*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 98193 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 04:10:34 μμ »
Καθίστε να δούμε αν θα έρθει και πως θα έρθει η τροποποίηση του 1566 και βλέπουμε. Οι περισσότεροι από εμάς ήμαστε ένα πενταωρο χαλαρά στο σχολείο. Δεν έγινε και τίποτα. Ορισμένοι προκλητικοί που ζητούν συνεχόμενο τρίωρο και φεύγουν θα ζοριστουν.

Όσο αφορά τα σχολεία που δεν έχουν εξοπλισμό, ευκαιρία να αποκτήσουν. Αν δεν έχουν χρήματα τότε  οι περισσότεροι έχουν έναν παλιό υπολογιστή, ας τον δωρίσουν. Ακόμα και γραφείο μπορεί να φέρουν. Όσοι δε είναι μαστόρια μπορούν να κατασκευάσουν ή να ανακατασκευάσουν ακόμα και στα πλαίσια μαθήματος. Στην τελική δεν θα είναι ταυτόχρονα όλοι με κενό κάποιοι κάνουν και μάθημα.
Την μόνη ένσταση που καταλαβαίνω είναι κάποιος να θέλει ησυχία για να κάνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτό είναι θέμα συνήθειας αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα για την μια ώρα παραπάνω που θα κάτσει κάποιος στο σχολείο.
Στα θετικά, ότι τώρα περισσότεροι θα μοιράζονται δουλειά που την έτρωγαν οι λίγοι φιλότιμοι. Ότι οι συνάδελφοι θα μπορούν να είναι διαθέσιμοι περισσότερες ώρες για μαθητές γονείς. Ότι θα μπορούν να μιλάνε, να σχεδιάζουν και γενικά να επικοινωνούν μεταξύ τους και να αποκτήσουν καλύτερο δέσιμο.

Πολύ φασαρία για το τίποτα. Μακάρι αυτό να είναι το χειρότερο που μας ετοιμάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 04:37:29 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 04:26:16 μμ »
Καθίστε να δούμε αν θα έρθει και πως θα έρθει η τροποποίηση του 1566 και βλέπουμε. Οι περισσότεροι από εμάς ήμαστε ένα πενταωρο χαλαρά στο σχολείο. Δεν έγινε και τίποτα. Ορισμένοι προκλητικοί που ζητούν συνεχόμενο τρίωρο και φεύγουν θα ζοριστουν.

Όσο αφορά τα σχολεία που δεν έχουν εξοπλισμό, ευκαιρία να αποκτήσουν. Αν δεν έχουν χρήματα τότε  οι περισσότεροι έχουν έναν παλιό υπολογιστή, ας τον δωρίσουν. Ακόμα και γραφείο μπορεί να φέρουν. Όσοι δε είναι μαστοριά μπορούν να κατασκευάσουν ή να ανακατασκευάσουν ακόμα και στα πλαίσια μαθήματος. Στην τελική δεν θα είναι ταυτόχρονα όλοι με κενό κάποιοι κάνουν και μάθημα.
Την μόνη ένσταση που καταλαβαίνω είναι κάποιος να θέλει ησυχία για να κάνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτό είναι θέμα συνήθειας αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα για την μια ώρα παραπάνω που θα κάτσει κάποιος στο σχολείο.
Στα θετικά, ότι τώρα περισσότεροι θα μοιράζονται δουλειά που την έτρωγαν οι λίγοι φιλότιμοι. Ότι οι συνάδελφοι θα μπορούν να είναι διαθέσιμοι περισσότερες ώρες για μαθητές γονείς. Ότι θα μπορούν να μιλάνε, να σχεδιάζουν και γενικά να επικοινωνούν μεταξύ τους και να αποκτήσουν καλύτερο δέσιμο.

Πολύ φασαρία για το τίποτα. Μακάρι αυτό να είναι το χειρότερο που μας ετοιμάζουν.
ειδικα στην Α/θμια όπου δασκαλοι/νηπιαγωγοί είναι χαλαρα 08:00-13:30, η διαφορά είναι μικρη....
όπως ακριβως το είπες.... αν ΑΥΤΟ είναι το χειρότερο που ετοιμάζουν, δεν είναι τόσο τραγικο!

αλλα πολύ φοβαμαι ότι δε θα είναι το χειρότερο... θα δειξει....

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 04:56:19 μμ »
Καθίστε να δούμε αν θα έρθει και πως θα έρθει η τροποποίηση του 1566 και βλέπουμε. Οι περισσότεροι από εμάς ήμαστε ένα πενταωρο χαλαρά στο σχολείο. Δεν έγινε και τίποτα. Ορισμένοι προκλητικοί που ζητούν συνεχόμενο τρίωρο και φεύγουν θα ζοριστουν.

Όσο αφορά τα σχολεία που δεν έχουν εξοπλισμό, ευκαιρία να αποκτήσουν. Αν δεν έχουν χρήματα τότε  οι περισσότεροι έχουν έναν παλιό υπολογιστή, ας τον δωρίσουν. Ακόμα και γραφείο μπορεί να φέρουν. Όσοι δε είναι μαστόρια μπορούν να κατασκευάσουν ή να ανακατασκευάσουν ακόμα και στα πλαίσια μαθήματος. Στην τελική δεν θα είναι ταυτόχρονα όλοι με κενό κάποιοι κάνουν και μάθημα.
Την μόνη ένσταση που καταλαβαίνω είναι κάποιος να θέλει ησυχία για να κάνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτό είναι θέμα συνήθειας αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα για την μια ώρα παραπάνω που θα κάτσει κάποιος στο σχολείο.
Στα θετικά, ότι τώρα περισσότεροι θα μοιράζονται δουλειά που την έτρωγαν οι λίγοι φιλότιμοι. Ότι οι συνάδελφοι θα μπορούν να είναι διαθέσιμοι περισσότερες ώρες για μαθητές γονείς. Ότι θα μπορούν να μιλάνε, να σχεδιάζουν και γενικά να επικοινωνούν μεταξύ τους και να αποκτήσουν καλύτερο δέσιμο.

Πολύ φασαρία για το τίποτα. Μακάρι αυτό να είναι το χειρότερο που μας ετοιμάζουν.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε μερικά πράγματα αν και συμφωνώ ειδικά με την τελευταία σου γραμμή.

1. Αυτοί που ζητούν και παίρνουν και 8ώρο να μένουμε θα ζητούν και θα παίρνουν. Το γιατί παίρνουν είναι το θέμα αλλά αυτό επαφίεται και στο πως έγινε κάποιος ανώτερος για να τους το δίνει...
2. Στο σχολείο είμαι εργαζόμενος, όχι μέτοχος. Ως εργαζόμενος λοιπόν έχω την απαίτηση όπως και σε οποιαδήποτε άλλη εργασία να μου προσφέρουν το κατάλληλο περιβάλλον εργασίας. Αυτά για επαγγελματίες που σέβονται τον εαυτό τους και δη επιστήμονες. Οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε ζήτουλα που καλά κάνουν και μας υποτιμούν οι υπόλοιποι εκτός κλάδου. Φαντάσου τωρα να πας στο νοσοκομείο και ο χειρουργός να επισκευάζει τα μηχανήματα ή και να μαζεύει τα σκουπίδια...
3. Αυτοί που δουλεύουν δουλεύουν. Αυτοί που λουφάρουν λουφάρουν. Για να στο πω πιο απλά. Μια χαρά ο φιλότιμος δουλεύει και στο σπίτι του και μια χαρά ο ξύστης είναι στο facebook ακόμα και εν ώρα εργασίας. Και δεν μιλάω για εκπαιδευτικούς μόνο.
4. Το δεσιμο σε ένα σύλλογο εξαρτάται από την διάθεση των συμμετεχόντων σε αυτό και όχι από τις ώρες συγχρωτισμού μεταξύ τους. Ασε που άμα δεν χωνεύονται τόσο πιο μπάχαλο θα γίνουν...

Πάντως σοβαρά τώρα ο Υπουργός είπε πως το εργασιακό ωράριο είναι 30 ώρες αλλά κάπου εφαρμόζεται κάπου όχι και εγώ θα το εφαρμόσω σε όλα τα σχολεία...Και οι τροικανοί που το μόνο που τους νοιάζει είναι να κοπούν δαπάνες και να αυξηθούν τα έσοδα είπαν οκ μεγάλε βρήκαμε τι μας έλειπε...Τελικά ο παππούλης λέει επιτυχημένα παραμυθάκια...
Να του πω και εγώ ένα παραμύθι. Στην Ελλάδα παρέχουμε Παιδεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 04:59:17 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:02:57 μμ »
Ασχετα με την αποψή μου για το αν πρέπει να τηρείται το εργασιακό ωράριο ή όχι , έχω κάποιους προβληματισμός να θέσω. Πολλοί εκπαιδευτικοί και κυρίως αναπληρωτές τοποθετούνται σε 2,3, 4 σχολεία. Σε κάποια από αυτά πρέπει να μετακινηθούν εντός της ίδιας ημέρας. Αν τους συμβεί ατύχημα, θεωρειται εργατικό;
Ας πούμε ότι το σχολείο τοποθέτησης βρίσκεται σε μια απόσταση 80 χλμ από το ένα από τα σχολεία διάθεσης όπου ο εκπαιδευτικός διατίθεται για 2 ώρες . Λόγω της αποστασης "διευκολύνεται" ο εκπαιδευτικός με το να τροποποιείται το πρόγραμμα έτσι ώστε να πηγαί νει μόνο σε αυτό το σχολείο μία ημέρα. Η μετακινηση θα είναι μέσα στο εργασιακό του ωράριο ή οφείλει να βρίσκεται εκεί στις 8 και να φεύγει στις 2;

Σημαντική παρατήρηση Αγαθή! Πέρυσι το σχολείο τοποθέτησης μου απήχε απο το σχολείο διάθεσής μου 70χλμ, ενώ φέτος είμια σε δυο σχολείο σε απόσταση 50χλμ , Η μια + ώρα που χρειαζόμαι για να πάω και άλλη τώρα να γυρίσω σε ποιό ακριβώς ωράριο εντάσσεται?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:06:35 μμ »
 @ LK
Δεν νομίζω ότι υποστήριξα κάτι διαφορετικό.....αλλά τελικά αν μας υποχρεώσουν πρέπει να τηρήσουν στο ακέραιο ότι αναφερει το άρθρο....Πως όμως;;  Μάλλον κάτι αλλο ερχεται σιγα -σιγα

Ο αγαπητός συνάδελφος  kinegiros
 
να μου επιτρέψει να διαφωνήσω....
Δεν είναι δυνατόν να μην εχω καρέκλα να καθίσω και να με "υποχρεώνεις" να παρευρίσκομαι στο σχολείο χωρίς να εχω την δυνατότητα να εκτελέσω την οποιαδήποτε εκπαιδευτική μου υποχρέωση.
Δεν θα περιμένω τον κάθε συνάδελφο να φέρει και να δωρίσει έναν παλιό υπολογιστή (sic) Και άλλον να τον επισκευάσει (sic x 2) κλπ....κλπ....
Τις εργασίες τις αναθέτει ο σύλλογος και όσοι τις έχουν αναλάβει είναι υποχρεωμένοι από τον ήδη ισχύοντα Νόμο να τις φερουν εις πέρας.....και δεν χωρά δεύτερη συζήτηση.

Δεν είναι δυνατόν να διατίθεμαι σε 4 ή  5 σχολεία και να μην μπορώ να πιω ένα ποτήρι νερό με 10 λεπτά ησυχία...ελπίζω να είναι κατανοητό ....

Δεν είναι φασαρία για το τίποτα...άλλα για αυτά που αποκρύπτουν εντέχνως....και θα ξεφουρνίσουν οσονούπω.

Αυτά τα αλτρουιστικά τα υπερασπιζόσουν και πριν το 2015; ( Με το συμπάθιο ή χωρίς αυτό....όπως προτιμάς).

Για το τέλος εχω μια καλή ερώτηση και περιμένω μια καλή απάντηση!!

Ποια Πρωτοχρονιά θα γίνουν οι 20.000 χιλιάδες διορισμοί μονίμων ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ;;......(ή έγιναν και συζητάμε ξαφνικά για το εργασιακό μας ωράριο);
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:51:18 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:15:11 μμ »
@ LK
Δεν νομίζω ότι υποστήριξα κάτι διαφορετικό.....αλλά τελικά αν μας υποχρεώσουν πρέπει να τηρήσουν στο ακέραιο ότι αναφερει το άρθρο.

Ο αγαπητός συνάδελφος  kinegiros
 
να μου επιτρέψει να διαφωνήσω....
Δεν είναι δυνατό να μην εχω καρέκλα να καθίσω και να με "υποχρεώνεις" να παρευρίσκομαι στο σχολείο χωρίς να εχω την δυνατότητα να εκτελέσω την οποιαδήποτε εκπαιδευτικη μου υποχρέωση.
Δεν θα περιμένω τον κάθε συνάδελφο να φέρει και να δωρίσει έναν παλιό υπολογιστή (sic) Και άλλον να τον επισκευάσει (sic x 2) κλπ....κλπ....
Τις εργασίες τις αναθέτει ο σύλλογος και όσοι τις έχουν αναλάβει είναι υποχρεωμένοι από τον ήδη ισχύοντα Νόμο
να τις φερουν εις πέρας.....και δεν χωρά δεύτερη συζήτηση.

Δεν είναι δυνατόν να διατίθεμαι σε 4 ή  5 σχολεία και να μην μπορώ να πιω ένα ποτήρι νερό με 10 λεπτά ησυχία...ελπίζω να είναι κατανοητό ....

Δεν είναι φασαρία για το τίποτα...άλλα για αυτά που αποκρύπτουν εντέχνως....και θα ξεφουρνίσουν οσονούπω.

Αυτά τα αλτρουιστικά τα υπερασπιζόσουν και πριν το 2015; ( Με το συμπάθιο ή χωρίς αυτό....όπως προτιμάς).

Για το τέλος εχω μια καλή ερώτηση και περιμένω μια καλή απάντηση!!

Ποια Πρωτοχρονιά θα γίνουν οι 20.000 χιλιάδες διορισμοί μονίμων;;......(ή έγιναν και συζητάμε ξαφνικά για το εργασιακό μας ωράριο);

http://www.alfavita.gr/arthron/ergasia/5-diagonismoi-gia-10488-monimoys-mesa-sto-proto-trimino-toy-2018

http://www.naftemporiki.gr/story/1301286/prasino-apo-tous-thesmous-gia-monimopoiisi-2200-purosbeston-pentaetous-thiteias

Sorry για το άσχετο αλλά ξέχασες να πεις μονίνων... "εκπαιδευτικών"    ;D

Μήπως αντί για εκπαιδευτικός να γράψω Μητέρα Τερέζα....
Μεταξύ μας τωρα πιστεύεις πως θέλουν εκπαιδευτικούς? Δε νομίζω... Βλέπεις έχουν άποψη σε ένα κράτος που θέλει διαχρονικά να στηρίζεται σε λωτούς.

Υγ. Επίσης δεν ξαναγράφω για απαξίωση κλάδου από άλλες κοινωνικές ομάδες...μια χαρά έχουμε απαξιωθεί από μόνοι μας χάρη στον αλτρουισμό μας... Ελπίζω σε λίγο καιρό να γράφω απαξιωθείτε χαρη στον αλτρουισμό σας... Ε κάποια στιγμή σε αυτή τη χώρα ο φιλότιιμος καταντά  στην ελληνική λέξη που μαθαίνουν πρώτη όλοι οι ξένοι... για πόσο καιρό ακόμα να νοιώθω τέτοιος...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:19:10 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:43:41 μμ »
Κοιτάξτε, επειδή γυρίζω σε αρκετά σχολεία φέτος, όπως και κάθε χρόνο άλλωστε, όπου και να πάω οι συνάδελφοι είναι στα κάγκελα για το ωράριο. Αυτό ανεξάρτητα από πολιτική τοποθέτηση, ηλικία κτλ. Έχουν μαζευτεί πολλά, πώς να το κάνουμε. Γι αυτό και δεν πιστεύω ότι όσα γράφονται εδώ μέσα είναι αυθόρμητα διατυπωμένες απόψεις. Το ξαναλέω, "σύντροφοι"..., σε ποια κλαδική του Σύριζα δουλεύετε; Έτσι, για να μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας, δηλαδή!

.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:53:00 μμ »
Πρώτον, στην υποχρέωση των εκπαιδευτικών να βρίσκονται στο σχολείο για 30 ώρες την εβδομάδα. Είναι αυτό που υπογράψαμε και για όσους ενδεχομένως δεν το ξέρετε, είναι αυτό που ισχύει από το 1985. Τελεία και παύλα.

Από τις δηλώσεις του Γαβρόγλου στην Κέρκυρα. Λοιπόν, ήρθε... Και μάλιστα, λένε και ψέματα ότι εφαρμόζουν το νόμο του 1985, ο οποίος λέει άλλο, το μέχρι 30 ώρες, δηλαδή. Έτσι, για να μη δουλευόμαστε. Εγώ αλήθεια, σε ποιο από τα σχολείο πρέπει να κάθομαι τις 30 ώρες;  ;D  ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:59:15 μμ »
Πρώτον, στην υποχρέωση των εκπαιδευτικών να βρίσκονται στο σχολείο για 30 ώρες την εβδομάδα. Είναι αυτό που υπογράψαμε και για όσους ενδεχομένως δεν το ξέρετε, είναι αυτό που ισχύει από το 1985. Τελεία και παύλα.

Από τις δηλώσεις του Γαβρόγλου στην Κέρκυρα. Λοιπόν, ήρθε... Και μάλιστα, λένε και ψέματα ότι εφαρμόζουν το νόμο του 1985, ο οποίος λέει άλλο, το μέχρι 30 ώρες, δηλαδή. Έτσι, για να μη δουλευόμαστε. Εγώ αλήθεια, σε ποιο από τα σχολείο πρέπει να κάθομαι τις 30 ώρες;  ;D  ;D

Εσυ, εγώ και ο καθένας σαν εμάς θα γίνει έρμαιο των διαθέσεων του κάθε διευθυντή!!! Στα σχολεία που θα τελειώνουμε 13:15 θα μας λένε... μείνε μεχρι τις 14:00 και κανε αυτό και αυτό....και αν τολμήσεις να ξεστομίσεις ...ότι διατιθεσαι σε 4...5 σχολεία και απαλλάσσεσαι θα ακούσεις διάφορα....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 06:12:23 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 06:08:17 μμ »
Εσυ, εγώ και ο καθένας σαν εμάς θα γίνει έρμαιο των διαθέσεων του κάθε διευθυντή!!! Στα σχολεία που θα τελειώνουμε 13:15 θα μας λένε... μείνε μεχρι τι 14:00 και κανε αυτό και αυτό....και αν τολμήσεις να ξεστομίσεις ...ότι διατιθεσαι σε 4...5 σχολεία και απαλλάσσεσαι θα ακούσεις διάφορα....
εννοείται...Τι, κανιβαλίζουμε λιγάκι με τη γκαντεμιά μας.  Πάντως, απορώ που ξεστόμισαν κάτι τέτοιο εν όψει των εκλογών για τα σωματεία. Καλά, οι άλλοι θα σουβλίζουν αρνιά.  8)

όλοι φυσικά καταλαβαίνουμε ότι το επόμενο βηματάκι είναι η σταδιακή εξίσωση διδακτικού και εργασιακού ωραρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 06:16:41 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 06:15:52 μμ »
Α ρε τρελα που κυκλοφορει εδω μεσα. Σε λιγο θα μας πουν να μαγειρευουμε εμεις γα τους μαθητες,να ριχνουμε και ενα σκουπισμα.Καθεστε που καθεστε βρε,καντε και κατι χρησιμο...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 06:17:54 μμ »
εννοείται...Τι, κανιβαλίζουμε λιγάκι με τη γκαντεμιά μας.  Πάντως, απορώ που ξεστόμισαν κάτι τέτοιο εν όψει των εκλογών για τα σωματεία. Καλά, οι άλλοι θα σουβλίζουν αρνιά.  8)

Δεν ξέρω ποιος σουβλίζει τι....αλλά ο εμπαιγμός από τους πολιτικούς μας προισταμένους έχει καταγράψει ρεκόρ.
Έχω την εντύπωση ότι δεν τους αφορούν τα εκλογικά αποτελέσματα των συλλόγων.

Ο γνωστός Ιταλός βιομήχανος Τζιάνι Ανιέλι (1921-2003) φέρεται να έχει πει την παρακάτω φράση η οποία αποδίδεται παρά τις διάφορες παραλλαγές της ως εξής: «Υπάρχει ένα είδος Αριστεράς που είναι πιο χρήσιμη από τη Δεξιά. Πρόκειται για εκείνη την Αριστερά που μπορεί να κάνει όλα όσα δεν θα μπορούσε να κάνει η Δεξιά».
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 06:21:41 μμ »
Α ρε τρελα που κυκλοφορει εδω μεσα. Σε λιγο θα μας πουν να μαγειρευουμε εμεις γα τους μαθητες,να ριχνουμε και ενα σκουπισμα.Καθεστε που καθεστε βρε,καντε και κατι χρησιμο...
Εντάξει, δε θα χρειαστεί, γιατί ο υπουργός μας αναγνωρίζει τη δουλειά που κάνουμε:   :P

Εμείς είπαμε ότι οι εκπαιδευτικοί μας, αυτή τη στιγμή, δεν μπορούν να εργαστούν παραπάνω, διότι, όταν μετράμε τις ώρες διδασκαλίας όπως γίνεται και σε όλη την Ευρώπη, δεν μετράμε το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί μας πάνε τα παιδιά στο διάλειμμα, οι εκπαιδευτικοί μας στήνουν τα πειράματα, οι εκπαιδευτικοί μας κάνουν όλων των ειδών τις διοικητικές εργασίες. Στα ευρωπαϊκά σχολεία, με τα οποία θέλουν να μας συγκρίνουν και οι θεσμοί και ο ΟΟΣΑ, υπάρχουν οι διοικητικοί, υπάρχουν βοηθοί, υπάρχουν τεχνικοί εργαστηρίων κτλ. Εδώ ένας εκπαιδευτικός φορτώνεται όλα αυτά, συν το γεγονός ότι έχει μία ευθύνη απέναντι στα παιδιά, τα οποία ξέρουμε ότι στην περίοδο κρίσης και αυτά περνάνε μία κρίση ταυτότητας είτε λόγω οικογενειακών προβλημάτων είτε λόγω κοινωνικών προβλημάτων. Άρα ο εκπαιδευτικός κάνει και τον κοινωνικό λειτουργό, κάνει και τον ψυχολόγο. Και αυτά όλα είναι διακριτά επαγγέλματα στο εξωτερικό.
 Όταν, λοιπόν, πάνε να μας συγκρίνουν, δεν μπορούν να συγκρίνουν μήλα με πορτοκάλια. Το έχουμε πει πενήντα φορές. Σε αυτό, λοιπόν, θα είμαστε ανυποχώρητοι, όχι επειδή οι εκπαιδευτικοί μας δουλεύουν λιγότερο αλλά επειδή οι εκπαιδευτικοί μας έχουν στην πλάτη τους μία ευθύνη την οποία δεν έχει κανένας εκπαιδευτικός στην Ευρώπη. Κι αυτό πρέπει να το σεβαστούμε. Και αυτό ήταν η γραμμή μας και είπαμε ότι δε θα υποχωρήσουμε απ’ αυτή τη γραμμή.

Αυτό που κάθε φορά που μας φοράνε μέτρα είναι ταυτόχρονα και ανυποχώρητοι, με τρελαίνει. Φαντάσου, δηλαδή, και να μη μας σκεφτόταν τι θα υπέγραφε... :o

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 06:25:43 μμ »
Δεν ξέρω ποιος σουβλίζει τι....αλλά ο εμπαιγμός από τους πολιτικούς μας προισταμένους έχει καταγράψει ρεκόρ.
Έχω την εντύπωση ότι δεν τους αφορούν τα εκλογικά αποτελέσματα των συλλόγων.

Ο γνωστός Ιταλός βιομήχανος Τζιάνι Ανιέλι (1921-2003) φέρεται να έχει πει την παρακάτω φράση η οποία αποδίδεται παρά τις διάφορες παραλλαγές της ως εξής: «Υπάρχει ένα είδος Αριστεράς που είναι πιο χρήσιμη από τη Δεξιά. Πρόκειται για εκείνη την Αριστερά που μπορεί να κάνει όλα όσα δεν θα μπορούσε να κάνει η Δεξιά».
ένα είδος αριστεράς, σωστά, για να μην μπλέκουμε την αριστερά όσων στάλθηκαν σε ξερονήσια και εκτελέστηκαν στην Καισαριανή με το αριστερό χέρι του κάθε πολιτικού απατεωνίσκου που υπογράφει μέτρα και μνημόνια σκυλεύοντας αίμα των προγόνων μας. Δε τους χαρίζουμε ούτε τη λέξη "αριστερά" ούτε το περιεχόμενό της. Τα αρνιά τα σουβλίζουν στη ΔΑΚΕ. Σου λέει, αύξηση ωραρίου εμείς, 30 ωρο εσείς. Πατσίσαμε. Εκεί που δεν είχαν να πουν και τίποτα στις συνελεύσεις, τώρα θα το παίζουν και Αρσακειάδες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.