*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 22629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« στις: Μάιος 28, 2017, 12:22:38 μμ »
Γεια σας! Έχει κάνεις κάποιος μέλος εξ αποστάσεως διδακτορικό; Πόσο κοστισε; θεωρείτε ότι μπορεί να συνδυαστεί με δουλειά;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2017, 03:13:41 μμ »
Εγώ έκανα σχεδόν εξ αποστέσεως. Ήμουν Part time και καθώς η έρευνα μου αφορούσε την Ελλάδα δεν χρειαζόταν να είμαι παρούσα στο πανεπιστήμιο. Πήγαινα κάθε 3 μήνες για 2 μέρες (παλιότερα που είχαμε 20 μέρες άδεια εξετάσεων/συνάντησης με επόπτες, πήγαινα για παραπάνω μέρες).
Εγώ το συνδύασα με δουλειά. Αλλά δεν συμβουλέυω κάποιον να το κάνει, ειδικά αν έχει και άλλες υποχρεώσεις. Είναι απίστευτα δύσκολο. Γενικά ένα διδακτορικό είναι δυσκολο, πόσω μάλλον όταν δεν είσαι ουσιαστικά μέσα στο κλίμα των σπουδών, δεν έχεις επαφή με άλλουν φοιτητές ή ερευνητές ή καθηγήτές, δεν έχεις εύκολη πρ΄πσβαση σε βιβλιοθήκες (καλά είναι τα άρθρα τα οποία τα περισσ΄τερα μπορείς να τα βρεις, ειδικά τα ξενόγλωσσα, αλλά χρει΄ζονται και βιβλία που βρίσκονται πιο δύσκολα) και επιπλέον έχεις και μια λιγότερο ή περισσότερο απαιτητική δουλειά.

Όσο για το πόσο κοστίζει. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει μια απάντηση εσε αυτό. Εξαρτάται από το πού θα το κάνεις (Ελλάδα ή εξωτερικό), αν υπάρχουν δίδακτρα, αν έχεις υποτροφία (και για τι ποσό μιλάμε και για πού), αν το πανεπιστήμιο είναι κοντά σε αεροδρόμιο ή πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά, αν χρειάζετα να αγοράσεις πολλά βιβλία κλπ κλπ κλπ

Εγώ είχα υποτροφία για τα δίδακτρα, αλλά κάθε ταξίδι μου κόστιζε γύρω στα 600 ευρώ. Επί 7 χρόνια που έκανα να το τελειώσω.... Υπολόγισε! Πολλά που δεν πρόκειται να κάνω απόσβεση!

Γενικά το διδακτορικό για μένα συνεπάγεται τρέλλα, πάθος, κουράγιο, χρήμα, υπομονή, επιμονή, απογοήτευση και πείσμα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2017, 03:56:13 μμ »
μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το πανεπιστήμιο και πως μπορώ να κάνω αίτηση για υποτροφία;
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2017, 05:25:58 μμ »
Δεν υπάρχει -πρακτικά- διδακτορικό εξ αποστάσεως και πιστεύω πως δεν θα πρέπει να γίνεται διδακτορικό εξ αποστάσεως.

Ο κάθε υπ. διδάκτορας οφείλει και πρέπει να είναι μέρος της ερευνητικής ομάδας του τμήματός του ακόμα και στις περιπτώσεις των θεωρητικών διδακτορικών. Πρέπει να είσαι εκεί, να συμμετέχεις σε ομιλίες, παρουσιάσεις κ.λπ., να ρωτάς τους ΔΕΠ για ό,τι θέμα προκύψει, να βλέπεις τι γίνεται αν όχι κάθε μέρα όμως σίγουρα μια φορά την εβδομάδα. Αν δεν το κάνει ή αν κρατηθεί με ή χωρίς τη θέλησή του μακριά από το τμήμα του, τότε είναι ξένο σώμα. Και όχι, δεν πιστεύω πως αρκούν πέντε δέκα συνομιλίες μέσω skype/messenger σε διάστημα τριών - τεσσάρων μηνών με τον επιβλέποντα καθηγητή του γιατί τότε χάνεται στο διάστημα και ψηλαφεί το άγνωστο.

Γνώμη μου είναι να μην το κάνεις εξ αποστάσεως. Καλύτερα βρες μια θέση σε ένα συμβατικό πανεπιστήμιο. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2017, 05:37:08 μμ »
Κανονισμός Διδακτορικών Διατριβών EΑΠ

https://www.eap.gr/el/spoudes-sto-eap/ekpaideusi/kanonismoi/kanonismos-didaktorikwn-diatrivwn

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2017, 07:22:35 μμ »
μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το πανεπιστήμιο και πως μπορώ να κάνω αίτηση για υποτροφία;

Γι αυτο απευθυνεσαι στο πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2017, 01:29:06 μμ »
Εφ όσων μπορείς να έχεις επόπτες από διαφορετικά πανεπιστήμια, ή ακόμη και ανεξάρτητους ερευνητές, γιατί να πρέπει να πας σε ένα συγκεκριμένο πανεπιστήμιο?

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2017, 02:05:23 μμ »
Δεν υπάρχει -πρακτικά- διδακτορικό εξ αποστάσεως και πιστεύω πως δεν θα πρέπει να γίνεται διδακτορικό εξ αποστάσεως.

Ο κάθε υπ. διδάκτορας οφείλει και πρέπει να είναι μέρος της ερευνητικής ομάδας του τμήματός του ακόμα και στις περιπτώσεις των θεωρητικών διδακτορικών. Πρέπει να είσαι εκεί, να συμμετέχεις σε ομιλίες, παρουσιάσεις κ.λπ., να ρωτάς τους ΔΕΠ για ό,τι θέμα προκύψει, να βλέπεις τι γίνεται αν όχι κάθε μέρα όμως σίγουρα μια φορά την εβδομάδα. Αν δεν το κάνει ή αν κρατηθεί με ή χωρίς τη θέλησή του μακριά από το τμήμα του, τότε είναι ξένο σώμα. Και όχι, δεν πιστεύω πως αρκούν πέντε δέκα συνομιλίες μέσω skype/messenger σε διάστημα τριών - τεσσάρων μηνών με τον επιβλέποντα καθηγητή του γιατί τότε χάνεται στο διάστημα και ψηλαφεί το άγνωστο.

Γνώμη μου είναι να μην το κάνεις εξ αποστάσεως. Καλύτερα βρες μια θέση σε ένα συμβατικό πανεπιστήμιο.

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι και να γίνεται, όπως τα περιγράφεις, ωστόσο σε πολλά ελληνικά πανεπιστημία στις θεωρητικές επιστήμες (για αυτά τα αει και τις επιστήμες ξέρω, γι αυτά και γράφω), δεν γίνεται αυτό που λές πολύ σωστά και έχω υπογραμμίσει...δεν υπάρχει ερευνητική ομάδα και η συμμετοχή του υπ. διδάκτορα σε ομιλίες, παρουσιάσεις κλπ. δεν είναι συχνή...αν διαβάσεις την σχετική συζήτηση εδώ στο φόρουμ σχετικά με τα διδακτορικά γενικώς, θα δεις ότι υπάρχουν υπ. διδάκτορες σε διάφορα αει στην Ελλάδα, οι οποίοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες, ακόμη και στο να βρούν αραιά και που τον επόπτη της διατριβής και να συζητήσουν....δεν συζητάμε για ερευνητικές ομάδες κλπ...αναφέρομαι πάντα στα συμβατικά διδακτορικά όχι σε εξ αποστάσεως...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2017, 07:47:01 μμ »
Εφ όσων μπορείς να έχεις επόπτες από διαφορετικά πανεπιστήμια, ή ακόμη και ανεξάρτητους ερευνητές, γιατί να πρέπει να πας σε ένα συγκεκριμένο πανεπιστήμιο?

Γιατί κάποιο πανεπιστήμιο πρέπει να σε αναγορεύσει διδάκτορα. Σε αναγορεύει το πανεπιστήμιο στο οποίο υπάγεται το τμήμα στο οποίο υπηρετεί ο κύριος επιβλέπων της διατριβής. Τα υπόλοιπα μέλη της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής μπορεί να μην ανήκουν στο πανεπιστήμιο ή στο τμήμα στο οποίο εκπονείς.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2017, 08:09:26 μμ »
κατάλαβα.. ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2017, 09:24:28 μμ »
Γεια σας! Έχει κάνεις κάποιος μέλος εξ αποστάσεως διδακτορικό; Πόσο κοστισε; θεωρείτε ότι μπορεί να συνδυαστεί με δουλειά;

nipiagogos1988,

δες και αυτή τη συζήτηση στο forum. Ζύγισέ τα όλα. Κάθε απόφαση έχει τα υπέρ και τα κατά.

http://www.pde.gr/index.php?topic=5747.560
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2017, 10:35:38 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2017, 01:42:31 πμ »
Κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι και να γίνεται, όπως τα περιγράφεις, ωστόσο σε πολλά ελληνικά πανεπιστημία στις θεωρητικές επιστήμες (για αυτά τα αει και τις επιστήμες ξέρω, γι αυτά και γράφω), δεν γίνεται αυτό που λές πολύ σωστά και έχω υπογραμμίσει...δεν υπάρχει ερευνητική ομάδα και η συμμετοχή του υπ. διδάκτορα σε ομιλίες, παρουσιάσεις κλπ. δεν είναι συχνή...αν διαβάσεις την σχετική συζήτηση εδώ στο φόρουμ σχετικά με τα διδακτορικά γενικώς, θα δεις ότι υπάρχουν υπ. διδάκτορες σε διάφορα αει στην Ελλάδα, οι οποίοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες, ακόμη και στο να βρούν αραιά και που τον επόπτη της διατριβής και να συζητήσουν....δεν συζητάμε για ερευνητικές ομάδες κλπ...αναφέρομαι πάντα στα συμβατικά διδακτορικά όχι σε εξ αποστάσεως...
Θεωρώ πως είναι θέμα του πόσο δραστήριο ερευνητικά είναι το τμήμα εκπόνησης της διατριβής. Αν παρακινεί τον υπ. διδάκτορα να παραβρίσκεται έστω και με την κοινοποίηση εκδηλώσεων-ομιλιών κ.λπ., τότε μόνο θετικά μπορούν να υπάρξουν για την έρευνά του. Οπότε όχι, δεν πιστεύω πως είναι κανόνας αυτό που περιγράφεις.
Από εκεί και πέρα παίζει τεράστιο ρόλο και η επιμονή του ίδιου του υπ. διδ. να κυνηγήσει την παρουσία του στο πανεπιστήμιο. Αν είναι ικανοποιημένος από μία ισχνή εξάμηνη π.χ. παρουσία λίγων λεπτών στο τμήμα του, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά στην έρευνά του και δεν επιδιώκει να το διορθώσει για τους δικούς του λόγους ευκολίας.

Στη δική μου περίπτωση όντως υπήρξε κάποια απόσταση από τον επιβλέποντά μου, αλλά προφανώς λόγω του ότι υπάρχει ένα τεράστιο background γνώσεων και χειρισμού της έρευνας από μεριάς του, αυτό το θέμα -ευτυχώς για εμένα- δείχνει να διευθετήθηκε. Είναι λοιπόν και θέμα της ποιότητας του επιβλέποντος το αν θα αφήσει τον υπ. διδ. χωρίς συμμετοχή στην ερευνητική παρουσία του τμήματός του. 

Κακά τα ψέματα, το διδακτορικό είναι μεν μια ανεξάρτητη έρευνα, αλλά δεν παύει να προσδίδει στον υπ. διδ. την ιδιότητα του φοιτητή. Και καλό θα είναι οι συνάδελφοι να μην μένουν με την εντύπωση πως "δεν πατάμε στο πανεπιστήμιο, γράφουμε όποτε το θυμηθούμε και αυτό είναι όλο" γιατί ΔΕΝ είναι αυτό το διδακτορικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2017, 01:44:06 πμ από maria_1 »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2017, 10:22:31 πμ »
και εξ αποστάσεως και με δουλειά και χωρίς ερευνητικά προγράμματα , συνέδρια κλπ
δλδ : να πηγαίνεςι στη δουλειά το πρωι, κανα 8ωρο, η οποια δουλεια ουδεμια σχεση θα έχει με το διδακτορικο  μετά να γυριζεις σπιτι μονος σου και κατα τις 6-7 να διαβάζεις και κανα 2ωρο στο σπιτι ΕΑΝ έχεις χώρο , ησυχια κλπ και να πατας στο πανεπιστημιο μια το μήνα??!

Δουλευομαστε?
αυτά δεν είναι δδιακτορικά, μου θυμίζουν τα μεταπτυχιακά Ειδικής από Ιταλοβουλγαρίες συνάδελφοιιιιι
 ;D

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2017, 12:01:37 μμ »
και εξ αποστάσεως και με δουλειά και χωρίς ερευνητικά προγράμματα , συνέδρια κλπ
δλδ : να πηγαίνεςι στη δουλειά το πρωι, κανα 8ωρο, η οποια δουλεια ουδεμια σχεση θα έχει με το διδακτορικο  μετά να γυριζεις σπιτι μονος σου και κατα τις 6-7 να διαβάζεις και κανα 2ωρο στο σπιτι ΕΑΝ έχεις χώρο , ησυχια κλπ και να πατας στο πανεπιστημιο μια το μήνα??!

Δουλευομαστε?
αυτά δεν είναι δδιακτορικά, μου θυμίζουν τα μεταπτυχιακά Ειδικής από Ιταλοβουλγαρίες συνάδελφοιιιιι
 ;D


Κοίτα, εγώ δούλευα (6 ώρες) και μετά διάβαζα άλλο ένα 6ωρο κάθε μέρα..... Ο υπολογιστής έκλεινε στις 10 το βράδυ.
Στο πανεπιστήμιο πήγαινα κάθε 3 μήνες.
Δεν θεωρώ ότι το διδακτορικό μου θυμίζει μεταπτυχιακό "Ειδικής από Ιταλοβουλγαρίες". Και αυτό δεν το λέω εγώ. Το λένε οι εξεταστές μου, τα περιοδικά τα οποία δημοσίευσαν άρθρα μου, τα συνέδρια στα οποία είχα εισήγηση (1-2 διεθνή κάθε χρόνο), το πανεπιστήμιο στο οποίο διδάσκω τώρα (πήρα μια ανάθεση 407 ανάμεσα σε άλλυς 5 υποψηφίους, λόγω του βιογραφικού μου και μόνο). Είναι λίγο (έως πολύ) προσβλητικό αυτό. Υποβιβάζεις μια δουλειά χωρίς να έχεις ιδέα γι' αυτήν.
Αν ήταν δύσκολο να ολοκληρώσω τη διατριβή μου; Το είπα πολλές φορές, ήταν απίστευτα δύσκολο. Ήθελε πολύ πείσμα και πολλή επιμονή και επιμονή. Είναι όμως και ο χαρακτήρας μου να μην παρατάω τίποτα. Πολλές φορές έφτασα στα όρια μου, τόσο από κούραση όσο και από απογοήτευση, αλλά συνέχισα μέχρι το τέλος. Εκεί έγκειται για μένα η δυσκολία της απόστασης. Αν ήμουν στο πανεπιστήμιο, θα είχα γύρω μου ένα υ[ποστηρικτικό δίκτυο, είτε πρόκειται για ανθρώπους, είτε πρόκειται για ευκολότερη και αμεσότερη πρόσβαση σε βιβλιογραφία, είτε π΄ροκειται για εξάσκηση στη γλώσσα (μιας και η διατριβή μου δεν ήταν στα Ελληνικά),είτε πρόκειται για ένταξη στο "φοιτητικό"/"σπουδαστικό" κλίμα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.