*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 98305 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 02:28:59 μμ »
Και εγώ παρακολουθώ τη συζήτηση αυτή αλλά νομίζω ότι πλέον  από  καμία απεργία  δεν είναι εφικτό να προκύψει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, όχι γιατί δεν το θέλουν οι πολιτικοί αλλά γιατί δεν μπορεί να το προσφέρει η οικονομία της χώρας.
Οι πολιτικοί, πειθαρχημένα και νουθετημένοι από την  ΤΡΟΙΚΑ  οχυρώνουν, τα με υπαγόρευση της ΤΡΟΙΚΑ μέτρα των αλλεπάλληλων μνημονίων , με περαιτέρω μεθοδεύσεις και νομοθετήματα, προκειμένου να μην εκτροχιασθεί το τρένο- υποτίθεται της ανάπτυξης.
Για ποια υπεράσπιση των εργασιακών και οικονομικών συμφερόντων των εργαζομένων μιλάμε σήμερα μέσω της απεργίας, όταν ένα κράτος είναι σε καθεστώς χρεωκοπίας απείρως χειρότερης από αυτή της Αργεντινής?
Ποιά απεργία, ποια κινητοποίηση , ποιοι αγανακτισμένοι, ποιοι πρωθυπουργοί ήταν αυτοί που απέτρεψαν τη μειωση των μισθων, των συνταξεων , τους πλειστηριασμούς, την εκποιηση της δημοσιας περιουσιας, την αυξηση των φορων, τη φυγη των επιχειρησεων στη Βουλγαρια, τη μεταναστευση των επιστημόνων, τη συγχωνευση των σχολειων, την αυξηση των ωρων διδασκαλιας τα χρόνια της μιζεριας που δε λέει να φύγει?
Προσωπικά θα έκανα απεργία για 2-3 μερες, παραπάνω με τίποτα γιατί δεν πιστευω ότι υπάρχει δυνατότητα που η χωρα διαθετει και δεν μας τη δινει.
Η μόνη αισιοδοξία προέρχεται από τις δηλώσεις του Αλεξη που λέει το 2018 τερμα τα μνημόνια, αλλά για να τον πιστεψω θα πρεπει πρώτα να ξεχασω ότι  είναι μετρ της κωλοτουμπας, αξιος συνεχιστής του κωλοτουμπα Αντωνη και του Γιώργου που έλεγε  "λεφτα υπάρχουν" τη στιγμή που ένα  άλλο παιδί διαλαλούσε "δεν υπάρχει σάλιο".
Επομένως απεργία για την απεργία δεν θα μπορούσε να είναι στις προθεσεις μου και δεν θα είναι, για όσο διαστημα δεν υπάρχει στον ορίζοντα στόχος ο οποίος θα μπορούσε μέσω της απεργίας να επιτευχθεί.
Υποθετικά, μια γενική απεργία διαρκείας  πιθανόν να πετυχαινε παραίτηση της κυβέρνησης και εξοδο από το ευρω. Το τελευταίο δεν ξέρω με σιγουριά να πω αν είναι χειρότερο από την κατάσταση που διανύουμε.
Αν και δεν μου αρέσει να προχωρώ σε χαρακτηρισμούς, σε βλέπω, συνάδελφε, παραιτημένο, να το πω, συμβιβασμένο με την ιδέα ότι τίποτε δεν θα αλλάξει, να το πω;!
Καταρχάς, τίποτε δεν δίνεται ούτε χαρίζεται, μόνο κατακτιέται, ακόμη και στα αναπτυγμένα κράτη! Αν δεν αντιδράσει ο εργαζόμενος οποιουδήποτε ευνομούμενου κράτους, όταν θίγεται εργασιακά, οικονομικά και κοινωνικά, ο εργοδότης του θα θεωρεί ότι μπορεί να του υφαρπάξει/να του περιορίσει κάποια δικαιώματα και δεν θα διαστάσει να το κάνει, εφόσον δεν βλέπει την αντίδραση του πρώτου!
Έτσι κι εδώ: εφόσον, όπως γράφεις, ούτε ο Πρωθυπουργός, ούτε κανένας Υπουργός, ούτε οι αγανακτισμένοι, ούτε οι εργαζόμενοι μπορούν να αποτρέψουν το παραμικρό σ'αυτή την χώρα κι είναι όλα προαποφασισμένα από τους θεσμούς, τότε ας μην απεργήσουμε (όπως δικαιούμαστε) κι ας δεχτούμε αδιαμαρτύρητα τα απαράδεκτα σχέδιά τους για την δημόσια εκπαίδευση! Κι ύστερα, θα βγαίνουν και θα λένε (και δικαιολογημένα): "μα δεν σας είδαμε να αντιδράτε, δεν σας ακούσαμε στους δρόμους να φωνάζετε, δεν είδαμε καμία διαμαρτυρία σας"! Πάρτε το υποχρεωτικό 30ωρο, πάρτε τις 2-3 ώρες παραπάνω διδασκαλίας την εβδομάδα, πάρτε τους 30+ μαθητές στην τάξη, πάρτε τις συγχωνεύσεις κλπ!
Ασφαλώς και επιβάλλεται η συμμετοχή στην απεργία της επόμενης εβδομάδας να είναι μαζική, γιατί διαφορετικά θα "ανοίξει κι άλλο η όρεξη" του εργοδότη μας και των δανειστών μας!
Κι αν εσύ, προσωπικά, δεν μπορείς να απεργήσεις πάνω από 2-3 μέρες, γιατί το θεωρείς ανούσιο/ανώφελο κλπ., μην απεργήσεις ούτε εκείνη την μέρα! Δεν χρειάζεται! Αλλά μετά, από τον Ιούνιο του 2018, αν είσαι μόνιμα διορισμένος, να βρεις τρόπο να αντέξεις μέχρι τα 67 σου με τις ζοφερές συνθήκες που σου ετοιμάζουν (μετακινήσεις, ωράρια, περισσότερες ώρες, περισσότεροι μαθητές ...), αν είσαι αναπληρωτής, να ζεις του χρόνου από την ανεργία, στην οποία και θα παραμείνεις κι αν δεν είσαι τίποτε απ'αυτά, να βρεις χώρα να μεταναστεύσεις, καλύτερη από την χρεωκοπημένη Αργεντινή, όπου θα σε περιμένουν και θα σε καλοδεχτούν!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2017, 02:32:45 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:46 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 03:47:01 μμ »
@guestteacher

1) Προφανώς έχω δει/πληροφορηθεί τα σχετικά στοιχεία και δεν τα αναφέρω στην τύχη. Επίσης, για την τρέχουσα χρονιά κάποια στιγμή το Μάρτιο έλεγαν για περίπου 4000 λιγότερους Αναπληρωτές, αλλά μετά το άλλαξαν το τροπάριο και ήταν ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση να καταναλωθεί εμπροσθοβαρώς το ΕΣΠΑ του Παιδείας που αφορά Αναπληρωτές.
Για να μη γεμίζουμε με στοιχεία και δεν μπορεί να μας παρακολουθήσει κανείς, δες μόνο το εξής (αφετηρία για να το ψάξω υπήρξε το http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/mikri-ayxisi-ston-proypologismo-toy-ypoyrgeioy-paideias-2018):
http://www.minfin.gr/web/guest/proupologismos
Πήγαινε Προϋπολογισμός 2018 -> Κεντρικές Υπηρεσίες έτους 2018
Εκεί θα δεις ότι στον ΚΑΕ 19-210 και 19-220 (γνωστοί ΚΑΕ για όσους ασχολούνται με αυτά) έχουμε τις αυξήσεις που λέει το άρθρο στον Κωδικό Αριθμό 0001 «Αποδοχές και συντάξεις» (σελ. 112 στο pdf αρχείο).
Άρα το συντριπτικό ποσοστό της αύξησης στον προϋπολογισμό του Υπουργείου Παιδείας πάει σε «Αποδοχές και συντάξεις» και εκτιμώ ότι δεν οφείλεται σε ξεπάγωμα των ΜΚ.

2) Το βασικό σε αυτές τις διαπραγματεύσεις είναι με τι προτάσεις κατεβαίνεις. Αν είναι ανίσχυρες, όποιος και να πάει, ναι, το αποτέλεσμα θα είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Από εκεί και πέρα, αν είναι καλές οι προτάσεις και η BATNA της ομάδας διαπραγμάτευσης, μετράει και ποιοι μετέχουν σε αυτήν και πώς δομούν τη στρατηγική της ομάδας. Αυτά είναι πολύ σοβαρά θέματα για να τα αναλαμβάνουν ερασιτέχνες, τη στιγμή που από την άλλη πλευρά υπάρχουν επαγγελματίες. Και μη νομίζεις ότι δεν υπάρχουν κρατικοί υπάλληλοι με γνώση και δεξιότητες σε αυτά τα θέματα. Όχι πάντως στην αυλή του εκάστοτε Υπουργού.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 03:54:20 μμ »
Edit
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2017, 07:30:22 μμ από guestteacher »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 04:19:46 μμ »
Gia  θα σου απαντησω στην ιδια γλωσσα που χρησιμοποιεί.
Νομίζω ότι γνωρίζω τι πρέπει να κάνω και δεν είμαι καθόλου παρατημένος και αν σχημάτισες  αυτή την εντύπωση, τη σχημάτισες με πολύ ελαφρότητα.
Είναι γνωστό ότι τα προβλήματα εδώ δεν είναι μόνο οικονομικά αλλά η συνέπεια συμπεριφορών ενός λαού αξιακα  , ηθικα,  πολιτικά και πολιτισμικά ξεπεσμενου, ο οποίος λαός νομίζει ότι γεννηθηκε για να δικαιούται διορισμό στο δημόσιο και ότι σε μια χρεωκοπημενη χωρα που δεν παράγει ούτε μπαλονια, τα  ψηλά στη λίστα των προτεραιοτητων της  ιεραρχημενα προβλήματα είναι να "γίνουν μαζικό διορισμοί στο δημοσιο"!!! Αλλιως να κανουμε απεργιες για να λυθουν τα προβληματα κ να ερθει η ανάπτυξη! .
Μου φαίνεται δεν έχεις συνειδητοποιησει   που βρίσκεσαι και ποια είναι τα περιθώρια βελτίωσης της χώρας τις επόμενες δεκαετίες, λαμβάνοντας ασφαλώς υπόψη αυτούς που κατοικούν εδώ.
Έχεις αντιληφθεί ότι από το 2009 έχουν περάσει σχεδόν  9 χρόνια και η κατηφόρα συνεχίζεται? 
Εκτός κ αν νομίζεις ότι αν πετύχεις  το "διορισμό που δικαιουσαι" ότι θα λυθούν όλα μονομιάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:46 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #186 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 05:42:05 μμ »
Gia  θα σου απαντησω στην ιδια γλωσσα που χρησιμοποιεί.
Νομίζω ότι γνωρίζω τι πρέπει να κάνω και δεν είμαι καθόλου παρατημένος και αν σχημάτισες  αυτή την εντύπωση, τη σχημάτισες με πολύ ελαφρότητα.
Είναι γνωστό ότι τα προβλήματα εδώ δεν είναι μόνο οικονομικά αλλά η συνέπεια συμπεριφορών ενός λαού αξιακα  , ηθικα,  πολιτικά και πολιτισμικά ξεπεσμενου, ο οποίος λαός νομίζει ότι γεννηθηκε για να δικαιούται διορισμό στο δημόσιο και ότι σε μια χρεωκοπημενη χωρα που δεν παράγει ούτε μπαλονια, τα  ψηλά στη λίστα των προτεραιοτητων της  ιεραρχημενα προβλήματα είναι να "γίνουν μαζικό διορισμοί στο δημοσιο"!!! Αλλιως να κανουμε απεργιες για να λυθουν τα προβληματα κ να ερθει η ανάπτυξη! .
Μου φαίνεται δεν έχεις συνειδητοποιησει   που βρίσκεσαι και ποια είναι τα περιθώρια βελτίωσης της χώρας τις επόμενες δεκαετίες, λαμβάνοντας ασφαλώς υπόψη αυτούς που κατοικούν εδώ.
Έχεις αντιληφθεί ότι από το 2009 έχουν περάσει σχεδόν  9 χρόνια και η κατηφόρα συνεχίζεται? 
Εκτός κ αν νομίζεις ότι αν πετύχεις  το "διορισμό που δικαιουσαι" ότι θα λυθούν όλα μονομιάς.
Δεν χρησιμοποίησα κανένα υποτιμητικό προς εσένα ύφος, αλλά έτσι όπως διάβασα το σκεπτικό σου, μου φαίνεσαι ηττοπαθής και συμβιβασμένος με τα περισσότερα προς έχουν ή που πρόκειται να γίνουν στη δημόσια εκπαίδευση. Αν κάνω λάθος, συγγνώμη.

Έχω αντιληφθεί πολύ καλά προς τα που οδεύουν τα πράγματα όλα αυτά τα χρόνια κι ότι η απαξίωση προς το επάγγελμά μας συνεχίζεται, θεωρώ όμως πως εσύ δεν έχεις συνειδητοποιήσει τη κρισιμότητα της κατάστασης στην εκπαίδευση και τα δεινά που πρόκειται να επωμισθούμε όλοι μας (εκπαιδευτικοί, μαθητές, γονείς ...), αν δεν απεργήσουμε ΜΑΖΙΚΑ μαθαύριο, αρνούμενοι να τους δώσουμε λευκή επιταγή να κάνουν ό,τι (θεσμοί και Υπουργείο) θέλουν! Η δημόσια εκπαίδευση δεν είναι "τσιφλίκι" κανενός και θα έπρεπε να την έχουν ως πρώτη τους προτεραιότητα, αν ήθελαν την ουσιαστική πρόοδο της χώρας μας! Να έχουν τους εκπαιδευτικούς στην ώρα τους στα σχολεία, να τους επιμορφώνουν ουσιαστικά, να τους διευκολύνουν στο έργο τους με κοινωνικούς λειτουργούς, ψυχολόγους, διοικητικούς υπαλληλους, να μοιράζουν συγγράμματα έγκυρα και καλογραμμένα, να στεγάζουν τους μαθητές σε γερά κτίρια, με σύγχρονες υποδομές, να παρέχουν επιπλέον βοήθεια προς τους αδύναμους μαθητές έγκαιρα, να διευκολύνουν με ομαλό τρόπο την ένταξη και τη μάθηση των προσφυγόπουλων, να ..., να ..., θα μπορούσα να παραθέσω πάμπολλα ακόμη! Αντ'αυτών, οι ίδιοι οι ιθύνοντες και οι αρμόδιοι απαξιώνουν τους εκπαιδευτικούς (τα τελευταία χρόνια), με συμμάχους τους κάποιους δημοσιογράφους και τους συμπεριφέρονται υποτιμητικά και προσβλητικά! Ζητούν συνεχώς, χωρίς ποτέ τους να δίνουν τα αυτονόητα! Κοντεύουν το σεβαστό λειτούργημα του εκπαιδευτικού να το μετατρέψουν στο χειρότερο επάγγελμα, λόγω των οικονομικών και κοινωνικών εμποδίων που συναντά ένας σημερινός καθηγητής ή δάσκαλος! Και ναι, να συναντούμε "εμπόδια" και δυσκολίες στον χώρο και στο έργο μας, όχι όμως από εκείνους που θα έπρεπε να μας υποστηρίζουν και να μας ενισχύουν! Όταν μου κόβεις, σεβαστό Υπουργείο, τον μισθό μου, όταν με στέλνεις για χρόνια μακριά από την οικογένειά μου, όταν με βάζεις να διδάσκω σε συνθήκες εξουθενωτικές (ωράριο, μετακινήσεις, υπερβολικός αριθμός μαθητών ανά τάξη) αυτομάτως εσύ το ίδιο υποβιβάζεις την ποιότητα του έργου μου και με υπονομεύεις! Γιατί να "βάζει πλάτη" συνεχώς ο Έλληνας εκπαιδευτικός, ώστε να γλιτώσει η χώρα την χρεωκοπία; Γιατί δεν αντιμετωπίζουν με υπευθυνότητα και με ευαισθησία τους Έλληνες εκπαιδευτικούς;

Για όλα τα προαναφερθέντα, λοιπόν και για να μην συνεχιστεί ο ξεπεσμός του εκπαιδευτικού λειτουργήματος: ΑΠΕΡΓΙΑ ΜΑΖΙΚΗ! Θα είναι ένα καλό μήνυμα, που θα φτάσει στ'αυτιά τους!

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 06:22:29 μμ »
Για όλα τα προαναφερθέντα, λοιπόν και για να μην συνεχιστεί ο ξεπεσμός του εκπαιδευτικού λειτουργήματος: ΑΠΕΡΓΙΑ ΜΑΖΙΚΗ! Θα είναι ένα καλό μήνυμα, που θα φτάσει στ'αυτιά τους!

Ακόμα καλύτερο μήνυμα θα είναι να βγαίνουν προκυρήξεις και να μην γίνονται αιτήσεις.
Καλώς ή κακώς η ελεύθερη αγορά στην οποία ζούμε με αυτό τον τρόπο ισορροπεί.
Όταν πάψει να υπάρχει ζήτηση  για τις θέσεις αυτές, τότε θα υπάρξει αναπροσαρμογή των όρων εργασίας με σκοπό να προσελκύσει νέους (και ικανούς) ανθρώπους.
Όταν ο ένας πατάει επάνω στον άλλο για να προλάβει να πάρει μία θέση, ο εργοδότης καταλαβαίνει - και σωστά - ότι προσφέρει πολλά περισσότερα τουλάχιστον από τις εναλλακτικές των εργαζομένων. Θα καταλάβαινα αυτό που λες αν έβλεπα παραιτήσεις συναδέλφων λόγω των εξαντλητικών ωραρίων ή των χαμηλών μισθών ή όπως προείπα, μηδαμινή συμμετοχή σε προκυρήξεις ΑΣΕΠ, προσκλήσεις αναπληρωτών κτλ.
Μπορείς μήπως εσύ να εξηγήσεις - αντίστροφα - γιατί σκοτωνόμαστε να διοριστούμε σε ένα περιβάλλον που μας ωθεί να ξενιτευτούμε, έχει αυξημένες ώρες διδασκαλίας και γενικά άσχημες συνθήκες όπως τις εννοείς εσύ;
Μέχρι τότε θεωρώ ότι δεν μπορούμε να ζητήσουμε πολλά.
Καμία ηττοπάθεια λοιπόν για τον προηγούμενο συνάδελφο.
Ρεαλισμό θα το αποκαλέσω εγώ και θα συμφωνήσω μαζί του.
Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με την σημαντικότητα της παιδείας και στο ότι ο τομέας αυτός και μόνο μπορέι να αλλάξει την πορεία ολόκληρης της χώρας αν αξιοποιηθεί σωστά.
Αυτό όμως προϋποθέτει δουλειά από όλες τις πλευρές, σχέδιο 12ετίας τουλάχιστον ώστε να αρχίσουμε να παίρνουμε τους πρώτους καρπούς.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2017, 06:31:34 μμ από authairetos »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 07:44:13 μμ »
@guestteacher

1) Προφανώς έχω δει/πληροφορηθεί τα σχετικά στοιχεία και δεν τα αναφέρω στην τύχη. Επίσης, για την τρέχουσα χρονιά κάποια στιγμή το Μάρτιο έλεγαν για περίπου 4000 λιγότερους Αναπληρωτές, αλλά μετά το άλλαξαν το τροπάριο και ήταν ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση να καταναλωθεί εμπροσθοβαρώς το ΕΣΠΑ του Παιδείας που αφορά Αναπληρωτές.
Για να μη γεμίζουμε με στοιχεία και δεν μπορεί να μας παρακολουθήσει κανείς, δες μόνο το εξής (αφετηρία για να το ψάξω υπήρξε το http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/mikri-ayxisi-ston-proypologismo-toy-ypoyrgeioy-paideias-2018):
http://www.minfin.gr/web/guest/proupologismos
Πήγαινε Προϋπολογισμός 2018 -> Κεντρικές Υπηρεσίες έτους 2018
Εκεί θα δεις ότι στον ΚΑΕ 19-210 και 19-220 (γνωστοί ΚΑΕ για όσους ασχολούνται με αυτά) έχουμε τις αυξήσεις που λέει το άρθρο στον Κωδικό Αριθμό 0001 «Αποδοχές και συντάξεις» (σελ. 112 στο pdf αρχείο).
Άρα το συντριπτικό ποσοστό της αύξησης στον προϋπολογισμό του Υπουργείου Παιδείας πάει σε «Αποδοχές και συντάξεις» και εκτιμώ ότι δεν οφείλεται σε ξεπάγωμα των ΜΚ.

2) Το βασικό σε αυτές τις διαπραγματεύσεις είναι με τι προτάσεις κατεβαίνεις. Αν είναι ανίσχυρες, όποιος και να πάει, ναι, το αποτέλεσμα θα είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Από εκεί και πέρα, αν είναι καλές οι προτάσεις και η BATNA της ομάδας διαπραγμάτευσης, μετράει και ποιοι μετέχουν σε αυτήν και πώς δομούν τη στρατηγική της ομάδας. Αυτά είναι πολύ σοβαρά θέματα για να τα αναλαμβάνουν ερασιτέχνες, τη στιγμή που από την άλλη πλευρά υπάρχουν επαγγελματίες. Και μη νομίζεις ότι δεν υπάρχουν κρατικοί υπάλληλοι με γνώση και δεξιότητες σε αυτά τα θέματα. Όχι πάντως στην αυλή του εκάστοτε Υπουργού.

Επέστρεψα Δημήτριος που λένε...
Το λοιπόν αν δεις τα μύρια στην μισθοδοσία Αβθμιας και Δβθμιας είναι περίπου 75-77. Αν πας με μόνιμους επειδή είναι και στις δύο βαθμίδες 65.000 + - η ταυτόχρονη αύξηση του ποσού μάλλον αναφέρεται σε μονίμους.Λίγο δύσκολο να αναφέρεται σε αναπληρωτές γιατί α) παρόμοιες αυξήσεις σε μικρότερο βαθμό λόγω λιγοτέρων υπαλλήλων θα γίνουν και στους μισθούς των υπαλλήλων στην Κεντρική υπηρεσία, Βιβλιοθήκες , Γενική Γραμματεία κ.τ.λ. Θα μου πεις στα άλλα Υπουργεία γιατί δεν υπάρχουν πολλές Αυξήσεις θα σου πω κάτι που πιθανόν το ξέρεις. Α το 3ο/4 των παλιών αυξήσεων και πιθανόν η αλλαγή ΜΚ θα συμψηφιστεί φέτος με την προσωπική διαφορά. Κάτι που εξηγεί και την μείωση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση που θα δεις λόγω εισαγωγής για Α φορά του τρόπο τινά ενιαίου μισθολογίου και σε αυτούς. Βέβαια ακόμα και να δώσει τα ΜΚ μιλάμε ότι η ωρίμανση της πλειοψηφίας των εκπαδευτικών γίνεται τον Σεπτέμβρη (μιλάμε για καθαρά περίπου 30 ευρώ). Ομως σιγά τα ωα...Το 2019 (αυτοί λένε για 2020) θα χάσουμε ούλοι από μια 60 ρικούμπα λόγω μείωσης του αφορολογήτου...Θυμίσου ότι το 2018 κατά την ταπεινή μου άποψη είναι χρονιά εκλογών. Τα μέτρα θα σκάσουνε στον Κούλη το 2019 και το 2020 με την εκλογή Προέδρου Δημοκρατίας πιστεύουν ότι θα επανέρθουν ξεπερνώντας την Δεξιά παρένθεση...

Στο άλλο θέμα μας τώρα αν υπάρχουν καλοί επαγγελματίες...Επειδή το έχω παίξει επίτηδες πολλές φορές χαζός θα σου βάλω ένα τεστ. Υπήρχαν άνθρωποι στην Δβθμια που σχεδίασαν πρόγραμμα μισθοδοσίας, που έφτιαξαν ολόκληρο σύστημα με όνομα Αρχαίας Θεάς πριν το myschool αλλά ποτέ δεν τους έδωσαν κάποια αναγνώριση γιατί θέλαν να δίνουν χρήματα στην Επαφος ? Ναι ή όχι? Αυτή η ομάδα ή κάποια μέλη αυτής τα πήρε κράνα και κατέληξε σε άλλο Υπουργείο με κάποιες μετατάξεις ναι ή όχι? Θέλεις να μου πεις ότι θα βάλουν τους ικανούς που είναι κυρίως αδέσμευτοι και επειδή διακατέχονται από Δικαιοσύνη στις διαπραγματεύσεις και θα κρατήσουν το στόμα τους κλειστό ή τους δικούς τους? Μήπως πιστεύεις ότι δεν γνωρίζω όταν πας να δώσεις συνέντευξη για κάποια επιτελική θέση αν δεν είσαι κολλητός τους πως σου συμπεριφέρονται και τι αγκαλίτσες σε ώμους και τι αφού σου είπα μην ανησυχείς πέφτουν στους δικούς τους? ... Πάντως είναι απορίας άξιο πως ικανότατα στελέχη συνεχίζουν και δουλεύουν στο δημόσιο και δεν τους στέλνουν διαχρονικά στο διάολο...


Πάμε τώρα στο θέμα μας...

Η παραμονή για 30 ώρες και όχι 8-2 όπως γράφεται, οι συγχωνεύσεις σχολείων και η σίτηση είναι ένα και το αυτό. Σημαίνει ότι η έννοια του ολοήμερου σιγά σιγά εξαφανίζεται από τον χάρτη. Η αν παραμείνει θα είναι με διαφορετικούς όρους. Φέτος που μιλάμε πιέζουν αρκετές Αβθμιες να καταργηθούν τμήματα ολοήμερου, να σχολάνε στις 3 και να αναπληρωθούν εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων από δασκάλους που περισσεύουν ωράριο και κάνουν παράλληλη στήριξη ή πρωινές ζώνες... Αν του χρόνο λοιπόν καταργήσει σίτιση και πιθανόν ώρες ειδικοτήτων μαζί με συγχωνεύσεις τότε μιλάμε για δραματική μείωση αναπληρωτών ειδικά στην Αβθμια. Στην Δευτεροβάθμια δεν έχει νόημα να μιλήσω. Ηδη οι προσλήψεις αναπληρωτών είναι ελάχιστες. Το μόνο που θα προσλαμβάνει αβέρτα για λίγο καιρό θα είναι η ειδική. Μέχρι να τελειώσει το ΕΣΠΑ και εκεί και να το κάνουν οι μόνιμοι των σεμιναρίων που θα περισσεύουν. Αυτά λοιπόν θέλουν να πουν τα παληκάρια αλλά δεν έχουν .... να το ομολογήσουν. Ακόμα όμως και στους μονίμους ετοιμάζουν πακέτο τώρα συστημένο ή όχι δεν ξέρω για στελεχώσεις γραφείων εντός εκτός ή επι τα αυτα του Υπουργείου Παιδείας. Μην ξεχνάμε πολλές ειδικότητες "κακώς" είναι στην εκπαίδευση πόσο μάλλον που τις θέλουν άλλες για άλλα λιμάνια ευρωπαικών προγραμμάτων, άσε που τα μαθήματα που κάνουν ενοχλούν την άλλη παραπαιδεία...Αλήθεια τι γίνεται με τα κρατικά πιστοποιητικά οεο?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2017, 08:02:28 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 08:01:44 μμ »
Ακόμα καλύτερο μήνυμα θα είναι να βγαίνουν προκυρήξεις και να μην γίνονται αιτήσεις.
Καλώς ή κακώς η ελεύθερη αγορά στην οποία ζούμε με αυτό τον τρόπο ισορροπεί.
Όταν πάψει να υπάρχει ζήτηση  για τις θέσεις αυτές, τότε θα υπάρξει αναπροσαρμογή των όρων εργασίας με σκοπό να προσελκύσει νέους (και ικανούς) ανθρώπους.
Όταν ο ένας πατάει επάνω στον άλλο για να προλάβει να πάρει μία θέση, ο εργοδότης καταλαβαίνει - και σωστά - ότι προσφέρει πολλά περισσότερα τουλάχιστον από τις εναλλακτικές των εργαζομένων. Θα καταλάβαινα αυτό που λες αν έβλεπα παραιτήσεις συναδέλφων λόγω των εξαντλητικών ωραρίων ή των χαμηλών μισθών ή όπως προείπα, μηδαμινή συμμετοχή σε προκυρήξεις ΑΣΕΠ, προσκλήσεις αναπληρωτών κτλ.
Μπορείς μήπως εσύ να εξηγήσεις - αντίστροφα - γιατί σκοτωνόμαστε να διοριστούμε σε ένα περιβάλλον που μας ωθεί να ξενιτευτούμε, έχει αυξημένες ώρες διδασκαλίας και γενικά άσχημες συνθήκες όπως τις εννοείς εσύ;
Μέχρι τότε θεωρώ ότι δεν μπορούμε να ζητήσουμε πολλά.
Καμία ηττοπάθεια λοιπόν για τον προηγούμενο συνάδελφο.
Ρεαλισμό θα το αποκαλέσω εγώ και θα συμφωνήσω μαζί του.
Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με την σημαντικότητα της παιδείας και στο ότι ο τομέας αυτός και μόνο μπορέι να αλλάξει την πορεία ολόκληρης της χώρας αν αξιοποιηθεί σωστά.
Αυτό όμως προϋποθέτει δουλειά από όλες τις πλευρές, σχέδιο 12ετίας τουλάχιστον ώστε να αρχίσουμε να παίρνουμε τους πρώτους καρπούς.
Συνάδελφε, καταρχάς αυτό που περιγράφεις (μικρή προσφορά θέσεων εργασίας και τεράστια ζήτηση) δεν συμβαίνει μόνο στον δημόσιο τομέα, ούτε μόνο στον χώρο της εκπαίδευσης. Συμβαίνει οπουδήποτε, και ασφαλώς στον ιδιωτικό τομέα. Αν μία μεγάλη αλυσίδα super market ή καλλυντικών, ζητήσει πωλητές, ταμίες κλπ. θα σπεύσουν εκατοντάδες για τις συγκεκριμένες θέσεις, παρόλο που θα προσφέρονται πολύ λιγότερες! Αν βγει μια προκήρυξη για μόνιμους στην Εφορία ή στα Νοσοκομεία, θα σπεύσουν χιλιάδες συνάνθρωποί μας κι ας είναι οι θέσεις ελάχιστες! Κι αυτό γίνεται, γιατί οι περισσότεροι κάπως πρέπει να ζήσουν και να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους (ατομικές ή οικογενειακές). Δεν είναι κάτι πρωτοφανές αυτό!
Έτσι κι εμείς όλοι που σπουδάσαμε στις καθηγητικές σχολές (από επιλογή μας κι όχι τυχαία) προσπαθούμε να βρούμε εργασία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μας, το οποίο είναι και το ιδανικό για τον οποιονδήποτε εργαζόμενο, δηλ. να δουλεύει πάνω στο επάγγελμα που επέλεξε να κάνει/να εξασκήσει/να σπουδάσει, γιατί σαφώς τότε και καλύτερα αποδίδει και πληρέστερος νιώθει ο ίδιος! Επομένως, δεν είναι περίεργο από τη στιγμή που έχουν να γίνουν 8 χρόνια διορισμοί στη δημόσια εκπαίδευση, να στοιβάζονται χιλιάδες συνάδελφοι στους πίνακες αναπληρωτών και να κάνουν αιτήσεις για ΑΚΩ και ΑμΩ, καθώς το να βρουν εργασία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών τους, θα είναι μια μεγάλη δικαίωση πρώτα απ'όλα για τους ίδιους! Άλλωστε, κάτι ανάλογο συνέβαινε και παλιότερα με την επετηρίδα, με την μεγάλη διαφορά όμως πως τότε γίνονταν κάθε χρόνο διορισμοί! Αποτέλεσμα, λοιπόν, της αδιοριστίας και της έλλειψης πολιτικής βούλησης να προχωρήσει η Πολιτεία σε διορισμούς μ'ένα νἐο σύστημα διορισμών είναι όλα αυτά που αναφέρεις (ο ένας πατάει πάνω στον άλλον, σκοτωνόμαστε να διοριστούμε ...)!
Επιπλέον, από την στιγμή που έπαψε να ισχύει η ποινή του διετούς αποκλεισμού βλέπω και αρκετούς αναπληρωτές να μην παρουσιάζονται ή να παραιτούνται, ακόμη-ακόμη και κάποιους λίγους που τους προσκαλεί το Υπουργείο για διορισμό να μην τον αποδέχονται (προφανώς γιατί μετά από τόσο μεγάλη χρονική καθυστέρηση, έχουν βρει κάποιο άλλο επάγγελμα και έχουν τακτοποιήσει τις ζωές τους με άλλον τρόπο). Δηλ. εσύ νομίζεις πως με τις συνθήκες που θα ισχύσουν από τον Ιούνιο του 2018 στα δημόσια ελληνικά σχολεία, θα συνεχίσουν πολλοί σημερινοί 45άρηδες και 50άρηδες αναπληρωτές να "κυνηγούν" την αναπλήρωση, ειδικά όταν ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μιλά για διορισμούς, όταν ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δεσμεύεται για τίποτε; Θα συνεχίσουν να έχουν αυταπάτες ότι μαζεύοντας προυπηρεσία, θα διοριστούν;  Ή θεωρείς πως όσοι μόνιμοι μπορούν να συνταξιοδοτηθούν μέχρι το 2021 (πριν από το όριο των 67) δεν θα το πράξουν;
Το έχω ξαναγράψει: πιο πολύ συμφέρει να τα παίρνει κάποιος "μαύρα"από τα ιδιαίτερα στον τόπο του και να βρίσκει έναν εργοδότη να του κολλάει 50-60 εικονκά μεροκάματα τον χρόνο για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, παρά να τρέχει ως ΑΚΩ και ΑμΩ οπουδήποτε, χωρίς αντίκρισμα! Και ασφαλώς υπάρχουν κι άλλες επαγγελματικές διέξοδοι (φροντιστήρια, εκδοτικοί οίκοι, μεταφράσεις, υπάλληλοι γραφείων κλπ.) για τους εκπαιδευτικούς. Το ιδανικό εν προκειμένω μάς το στερούν οι άνωθεν, που υποτίθεται πως μας καταλαβαίνουν και πως συμπάσχουν μαζί μας!
Και επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι η αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών, σαφώς αυτή είναι η πρόθεση της κυβέρνησης και απέναντι σ'αυτήν πρέπει να υπάρξει μαζική αντίδραση, με την συμμετοχή στην απεργία της ερχόμενης Πέμπτης!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2017, 08:04:46 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 08:26:34 μμ »
Έτσι κι εμείς όλοι που σπουδάσαμε στις καθηγητικές σχολές (από επιλογή μας κι όχι τυχαία) προσπαθούμε να βρούμε εργασία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μας, το οποίο είναι και το ιδανικό για τον οποιονδήποτε εργαζόμενο, δηλ. να δουλεύει πάνω στο επάγγελμα που επέλεξε να κάνει/να εξασκήσει/να σπουδάσει, γιατί σαφώς τότε και καλύτερα αποδίδει και πληρέστερος νιώθει ο ίδιος!

Δεν μπορώ να καταλάβω ο εργοδότης τι υποχρέωση έχει επάνω σε αυτό. Δηλαδή αν είχες σπουδάσει οικονομικά θα ήταν υποχρεωμένη η Χ τράπεζα να σε προσλάβει;
Πρέπει να καταλάβουμε ότι ως δημόσιοι υπάλληλοι πληρωνόμαστε από όλους τους άλλους συμπολίτες μας για να παρέχουμε τις υπηρεσίες μας. Δεν καθορίζουμε εμείς πόσοι θα διορίζονται κάθε χρόνο. Εμείς έχουμε μία σύμβαση εργασίας (μόνιμοι, αναπληρωτές, ορισμένου, αορίστου οτιδήποτε) την οποία ακολουθούμε.
Δεν γίνεται επειδή το δημόσιο παρέχει μονιμότητα και κάποια δικαιώματα επιπλέον, να θεωρούμε ότι έχουμε δικαίωμα και λόγο σε όλα.
Κάθε φορά λοιπόν που μιλάμε με αυτό τον τρόπο πρέπει να ξέρουμε πόσο προκλητικοί γινόμαστε απέναντι σε συνανθρώπους που μας πληρώνουν (αυτός είναι ο δημόσιος υπάλληλος, υπάλληλος όλων των υπολοίπων).
Αντί να προκαλούμε λοιπόν ζητώντας να παρέμβουμε στην λειτουργία του ίδιου του κράτους καλό θα ήταν να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε.
Αν θεωρούμε ότι αδικούμαστε, η πόρτα είναι ανοιχτή για τον καθένα μας.

Επομένως, δεν είναι περίεργο από τη στιγμή που έχουν να γίνουν 8 χρόνια διορισμοί στη δημόσια εκπαίδευση, να στοιβάζονται χιλιάδες συνάδελφοι στους πίνακες αναπληρωτών και να κάνουν αιτήσεις για ΑΚΩ και ΑμΩ, καθώς το να βρουν εργασία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών τους, θα είναι μια μεγάλη δικαίωση πρώτα απ'όλα για τους ίδιους!

Περίεργο δεν είναι καθόλου. Και αυτό που λες επαυξάνει αυτό που θέλω να πω εγώ. Όσο η στοίβα μεγαλώνει τόσο ο μισθός, τα δικαιώματα και οι συνθήκες θα χειροτερεύουν.
Αυτός είναι ο νόμος της αγοράς. Οτιδήποτε άλλο αποτελεί στρέβλωση.
Στο κάτω κάτω ας παρουσιάσουμε μία λύση σχετικά με το ποιος θα μας πληρώνει, ας βρούμε ένα βιώσιμο μοντέλο και ας ζητήσουμε μετά.
Αλλά δυστυχώς η απάντηση που δίδεται συχνά εδώ είναι "αυτό είνα δουλειά των κυβερνώντων όχι δική μας".
Λοιπόν δυστυχώς ή ευτυχώς το ίδιο ισχύει και για τον καθορισμό του αριθμού των προσλήψεων - διορισμών, τον καθορισμό των συνθηκών και το ύψος των μισθών.
Να έχουμε μία ολοκληρωμένη πρόταση όταν ζητάμε κάτι αλλιώς δεν θα μας πάρει κανείς στα σοβαρά.
Ζητάμε κάτι και καλά κάνουμε αλλά να έχουμε και προτάσεις για το πως αυτό θα υλοποιηθεί.
Ο παράγοντας που (θα πρέπει να) τα επηρεάζει είναι η ζήτηση και μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2017, 08:30:31 μμ από authairetos »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 10:18:09 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω ο εργοδότης τι υποχρέωση έχει επάνω σε αυτό. Δηλαδή αν είχες σπουδάσει οικονομικά θα ήταν υποχρεωμένη η Χ τράπεζα να σε προσλάβει;
Πρέπει να καταλάβουμε ότι ως δημόσιοι υπάλληλοι πληρωνόμαστε από όλους τους άλλους συμπολίτες μας για να παρέχουμε τις υπηρεσίες μας. Δεν καθορίζουμε εμείς πόσοι θα διορίζονται κάθε χρόνο. Εμείς έχουμε μία σύμβαση εργασίας (μόνιμοι, αναπληρωτές, ορισμένου, αορίστου οτιδήποτε) την οποία ακολουθούμε.
Δεν γίνεται επειδή το δημόσιο παρέχει μονιμότητα και κάποια δικαιώματα επιπλέον, να θεωρούμε ότι έχουμε δικαίωμα και λόγο σε όλα.
Κάθε φορά λοιπόν που μιλάμε με αυτό τον τρόπο πρέπει να ξέρουμε πόσο προκλητικοί γινόμαστε απέναντι σε συνανθρώπους που μας πληρώνουν (αυτός είναι ο δημόσιος υπάλληλος, υπάλληλος όλων των υπολοίπων).
Αντί να προκαλούμε λοιπόν ζητώντας να παρέμβουμε στην λειτουργία του ίδιου του κράτους καλό θα ήταν να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε.
Αν θεωρούμε ότι αδικούμαστε, η πόρτα είναι ανοιχτή για τον καθένα μας.

Περίεργο δεν είναι καθόλου. Και αυτό που λες επαυξάνει αυτό που θέλω να πω εγώ. Όσο η στοίβα μεγαλώνει τόσο ο μισθός, τα δικαιώματα και οι συνθήκες θα χειροτερεύουν.
Αυτός είναι ο νόμος της αγοράς. Οτιδήποτε άλλο αποτελεί στρέβλωση.
Στο κάτω κάτω ας παρουσιάσουμε μία λύση σχετικά με το ποιος θα μας πληρώνει, ας βρούμε ένα βιώσιμο μοντέλο και ας ζητήσουμε μετά.
Αλλά δυστυχώς η απάντηση που δίδεται συχνά εδώ είναι "αυτό είνα δουλειά των κυβερνώντων όχι δική μας".
Λοιπόν δυστυχώς ή ευτυχώς το ίδιο ισχύει και για τον καθορισμό του αριθμού των προσλήψεων - διορισμών, τον καθορισμό των συνθηκών και το ύψος των μισθών.
Να έχουμε μία ολοκληρωμένη πρόταση όταν ζητάμε κάτι αλλιώς δεν θα μας πάρει κανείς στα σοβαρά.
Ζητάμε κάτι και καλά κάνουμε αλλά να έχουμε και προτάσεις για το πως αυτό θα υλοποιηθεί.
Ο παράγοντας που (θα πρέπει να) τα επηρεάζει είναι η ζήτηση και μόνο.

Αν και αυτά που λες δεν είναι λάθος θα σταθώ σε κάποια σημεία....

1) Πληρωνόμαστε από όσους πληρώνουν φόρους...οι οποίοι πρέπει να είναι αναλόγως των πραγματικών δυνατοτήτων του καθενός...Με το παραπάνω σκεπτικό μπορώ να έχω λόγο γιατί πληρώνω φόρους πολλοί όμως που δεν πληρώνουν ενώ θα έπρεπε ας βγάλουν τον σκασμό...και πολύ ευγενικός είμαι.
2) Μια σύμβαση εργασίας θα πρέπει να έχει job description σωστά? Εχεις δει πουθενά στο δημόσιο κάτι τέτοιο? Ευτυχώς που υπάρχουν και επαγγελματικοί φορείς και σύλλογοι σε κάποια σοβαρά επαγγέλματα και σου λένε τι είναι στις αρμοδιότητες, στις υποχρεώσεις και στα δικαιώματα σου....Να μου πεις αν δεν γουστάρεις κάντην...Δεκτό...Ασε που προς τα κει κλίνω προσωπικά.
3) Σωστα το δεν έχω όμως λόγο σε όλα δεν σημαίνει να μην έχω λόγο πουθενά...
4) Δες τι λέω στο 1. Αν θες κιόλας την άποψη μου συνήθως αυτοί που πληρώνουν δεν έχουν τόσες απαιτήσεις από αυτούς που δεν δίνουν μία. Οι τελευταίοι μάλιστα έχουν και ένα στυλάκι ότι όλοι τους χρωστάνε... Μην πω μάλιστα τελευταία ποιοι είναι οι συγκεκριμένοι γιατί θα βγω και ρατσιστής στο τέλος...
5) Εκτός απο Δ.Υ. είμαστε και νόμιμοι πολίτες αυτού του κράτους. Και επειδή δόξα τω Θεώ ακόμα θέλω να πιστεύω έχουμε Δημοκρατία λεκτική παρέμβαση νομίζω επιτρέπεται εκτός αν έξω από το σπίτι μου περνά κανένα τανκ.
6) Είδες ότι όλες μας οι προτάσεις είναι για πάρτη μας και όχι για καλύτερη λειτουργία κράτους ή για να κάνουμε καλύτερα την δουλειά μας?
7) Σωστό κυρίως για κάποιους που ασκούνε Κυβέρνηση έχοντας χάσει προ πολλού την πλειοψηφία της κοινής γνώμης αν την έιχαν ποτέ...αλλά είπαμε στην Δημοκρατία ακολουθείς το εκλογικό σύστημα που ισχύει...

ΥΓ. Και επειδή είσαι άνθρωπος της αγοράς πέραν από τα παραπάνω δικαιώματα έχουμε και κάποιες παραπάνω υποχρεώσεις όπως εισφορές αλληλεγγύης και 12 αντί για 14 μισθούς δεν νομίζω ότι παίρνει κάποιος στον Ι.Τ. ούτε η θέση στο Δημόσιο μας χαρίστηκε... Σε άλλους μπορεί στους καθηγητές όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2017, 10:30:10 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #192 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 10:42:46 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω ο εργοδότης τι υποχρέωση έχει επάνω σε αυτό. Δηλαδή αν είχες σπουδάσει οικονομικά θα ήταν υποχρεωμένη η Χ τράπεζα να σε προσλάβει;
Πρέπει να καταλάβουμε ότι ως δημόσιοι υπάλληλοι πληρωνόμαστε από όλους τους άλλους συμπολίτες μας για να παρέχουμε τις υπηρεσίες μας. Δεν καθορίζουμε εμείς πόσοι θα διορίζονται κάθε χρόνο. Εμείς έχουμε μία σύμβαση εργασίας (μόνιμοι, αναπληρωτές, ορισμένου, αορίστου οτιδήποτε) την οποία ακολουθούμε.
Δεν γίνεται επειδή το δημόσιο παρέχει μονιμότητα και κάποια δικαιώματα επιπλέον, να θεωρούμε ότι έχουμε δικαίωμα και λόγο σε όλα.
Κάθε φορά λοιπόν που μιλάμε με αυτό τον τρόπο πρέπει να ξέρουμε πόσο προκλητικοί γινόμαστε απέναντι σε συνανθρώπους που μας πληρώνουν (αυτός είναι ο δημόσιος υπάλληλος, υπάλληλος όλων των υπολοίπων).
Αντί να προκαλούμε λοιπόν ζητώντας να παρέμβουμε στην λειτουργία του ίδιου του κράτους καλό θα ήταν να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε.
Αν θεωρούμε ότι αδικούμαστε, η πόρτα είναι ανοιχτή για τον καθένα μας.


Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 10:49:37 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω ο εργοδότης τι υποχρέωση έχει επάνω σε αυτό. Δηλαδή αν είχες σπουδάσει οικονομικά θα ήταν υποχρεωμένη η Χ τράπεζα να σε προσλάβει;
Πρέπει να καταλάβουμε ότι ως δημόσιοι υπάλληλοι πληρωνόμαστε από όλους τους άλλους συμπολίτες μας για να παρέχουμε τις υπηρεσίες μας. Δεν καθορίζουμε εμείς πόσοι θα διορίζονται κάθε χρόνο. Εμείς έχουμε μία σύμβαση εργασίας (μόνιμοι, αναπληρωτές, ορισμένου, αορίστου οτιδήποτε) την οποία ακολουθούμε.
Δεν γίνεται επειδή το δημόσιο παρέχει μονιμότητα και κάποια δικαιώματα επιπλέον, να θεωρούμε ότι έχουμε δικαίωμα και λόγο σε όλα.
Κάθε φορά λοιπόν που μιλάμε με αυτό τον τρόπο πρέπει να ξέρουμε πόσο προκλητικοί γινόμαστε απέναντι σε συνανθρώπους που μας πληρώνουν (αυτός είναι ο δημόσιος υπάλληλος, υπάλληλος όλων των υπολοίπων).
Αντί να προκαλούμε λοιπόν ζητώντας να παρέμβουμε στην λειτουργία του ίδιου του κράτους καλό θα ήταν να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε.
Αν θεωρούμε ότι αδικούμαστε, η πόρτα είναι ανοιχτή για τον καθένα μας.


 Δεν προσπαθούμε να καθορίσουμε πόσοι θα διορίζονται, ούτε λέμε να διορίζονται άτομα μόνο και μόνο επειδή σπούδασαν. Αλλά, αυτούς που παίρνει κάθε χρόνο αναπληρωτες υποτίθεται ότι τους χρειάζεται. Αλλιώς, γιατί τους παίρνει; Για τα ωραία τους τα μάτια; Ασφαλώς όχι, δεν τους έχω για τόσο πονόψυχους. Γιατί δε διορίζει σταδιακά έστω αυτόν τον αριθμό που χρειάζεται; Είναι παράλογο να το ζητάμε;Δε θεωρώ προσωπικά , όταν έχω προσφέρει, και όταν με χρειάζεται γι αυτό με παίρνει αναπληρώτρια τόσα χρόνια τώρα , όυτε ότι μου κάνει χάρη, ούτε ασφαλώς ότι προκαλώ ή παρεμβαίνω στη λειτουργία του κράτους. Αντιθέτως, θωρώ ότι με προκαλούν όσοι μου λένε-και για να μην παρεξηγηθώ δεν το λέω για σένα - ότι και που δουλεύω πολύ μου πάει, να κάτσω στα αυγά μου και να μη διεκδικώ καλύτερες συνθήκες εργασίας, όποιες είναι αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 08, 2017, 11:40:33 μμ »

Πρέπει να καταλάβουμε ότι ως δημόσιοι υπάλληλοι πληρωνόμαστε από όλους τους άλλους συμπολίτες μας για να παρέχουμε τις υπηρεσίες μας. Δεν καθορίζουμε εμείς πόσοι θα διορίζονται κάθε χρόνο. Εμείς έχουμε μία σύμβαση εργασίας (μόνιμοι, αναπληρωτές, ορισμένου, αορίστου οτιδήποτε) την οποία ακολουθούμε.
Δεν γίνεται επειδή το δημόσιο παρέχει μονιμότητα και κάποια δικαιώματα επιπλέον, να θεωρούμε ότι έχουμε δικαίωμα και λόγο σε όλα.
Κάθε φορά λοιπόν που μιλάμε με αυτό τον τρόπο πρέπει να ξέρουμε πόσο προκλητικοί γινόμαστε απέναντι σε συνανθρώπους που μας πληρώνουν (αυτός είναι ο δημόσιος υπάλληλος, υπάλληλος όλων των υπολοίπων).
Αντί να προκαλούμε λοιπόν ζητώντας να παρέμβουμε στην λειτουργία του ίδιου του κράτους καλό θα ήταν να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε.
Αν θεωρούμε ότι αδικούμαστε, η πόρτα είναι ανοιχτή για τον καθένα μας.

Οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρωνόμαστε από το κράτος, δηλαδή από όλους μας, όχι μόνο από τους άλλους, για να παρέχουμε συγκεκριμένες υπηρεσίες, οι οποίες, σε ό,τι μένει όρθιο από τα κοινωνικά κράτη, είθισται να παρέχονται δωρεάν με κρατική μέριμνα. Δεν μας έχει προσλάβει ο χ εργοδότης για να βγάλει κέρδη η επιχείρησή του. Ούτε χρωστάμε χάρη σε κανέναν από τους συμπολίτες μας που δουλεύουμε. Αν το δούμε καλύτερα, ο καθένας θα έπρεπε να χαίρεται που τουλάχιστον για κάποιες υπηρεσίες υπάρχει κρατική μέριμνα, έστω και στα χαρτιά, γιατί ξέρουμε καλά τι σημαίνει απόλυτα ελεύθερη οικονομία σε τομείς υπηρεσιών όπως η παιδεία και η υγεία. Και όταν βλέπουμε ότι κάποιες υπηρεσίες υπολειτουργούν, το να ζητούμε διορισμούς δεν είναι συντεχνιακό αίτημα, είναι κοινή λογική. Τα σχολεία είναι από τις υπηρεσίες που υπολειτουργούν λόγω των ελλείψεων και το ξέρουμε καλά, και όποιος έχει βρεθεί σε σχολείο που στην αρχή της χρονιάς λείπει το 1/4 των απαιτούμενων εκπαιδευτικών, το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα κενά των μαθητών, είναι οι εφημερίες, είναι η διεκπεραίωση των διαφόρων εργασιών και πολλά άλλα πρακτικά ζητήματα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αιωνίως πρέπει να υποβαθμίζουμε τη θέση μας και τη δουλειά μας. Είμαστε εξειδικευμένο προσωπικό που προσλαμβάνεται (τα τελευταία 20 χρόνια με πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, μας αρέσουν δεν μας αρέσουν) για να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά πάνω στην ειδίκευσή του. Ας αναλογιστούμε με τι μισθούς εργάζονται άτομα αναλόγων προσόντων και ετών υπηρεσίας σε σοβαρές ιδιωτικές επιχειρήσεις (άτομα που οι επιχειρήσεις δεν τα θεωρούν αναλώσιμα όπως τους νέους εργαζόμενους), πριν γίνουμε από μόνοι μας θύματα αυτής της δήθεν υπεράνω στάσης μας.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 09, 2017, 10:13:50 πμ »
Για το τριαντάωρο που από "έως" θα (δούμε αν θα) πάει "ακριβώς" τελείωσε η συζήτηση;
Γιατί έχουμε βγει εκτός θέματος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.