τον κορεσμένο ιδιωτικό τομέα) στον κλάδο που λατρεύει, αλλά το λατρεύει το αντικείμενο και εγώ δεν θέλω, ούτε μπορώ να τον αποτρέψω από το να σπουδάσει τη γνώση που ονειρεύεται. Αλλά του έχω πει την αληθεια και να πω ότι με δυσκολία οι γονείς του μπορούν να του κάνουν μαθήματα. Όχι ότι χρειάζεται πολλά, είναι λάτρης των αρχαίων και διαβάζει πολύ.
Αυτο ειχε αναφερει η Γιαννακου το 2003-2004 οταν την ειχα ρωτησει για τους εισακτεους των σχολων οποτε παει μακρια η βαλιτσα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:33 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 28, 2017, 12:21:06 μμ »
Ωχχ δηλαδή, αυτό δεν το είχα υπ' όψιν. Ακόμα χειρότερα :'(
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 28, 2017, 12:46:09 μμ »
Μα η γνώση και οι σχολές εδώ και χρόνια δεν συνδέονται με την αγορά εργασίας!!!

και τι σημαίνει αυτό? Οτι θα πας στο Πανεπιστήμιο σε μια σχολή όποια νάναι, θα πάρεις ένα πτυχίο και μετά θα ψάχνεις να τελειώσεις καμια σχολή μαγείρων για να βρεις δουλειά? Αντίθετα, επειδή ακριβώς ισχύει το παραπάνω απαιτείται πολύ προσοχή για την επιλογή σχολής.
Νομίζω ότι πολύ λίγοι πλέον είναι αυτοί που δεν έχουν αναγκη τα χρηματα και επιλέγουν την πανεπιστημιακή τους εκπαίδευση  για καλλιεργεια, μόρφωση  και κοινωνική καταξίωση.
Ο γενικός πληθυσμός δεν έχει  τέτοιου ειδους πολυτέλεια πλέον και οι επιλογές του καθένα ως προς την επαγγελματική του σταδιοδρομία θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές και μετρημένες διαφορετικά θα μένει με την απορία στο διηνεκές επειδή   η ¨νυχού¨βγάζει χρήματα ενω ο "επιστήμων" είναι στον άσσο.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 28, 2017, 01:16:06 μμ »
Ειναι πολυ λεπτο το θεμα της καθοδηγησης των νεων σε επαγγελματα που εχουν ζητηση γιατι η αγορα ειναι μια δυναμικη κατασταση και πολλα μπορουν να αλλαξουν εν ριπη οφθαλμου αν συνυπολογισουμε και την παγκοσμια οικονομικη κριση.
Ο διαχωρισμος που λαθεμενα κατ'εμε πραγματοποιειται απο καποιους που μιλουν για ανωτερα και κατωτερα επαγγελματα δεν με βρισκει συμφωνο. Το επαγγελμα ειναι το μεσο για να ζεις, ενω τι ανθρωπος εισαι εχει να κανει αποκλειστικα απο τους δεικτες παιδειας που εκμπεμπεις. οποτε ειναι ακρως ρατσιστικοι και αναχρονιστικοι οι χαρακτηρισμοι και δεν μας τιμουν ως εκπαιδευτικους...

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 28, 2017, 02:25:27 μμ »
Αν ένας νέος ξεκινήσει την επαγγελματική του σταδιοδρομία με ιδιαίτερα των 3 και 5 ευρώ, είναι άξιος της μοίρας του!
Φυσικά υπάρχει και η λύση όλοι οι νέοι πτυχιούχοι, που εδώ και 8 χρόνια δεν έχουν καν την ευκαιρία να δοκιμάσουν την τύχη τους σ' έναν γραπτό διαγωνισμό και να ελπίσουν σε εργασία στο δημόσιο σχολείο, να κάνουν από κοινού μηνύσεις στο Υπουργείο, γιατί δεν τηρεί τη νομοθεσία και τις διατάξεις, όπως θα έπρεπε! Γραπτός ΑΣΕΠ έπρεπε να είχε διεξαχθεί!
Πιο εύκολο είναι αυτό, παρά η φυγή στο εξωτερικό και η αβεβαιότητα!
Γιατί αν γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ θα μπορούν να εργαστούν και οι 20.000 φιλόλογοι που κάνουν αίτηση κάθε χρόνο; Προσωπικα θεωρώ οτι και να πηγαίναμε στο ΣΤΕ ή οπουδήποτε αλλού, διαγωνισμός για πολλές θέσεις (όχι για 20.000) δε θα γίνει. Εδώ κόβονται συντάξεις που ειναι ήδη πληρωμένες από τους ανθρώπους με τις εισφορές τους. Και δεν έχει αλλάξει κάτι. Οταν γινει διαγωνισμός που εκτιμώ προσωπικα (χωρίς να εχω γνωριμίες στο υπουργείο ή κάπου αλλού) θα προσληφθούν 100-200 φιλόλογοι. Θα μπορούσε να ηταν και λίγοι παραπανω πχ 300 ας πούμε. Αλλά χιλιάδες το αποκλείω. Μέχρι να γινει ο διαγωνισμός οι αιτήσεις θα φτάσουν τις 30.000.Μη μιλήσω για τα μόρια που έχουν ήδη οι αναπληρωτές (απο βαθμολογία σε παλαιότερο ή και παλαιότερους διαγωνισμούς, προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, κοινωνικά κριτήρια ),πως μπορεί να τους συναγωνιστεί ο νέος φιλόλογος όλους αυτούς; Η αναλογία ανάμεσα σε υποψήφιους και διοριστεους θα είναι δυσθεώρητη και με ποιοτικά και ποσοτικά κριτήρια. Δεν ειναι καλύτερο για τον νέο είτε να κάνει ενα μεταπτυχιακό 1.5-2 έτη είτε να κάνει ένα δεύτερο πτυχίο για 4 χρόνια και να ανοίξει ένα νέο κλάδο; Σε 2 με 4 χρόνια από σήμερα πόσο θα αλλάξουν τα πράγματα ως προς τους νέους φιλολόγους; Ολα αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις. Δεν περιμένω να συμφωνήσει κάποιος με αυτές. Ο καθένας βέβαια κάνει τις επιλογές του και παιρνει τις ανάλογες αποφάσεις για τη ζωή του.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 29, 2017, 02:10:31 μμ »
και τι σημαίνει αυτό? Οτι θα πας στο Πανεπιστήμιο σε μια σχολή όποια νάναι, θα πάρεις ένα πτυχίο και μετά θα ψάχνεις να τελειώσεις καμια σχολή μαγείρων για να βρεις δουλειά? Αντίθετα, επειδή ακριβώς ισχύει το παραπάνω απαιτείται πολύ προσοχή για την επιλογή σχολής.
Νομίζω ότι πολύ λίγοι πλέον είναι αυτοί που δεν έχουν αναγκη τα χρηματα και επιλέγουν την πανεπιστημιακή τους εκπαίδευση  για καλλιεργεια, μόρφωση  και κοινωνική καταξίωση.
Ο γενικός πληθυσμός δεν έχει  τέτοιου ειδους πολυτέλεια πλέον και οι επιλογές του καθένα ως προς την επαγγελματική του σταδιοδρομία θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές και μετρημένες διαφορετικά θα μένει με την απορία στο διηνεκές επειδή   η ¨νυχού¨βγάζει χρήματα ενω ο "επιστήμων" είναι στον άσσο.
Μα καμία σχολή δεν έχει πια μέλλον. :o
Δεν είναι νέο αυτό.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.