*

Αποστολέας Θέμα: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ  (Αναγνώστηκε 6250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 01:46:14 μμ »
Προσλήφθηκα στην Ε φάση σε γενικό λυκειο αντικαθιστωντας μια μονιμη που πήρε απόσπαση και ειχε 21 ωρες. Εγώ έχω 23 οπότε με εστειλαν για συμπλήρωση ωραρίου σε ΕΠΑΛ να κάνω 2 ώρες ΣΕΠ! Δεν το θέλω με τίποτα γτ ειναι ένα αντικείμενο για το οποίο έχω πλήρη άγνοια, να μην πω δε, για το πώς αντιμετωπίζουν το μαθημα οι μαθητές του συγκεκριμενου ΕΠΑΛ. Δεν έχω ξαναδει τέτοια κατασταση και έχω ξαναδουλέψει σε ΕΠΑΛ
Θέλω να ρωτήσω τα εξής, και αν ξερει καποιος να με βοηθήσει.
1) Ο φιλόλογος μπορεί να διδάξει το εν λόγω μάθημα; το έχει ως αναθεση στα ΕΠΑΛ;
2) Μπορώ να κάνω ένσταση στη β/θμια για να μην το αναλάβω ως ελλιπώς καταρτισμένη στο αντικείμενο;
3) Αν μεινω με 21 ώρες τελικά (που δεν το βλέπω βεβαια να συμβαινει αλλά λέμε) θα εχει επίπτωση στα μόρια και στο μισθό;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 02:48:51 μμ »
Προσλήφθηκα στην Ε φάση σε γενικό λυκειο αντικαθιστωντας μια μονιμη που πήρε απόσπαση και ειχε 21 ωρες. Εγώ έχω 23 οπότε με εστειλαν για συμπλήρωση ωραρίου σε ΕΠΑΛ να κάνω 2 ώρες ΣΕΠ! Δεν το θέλω με τίποτα γτ ειναι ένα αντικείμενο για το οποίο έχω πλήρη άγνοια, να μην πω δε, για το πώς αντιμετωπίζουν το μαθημα οι μαθητές του συγκεκριμενου ΕΠΑΛ. Δεν έχω ξαναδει τέτοια κατασταση και έχω ξαναδουλέψει σε ΕΠΑΛ
Θέλω να ρωτήσω τα εξής, και αν ξερει καποιος να με βοηθήσει.
1) Ο φιλόλογος μπορεί να διδάξει το εν λόγω μάθημα; το έχει ως αναθεση στα ΕΠΑΛ;
2) Μπορώ να κάνω ένσταση στη β/θμια για να μην το αναλάβω ως ελλιπώς καταρτισμένη στο αντικείμενο;
3) Αν μεινω με 21 ώρες τελικά (που δεν το βλέπω βεβαια να συμβαινει αλλά λέμε) θα εχει επίπτωση στα μόρια και στο μισθό;

1) Είναι ανάθεση σε ΟΛΟΥΣ τους κλάδους, και στα ΕΠΑΛ. Υπάρχει σειρά προτεραιότητας σε περίπτωση που το θέλουν περισσότεροι (μεταπτυχιακά, σεμινάρια κλπ)
http://srv-dide-v-ath.att.sch.gr/dide/docs/dieythinsi/ekpaideytika/ana8eseis_ma8imatwn/fek-2605-23-8-2016.pdf

2) Δεν μπορείς να κάνεις ένσταση (που να έχει κάποια τύχη) μόνο σε ανθρώπινο επίπεδο συνεννόησης θα μπορούσες να διεκδικήσεις κάτι και όχι ως απαίτηση

3) Δεν υπάρχει επίπτωση για τους πλήρους ωραρίου. Αν δεν μπορούν να σου βρουν ώρες τότε συμπληρώνεις με γραμματειακή υποστήριξη ή βεβαιώνει την αδυναμία συμπλήρωσης ωραρίου ο περιφερειάρχης αν θυμάμαι καλά. Πάντως δεν είναι δικό σου πρόβλημα, αν δεν σου βρουν ώρες

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 03:21:47 μμ »
Η γραμματειακή υποστήριξη δεν ισχύει πλέον γτ δεν υπάρχει στο myschool για να δηλωθεί, δεν προβλέπεται. Αλλιώς θα είχαμε ξεμπερδέψει.
Σ ευχαριστώ για τη βοήθεια. καταλαβαίνω ότι θα μείνω με το 2ωρο ΣΕΠ μάλλον, δυστυχώς. Άσε που είναι σε σχολείο 8 χλμ μακρια από το άλλο της τοποθέτησης και στο χειροτερο τμημα του σχολείου φυσικά...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 05:31:03 μμ »
Στο δικό μας ΕΠΑΛ κάνουν άνθρωποι ώρες γραμματειακής. Η διεύθυνση τους έβαλε να δηλώσουν όσους ήθελαν να απασχοληθούν εκεί γιατί περίσσευαν πολλοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 07:54:59 μμ »
Μα γι αυτο βρεθηκαν αυτες οι 2 ωρες ......ποιος αλλος θα επαιρνε το χειροτερο τμημα !!!!
Μακαρι να μην υπηρχαν να εμενες στο 21!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 09:08:11 μμ »
Προσλήφθηκα στην Ε φάση σε γενικό λυκειο αντικαθιστωντας μια μονιμη που πήρε απόσπαση και ειχε 21 ωρες. Εγώ έχω 23 οπότε με εστειλαν για συμπλήρωση ωραρίου σε ΕΠΑΛ να κάνω 2 ώρες ΣΕΠ! Δεν το θέλω με τίποτα γτ ειναι ένα αντικείμενο για το οποίο έχω πλήρη άγνοια, να μην πω δε, για το πώς αντιμετωπίζουν το μαθημα οι μαθητές του συγκεκριμενου ΕΠΑΛ. Δεν έχω ξαναδει τέτοια κατασταση και έχω ξαναδουλέψει σε ΕΠΑΛ
Θέλω να ρωτήσω τα εξής, και αν ξερει καποιος να με βοηθήσει.
1) Ο φιλόλογος μπορεί να διδάξει το εν λόγω μάθημα; το έχει ως αναθεση στα ΕΠΑΛ;
2) Μπορώ να κάνω ένσταση στη β/θμια για να μην το αναλάβω ως ελλιπώς καταρτισμένη στο αντικείμενο;
3) Αν μεινω με 21 ώρες τελικά (που δεν το βλέπω βεβαια να συμβαινει αλλά λέμε) θα εχει επίπτωση στα μόρια και στο μισθό;
Μήπως ρισκάρεις έτσι να σε στείλουν σε άλλο σχολειο για τις 2 ώρες;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 12:37:58 πμ »
Πιθανόν ρισκάρω γι αυτό αναρωτιέμαι αν πρέπει να πιέσω, αν με συμφέρει.
loulou πώς γινεται αυτό; δεν υπαρχει ανάλογη εντολή στο μy school ή έτσι είπαν σε μενα! Μπορεις να τους ρωτήσεις; μπας και βγάλω κάποια άκρη.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 02:10:32 πμ »
Δεν ξέρω τι ισχύει στη διεύθυνσή σου...ή μάλλον, εφόσον μένουν ακάλυπτες οι ώρες πρέπει κάποιον να διαθέσουν που δεν συμπληρώνει ωράριο και επειδή είσαι και αναπληρώτρια και μάλιστα Ε φάσης, διέθεσαν εσένα. Θα είχες λόγο αν κάποιος από τους μόνιμους του σχολείου συμπλήρωνε ωράριο με γραμματειακή υποστήριξη ενώ το δίωρο παρέμενε ακάλυπτο τόσο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 01:15:12 μμ »
Η γραμματειακή υποστήριξη δεν ισχύει πλέον γτ δεν υπάρχει στο myschool για να δηλωθεί, δεν προβλέπεται. Αλλιώς θα είχαμε ξεμπερδέψει.
Σ ευχαριστώ για τη βοήθεια. καταλαβαίνω ότι θα μείνω με το 2ωρο ΣΕΠ μάλλον, δυστυχώς. Άσε που είναι σε σχολείο 8 χλμ μακρια από το άλλο της τοποθέτησης και στο χειροτερο τμημα του σχολείου φυσικά...
Είναι συνηθισμένο όσοι διαλέγουν πρώτοι να μην προτιμούν τα χειρότερα τμήματα. Αν και γενικότερα στα ΕΠΑΛ, η Α τάξη είναι πάντα χειρότερη σε όλα της τα τμήματα και η Γ καλύτερη (σε γενικές γραμμές).
  

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΕΠ από φιλόλογο σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:52:33 μμ »
Δεν ξέρω τι θα καταφέρω τελικά -μάλλον τίποτα- έμαθα όμως ότι η διαδικασία για γραμματειακή υποστήριξη ειναι η εξής: Κάνει αίτημα ο διευθυντής του σχολείου στο διευθυντή της β/θμιας (και στο υπηρεσιακό συμβούλιο νομίζω) ότι χρειάζεται το συγκεκριμενο εκπαιδευτικό στη γραμματειακή υποστήριξη. Αν το αίτημα περάσει απ τη β/θμια τότε πάει για έγκριση στον περιφερειακό διευθυντή.
το αναφέρω για κάθε ενδιαφερόμενο να γνωριζει τη διαδικασία.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.211 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.