*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών 1 έτους για διαμονή και εργασια στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 10116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, δεδομένης της μισθολογικής μας μείωσης τα τελευταία χρόνια, λόγω των μνημονίων, σκέφτομαι αρκετό καιρό τωρα να μπω στην διαδικασία να ψάξω για εργασία στο εξωτερικό. Επειδή δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα του κλάδου Πληροφορικής, εδώ στην Ελλάδα, για να την καταγράψω στο βιογραφικό μου, γνωρίζω ότι δεν είναι εύκολο να προσληφθώ εύκολα και με πάρα πολύ καλές απολαβές από εταιρεία στο εξωτερικό και να αποφασίσω επομένως να παραιτηθώ. Πριν από 1 χρόνο έμαθα ότι υπάρχει άδεια άνευ αποδοχών της οποίας την ύπαρξη αγνοούσα μέχρι τότε.
Το ερώτημά μου είναι το εξής : Μπορεί κάποιος να λάβει την εν λόγω άδεια προτάσσοντας ως δικαιολογία στην αίτηση προσωπικούς λόγους ;
Σημειωτέον ότι δεν έχω οικογένεια. Ο μόνος στόχος μου είναι να δοκιμάσω την τύχη μου έξω με απώτερο σκοπό την μόνιμη εγκατάσταση μου στο εξωτερικό και την παραίτηση μου κάποια στιγμή από το δημόσιο.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, αν καταφέρω να βρω εργασια  και λάβω την άδεια άνευ αποδοχών, τότε θα υπάρξει κάποιο προβλημα με την θέση μου στο δημόσιο αν ενημερωθεί το υπουργείο οικονομικών (όχι από μένα) για την απασχόλησή μου στο εξωτερικό ;
Θα επιθυμούσα απαντήσεις από συναδέλφους που έχουν γνώση του θέματος λόγω και της διοικητικης τους εμπειρίας ή και από όσους έλαβαν άδεια για τον ίδιο λόγο.
Τέλος θα χαρώ αν δεν γνωρίζει κάποιος το θέμα να μου προτείνει τα αρμόδια τμήματα των υπουργείων παιδείας και οικονομικών ώστε να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους απευθύνω τα παραπάνω ερωτήματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
vigor για ποιες άδειες υπάρχουν και αν τις δικαιούσαι, κάνε ένα γκουγκλάρισμα να βρεις τον νόμο περί αδειών των εκπαιδευτικών. Επειδή κάποια στιγμή του είχα ρίξει μία ματιά, νομίζω ότι δεν είναι ακατόρθωτο να πάρεις άνευ αποδοχών, παρόλο που δεν έχεις οικογένεια (γιατί αυτοί με παιδιά δικαιούνται άνευ αποδοχών έως 3 χρόνια) ΑΛΛΑ νομίζω ότι πάντα υπάρχει η δέσμευση ότι πρέπει μετά την άδεια να υπηρετήσεις στο δημόσιο για χρόνο τουλάχιστον 3πλάσιο (ή 2πλάσιο; δεν θυμάμαι) του χρόνου της άδειας. Δλδ για άδεια 1 χρόνου, πρέπει μετά να μείνεις στην εκπαίδευση για τουλάχιστον άλλα 2 ή 3 χρόνια. Αυτή η δικλείδα υπάρχει νομίζω για να μην παίρνουν οι υπάλληλοι τέτοιες άδειες αβέρτα και μετά την κοπανάνε ή παίρνουν σύνταξη . Τεσπά, αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πολύ πιθανό εάν την πάρεις και δουλέψεις εξωτερικό μετά να χρειάζεται να γυρίσεις πίσω να δουλέψεις πάλι στην εκπαίδευση για λίγα χρόνια ή εάν δεν το κάνεις να πρέπει να πληρώσεις πολλά λεφτά. Ένιγουέι, ψάξτο και ρώτα και τον υπεύθυνο για τις άδειες στην ΔΔΕ που ανήκεις. Το ίδιο και για την απασχόληση στο εξωτερικό. Νομίζω επιτρέπεται εφόσον φορολογείσαι κανονικά στην ξένη χώρα και έχει δώσει την σχετική άδεια το ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που ζητάς είναι πολυ΄δύσκολο και δεν επιτρέπεται από την Ελληνική νομοθεσία. Δηλαδή αφού εισαι δημόσιος υπάλληλος του Ελληνικου κράτους δεν μπορείς να πάρεις άδεια ανευ αποδοχών για να δουλέψεις στο εξωτερικό. Οι προσωπικοι λόγοι πρέπει να αναφερθούν στην αίτηση προς το ΠΥΣΔΕ αναλυτικά και στη συνέχεια να συνεδριάσει για το αν θα σου δώσει άδεια. Να ξέρεις όμως ότι πολύ δύσκολα δίνουν άδειες ανευ αποδοχών ειδικά γαι ειδικότητες που δεν υπάρχει πλεόνασμα εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
ότι πρέπει να υπηρετήσεις πολλαπλάσιο χρόνο εάν πάρεις ΑΑΑ, πρώτη φορώ το ακούω! Βασικά ξέρω ότι αυτό ισχύει για άδειες με αποδοχές μόνο. Εάν τυχόν ισχύει και για ΑΑΑ θα μου είναι μεγάλη έκπληξη έως και σοκ. Επίσης εξ όσων ξέρω, δικαιούμαστε πλέον 5 έτη ΑΑΑ αντί τριών που ήταν μέχρι πρόσφατα.
Το θέμα της εργασίας είναι μάλλον όπως τα λέει η/ο hapiness. Με ερώτημα σου στην υπήρεσία, μπορείς να παρεις ή όχι εγκριση.
Εύκολα παίρνει κανείς ΑΑΑ και χωρίς οικογένεια υποθέτω επίσης.
Αυτό που έχω να πω επί του δικαιώματος να δουλεύουμε, είναι ότι μονο με δικηγόρο θα έβγαζε άκρη κανείς έγκυρα σε αυτό το θέμα, διότι τι θα σου πει το κάθε τμήμα του υπουργείου προφορικά δεν θα συμπέσει με το ιδιο που θα σου απαντησουν γραπτα, εαν τους κανεις το ιδιο ερωτημα. Επίσης, μου φαίνεται εξαιρετικα δυσκολο να κανεις ενα ερωτημα στο υπουργειο χωρις βοηθεια δικηγορου σε αυτο το θεμα, διοτι ειναι αρκετα απαιτητικο τόσο στην διατύπωση τού όσο και στην ερμηνεία της απάντησης, όταν αυτη σου ερθει με το καλό.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Happiness, σ' ευχαριστώ πολύ!

Την τρέχουσα χρονιά υπηρετώ σε ΔΠΕ της πρωτεύσουσας και η αλήθεια είναι όσο περίεργο κι αν ακούγεται, ότι η υπεύθυνη των αδειών είναι στην κοσμάρα της, ελάχιστα επικοινωνιακή και καθόλου συνεργάσιμη. Κυρίως για τους λόγους αυτούς αποφάσισα να απευθύνω εδώ τα ερωτήματά μου.

Εψαξα για λίγο στο διαδίκτυο και βρήκα ένα πρόσφατο έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας που εστάλει προς τις διευθύνσεις, του οποίου παραθέτω το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα αυτό :

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/enimerosi-gia-tis-adeies-aney-apodohon-ekpaideytikon-pe-kai-de

Δλδ για άδεια 1 χρόνου, πρέπει μετά να μείνεις στην εκπαίδευση για τουλάχιστον άλλα 2 ή 3 χρόνια. Αυτή η δικλείδα υπάρχει νομίζω για να μην παίρνουν οι υπάλληλοι τέτοιες άδειες αβέρτα και μετά την κοπανάνε ή παίρνουν σύνταξη .

Αν ισχύει όντως αυτό που αναφέρεις δεν είναι και τόσο καλό για μένα. Γιατί είναι κομματάκι δύσκολο αν βρω μια εταιρεία στο εξωτερικό να τους πω ότι πρόκειται να φύγω μετά από 1 χρόνο, εκτός κι αν δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιοι. Εκτός αυτού, και για μένα δεν είναι καλό γιατί θα αναγκαστώ να γυρίσω πίσω να υπηρετήσω τον χρόνο που απαιτείται (2 ή 3 έτη) και φτου και πάλι από την αρχή να ψάξω για δουλειά, σπίτι κλπ τόσο στην Ελλάδα και μετά το πέρας της υποχρεωτικής υπηρέτησης και στο εξωτερικό, κάτι δηλαδή σαν την περιήγησή μου στην μισή Ελλάδα κατά τα πρώτα 7-8 χρόνια υπηρεσίας μου. :-X

Νομίζω επιτρέπεται εφόσον φορολογείσαι κανονικά στην ξένη χώρα και έχει δώσει την σχετική άδεια το ΠΥΣΔΕ.

Αν κατάλαβα καλά πρέπει εγώ να αναφέρω στην αίτησή μου προς το ΠΥΣΠΕ και το ΑΠΥΣΠΕ ότι θα εργάζομαι κατά το διάστημα της άδειας στο εξωτερικό ; Μήπως έτσι υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες απόρριψης της αίτησης ;

Ενημέρωση: Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο έγγραφο στο νετ, που να αναφέρει ότι μετά την άδεια άνευ αποδοχών 1 έτους υποχρεούμαστε να υπηρετήσουμε τον 2πλάσιο ή 3πλάσιο χρόνο της διάρκειας της άδειας, μέχρι να ξαναζητήσουμε ξανά για ακόμη 1 έτος.

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
ότι πρέπει να υπηρετήσεις πολλαπλάσιο χρόνο εάν πάρεις ΑΑΑ, πρώτη φορώ το ακούω! Βασικά ξέρω ότι αυτό ισχύει για άδειες με αποδοχές μόνο. Εάν τυχόν ισχύει και για ΑΑΑ θα μου είναι μεγάλη έκπληξη έως και σοκ. Επίσης εξ όσων ξέρω, δικαιούμαστε πλέον 5 έτη ΑΑΑ αντί τριών που ήταν μέχρι πρόσφατα.
Το θέμα της εργασίας είναι μάλλον όπως τα λέει η/ο hapiness. Με ερώτημα σου στην υπήρεσία, μπορείς να παρεις ή όχι εγκριση.
Εύκολα παίρνει κανείς ΑΑΑ και χωρίς οικογένεια υποθέτω επίσης.
Αυτό που έχω να πω επί του δικαιώματος να δουλεύουμε, είναι ότι μονο με δικηγόρο θα έβγαζε άκρη κανείς έγκυρα σε αυτό το θέμα, διότι τι θα σου πει το κάθε τμήμα του υπουργείου προφορικά δεν θα συμπέσει με το ιδιο που θα σου απαντησουν γραπτα, εαν τους κανεις το ιδιο ερωτημα. Επίσης, μου φαίνεται εξαιρετικα δυσκολο να κανεις ενα ερωτημα στο υπουργειο χωρις βοηθεια δικηγορου σε αυτο το θεμα, διοτι ειναι αρκετα απαιτητικο τόσο στην διατύπωση τού όσο και στην ερμηνεία της απάντησης, όταν αυτη σου ερθει με το καλό.
Estella σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις. Ηδη έχω ρωτήσει τον δικηγόρό μου για το τι μπορεί να γίνει σχετικά με την θέση μου στο δημόσιο, αν δουλεύω στο εξωτερικό και γίνει γνωστό από μένα ή το παιδείας στο οικονομικών. Μου είπε ότι θα το ρωτήσει και θα με καλέσει από εβδομάδα.
Πριν από λίγο διάβαζα και το νήμα που είχε ανοιχθεί παλιότερα για τις άδειες ανευ αποδοχών στο οποίο γίνονται ποσταρίσματα ακόμη.
Να με συγχωρέσουν οι moderators του site, γιατί δεν το είχα προσέξει καλά πριν και άνοιξα παρόμοιο θέμα.
Από την άλλη οι άδειες άνευ αποδοχών απ' ότι κατάλαβα είναι πολλών ειδών και θεώρησα ότι καλό θα ήταν να υπάρχει νήμα για τις ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Από το παλιό νήμα http://www.pde.gr/index.php?topic=1661.0 ενημερώθηκα ότι πρέπει να έχουμε στο νου μας να προσκομίσουμε το βιβλιάριο υγείας  εγκαίρως (μέχρι την 01-09 κάθε έτους) σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να έχουμε υγειονομική περίθαλψη και να μην πληρώνουμε τις σχετικές εισφορές.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι θεωρώ, στην δική μου περίπτωση, μικρό το χρονικό διάστημα που δίδεται σαν προθεσμία για να καταταθεί η άδεια, δηλαδή μέχρι την 30η Ιουνίου. Υπάρχει περίπτωση να μην βρω εργασία στο εξωτερικό μέχρι τότε και να χάασω την ευκαιρία να αιτηθώ την άδεια :-X :-\ :(
Θα το σκεφτώ να τους κάνω ερώτημα μέσω της υπηρεσίας μου, αλλά το θέμα είναι πότε θα λάβω την απάντηση, αν και νομίζω ότι οφείλουν να απαντήσουν σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
vigor
Πέρα από όσα ανέφερα παραπάνω ισχύουν τα εξής:
1) Το να υπηρετετήσεις για καποιο χρονικό διάστημα μετά την άδεια ισχύει μόνο για τις άδειες με αποδοχές
2) κανέα ΠΥΣΔΕ δεν υπάρχει περίπτωση να δωσει άδεια ανευ αποδοχών με τον ισχυρισμό ότι κάποιος θα δουλέψει σο εξωτερικό. Όπως είπα αυτό δεν επιτρέπεται από την νομοθεσία σε κανονικές συνθηκες
3) Οποιαδήποτε απασχόληση εκπαδευτικού εκτός από την παροχή έργου στο Υπουργείο (λογος για τον οποίο διορίστηκε) πρέπει να πάρει την έγκριση του ΠΥΣΔΕ. Οπότε για να κάνεις οτοδήποτε θέλει έγκριση από το ΠΥΣΔΕ
4) Η παροχή άδεις ανευ αποδοχών δεν είναι τόσο εύκολη ειδικά στις μέρες μας. Αν φύγει κάποιος θα πρέπει την θέση του να πάρει ένας από την διάθεση και με την σειρά του κάποιος άλλος κπ. Τέλος θα πρέπει να διοριστεί αναπληρωτής για τον οποίο θα πρέπει να εγκιθεί το ανάλογο κονδύλι από τα χρήματα για τους αναπληρωτές. Το ότι ο αδειούχος δεν πληρώνεται δεν μετράει εφόσον τα χρήματα προέρχονται απο διαφορετικά κονδύλια.
Εγώ αυτά ξέρω.
Οταν σου πει ο δικηγός σου κάνε μία ανάρτηση για να μάθουμε τι ακριβώς ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Άρα δεν ισχύει αυτό που σου είπα για τον χρόνο υπηρέτησης. Νομίζω η πιο σωστή συμβουλή ήταν αυτή της Estella80. Δικηγόρος->γραπτό ερώτημα προς το υπουργείο->γραπτή απάντηση. Επίσης, πρώτα βρίσκεις δουλειά και συμφωνείς με τους εργοδότες ότι θα αρχίσεις από Σεπτέμβριο και μετά κάνεις αίτηση για άδεια. Εάν δεν την πάρεις, απλά παραιτήσε από την άλλη δουλειά. Επικαλείσαι προσωπικούς λόγους ή λες την αλήθεια. Όπως και να χει δεν θα σε σφάξουν.

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Αυτό που ζητάς είναι πολυ΄δύσκολο και δεν επιτρέπεται από την Ελληνική νομοθεσία. Δηλαδή αφού εισαι δημόσιος υπάλληλος του Ελληνικου κράτους δεν μπορείς να πάρεις άδεια ανευ αποδοχών για να δουλέψεις στο εξωτερικό. Οι προσωπικοι λόγοι πρέπει να αναφερθούν στην αίτηση προς το ΠΥΣΔΕ αναλυτικά και στη συνέχεια να συνεδριάσει για το αν θα σου δώσει άδεια. Να ξέρεις όμως ότι πολύ δύσκολα δίνουν άδειες ανευ αποδοχών ειδικά γαι ειδικότητες που δεν υπάρχει πλεόνασμα εκπαιδευτικών.
Συνάδελφε που αναγράφεται στην Ελληνική νομοθεσία κάτι τέτοιο ; Στο ΑΠΥΣΠΕ/ΑΠΥΣΔΕ πηγαίνει η αίτηση απ' όσο γνωρίζω ειδικά όταν είναι πάνω από 1 μηνα.
Σε πλεόνασμα είναι η ειδικότητα κατά κύριο λόγο στα περισσότερα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ της χώρας.
ΥΓ. Platonas, στο έγγραφο του υπουργείου παιδείας για το οποίο παρέθεσα λινκ, σε προηγούμενο μήνυμά μου, στην παράγραφο δ αναφέρεται ότι δίδεται αδεια Ανευ αποδοχών 5 ετών μάλιστα, για απασχόληση σε διεθνή οργανισμό που μετέχει ή Ελλαδα ή στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Και ρωτώ εγώ πως είναι δυνατόν να επιτρέπουν την απασχόληση στον αιτούντα άδειας άνευ αποδοχών τη στιγμή που, όπως μου λες δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο από την Ελληνική νομοθεσία.;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2017, 11:48:33 μμ από vigor »

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε, καλησπέρα.
Έβγαλες άκρη με τις άδειες άνευ αποδοχών; Είμαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα με σένα. Επιτρέπεται να δουλέψεις στο εξωτερικό;

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Η happiness μπλέχτηκε με την υποχρέωση που έχουν όσοι λαμβάνουν άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης (άρ.58, παρ.7 του Υπαλληλικού Κώδικα).

Από τη δική μου εμπειρία (η οποία είναι αρκετά διαφορετική από αυτή του platonas):

1) Τα τελευταία χρόνια έχει βρεθεί η φόρμουλα τα λεφτά που γλιτώνονται από τις Άδειες άνευ Αποδοχών (τις πολύμηνες, όχι του 1 μήνα) να διατίθενται για τις προσλήψεις Αναπληρωτών. Οπότε η χορήγηση τέτοιας άδειας είναι αρκετά εύκολη. Η άδεια λαμβάνεται τουλάχιστον μέχρι 31/8 του επόμενου έτους και δύσκολα ανακαλείται.

2) Μπορείς να ζητήσεις άδεια για σοβαρούς προσωπικούς/ιδιωτικούς λόγους (δεν χρειάζεται να είσαι πλήρως αναλυτικός για τους λόγους αυτούς).

3) Γνωρίζω προσωπικώς άτομα που έλαβαν Άδεια άνευ Αποδοχών με πρόθεση να εργαστούν στο εξωτερικό (και εργάζονται ήδη). Φυσικά στην υπηρεσία τους δεν είπαν ότι θα εργαστούν στο εξωτερικό (καλύτερα για αυτούς γιατί θα έμπλεκαν χειρότερα). Κάποιοι είχαν πάρει συνολικά (όχι με μία αίτηση) άδεια για 3 έτη (τόσο επιτρεπόταν παλιότερα) και επειδή πήγαν ΠΟΛΥ καλά στο εξωτερικό τελικά παραιτήθηκαν από ΔΥ (σημαντική απόφαση αυτή).

4) Δεν υπάρχει περίπτωση να ενημερωθεί το Υπουργείο Οικονομικών περί του θέματος παρά μόνο με «καρφωτή» (και πάλι δεν πρόκειται να κάνουν κάτι, εφόσον για τις αμοιβές στο εξωτερικό φορολογείσαι στη χώρα όπου εργάζεσαι).

5) Το Υπηρεσιακό Συμβούλιο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να χορηγήσει Άδεια Άσκησης Ιδιωτικού Έργου σε υπάλληλο που τελεί σε διαθεσιμότητα ή σε άδεια άνευ αποδοχών. Σχετ. βλ. Γνωμοδότηση 183/2014 του ΝΣΚ (αναζήτηση στο http://nsk.gov.gr/web/nsk/anazitisi-gnomodoteseon). Σου συνοψίζω το σκεπτικό: η χορήγηση άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου προϋποθέτει την πραγματική άσκηση καθηκόντων από τον υπάλληλο, προς τα οποία μάλιστα πρέπει να συμβιβάζεται και το έργο για το οποίο ζητείται η άδεια της υπηρεσίας. Υπάλληλος που τελεί σε διαθεσιμότητα ή σε άδεια άνευ αποδοχών δεν έχει (Σ.Σ. αναστέλλεται κατά τη διάρκειά τους) πραγματική άσκηση καθηκόντων, άρα…

6) Η περίπτωση του άρ.51, παρ.4 του Υπαλληλικού Κώδικα για αποδοχή θέσης στην Ευρωπαϊκή Ένωση ή σε διεθνή οργανισμό, στον οποίο μετέχει η Ελλάδα, αποτελεί ρητή εξαίρεση (και πάλι βέβαια δεν χορηγείται άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου).

7) ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη: Δικηγόρος χρειάζεται μόνο αν κάποιο θέμα πάει (ή μπορεί να πάει) δικαστικώς. Δεν χρειάζεται για διατύπωση ερωτήματος στο Υπουργείο Παιδείας, όπου στα δύσκολα θέματα θα λάβεις μια ωραιότατη απάντηση του στυλ: «Για το θέμα αυτό ισχύουν αυτές και αυτές οι διατάξεις, μπλα-μπλα…», χωρίς καμία ερμηνεία τους.

Αποσυνδεδεμένος Manuel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158537
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.