*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 98238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #546 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 01:05:45 πμ »
Η παρακμή του pde σε όλο το μεγαλείο της...
Επίπεδο..άπατος..
Αν μας διαβάζουν από τη Νερατζιώτισα..όχι 30 αλλά 40+ υποχρεωτικές ώρες παρουσίας θα μας βάλουν...
Παρακαλούνται οι διαχειριστές να επέμβουν, να κλειδώσουν το θέμα και να διαγράψουν μηνύματα και "μέλη".
Ευχαριστώ..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:52 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #547 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 01:23:18 πμ »
Παρακαλώ προς τους διαχειριστές του pde όπως με διαγραψουν από μέλος. Θεωρώ πως δεν έχω να προσφέρω κάτι άλλο και η παρουσία μου πρέπει να κλείσει εδώ. Καλό βράδυ.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #548 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 03:49:27 πμ »
Μην "αρπάζεστε": Εεεεεερχεται η ώρα μας (πρώτοι-πρώτοι και έπειτα οι άλλοι).

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #549 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 08:41:38 πμ »
Το να έχεις διάφορους στα καφενεία να χλευάζουν τους καθηγητές και να τους τσουβαλιάζουν ως τεμπέληδες σαφώς είναι άσχημο (εκτός από άδικο).
Το να έχεις καθηγητές που δεν μπορούν να αρθρώσουν 2 σοβαρές κουβέντες χωρίς να αρχίσουν το παραλήρημα και τις ειρωνίες προς τις αντίθετες απόψεις, εκτός από άσχημο είναι και ανησυχητικό.
Μήπως αυτά τα δύο συνδέονται μεταξύ τους;


Τέτοια posts θέλουμε εδώ στο pde; Χιλιάδες posts ειρωνίας και παραληρήματος;
Νομίζουν ότι λένε και εξυπνάδες. Επιπέδου Δημοτικού.
Και βλέπω μία ανοχή ώστε να μαζεύουν και χιλιάδες μηνύματα οι τύποι αυτοί!



   Οι ειρωνίες-παραληρημα-εξυπναδες δεν πάνε σε όσους έχουν αντιθετη άποψη απο κάποιους άλλους , αλλά, σε όσους είναι εγκαθετοι για δικούς τους λόγους. Κι αυτό γιατι σε τετοιους τύπους δεν αξιζει ούτε σοβαρη τοποθετηση μιας και θα συνεχισουν ακαθεκτοι το εργο τους, όχι γιατι  υποστηρίζουν τη θεση τους αλλα γιατι αυτή είναι η''βρωμό''-δουλειά τους. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό, είναι πράγματι ανησυχητικό. Και το επίπεδο δημοτικού είναι πολύ υψηλό να πληροφορήσω. Άλλα επίπεδα να φοβόσαστε. Κι ελπίζω το κρυμμέμνο νόημα της τελευταίας προτασης να το καταλαβαν μερικοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:52 »

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #550 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 01:13:07 μμ »
   Οι ειρωνίες-παραληρημα-εξυπναδες δεν πάνε σε όσους έχουν αντιθετη άποψη απο κάποιους άλλους , αλλά, σε όσους είναι εγκαθετοι για δικούς τους λόγους. Κι αυτό γιατι σε τετοιους τύπους δεν αξιζει ούτε σοβαρη τοποθετηση μιας και θα συνεχισουν ακαθεκτοι το εργο τους, όχι γιατι  υποστηρίζουν τη θεση τους αλλα γιατι αυτή είναι η''βρωμό''-δουλειά τους. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό, είναι πράγματι ανησυχητικό. Και το επίπεδο δημοτικού είναι πολύ υψηλό να πληροφορήσω. Άλλα επίπεδα να φοβόσαστε. Κι ελπίζω το κρυμμέμνο νόημα της τελευταίας προτασης να το καταλαβαν μερικοί.

Εγκάθετοι? Για δικούς τους λόγους? Κάνουν τη βρωμο-δουλειά τους. Πολύ υψηλό το επίπεδο δημοτικού? Κρυμμένα μηνύματα!!!
Πραγματικά εντυπωσιακό!!!!!!!!!


Δηλαδή αν εγώ κρίνω ότι είσαι εσύ εγκάθετη για τους δικούς σου λόγους, δικαιούμαι να γράφω ότι σαχλαμάρα μου κατέβει στο κεφάλι και να παραληρώ με φασίζουζα νοοτροπία? Όπως στις προηγούμενες σελίδες?
Ποιος λοιπόν θα κρίνει ποιος είναι εγκάθετος και ποιος όχι???

Και μιας και στο 1ο μου μήνυμα, μου απάντησες με παραλήρημα, να φανταστώ ότι με θεωρείς και μένα εγκάθετο και κάνω κάποια βρωμο-δουλειά? Ξέρεις τουλάχιστον ποιος με πληρώνει? Πόσα παίρνω? Ή θα το αφήσεις και αυτό σαν κρυφό μήνυμα?

Λίγη σοβαρότητα σε ότι γράφουμε δεν βλάπτει.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #551 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 01:38:38 μμ »
Εγκάθετοι? Για δικούς τους λόγους? Κάνουν τη βρωμο-δουλειά τους. Πολύ υψηλό το επίπεδο δημοτικού? Κρυμμένα μηνύματα!!!
Πραγματικά εντυπωσιακό!!!!!!!!!


Δηλαδή αν εγώ κρίνω ότι είσαι εσύ εγκάθετη για τους δικούς σου λόγους, δικαιούμαι να γράφω ότι σαχλαμάρα μου κατέβει στο κεφάλι και να παραληρώ με φασίζουζα νοοτροπία? Όπως στις προηγούμενες σελίδες?
Ποιος λοιπόν θα κρίνει ποιος είναι εγκάθετος και ποιος όχι???

Και μιας και στο 1ο μου μήνυμα, μου απάντησες με παραλήρημα, να φανταστώ ότι με θεωρείς και μένα εγκάθετο και κάνω κάποια βρωμο-δουλειά? Ξέρεις τουλάχιστον ποιος με πληρώνει? Πόσα παίρνω? Ή θα το αφήσεις και αυτό σαν κρυφό μήνυμα?

Λίγη σοβαρότητα σε ότι γράφουμε δεν βλάπτει.

Έχετε απόλυτο δίκιο φυσικά...
Ότι δε μας αρέσει ( ή με ότι διαφωνούμε τέλος πάντων), θα το ονομάζουμε "παρέμβαση εγκάθετων που πληρώνονται" και θα κατεβάζουμε το επίπεδο της κουβέντας εκεί που πιο χαμηλά δεν γίνεται.
Η αλληλεπίδραση, ο αλληλοσεβασμός, η χρήση επιχειρηματολογίας, ούτε που θυμίζουν κάτι ως μεθοδολογίες ανάπτυξης διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων..
Κρίμα, ειδικά όταν αναφερόμαστε σε εκπαιδευτικούς.
Αλλά τελικά "έχουσι γνώσιν οι φύλακες"...
Μπορεί πράγματι κάποιοι/ες ορισμένες φορές να κατεβάζουν το επίπεδο σε απαράδεκτα χαμηλά επίπεδα ( ειδικά για εκπαιδευτικούς), όμως υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που αντιδρούν αποτελεσματικά απέναντι σε αυτή την καταβαράρθρωση του επιπέδου
Υπάρχει ελπίδα πιστεύω τελικά

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #552 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 01:50:34 μμ »
th1, εσύ είσαι ο " φύλακας"; Γιατί εκπαιδευτικός δεν είσαι σίγουρα!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #553 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 02:21:38 μμ »
Επειδη διαμαρτύρεσαι...μια υπενθύμιση...χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης

Κάποιοι, κάπου, κάποτε...  ;D ;D  ;D
Αυτό θα πει σοβαρή συζήτηση.

Ότι νάναι  ;D ;D ;D


Το να έχεις διάφορους στα καφενεία να χλευάζουν τους καθηγητές και να τους τσουβαλιάζουν ως τεμπέληδες σαφώς είναι άσχημο (εκτός από άδικο).
Το να έχεις καθηγητές που δεν μπορούν να αρθρώσουν 2 σοβαρές κουβέντες χωρίς να αρχίσουν το παραλήρημα και τις ειρωνίες προς τις αντίθετες απόψεις, εκτός από άσχημο είναι και ανησυχητικό.
Μήπως αυτά τα δύο συνδέονται μεταξύ τους;

Τέτοια posts θέλουμε εδώ στο pde; Χιλιάδες posts ειρωνίας και παραληρήματος;
Νομίζουν ότι λένε και εξυπνάδες. Επιπέδου Δημοτικού.
Και βλέπω μία ανοχή ώστε να μαζεύουν και χιλιάδες μηνύματα οι τύποι αυτοί!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #554 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 02:49:02 μμ »

Εγκάθετοι? Για δικούς τους λόγους? Κάνουν τη βρωμο-δουλειά τους. Πολύ υψηλό το επίπεδο δημοτικού? Κρυμμένα μηνύματα!!!
Πραγματικά εντυπωσιακό!!!!!!!!!


Δηλαδή αν εγώ κρίνω ότι είσαι εσύ εγκάθετη για τους δικούς σου λόγους, δικαιούμαι να γράφω ότι σαχλαμάρα μου κατέβει στο κεφάλι και να παραληρώ με φασίζουζα νοοτροπία? Όπως στις προηγούμενες σελίδες?
Ποιος λοιπόν θα κρίνει ποιος είναι εγκάθετος και ποιος όχι???

Και μιας και στο 1ο μου μήνυμα, μου απάντησες με παραλήρημα, να φανταστώ ότι με θεωρείς και μένα εγκάθετο και κάνω κάποια βρωμο-δουλειά? Ξέρεις τουλάχιστον ποιος με πληρώνει? Πόσα παίρνω? Ή θα το αφήσεις και αυτό σαν κρυφό μήνυμα?

Λίγη σοβαρότητα σε ότι γράφουμε δεν βλάπτει.




Έχετε απόλυτο δίκιο φυσικά...
Ότι δε μας αρέσει ( ή με ότι διαφωνούμε τέλος πάντων), θα το ονομάζουμε "παρέμβαση εγκάθετων που πληρώνονται" και θα κατεβάζουμε το επίπεδο της κουβέντας εκεί που πιο χαμηλά δεν γίνεται.
Η αλληλεπίδραση, ο αλληλοσεβασμός, η χρήση επιχειρηματολογίας, ούτε που θυμίζουν κάτι ως μεθοδολογίες ανάπτυξης διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων..
Κρίμα, ειδικά όταν αναφερόμαστε σε εκπαιδευτικούς.
Αλλά τελικά "έχουσι γνώσιν οι φύλακες"...
Μπορεί πράγματι κάποιοι/ες ορισμένες φορές να κατεβάζουν το επίπεδο σε απαράδεκτα χαμηλά επίπεδα ( ειδικά για εκπαιδευτικούς), όμως υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που αντιδρούν αποτελεσματικά απέναντι σε αυτή την καταβαράρθρωση του επιπέδου
Υπάρχει ελπίδα πιστεύω τελικά


  Ξαφνικά η άλλη άποψη έγινε φασίζουσα νοοτροπία!!!!Πολύ δημοκρατικό εκ μέρους σου , όπως το σχολιακι σου λίγες σελίδες πριν-μιας και σου αρέσει να γυρίζουμε πίσω- οτι ντροπή που κλείνουν τα σχολέια μια μέρα το χρόνο για να ψηφίσουμε!!!, να ασκησουμε δηλαδή το μεγα , το θεμελιώδες δικαιωμα της δημοκρατίας !! Και μετά μιλάμε για φασίζουσα νοοτροπία ή για παραλήρημα και επίπεδο. Υπόλοιπα σχόλια περιττα!!!!!


 όσο για τον άλλο εγκλαθετο ¨"αν και δε συμφωνώ με την άποψη -μία φορά το λέω- είστε τεμπεληδε και καλοπληρωμένοι για την τόση τεμπελιά σας"-5000.0000 φορές το λέω -όλο και κάτι θα μείνει....

   Πρέπει να πω κι άλλα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #555 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 03:29:26 μμ »



  Ξαφνικά η άλλη άποψη έγινε φασίζουσα νοοτροπία!!!!Πολύ δημοκρατικό εκ μέρους σου , όπως το σχολιακι σου λίγες σελίδες πριν-μιας και σου αρέσει να γυρίζουμε πίσω- οτι ντροπή που κλείνουν τα σχολέια μια μέρα το χρόνο για να ψηφίσουμε!!!, να ασκησουμε δηλαδή το μεγα , το θεμελιώδες δικαιωμα της δημοκρατίας !! Και μετά μιλάμε για φασίζουσα νοοτροπία ή για παραλήρημα και επίπεδο. Υπόλοιπα σχόλια περιττα!!!!!


 όσο για τον άλλο εγκλαθετο ¨"αν και δε συμφωνώ με την άποψη -μία φορά το λέω- είστε τεμπεληδε και καλοπληρωμένοι για την τόση τεμπελιά σας"-5000.0000 φορές το λέω -όλο και κάτι θα μείνει....

   Πρέπει να πω κι άλλα;;;;;

Προφανώς αποφεύγεις να απαντήσεις στο ποιος είναι υπέυθυνος για να κρίνει ποιος είναι εγκάθετος και ποιος όχι. Είσαι εσύ αυτός/ή ή υπάρχει κάποια επιτροπή "σοφών" να κρίνει τους εγκάθετους?

Και μάθε να διαβάζεις σωστά τι λέει ο άλλος και άσε τις εσκεμμένες και δήθεν έξυπνες παραποιήσεις.
Απλά Ελληνικά είναι. Υποτίθεται βγάλαμε και ένα Πανεπιστήμιο.

Φασίζουσα νοοτροπία δεν χαρακτηρίζω την άλλη άποψη. Φασίζουσα νοοτροπία είναι να χλευάζεις την άλλη άποψη και να την καθυβρίζεις πριν καν την ακούσεις ή τη διαβάζεις, με στόχο να μην ακουστεί. Έχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Δεν νομίζεις? 

Επιπλέον, είπα είναι ντροπή να κλείνουν τα σχολεία για να ψηφίσουμε. Όχι είναι να ντροπή να ψηφίσουμε.
Δεν μπορούν να γίνουν και τα δύο?
Και αυτό έχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Μην διαβάζεις ότι σε συμφέρει.
Να πάμε να ψηφίσουμε μετά το μάθημά μας και όχι να κλείσνουμε τα σχολεία.
Με κάνει αντιδημοκράτη αυτό?

 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 03:35:24 μμ από sgdoup »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #556 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 03:51:10 μμ »
Προφανώς αποφεύγεις να απαντήσεις στο ποιος είναι υπέυθυνος για να κρίνει ποιος είναι εγκάθετος και ποιος όχι. Είσαι εσύ αυτός/ή ή υπάρχει κάποια επιτροπή "σοφών" να κρίνει τους εγκάθετους?

Και μάθε να διαβάζεις σωστά τι λέει ο άλλος και άσε τις εσκεμμένες και δήθεν έξυπνες παραποιήσεις.
Απλά Ελληνικά είναι.
Φασίζουσα νοοτροπία δεν χαρακτηρίζω την άλλη άποψη. Φασίζουσα νοοτροπία είναι να χλευάζεις την άλλη άποψη και να την καθυβρίζεις πριν καν την ακούσεις ή τη διαβάζεις, με στόχο να μην ακουστεί. Έχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Δεν νομίζεις? 

Επιπλέον, είπα είναι ντροπή να κλείνουν τα σχολεία για να ψηφίσουμε. Όχι είναι να ντροπή να ψηφίσουμε.
Δεν μπορούν να γίνουν και τα δύο?
Και αυτό έχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Μην διαβάζεις ότι σε συμφέρει.
Να πάμε να ψηφίσουμε μετά το μάθημά μας και όχι να κλείσνουμε τα σχολεία.
Με κάνει αντιδημοκράτη αυτό?

 



 Η ιστορία μου στο πδε εχει δειξει ότι δεν αποφεύγω τίποτα κι απαντάω σε όλα. Το ποιος είναι εγκάθετος φαίνεται από το τι λέει ο καθενας μας. Μακάρι για μερικούς-μερικούς να ήμουν εγώ το πρόβλημα. Όταν ο άλλος λέει "δεν μου καίγεται καρφί αν εχεις που να καθίσεις, αν έχεις χώρο να εργαστείς, αν κακόπληρωνεσαι ή αν δεν πληρώνεσαι και καθόλου στο φινάλε, αν αν αν αν......" αλλά, όυτε κουβέντα για το γεγονός ότι ο κακοπληρωμένος βάζει από την τσεπη του για αναλώσιμα επειδή δεν υπάρχει ΄σάλιο στα σχολεία-προσωπικά το χω κάνει-, ότι κάποιος κάθεται πολλές φορές και σχεδόν το διπλάσιο ωράριο του για γιορτές και άλλες δουλειές -εντάξει δεν το κάνουμε κάθε μέρα , αλλά δεν είμαστε και είλωτες, το κάνουμε όταν υπάρχει λόγος- περιμένει μέχρι και μία ώρα μέχρι να ρθει ο ξεχασμένος γονιός να παραλάβει το παιδί του που το ξέχασε λες και είμαστε νταντάδες και τόσα άλλα εσένα τι σου λέει;   Επιπλέον δεν είπες να πηγαίνουμε να ψηφίζουμε απογευμα ,αλλά, είπες "κλείνουν τα σχολεία για να πάμε να ψηφίσουμε , για όσους πηγαίνουν κιόλας". Επιπλέον να σου υπενθυμίσω ότι η χωρα αμς είναιι νησιωτική και ορεινή σε μεγάλο μέρος της και κάποιος που είναι στα ορεινά μιας περιοχής δεν μπορεί να κατεβαίνει στο κεντρο του νομού εύκολα ώστε να ψηφίσει μετά το μάθημα γιατι πολλά σημεία πιανουν πάγους -αν δεν το χεις ζήσει-ώστε ναγυρίζει πίσω το χειμώνα που νυχτώνεις κιόλας νωρίς , έχοντας να διανυσει θεοστενους δρόμους γεμάτους στροφές μες στη νυχτα και να είναι απο το πρωι στο πόδι. Δε νομίζω ότι χάνει η Βενετια΄βελόνι με μια μερα, εκτός αν εσύ ψηφιζεις κάθε μήνα!!! Ή εκτός αν νομίζεις ότι μόνο εκπαιδευτικοί στα αστικά κέντρα υπάρχουν...

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #557 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:20:59 μμ »
Η ιστορία μου στο πδε εχει δειξει ότι δεν αποφεύγω τίποτα κι απαντάω σε όλα. Το ποιος είναι εγκάθετος φαίνεται από το τι λέει ο καθενας μας. Μακάρι για μερικούς-μερικούς να ήμουν εγώ το πρόβλημα. Όταν ο άλλος λέει "δεν μου καίγεται καρφί αν εχεις που να καθίσεις, αν έχεις χώρο να εργαστείς, αν κακόπληρωνεσαι ή αν δεν πληρώνεσαι και καθόλου στο φινάλε, αν αν αν αν......" αλλά, όυτε κουβέντα για το γεγονός ότι ο κακοπληρωμένος βάζει από την τσεπη του για αναλώσιμα επειδή δεν υπάρχει ΄σάλιο στα σχολεία-προσωπικά το χω κάνει-, ότι κάποιος κάθεται πολλές φορές και σχεδόν το διπλάσιο ωράριο του για γιορτές και άλλες δουλειές -εντάξει δεν το κάνουμε κάθε μέρα , αλλά δεν είμαστε και είλωτες, το κάνουμε όταν υπάρχει λόγος- περιμένει μέχρι και μία ώρα μέχρι να ρθει ο ξεχασμένος γονιός να παραλάβει το παιδί του που το ξέχασε λες και είμαστε νταντάδες και τόσα άλλα εσένα τι σου λέει;   Επιπλέον δεν είπες να πηγαίνουμε να ψηφίζουμε απογευμα ,αλλά, είπες "κλείνουν τα σχολεία για να πάμε να ψηφίσουμε , για όσους πηγαίνουν κιόλας". Επιπλέον να σου υπενθυμίσω ότι η χωρα αμς είναιι νησιωτική και ορεινή σε μεγάλο μέρος της και κάποιος που είναι στα ορεινά μιας περιοχής δεν μπορεί να κατεβαίνει στο κεντρο του νομού εύκολα ώστε να ψηφίσει μετά το μάθημα γιατι πολλά σημεία πιανουν πάγους -αν δεν το χεις ζήσει-ώστε ναγυρίζει πίσω το χειμώνα που νυχτώνεις κιόλας νωρίς , έχοντας να διανυσει θεοστενους δρόμους γεμάτους στροφές μες στη νυχτα και να είναι απο το πρωι στο πόδι. Δε νομίζω ότι χάνει η Βενετια΄βελόνι με μια μερα, εκτός αν εσύ ψηφιζεις κάθε μήνα!!! Ή εκτός αν νομίζεις ότι μόνο εκπαιδευτικοί στα αστικά κέντρα υπάρχουν...

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
Όσο για τους πάγους που πιάνει και σε μερικά σημεία και δεν μπορούμε να γυρίσουμε στο σπίτι μας,
μου φαίνονται τόσο αστεία  ;D, που δεν μπαίνω καν στο κόπο να τα σχολιάσω.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 04:26:34 μμ από sgdoup »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #558 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:27:46 μμ »
Ναι τωρα το ρίχνουμε στην τρελή. Ρώτησες απάντησα. Λυπάμαι αν δε σου αρεσουν αυτά που λέω, αλλά πιστευω βγηκαν τα συμπερασματα.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #559 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:27:52 μμ »
Προφανώς αποφεύγεις να απαντήσεις στο ποιος είναι υπέυθυνος για να κρίνει ποιος είναι εγκάθετος και ποιος όχι. Είσαι εσύ αυτός/ή ή υπάρχει κάποια επιτροπή "σοφών" να κρίνει τους εγκάθετους?

Και μάθε να διαβάζεις σωστά τι λέει ο άλλος και άσε τις εσκεμμένες και δήθεν έξυπνες παραποιήσεις.
Απλά Ελληνικά είναι. Υποτίθεται βγάλαμε και ένα Πανεπιστήμιο.

Φασίζουσα νοοτροπία δεν χαρακτηρίζω την άλλη άποψη. Φασίζουσα νοοτροπία είναι να χλευάζεις την άλλη άποψη και να την καθυβρίζεις πριν καν την ακούσεις ή τη διαβάζεις, με στόχο να μην ακουστεί. Έχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Δεν νομίζεις? 

Επιπλέον, είπα είναι ντροπή να κλείνουν τα σχολεία για να ψηφίσουμε. Όχι είναι να ντροπή να ψηφίσουμε.
Δεν μπορούν να γίνουν και τα δύο?
Και αυτό έχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Μην διαβάζεις ότι σε συμφέρει.
Να πάμε να ψηφίσουμε μετά το μάθημά μας και όχι να κλείσνουμε τα σχολεία.
Με κάνει αντιδημοκράτη αυτό?

Συμφωνω 100%
Ειναι εξαιρετικα δυσαρεστο να συναντα κανεις (ειδικα μεταξυ εκπαιδευτικων) ανθρωπους που διαστρεβλωνουν ( ειτε εσκεμμενα ειτε λογω αγνοιας στη χρηση των ελληνικων) τα λεγομενα  των αλλων.
Πολλοι νομιζουν (λανθασμενα φυσικα), οτι μπορουν να ονομαζουν "εγκαθετο", "πληρωμενο" ή οτι αλλο σχετικο οποιονδηποτε διατυπωνει αποψη ή εκτιμηση που δεν τους αρεσει-συμφερει, κατεβαζοντας δραματικα το επιπεδο ( σε σημειο που οποιος το βλεπει εκπλησσεται ειδικα ξεροντας οτι προκειται για εκπαιδυτικους(*))
Σχετικα με το οτι την ημερα των συνδικαλιστικων εκλογων πρεπει να γινεται κανονικοτατα μαθημα, εχετε επισης απολυτο δικιο.

(*) αλλα οπως προειπα, δεν ειναι ετσι ολοι οι εκπαιδευτικοι.
Υπαρχει λοιπον ακομα ελπιδα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.