*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 98279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #266 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 04:22:00 μμ »
1. Δεν ειναι παράνομο Gia να κανεις και άλλη δουλειά όντως διορισμένος στο δημόσιο. Υπάρχει κάτι που λέγεται άδεια παραλλήλου έργου που το χορηγεί ο εποπτεύων σου φορέας υπό κάποιες προϋποθέσεις. Αρκετοί συνάδελφοι κάνουν χρήση και δεν φοροδιαφεύγουν ούτε κρύβονται από κανέναν.
2. Δεν τρέχουν όλοι οι αναπληρωτές μακριά από τα σπίτια τους. Οι ραχουλες και τα νησάκια βγάζουν και αυτά εκπαιδευτικούς που ως αναπληρωτές προσλαμβάνονται κάθε χρόνο και η μοναδική τους στεναχώρια ειναι αν θα πετύχουν το σχολείο του νησιού ή της ραχουλας δίπλα στο σπίτι τους. Έχουν μαζέψει ένα σκασμό μήνες προϋπηρεσίας χωρίς να κουνήσουν παραπέρα. Και ειναι αρκετοί, πίστεψε με

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:16 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #267 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 04:49:38 μμ »
1. Δεν ειναι παράνομο Gia να κανεις και άλλη δουλειά όντως διορισμένος στο δημόσιο. Υπάρχει κάτι που λέγεται άδεια παραλλήλου έργου που το χορηγεί ο εποπτεύων σου φορέας υπό κάποιες προϋποθέσεις. Αρκετοί συνάδελφοι κάνουν χρήση και δεν φοροδιαφεύγουν ούτε κρύβονται από κανέναν.
2. Δεν τρέχουν όλοι οι αναπληρωτές μακριά από τα σπίτια τους. Οι ραχουλες και τα νησάκια βγάζουν και αυτά εκπαιδευτικούς που ως αναπληρωτές προσλαμβάνονται κάθε χρόνο και η μοναδική τους στεναχώρια ειναι αν θα πετύχουν το σχολείο του νησιού ή της ραχουλας δίπλα στο σπίτι τους. Έχουν μαζέψει ένα σκασμό μήνες προϋπηρεσίας χωρίς να κουνήσουν παραπέρα. Και ειναι αρκετοί, πίστεψε με
Φέτος, κάπως αλλιώς τα είδα τα πράγματα εγώ: στα νησάκια και της ραχούλες ξενιτεύτηκε ένα σωρό κόσμος από  Αττική κι άλλα μεγάλα αστικά κέντρα και είχε πρόβλημα μετακίνησης με τα πανάκριβα εισιτήρια των πλοίων, με την στέγασή του και την σίτισή του!
Kαι το κυριότερο: περιμένουν όλοι αυτοί που λες, με τους σωρό μήνες προυπηρεσίας που έχουν μαζέψει, να διοριστούν; Ή τους μένουν τόσα πολλά από την αναπλήρωση και το βρίσκουν επικερδές αυτό το "σπορ";
Άσε, συνάδελφε, ό,τι κι αν κάνουν κι αυτοί κι εμείς, όσο δεν γίνονται διορισμοί, η απαξίωση των εκπαιδευτικών θα συνεχίζεται και μαζί της ο σημερινός φαύλος κύκλος!

Αυτό που γράφεις για την άδεια παράλληλου έργου δεν το γνωρίζω, αλλά θα το ψάξω και θα το δω! Πάντως, πρώτη φορά ακούω ότι μπορεί ένας μόνιμος του δημοσίου, να έχει ταυτόχρονα κι άλλη δουλειά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #268 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 05:07:14 μμ »
Μπορεί και η απόφαση αναρτάται στη Διαύγεια. Ισχύει για όλο το δημόσιο.
Κάτι φιλαράκια που έχω σε ραχουλες και νησάκια, βολεύονται μια χαρά με την αναπλήρωση στο σπίτι τους, χωρια που δεν χάνουν και τη συνέχεια στα ιδιαίτερα τους. Το μόνο που τους θυμώνει ειναι ότι δεν φεύγουν μόνιμοι με μεταθέσεις για να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη. Υπάρχει και αυτή η όψη του νομίσματος, απλά αυτοί δεν βγαίνουν στα fora γιατί βολεύονται έτσι. Με ένα πιθανό μόνιμο διορισμό μπορεί και να βρεθούν μακριά από τα σπίτια τους σε μέρη που δεν θα παίζουν τα κολλητηλικια με τα φιλαράκια τους τους προϊσταμένους που τους βολεύαν κάθε χρόνο .

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #269 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 05:45:30 μμ »
Μπορεί και η απόφαση αναρτάται στη Διαύγεια. Ισχύει για όλο το δημόσιο.
Κάτι φιλαράκια που έχω σε ραχουλες και νησάκια, βολεύονται μια χαρά με την αναπλήρωση στο σπίτι τους, χωρια που δεν χάνουν και τη συνέχεια στα ιδιαίτερα τους. Το μόνο που τους θυμώνει ειναι ότι δεν φεύγουν μόνιμοι με μεταθέσεις για να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη. Υπάρχει και αυτή η όψη του νομίσματος, απλά αυτοί δεν βγαίνουν στα fora γιατί βολεύονται έτσι. Με ένα πιθανό μόνιμο διορισμό μπορεί και να βρεθούν μακριά από τα σπίτια τους σε μέρη που δεν θα παίζουν τα κολλητηλικια με τα φιλαράκια τους τους προϊσταμένους που τους βολεύαν κάθε χρόνο .

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έχω δει αυτό το σκηνικό σε νησί. Ο μισός σύλλογος να είναι Αθηναίοι που με 100 και βάλε μόρια βλέπουν τις μεταθέσεις με το κυάλι, και οι άλλοι μισοί που είναι ντόπιοι να λυπούνται τον χ ψ ντόπιο αναπληρωτή που "φέτος ο κακομοίρης δεν βρήκε θέση στο νησί του (σ.σ. του την "έκλεψε" κάποιος μόνιμος αποσπασμένος ή σε διάθεση) και πρέπει να πάει αλλού (σ.σ. και να αφήσει πίσω τα φροντιστήρια / ιδιαίτερά του)".... Εμένα φυσικά δεν με ενοχλεί το σκεπτικό, είναι όντως βλακεία να υπάρχουν κενά και να κάνουμε γύρω γύρω όλη την Ελλάδα βρισκόμενοι σε μέρη τελείως άσχετα, αλλά τα διπλά μέτρα και σταθμά και οι εύκολες διακρίσεις άσπρο - μαύρο είναι που με εξοργίζουν! Και δεν είναι τυχαίο που όσο κι αν χειροτερεύουν οι όροι εργασίας, η ζήτηση για το επάγγελμα (συγγνώμη λειτούργημα) δεν φθίνει. Εκτός από τους απελπισμένους / εγκλωβισμένους, υπάρχουν και κάποιοι που βολεύονται γιατί το βλέπουν σαν χαρτζιλίκι, έχοντας την ασφάλεια ενός άλλου σταθερού ή περιστασιακού εισοδήματος.

Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή λέγεται η "δεύτερη δουλειά", μέχρι πρότινος ήταν για 10 ώρες αλλά νομίζω καταργήθηκε αυτός ο περιορισμός. Δίνεται με έγκριση του οικείου ΠΥΣΔΕ κατόπιν βεβαίωσης του διευθυντή ότι δεν παρακωλύει το εκπαιδευτικό έργο. Είναι απόλυτα νόμιμο και ολοφάνερο και φορολογείται (αρκετά απ' όσο ξέρω).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:16 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #270 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 05:46:47 μμ »
@  gia 96

Σου διαφεύγουν πολλά.....
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #271 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 06:31:21 μμ »
@  gia 96

Σου διαφεύγουν πολλά.....
Ε, βέβαια! Δεν είμαι σαν κι εσάς που ξέρετε τα πάντα, από τους νόμους, τις διατάξεις, τα "παραθυράκια" τους μέχρι και τις προθέσεις των δικαστών και τα σχέδια των θεσμών για την δημόσια εκπαίδευση!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #272 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 06:36:05 μμ »
Μπορεί και η απόφαση αναρτάται στη Διαύγεια. Ισχύει για όλο το δημόσιο.
Κάτι φιλαράκια που έχω σε ραχουλες και νησάκια, βολεύονται μια χαρά με την αναπλήρωση στο σπίτι τους, χωρια που δεν χάνουν και τη συνέχεια στα ιδιαίτερα τους. Το μόνο που τους θυμώνει ειναι ότι δεν φεύγουν μόνιμοι με μεταθέσεις για να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη. Υπάρχει και αυτή η όψη του νομίσματος, απλά αυτοί δεν βγαίνουν στα fora γιατί βολεύονται έτσι. Με ένα πιθανό μόνιμο διορισμό μπορεί και να βρεθούν μακριά από τα σπίτια τους σε μέρη που δεν θα παίζουν τα κολλητηλικια με τα φιλαράκια τους τους προϊσταμένους που τους βολεύαν κάθε χρόνο .
Το νόμισμα έχει πολλές όψεις για όλους! Τίποτε δεν μένει ποτέ το ίδιο και ουδείς αναντικατάστατος!

Δεν απάντησες στο σημαντικό όμως: περιμένουν να διοριστούν αυτοί οι φίλοι σου με την τόοοοοοοσο μεγάλη  προυπηρεσία μόνο χάρη σ'αυτήν; Απ'ότι κατάλαβα ούτε που το επιδιώκουν, γιατί θα ξεβολευτούν!
Και ευτυχώς, γιατί από τέτοιες νοοτροπίες ...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #273 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 06:52:28 μμ »
Το νόμισμα έχει πολλές όψεις για όλους! Τίποτε δεν μένει ποτέ το ίδιο και ουδείς αναντικατάστατος!

Δεν απάντησες στο σημαντικό όμως: περιμένουν να διοριστούν αυτοί οι φίλοι σου με την τόοοοοοοσο μεγάλη  προυπηρεσία μόνο χάρη σ'αυτήν; Απ'ότι κατάλαβα ούτε που το επιδιώκουν, γιατί θα ξεβολευτούν!
Και ευτυχώς, γιατί από τέτοιες νοοτροπίες ...

Δεν περιμένουν όλοι αυτοί να διοριστούν, ακριβώς γιατί βολεύονται έτσι. Κι αυτό δείχνει ότι όταν έχει ο καθένας διαφορετικό οικογενειακό και οικονομικό υπόβαθρο, κάνει και διαφορετικές επαγγελματικές επιλογές, γιατί τον "ξεβολεύουν" διαφορετικά πράγματα. Την ταμπέλα του βολεμένου πάντως, καλό είναι να μην την κολλάμε τόσο εύκολα. Γιατί κάποια στιγμή κάποιος θα την κολλήσει και σ' εμάς. Έχω ακούσει ας πούμε κάποιους να χαρακτηρίζουν ως βολεμένους τους αναπληρωτές που τρέχουν στα νησιά για 6-7 μήνες, που είναι δεδομένο ότι μπαίνουν μέσα -αυτό για κάποιους είναι ένδειξη ότι υπάρχει άλλου είδους στήριξη από πίσω.

Και γι' αυτό κάνει διαρκώς κύκλους και αυτή η συζήτηση: είναι προφανές ότι ο καθένας το οικονομικό κομμάτι της δουλειάς του το αποτιμά διαφορετικά, απλώς το περιβάλλει κάθε φορά με διάφορες ιδεολογίες και  κουνάει και το δάχτυλο στους υπολοίπους.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #274 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:08:52 μμ »
Δεν περιμένουν όλοι αυτοί να διοριστούν, ακριβώς γιατί βολεύονται έτσι. Κι αυτό δείχνει ότι όταν έχει ο καθένας διαφορετικό οικογενειακό και οικονομικό υπόβαθρο, κάνει και διαφορετικές επαγγελματικές επιλογές, γιατί τον "ξεβολεύουν" διαφορετικά πράγματα. Την ταμπέλα του βολεμένου πάντως, καλό είναι να μην την κολλάμε τόσο εύκολα. Γιατί κάποια στιγμή κάποιος θα την κολλήσει και σ' εμάς. Έχω ακούσει ας πούμε κάποιους να χαρακτηρίζουν ως βολεμένους τους αναπληρωτές που τρέχουν στα νησιά για 6-7 μήνες, που είναι δεδομένο ότι μπαίνουν μέσα -αυτό για κάποιους είναι ένδειξη ότι υπάρχει άλλου είδους στήριξη από πίσω.

Και γι' αυτό κάνει διαρκώς κύκλους και αυτή η συζήτηση: είναι προφανές ότι ο καθένας το οικονομικό κομμάτι της δουλειάς του το αποτιμά διαφορετικά, απλώς το περιβάλλει κάθε φορά με διάφορες ιδεολογίες και  κουνάει και το δάχτυλο στους υπολοίπους.

    Το οικονομικό κομμάτι είναι πολύ σημαντικό γιατί οινπερισσότεροι αν όχι όλοι δουλευουν για την επιβίωση και όχι από χόμπι. Δε νομλιζω ότι κανείς θα ξενιτευόταν κάθε χρόνο τόσα χρόνια για πλάκα, αλλά, ας μην ξεχνάμε και το συναισθηματικό κομμάτι  για ότι αφήνει κανείς πίσω, κι αυτό νομίζω είαι το πλέον εξουθενωτικό...Και καλύτερος να ήταν ο μισθός του αναπληρωτή πόσο θα αντέχε κανεις να ξεσπιτώνεται καθε χρονο και να μην έχει εξαιτίας των συχνών αλλαγών και μετακινήσεων να μην εχει οικογεβνεια, φίλους  -γιατί δε θα σε περιμένουν όλοι αιωνίως. Να μην έχεις δηλαδή ποιοτική ζωή. Η δουλειά είναι για να επιβιώνεις και όχι για αν χάνεις τη ζωή σου γι αυτήν. Γι αυτό λοιπόν λέμε μόνιμοι διορισμοί-όχι για τα ωραία μας μάτια- αλλά γιατί υπάρχουν κενά, να μπορέσουν κάποιοι να φτιάξουν κια τη ζωή τους ή να καταφέρουν να διατηρήσουν ότι έχουν. Και οι υπόλοιποι να το πάρουν απόφαση και να κοιτάξουν κάτι άλλο. Όχι να είμαστε όλοι διαρκώς στην τσίτα και στην αναμονή με συνακόλυθα νε΄ρα ή οτιδήποτε άλλο. Που το βρίσκουν μερικοί το παράλογο και απαντάνε -και χωρίς λόγο κατ'εμε οι μόνιμοι- με νεύρα, απότομα και πολλές φορές με ειρωνία;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #275 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:34:53 μμ »
    Το οικονομικό κομμάτι είναι πολύ σημαντικό γιατί οινπερισσότεροι αν όχι όλοι δουλευουν για την επιβίωση και όχι από χόμπι. Δε νομλιζω ότι κανείς θα ξενιτευόταν κάθε χρόνο τόσα χρόνια για πλάκα, αλλά, ας μην ξεχνάμε και το συναισθηματικό κομμάτι  για ότι αφήνει κανείς πίσω, κι αυτό νομίζω είαι το πλέον εξουθενωτικό...Και καλύτερος να ήταν ο μισθός του αναπληρωτή πόσο θα αντέχε κανεις να ξεσπιτώνεται καθε χρονο και να μην έχει εξαιτίας των συχνών αλλαγών και μετακινήσεων να μην εχει οικογεβνεια, φίλους  -γιατί δε θα σε περιμένουν όλοι αιωνίως. Να μην έχεις δηλαδή ποιοτική ζωή. Η δουλειά είναι για να επιβιώνεις και όχι για αν χάνεις τη ζωή σου γι αυτήν. Γι αυτό λοιπόν λέμε μόνιμοι διορισμοί-όχι για τα ωραία μας μάτια- αλλά γιατί υπάρχουν κενά, να μπορέσουν κάποιοι να φτιάξουν κια τη ζωή τους ή να καταφέρουν να διατηρήσουν ότι έχουν. Και οι υπόλοιποι να το πάρουν απόφαση και να κοιτάξουν κάτι άλλο. Όχι να είμαστε όλοι διαρκώς στην τσίτα και στην αναμονή με συνακόλυθα νε΄ρα ή οτιδήποτε άλλο. Που το βρίσκουν μερικοί το παράλογο και απαντάνε -και χωρίς λόγο κατ'εμε οι μόνιμοι- με νεύρα, απότομα και πολλές φορές με ειρωνία;

Νέμι και μόνιμος να γίνεις θα τα έχεις αυτά. Κάποιοι είναι μακριά από το σπίτι τους 10+ χρόνια.
Αν αναφέρεσαι σε μένα στην τελευταία σου πρόταση θα σε παρέπεμπα σε μηνύματα αναπληρωτών μέσα εδώ που προκαλούν. Οσο για τις ταμπέλες πάλι κάποιοι αναπληρωτές αν δεν έκανα λάθος τις έβαλαν. αν πάλι δεν αναφέρεσαι σε μένα γράψε λάθος.

ΥΓ. επίσης θα επαναλάβω κάτι που είπε κάποια συνάδελφος πριν. Ολοι - και εγώ - κινούμαστε εκτός θέματος εδώ και μέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:36:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #276 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:37:20 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν ειρωνεύτηκα κανέναν ανσπληρωτή που ζητά διορισμό. Θεωρώ αυτονόητο ότι όποιος έχει προσφέρει τόσα χρόνια αξίζει να μονιμοποιηθεί, άσχετα από την άποψή μου για το ιδανικό σύστημα διορισμών, που δεν είναι της παρούσης.

Σχολιάζω όμως ότι ούτε οι μόνιμοι, ούτε οι αναπληρωτές είναι ενιαίο σώμα. Έχω δει ανσπληρωτές που διυλεύουν πληρώνοντας από την τσέπη τους, μόνο και μόνο για να έχουν ασφάλιση τα παιδιά τους. Έχω δει αναπληρωτές που εγκλωβίστηκαν αφήνοντας πίσω άλλες επαγγελματικές ευκαιρίες σε καλύτερες εποχές και τώρα δεν έχουν εναλλακτικές. Έχω δει όμως και κόσμο που δυσανασχετεί αν δεν έχει κενό στο νησί του, λες και του έχουν υποσχεθεί δια βίου μία θέση. Εχω δει επίσης αναπληρωτές νεαρότερης ηλικίας να κάνουν ντόλτσε βίτα σαν φοιτητές. Αυτή η πολυδιάσπαδη του κλάδου είναι που δημιουργεί τα προβλήματα των εργασιακών συνθηκών μας κι εμείς ή συγκρίνουμε τις μιζέριες μας, ή το παίζουμε υπεράνω χρημάτων και ωραρίων.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #277 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:41:57 μμ »
Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας... (απασχόληση εντός 30ωρου .... )....

http://www.minedu.gov.gr/news/32071-13-12-17-h-egkyklios-egkrisis-ylopoiisis-drasis-me-titlo-i-tsanta-sto-sxoleio


ΥΓ. Αυτός που ασχολείται με την Αβθμια εκπαίδευση στο Υπουργείο θέλω να μας πει τι πίνει και δεν μας δίνει...Ειλικρινά... Πάρε μετάταξη στο Υγείας. Θα νιώθεις οικεία σου λέω...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:48:37 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #278 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:48:48 μμ »
Θα έχουν χρόνο να πηγαίνουν με άνεση από φροντιστήριο σε φροντιστήριο!
Αλλά δεν μας προσδιορίζουν τι ειδους μάθημα θα γίνεται κάθε Δευτέρα.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #279 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 07:55:38 μμ »
Γιατί να μη γίνεται μάθημα μετά από αυτά τα σαββατοκύριακα; Είναι μια ευκαιρία να καταλάβουν μαθητρ´ς και γονείς ότι η τάξη είναι ο χώρος του μαθήματος και όχι του ελέγχου των εργασιών για το σπίτι.

Το πρόβλημα είναι η γραφειοκρατία που τη συνοδεύει, γραφειοκρατία μη παιδαγωγική. Και να οι έμμεσοι τρόποι να μένουμε στο σχολείο μετά το μάθημα, αφού επινοόυνται διαρκώς συνεδριάσεις και ανατίθενται εργασίες. Δεν χρειάζεται να νομοθετήσει κάποιος, έχει επιβληθεί de facto.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.